Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Projekt AS KOMPETENCJI jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Program Operacyjny Kapitał Ludzki.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Projekt AS KOMPETENCJI jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Program Operacyjny Kapitał Ludzki."— Zapis prezentacji:

1 Projekt AS KOMPETENCJI jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Program Operacyjny Kapitał Ludzki 2007-2013 CZŁOWIEK – NAJLEPSZA INWESTYCJA Publikacja jest współfinansowana przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Prezentacja jest dystrybuowana bezpłatnie

2 DANE INFORMACYJNE Nazwa szkoły: Liceum Ogólnokształcące nr XVIII w Szczecinie ID grupy: ………………………………………………….. Kompetencja: ………………………………………………….. Temat projektowy: Zjawiska optyczne Semestr/rok szkolny: 2009/2010

3 TEMAT PROJEKTU Zjawiska Optyczne OPIEKUN GRUPY Wiesław Piotrowski PREZENTACJ Ę PRYZGOTOWA Ł A GRUPA 97/15 MF G2 POD KIEROWNICTWEM Agnieszki Niedzielskiej Pauliny Grabowskiej

4 CO ROBIMY I JAKIE SĄ NASZE CELE? Chcemy pogłębiać swoją wiedzę i umiejętności w zakresie fizyki i matematyki. Wykonujemy doświadczenia wyjaśniające w prosty sposób zjawiska fizyczne. Zaspokajamy i wzmacniamy nasze zainteresowania oraz wyzwalamy wielką inicjatywę i aktywność! Ale czy oby na pewno wszystko zostało wymienione?

5 PRZEDE WSZYSTKIM PILNIE PRACUJEMY!

6 POZNAJEMY CIEKAWE ZJAWISKA FIZYCZNE DYFRAKCJA - Zjawisko fizyczne zmiany kierunku rozchodzenia się fali na krawędziach przeszkód oraz w ich pobliżu. Zjawisko zachodzi dla wszystkich wielkości przeszkód, ale wyraźnie jest obserwowane dla przeszkód o rozmiarach porównywalnych z długością fali.

7 ZAŁAMANIE ŚWIATŁA - W fizyce to zmiana kierunku rozchodzenia się fali (refrakcja fali) związana ze zmianą jej prędkości, gdy przechodzi do innego ośrodka. Inna prędkość powoduje zmianę długości fali, a częstotliwość pozostaje stała.

8 Mieliśmy do czynienia również z SIATKĄ DYFRAKCYJNĄ. Dowiedzieliśmy się, że jest to cienka płytka z wielką liczbą malutkich szczelin o takiej samej wielkości i w równej odległości od siebie. Na przeszkodach zachodzi zjawisko dyfrakcji (stąd nazwa siatki), a powstające w jej wyniku ugięte fale są spójne i interferują ze sobą (interferencja fal).

9

10 ROZSZCZEPIENIE ŚWIATŁA - W fizyce to zjawisko rozdzielenia się fali na składowe o różnej długości. Rozszczepienie światła jest wynikiem ogólniejszego zjawiska fizycznego zwanego dyspersją, które określa zjawiska zachodzące dla fal na skutek zależności prędkości rozchodzenia się fali w ośrodku od częstotliwości fali.

11 Dowiedzieliśmy się również czym jest REFRAKCJA (ZAŁAMANIE ŚWIATŁA). W fizyce to zmiana kierunku rozchodzenia się fali związana ze zmianą jej prędkości, gdy przechodzi do innego ośrodka. Inna prędkość powoduje zmianę długości fali, a częstotliwość pozostaje stała.

12

13

14 I NIE TYLKO UCZĘSZCZALIŚMY NA CIEKAWE WYKŁADY

15

16

17 ALE GOŚCILIŚMY RÓWNIEŻ WYKŁADOWCÓW W NASZEJ SZKOLE!

18 …którzy wprowadzali nas w tajniki wiedzy z dziedziny astronomii oraz optyki.

19

20 A OTO WSZYSTKIE ASY…

21

22 ..Z NASZEJ KLASY!

23 Projekt AS KOMPETENCJI jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Program Operacyjny Kapitał Ludzki 2007-2013 CZŁOWIEK – NAJLEPSZA INWESTYCJA Publikacja jest współfinansowana przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Prezentacja jest dystrybuowana bezpłatnie


Pobierz ppt "Projekt AS KOMPETENCJI jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Program Operacyjny Kapitał Ludzki."

Podobne prezentacje


Reklamy Google