Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Projekt AS KOMPETENCJI jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Program Operacyjny Kapitał Ludzki.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Projekt AS KOMPETENCJI jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Program Operacyjny Kapitał Ludzki."— Zapis prezentacji:

1 Projekt AS KOMPETENCJI jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Program Operacyjny Kapitał Ludzki 2007-2013 CZŁOWIEK – NAJLEPSZA INWESTYCJA Publikacja jest współfinansowana przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Prezentacja jest dystrybuowana bezpłatnie

2 Nazwa szkoły: Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Kleczewie ID grupy: 97/75_p_g2 Opiekun: Agnieszka Prądzyńska Kompetencja: przedsiębiorczość Temat projektowy: Projektowanie i zakładanie firmy Semestr/rok szkolny: Rok szkol ny 2010/2011 semestr I

3 SKĄD WZIĄĆ POMYSŁ NA FIRMĘ Wybierając dziedzinę działalności warto kierować się: Dotychczasowymi zainteresowaniami zagwarantuje to satysfakcję z wykonywanej pracy, ułatwi to także twórcze zarządzanie firmą, da nam też wiedzę z danej dziedziny – jesteśmy przecież ekspertami/fachowcami w tym, czym się interesujemy. Znajomością technologii doświadczenie lub wiedza w danej dziedzinie ułatwi wybór technologii, rozpoczęcie działalności a później dokształcanie się w danym kierunku, pozwala uniknąć tzw. startu od zera. Znajomością rynku łatwiej rozpocząć działalność znając zarówno potencjalnych dostawców, jak i odbiorców.

4 Pamiętaj, że nie trzeba opierać się tylko na własnej wiedzy! Można poprosić o poradę znajomych, którzy znają rynek. Warto poszukać dodatkowych informacji o danej działalności (np. w internecie). Należy dobrze zweryfikować swój pomysł i dobrze przygotować się do rozpoczęcia działalności.

5 CO PRZYCIĄGNIE KLIENTÓW? Innowacyjny, oryginalny pomysł. Umiejętność dostosowania się do potrzeb klientów. Elastyczność i umiejętność dopasowania się do panujących trendów i mody na danym rynku. Sprawdzona marka (warto wykorzystać franchising)

6 KAPITAŁ NA START Oto przykładowe koszty, o których nie można zapomnieć zakładając własną firmę: Koszty rejestracji działalności Koszty zakupu (wynajęcia) maszyn i urządzeń Koszty zakupu (wynajęcia) wyposażenia biura Koszty surowców do produkcji Koszty dystrybucji oraz reklamy i promocji Inne koszty

7 Należy również pamiętać o stałych kosztach, które będą pojawiać się co miesiąc, np: Płace i pozapłacowe koszty pracy (np. ZUS) Koszty eksploatacji biura (np. czynsz)

8 Etapy uruchomienia działalności gospodarczej

9 NOTARIUSZ Sporządzenie umowy spółki (aktu założycielskiego) Notarialne potwierdzenie zawarcia umowy spółki (wyjątek: spółka cywilna i spółka jawna)

10 Urząd Miasta lub Urząd Gminy Sąd Gospodarczy Wpis do ewidencji działalności gospodarczej (osoba fizyczna) Wpis do Krajowego Rejestru Sądowego (wszystkie spółki prawa handlowego)

11 URZĄD STATYSTYCZNY: Uzyskanie numeru REGON

12 BANK Założenie konta bankowego

13 URZĄD SKARBOWY zgłoszenie obowiązku podatkowego wybór formy opodatkowania podatkiem dochodowym rejestracja płatnika VAT aktualizacja/nadanie numeru NIP

14 ZAKŁAD UBEZPIECZEŃ SPOŁECZNYCH Rejestracja płatnika składek ZUS

15 Państwowa Inspekcja PracySanepid Powiatowy Inspektor Sanitarny zgłoszenie zatrudnienia pracowników zgłoszenie prowadzenia działalności gastronomicznej zgłoszenie prowadzenia działalności handlowej

16 PIECZĄTKA FIRMY Dokładna nazwa firmy Adres Telefon NIP i Regon

17 Projekt AS KOMPETENCJI jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Program Operacyjny Kapitał Ludzki 2007-2013 CZŁOWIEK – NAJLEPSZA INWESTYCJA Publikacja jest współfinansowana przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Prezentacja jest dystrybuowana bezpłatnie


Pobierz ppt "Projekt AS KOMPETENCJI jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Program Operacyjny Kapitał Ludzki."

Podobne prezentacje


Reklamy Google