Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Dane informacyjne: Nazwa szkoły: Zespół Szkół nr2 Gimnazjum nr3 z Oddziałami Integracyjnymi w Hajnówce. ID grupy: 96/78_MP_G2 Opiekun: Lija Grosz. Kompetencja:

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Dane informacyjne: Nazwa szkoły: Zespół Szkół nr2 Gimnazjum nr3 z Oddziałami Integracyjnymi w Hajnówce. ID grupy: 96/78_MP_G2 Opiekun: Lija Grosz. Kompetencja:"— Zapis prezentacji:

1

2 Dane informacyjne: Nazwa szkoły: Zespół Szkół nr2 Gimnazjum nr3 z Oddziałami Integracyjnymi w Hajnówce. ID grupy: 96/78_MP_G2 Opiekun: Lija Grosz. Kompetencja: Matematyka i przyroda. Temat projektowy: „Rytm serca – siłą transportu krwi.” Semestr/rok szkolny: V/2011/2012.

3 poznanie budowy i funkcji układu krwionośnego.
Cel główny projektu: rozwijanie aktywnej i odpowiedzialnej postawy wobec własnego zdrowia, poznanie budowy i funkcji układu krwionośnego.

4 Cele projektu: Wiedza: poznanie budowy i funkcji układu krwionośnego,
poznanie składników krwi i ich roli, zdobycie wiedzy o chorobach wynikających z nieprawidłowego funkcjonowania układu krwionośnego, poszerzenie wiadomości dotyczących transfuzji krwi oraz transplantacji, zdobycie wiedzy z udzielania pierwszej pomocy w przypadku zatrzymania pracy serca, pozyskanie informacji z różnych źródeł na temat układu krwionośnego człowieka, poznanie etapów stosowania metody naukowej w edukacji przyrodniczej.

5 Umiejętności: doskonalenie umiejętności wynikających z podstawy programowej z zakresu przedmiotów matematyczno-przyrodniczych, praktyczne wykorzystanie wiedzy matematycznej do rozwiązywania problemów z zakresu innych dziedzin, selekcjonowanie pozyskanych z różnych źródeł informacji o układzie krwionośnym, rozwinięcie umiejętności obserwacji mikroskopowej krwinek krwi, rozpoznaje związek budowy naczyń krwionośnych z pełnioną przez nich funkcją, wyjaśnienie roli małego i dużego krwiobiegu krwi w jej transporcie po organizmie.

6 Rytm serca- siłą transportu krwi

7 Procentowy udział składników krwi

8 Budowa i liczba krwinek w organizmie
Erytrocyty- 4,8mln - 5,4mln (1mm³) Leukocyty (1mm³) Trombocyty (1mm³) Osocze- 55% objętości krwi

9 Krew- Rola w organizmie.
Jednym z najważniejszych zadań krwi jest transport tlenu z płuc do komórek oraz transportu dwutlenku węgla, końcowego produktu różnorakich procesów przemiany materii, z powrotem do płuc.

10 Miejsce powstawania krwi.
Wszystkie składniki krwi powstają w szpiku kostnym.

11 Pracujemy:

12

13 Mapa mentalna grup krwi:

14 Uniwersalni dawcy i biorcy krwi:

15 Model przekroju serca z opisem jego budowy

16 Czym jest ciśnieniomierz?
Ciśnieniomierze to popularna nazwa urządzeń, które służą do mierzenia ciśnienia tętniczego. Regularny pomiar ciśnienia może uchronić przed rozwinięciem się wielu chorób związanych z układem nerwowym lub z układem krążenia. Ciśnieniomierze są na naszym rynku już wiele lat i powstało ich już dużo rodzajów. Do wyboru mamy miedzy innymi: ciśnieniomierze rtęciowe i sprężynowe. Te pierwsze są bardzo dokładne i w większości właśnie ten typ używany jest przez lekarzy. Wymagają one użycia słuchawek lekarskich. Ciśnieniomierze sprężynowe są dokładne i wymagają użycia słuchawek lekarskich i częstej kalibracji. Ponadto można spotkać się jeszcze z dwoma typami ciśnieniomierzy, z elektrycznym nadgarstkowymi i elektronicznym naramiennym. Ciśnieniomierze elektryczne nadgarstkowe mają najmniej dokładny pomiar, ale za to są najprostsze w obsłudze i wyposażone są w dodatkowe funkcje. Natomiast ostatni rodzaj, czyli elektroniczny naramienny charakteryzuje się dokładniejszym pomiarem niż nadgarstkowy, ale słabszym niż rtęciowy i sprężynowy. Jest prosty w obsłudze, nie wymaga używania słuchawek i także posiada dodatkowe funkcje.

17 Rodzaje ciśnieniomierzy:
Pielęgniarka prezentuje ciśnieniomierz, którym mierzy się ciśnienie u małych dzieci. Najstarszy ciśnieniomierz – rtęciowy.

18 Ciśnieniomierz sprężynowy
Ciśnieniomierz naramienny

19 Mierzymy ciśnienie

20 Udzielanie pierwszej pomocy w przypadku zagrożenia życia

21

22 Choroby układu krwionośnego:
miażdżyca, choroba niedokrwienna serca, zaburzenia rytmu i przewodzenia, wady serca, choroby mięśnia sercowego, choroby osierdzia, nowotwory serca, niewydolność serca, nadciśnienie tętnicze, nadciśnienie płucne, choroby aorty i naczyń obwodowych, choroby żył obwodowych, żylna choroba zakrzepowo-zatorowa, choroby mikrokrążenia, choroby naczyń chłonnych.

23 Duży krwiobieg Odpowiada za utlenienie wszystkich organów
i zabranie z nich nadmiaru dwutlenku węgla

24 Mały krwiobieg Płynie nim krew z serca bez tlenu, która w płucach oddaje dwutlenek węgla  i nabiera tlen.

25 Dziękujemy za uwagę Uczestnicy projektu 


Pobierz ppt "Dane informacyjne: Nazwa szkoły: Zespół Szkół nr2 Gimnazjum nr3 z Oddziałami Integracyjnymi w Hajnówce. ID grupy: 96/78_MP_G2 Opiekun: Lija Grosz. Kompetencja:"

Podobne prezentacje


Reklamy Google