Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Publikacja jest współfinansowana przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Prezentacja jest dystrybuowana bezpłatnie Projekt.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Publikacja jest współfinansowana przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Prezentacja jest dystrybuowana bezpłatnie Projekt."— Zapis prezentacji:

1 Publikacja jest współfinansowana przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Prezentacja jest dystrybuowana bezpłatnie Projekt Z FIZYKĄ, MATEMATYKĄ I PRZEDSIĘBIORCZOŚCIĄ ZDOBYWAMY ŚWIAT !!! jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Program Operacyjny Kapitał Ludzki CZŁOWIEK – NAJLEPSZA INWESTYCJA

2 DANE INFORMACYJNE Nazwa szkoły: Zespół Szkół nr 5 im. Józefa Wybickiego Gimnazjum nr 43 ID grupy: 98/38_MF_G1 Kompetencja: Matematyczno - fizyczna Temat projektowy: Gęstość materii. Semestr/rok szkolny: II/

3 TO MY!!!

4 CZY GĘSTOŚĆ SIĘ PRZYDAJE? Gęstość jest fajna: Porównaj masę dwóch takich samych butelek, jedna wypełniona powietrzem, a druga wodą. Odpowiesz cięższa jest butelka z wodą, chociaż objętość wody i powietrza jest taka sama. Cechą różniącą wodę i powietrze jest gęstość. Czy wiesz jak bez używania wagi odmierzyć 700g benzyny o gęstości 0,7 g/cm ³ ? Odpowiesz sobie sam po obejrzeniu prezentacji. (0dp.1000 cm ³)

5 WZÓR NA GĘSTOŚĆ Gęstość – jest to stosunek masy pewnej porcji substancji do zajmowanej przez nią objętości. W przypadku substancji jednorodnych porcja ta może być wybrana dowolnie; jeśli jej objętość wynosi V[m ³], a masa m[kg], to gęstość substancji wynosi ρ[kg/m³].

6 TABELE GĘSTOŚCI – OPRACOWALI FIZYCY Ciecze Nazwa Gęstość [kg/m ³ ] alkohol etylowy790 benzyna kwas siarkowy1834 mleko~1300 olej rzepakowy920 rtęć woda (4 0 C)999,473 woda (20 0 C)998,099 woda morska1 025 Ciała stałe Nazwa Gęstość [kg/m ³ ] aluminium2720 beton cegła drewno dąb korek lód (0 0 C)880 miedź8 993 ołów platyna srebro stal złoto19 282

7 PRZYRZĄD DO WYZNACZANIA MASY - WAGA

8 TERAZ MY!!!

9 PRZYRZĄD DO MIERZENIA OBJĘTOŚCI CIECZY - CYLINDER MIAROWY (MENZURKA)

10 DOKŁADNOŚĆ PRZYRZĄDU

11 ZABAWY Z WYZNACZANIEM GĘSTOŚCI Ciała stałe Regularne prostopadłościany z różnych substancji. Mierzyliśmy ich boki z dokładnością linijki ±0,1cm i obliczaliśmy objętość. Ważyliśmy je i wyznaczali masę z dokładnością ± 5g. Obliczaliśmy gęstość z niepewnością pomiarową. Ciecze Ciecze ważyliśmy z dokładnością ± 5g. Mierzyliśmy menzurką ich objętość ±2cm³. Obliczaliśmy gęstość cieczy z niepewnością pomiarową.

12 DOŚWIADCZENIA Z MENZURKĄ - TABELA DLA POMIARU GĘSTOŚCI CIAŁ NIEREGULARNYCH.

13 GĘSTOŚĆ CIAŁ Wyznaczona gęstość ciała obarczona jest niepewnością, z jaką dokonaliśmy pomiaru masy oraz niepewnością wyznaczenia objętości substancji.

14 WZORY- PRZEKSZTAŁCANIE wzór Wzór na gęstość przekształcenie Przekształcenie na mase Przekształcenie na objętość

15 ZAMIANA JEDNOSTEK – TAK ĆWICZYLIŚMY

16 NASZE ZADANIA

17 WNIOSKI

18 GĘSTOŚĆ JEST ZWIĄZANA ZE ZMIANĄ TEMPERATURY SUBSTANCJI !!!

19 OTO JEST PYTANIE Które ciało jest cięższe? 1 kilogram żelaza czy 1 kilogram powietrza? Odp. Kilogram to kilogram! Ale te ciała różnią się gęstością.

20 GĘSTOŚĆ- WŁASNOŚĆ MATERII, KTÓRA MÓWI DO CZEGO MOŻNA WYKORZYSTAĆ DANĄ SUBSTANCJĘ. MOŻNA JĄ WYKORZYSTAĆ NIE TYLKO NA POWAŻNIE:

21 GĘSTOŚĆ JEST FAJNA BO Teraz potrafimy oszacować masę ciała np. piasku w skrzynce, benzyny w kanistrze, śniegu na płaskim dachu, powietrza w pokoju itd.

22 GĘSTOŚĆ – WIELKOŚĆ ZNANA TAKŻE Z GEOGRAFII I BIOLOGII Geografia – gęstość zaludnienia – stosunek ilości mieszkańców do powierzchni. Biologia – liczebność populacji – ilość osobników przypadająca na jednostkę powierzchni lub objętości.

23 ŹRÓDŁA Francuz-Ornat, G., Kulawik, T., Nowotny-Różańska, M., (2009), Spotkania z fizyką – podręcznik do gimnazjum – część 1, Nowa Era: Warszawa; Sosiński, R.(1987), Fizyka i My, WSiP:Warszawa; Ziemicki, S., Puchowska, K. (2009), Bliżej fizyki, WSiP: Warszawa Źródła internetowe:

24

25 Publikacja jest współfinansowana przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Prezentacja jest dystrybuowana bezpłatnie Projekt Z FIZYKĄ, MATEMATYKĄ I PRZEDSIĘBIORCZOŚCIĄ ZDOBYWAMY ŚWIAT !!! jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Program Operacyjny Kapitał Ludzki CZŁOWIEK – NAJLEPSZA INWESTYCJA


Pobierz ppt "Publikacja jest współfinansowana przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Prezentacja jest dystrybuowana bezpłatnie Projekt."

Podobne prezentacje


Reklamy Google