Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Projekt AS KOMPETENCJI jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Program Operacyjny Kapitał Ludzki.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Projekt AS KOMPETENCJI jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Program Operacyjny Kapitał Ludzki."— Zapis prezentacji:

1 Projekt AS KOMPETENCJI jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Program Operacyjny Kapitał Ludzki CZŁOWIEK – NAJLEPSZA INWESTYCJA Publikacja jest współfinansowana przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Prezentacja jest dystrybuowana bezpłatnie

2 DANE INFORMACYJNE Nazwa szkoły: ZESPÓŁ SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH W CZAPLINKU ZESPÓŁ SZKÓŁ CENTRUM KSZTAŁCENIA ROLNICZEGO IM. MICHAŁA DRZYMAŁY W BRZOSTOWIE ID grupy: 97/53_MF_G2, 97/82_MF_G1 Kompetencja: MATEMATYCZNO-FIZYCZNA Temat projektowy: NIEBO NAD GŁOWĄ Semestr/rok szkolny: SEMESTR I/2010/2011

3

4 NIEBO WIDZIANE GOŁYM OKIEM

5 OBSERWACJA GWIAZDOZBIORÓW Żaden przyrząd optyczny nie zapewni nam lepszego widoku na konstelacje niż nasz wzrok. Jednym z najciekawszych do obserwacji gwiazdozbiorem jest na pewno Orion.

6 Ponadto: Lutnia Pegaz Lew No i wszystkim dobrze znana Wielka Niedźwiedzica

7 Zimą warto spojrzeć na Syriusza, zaś latem na trójkąt letni (Wegę, Deneba i Altaira).

8 METEORYTY Właściwie warto je obserwować tylko gołym okiem, nie ma sensu używać jakichkolwiek przyrządów, gdyż one utrudniłyby obserwację. Najlepiej zaczekać na największe aktywności poszczególnych rojów.

9 ZAĆMIENIE SŁOŃCA Niesamowity widok zapewnia tylko nasz wzrok, teleskop czy lornetka jest kompletnie niepotrzebna. Faza pierścionka z diamentem Korona słoneczna

10 METODY OBSERWACJI

11 To bezzałogowe statki, służące do obserwacji i badań Układu Słonecznego. Wyposażone w kamery i aparaturę naukową, zbierają dane i przesyłają je na Ziemię drogą radiową. Przy ich pomocy zbadano kometę Halleya, dwie planetoidy i wszystkie planety oprócz Plutona. Sondy dokonały też bliskich przelotów koło Słońca. Wchodzą one na orbitę planety lub księżyca, wykonują mapy powierzchni lub lądują, by zbadać środowisko bezpośrednio. SONDY KOSMICZNE

12 OTO KILKA Z NICH SONDY VOYAGER Sondy Voyager wyposażone były w anteny do wysyłania i odbierania sygnałów radiowych, termoogniwa jądrowe, kamerę i wysięgnik magnetometru do badania pól magnetycznych.

13 SONDA GALILEO Sonda Galileo, wystrzelona w październiku 1989 roku w kierunku Jowisza, dwukrotnie wykorzystała grawitację Ziemi dla nabrania odpowiedniego przyśpieszenia. Po wejściu na orbitę, obserwowała zmiany układów chmur Jowisza i jego 4 największe księżyce. Wypuściła też próbnik, który opadając poprzez warstwę chmur, przez 57 minut przesyłał wyniki pomiarów do sondy macierzystej.

14 SONDA MAGELLAN Sonda Magellan krążyła po orbicie wokół Wenus ponad 4 lata, wykonując mapy planety przy użyciu radaru, który pozwalał przeniknąć gęstą powłokę chmur. Zgromadzone dane Magellan przesyłał na Ziemię drogą radiową. Ukazywały one górzysty, wulkaniczny krajobraz. 12 października 1994 roku sonda weszła w atmosferę Wenus i uległa zniszczeniu. Magellan wykonał 6 serii pomiarów, obejmujących 98% powierzchni planety

15 Obecnie działające satelity do obserwacji astronomicznych to: satelity gamma: Swift Integral AGILE HETE-2 satelity rentgenowskie SUZAKU XMM-Newton Chandra Rossi-XTE satelity w podczerwieni Kosmiczny Teleskop Spitzera satelity optyczne Kosmiczny Teleskop Hubble'a satelity w nadfiolecie Kosmiczny Teleskop Hubble'a

16 TELESKOP HUBBLEA Teleskop Hubblea krąży po naszej orbicie od 1990 roku. Między innymi możemy dzięki niemu podziwiać piękne zdjęcia zrobione z kosmosu. Teleskop będzie znajdował się na orbicie okołoziemskiej do 2013 roku.

17 Dzięki Teleskopowi Hubblea astronomowie mogą poznać tajemnice Wszechświata i być świadkiem zdarzeń, które dzieją się miliony lat świetlnych od nas. Za trzy lata ma go zastąpić Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba. Będzie on bardziej zaawansowany od swojego poprzednika. Przykładowe zdjęcia zrobione teleskopem Hubblea

18 ODKRYCIA HISTORYCZNE I WAŻNE WYDARZENIA

19 I w. n.e. – Klaudiusz Ptolemeusz z Aleksandrii sformułował teorię geocentryczną, według której ziemia tkwi nieruchomo we wszechświecie, a Słońce i inne ciała niebieskie krążą wokół niej. W 1543r. – Mikołaj Kopernik, polski astronom ogłosił teorię heliocentryczną udowadniając, że Ziemia i inne planety krążą wokół Słońca. W 1903r. – Konstanty Ciołkowski, rosyjski uczony polskiego pochodzenia, wysunął ideę lotów kosmicznych rakietami, które mogą pokonać siłę grawitacji. 3 Września 1957r. – wystrzelenie pierwszego sztucznego radziecki satelity– Sputnik 1 na orbitę okołoziemską. Zapoczątkował on erę podboju kosmosu. 3 Października 1957r. – wystrzelenie na orbitę około ziemską satelity Sputnik 2 wraz z psem Łajką na pokładzie.

20 W 1959r. – została wysłana pierwsza sonda kosmiczna – Łuna 1. Była to sonda wysłana przez ówczesny Związek Radziecki. 16 Czerwca 1961r. – Jurij Gagarin, radziecki kosmonauta, odbył pierwszy lot w kosmos statkiem Wostok 1 dokonując okrążenie naszej planety. Lot trwał w sumie 108 minut. 16 czerwca 1963r. – Walentyna Tierieszkowa była pierwszą kobietą w kosmosie. 18 lutego 1965r. – Aleksiej Leonow, rosyjski kosmonauta wyszedł ze statku Wostok 2 w otwartą przestrzeń kosmiczną. 31 stycznia 1966r. - Łuna9, radziecka sonda bezzałogowa, wylądowała na powierzchni księżyca.

21 20 Lipca 1969r. – Neil Armstrong, amerykański astronauta, jako pierwszy z trzyosobowej załogi Apollo 11 (załogę stanowili : Edwin Aldrin, Michael Collinsoraz Neil Armstrong) stanął na powierzchni księżyca. Wypowiedział słynne zdanie, które brzmiało: "Ten mały krok człowieka jest wielkim krokiem ludzkości". 17 października 1970r. – lądowanie na Księżycu pierwszego radzieckiego pojazdu Łunochod. 1971r. – umieszczenie na orbicie okołoziemskiej pierwszej radzieckiej stacji kosmicznej Salut 1. Lipiec 1975r. – połączenie w przestrzeni kosmicznej amerykańskiego statku Apollo 18 i radzieckiego Sojuz r. – początek badań powierzchni Marsa przez Amerykańskie sondy Viking 1 i Viking 2.

22 27 Czerwca–5 Lipca 1978r. Mirosław Hermaszewski,pierwszy Polak w kosmosie, uczestniczył w radzieckiej misji na stacji kosmicznej Salut r. – początek misji amerykańskiej sondy Voyager 2, która z informacjami o Ziemi ma wylecieć poza Układ Słoneczny. 1981r. – początek ery promów kosmicznych wielokrotnego użytku takich ja Columbia, Challenger, Discovery Atlantis i Endeavour. 1986r. – umieszczenie na orbicie okołoziemskiej radzieckiej stacji kosmicznej Mir. 1990r. – wyniesienie na orbitę okołoziemską teleskopu Hubblea umożliwiającego obserwację dalekiej przestrzeni kosmicznej. 1991r. – odkrycie przez polskiego uczonego Aleksandra Wolszczana pierwszego poza słonecznego układu planetarnego.

23 1997r. – lądowanie na Marsie amerykańskiej sondy Pathfinder oraz badania tej planety przez zdalnie sterowany pojazd Sojouner Rover r. – budowa międzynarodowej stacji orbitalnej ALFA z udziałem USA, Rosji, Japonii i kilkunastu innych państw. Styczeń 2004r. – lądowanie na Marsie dwóch amerykańskich sond Spirit i Opportunity, których zadaniem jest poszukiwanie śladów obecności wody. Styczeń 2005r. – lądowanie na Tytanie, największym satelicie Saturna, próbnika Huygens. Jego zadaniem było zebranie informacji o składzie atmosfery, ciśnieniu i temperaturze Tytana.

24 NASZ UKŁAD SŁONECZNY

25 Układ planetarny składający się ze słońca i powiązanych z nim grawitacyjnie ciał niebieskich. Zawiera: 4 planety skaliste, pas planetoid oraz 4 gazowy olbrzymy i pas Kuipera.

26 Tak wyglądała praca nad naszym Układem Słonecznym w Czaplinku.

27 SŁOŃCE Gwiazda centralna Układu Słonecznego, wokół której krąży Ziemia, inne planety oraz mniejsze ciała niebieskie. Słońce to najjaśniejszy obiekt na niebie i główne źródło energii docierającej do Ziemi. Słońce jest oddalone od Ziemi o około 150 mln km, leży w Ramieniu Oriona galaktyki Drogi Mlecznej, 26 tysięcy lat świetlnych od jej środka i około 26 lat świetlnych od płaszczyzny równika Galaktyki. Okrąża centrum Drogi Mlecznej z prędkością ok km/s w czasie ok. 226 milionów lat, co daje ponad 20 obiegów w ciągu dotychczasowej historii gwiazdy.

28 Najmniejsza i najbliższa Słońcu planeta Układu Słonecznego. Jako planeta wewnętrzna znajduje się dla ziemskiego obserwatora zawsze bardzo blisko Słońca, dlatego jest trudna do obserwacji. Mimo to należy do planet widocznych gołym okiem i była znana już w starożytności. Merkurego dojrzeć można jedynie tuż przed wschodem lub tuż po zachodzie Słońca.

29 Druga według oddalenia od Słońca planeta Układu Słonecznego. Jest trzecim pod względem jasności ciałem niebieskim widocznym na niebie, po Słońcu i Księżycu. Światło odbite od Wenus powoduje powstawanie cieni. Jej nazwa wzięła się od rzymskiej bogini miłości, Wenus. Ponieważ na nocnym niebie jest widoczna tylko przez pewien czas przed wschodem Słońca lub po zachodzie Słońca nazywana jest także Gwiazdą Poranną lub Gwiazdą Wieczorną.

30 Rozwój życia na lądzie umożliwiła powłoka ozonowa, zmniejszająca natężenie promieniowania ultrafioletowego oraz magnetosfera, odbijająca cząstki wiatru słonecznego. Nasza ulubienica i nasza Matka. Trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu.

31 Czwarta według oddalenia od Słońca planeta Układu Słonecznego. Nazwa planety pochodzi od imienia rzymskiego boga wojny – Marsa. Zawdzięcza ją swej barwie, która przy obserwacji z Ziemi wydaje się być rdzawo-czerwona i kojarzyła się starożytnym z pożogą wojenną. Mars jest planetą wewnętrzną z cienką atmosferą, o powierzchni usianej kraterami uderzeniowymi, podobnie jak powierzchnia Księżyca. Występują tu także inne rodzaje terenu, podobne do ziemskich: wulkany, doliny, pustynie i polarne czapy lodowe. W przeciwieństwie do Ziemi, Mars jest geologicznie i tektonicznie nieaktywny.

32 PAS PLANETOID Obszar Układu Słonecznego znajdujący się między orbitami Marsa i Jowisza. Krąży w nim wiele ciał różnej wielkości, nazywanych planetoidami. Pas planetoid nazywany jest też głównym pasem, ponieważ w Układzie Słonecznym istnieją również inne zbiory małych ciał: pas Kuipera, dysk rozproszony i obłok Oorta, oraz wiele mniejszych skupisk, takich jak planetoidy bliskie Ziemi, centaury czy trojańczycy. Na naszym plakacie pas planetoid zrobiliśmy z cukru

33 Piąta w kolejności oddalenia od Słońca i największa planeta Układu Słonecznego. Jego masa jest nieco mniejsza niż jedna tysięczna masy Słońca, a zarazem dwa i pół raza większa niż łączna masa wszystkich innych planet w Układzie Słonecznym. Wraz z Saturnem, Uranem i Neptunem to gazowe olbrzymy, czasem nazywane również planetami jowiszowymi. Jest to trzeci najjaśniejszy obiekt na nocnym niebie po Księżycu i Wenus.

34 Gazowy olbrzym, szósta planeta Układu Słonecznego pod względem oddalenia od Słońca, druga po Jowiszu pod względem masy i wielkości. Charakterystyczną jego cechą są pierścienie, składające się głównie z lodu i w mniejszej ilości z odłamków skalnych; inne planety-olbrzymy także mają systemy pierścieni, ale żaden z nich nie jest tak rozległy, ani tak jasny. Obecnie znane są 62 naturalne satelity Saturna. Promień Saturna jest około 9 razy większy od promienia Ziemi. Chociaż jego gęstość to tylko jedna ósma średniej gęstości Ziemi, ze względu na wielokrotnie większą objętość masa Saturna jest dziewięćdziesiąt pięć razy większa niż masa Ziemi.

35 Gazowy olbrzym, siódma w kolejności od Słońca planeta Układu Słonecznego. Jest także trzecią pod względem wielkości i czwartą pod względem masy planetą naszego systemu. Nazwa planety pochodzi od Uranosa, który był bogiem i uosobieniem nieba w mitologii greckiej ojcem Kronosa i dziadkiem Zeusa. Choć jest widoczny gołym okiem, podobnie jak pięć innych planet, starożytni obserwatorzy nie uznali go za planetę ze względu na jego niską jasność i powolny ruch po sferze niebieskiej. Uran to również pierwsza planeta odkryta przy pomocy teleskopu.

36 Gazowy olbrzym, ósma, najdalsza od Słońca planeta w Układzie Słonecznym. Nazwa planety pochodzi od rzymskiego boga mórz Neptuna. Wśród planet Układu Słonecznego jest czwartą pod względem średnicy i trzecią pod względem masy. Neptun jest ponad 17 razy masywniejszy od Ziemi i trochę masywniejszy od swojego bliźniaka, Urana, który ma masę prawie 15 razy większą od masy Ziemi. Krąży wokół Słońca w odległości około 30 razy większej, niż dystans Ziemia-Słońce. Jego symbol astronomiczny to, stylizowana wersja trójzębu Neptuna.

37 Czaplinecki Układ Słoneczny. Prezentuje go plakat wielkości 2m × 1,5m Będzie wisiał w gabinecie pani dyrektor

38 GWIAZDY I GALAKTYKI

39 GWIAZDY Gwiazdy są to samoświecące ciała niebieskie o masach od 0,08 do ponad 100 mas Słońca. Ilość wypromieniowywanej energii, z wyłączeniem gwiazd nowych i supernowych, mieści się w granicach od 0,0001 do energii emitowanej przez Słońce.

40 GWIAZDY Budowa gwiazd zasadniczo przypomina budowę Słońca. Największy zakres zmienności w budowie gwiazd dotyczy średnic. Wynoszą one od kilkudziesięciu km (pulsary) do kilku tysięcy średnic Słońca.

41 RODZAJE GWIAZD Gwiazdy dzieli się na należące do tzw. I populacji (stosunkowo młode, utworzone z materii bogatej w ciężkie pierwiastki pozostałej z wybuchów gwiazd nowych lub supernowych) oraz II populacji (stare, które nie przeszły jeszcze całego cyklu ewolucji gwiazdy, w związku z tym zawierające głównie lekkie pierwiastki, ciężkie pierwiastki stanowią mniej niż 2% masy). Gwiazdy występują często w układach wielokrotnych (gwiazdy podwójne).

42 GALAKTYKI Galaktyki to układy gwiazd i materii międzygwiazdowej, w obrębie których wzajemne oddziaływania grawitacyjne przewyższają znacznie oddziaływania z innymi galaktykami. Jedną z galaktyk jest Galaktyka (zwana również Drogą Mleczną).

43 GALAKTYKI Patrząc w bezchmurną noc na dowolny kawałek pustego (czarnego) nieba, musimy mieć świadomość, że tam jest to co widać na tym zdjęciu – tysiące galaktyk. Czy ktoś jeszcze jest przekonany, że jesteśmy sami we wszechświecie?

44 RODZAJE GALAKTYK Pod względem budowy i wyglądu zewnętrznego galaktyki dzieli się zwykle na: eliptyczne, spiralne i nieregularne.

45 GALAKTYKI ELIPTYCZNE Galaktyki eliptyczne (oznaczone symbolem E) składają się prawie wyłącznie z gwiazd populacji II i nie zawierają prawie materii międzygwiazdowej; najmniejsze galaktyki eliptyczne są prawdopodobnie obiektami zbliżonymi do międzygalaktycznych gromad kulistych (gwiazd gromady). Galaktyka Andromedy

46 GALAKTYKI SPIRALNE Galaktyki spiralne (symbol S) cechuje występowanie jasnych ramion spiralnych, będących zagęszczeniami gwiazd i gorących obłoków gazowych; zawierają gwiazdy różnych populacji, a gaz międzygwiazdowy stanowi kilka procent masy galaktyk; obracają się wokół osi prostopadłej do płaszczyzny ramion; w ich centrum wyróżnia się na ogół jaśniejsze jądro.

47 GALAKTYKI NIEREGULARNE Galaktyki nieregularne (symbol I) odznaczają się nieregularną budową oraz znaczną obfitością materii międzygwiazdowej.

48 DROGA MLECZNA Nasza Galaktyka jest galaktyką spiralną. Zawiera około miliona milionów gwiazd. To największe pojedyncze elementy w przestrzeni. Różnią się rozmiarami, temperaturą i wiekiem. Ale wszystkie gwałtownie się spalają, wytwarzając przy tym ciepło i światło. Dlatego możemy je dostrzec. Nazwa pochodzi od greckiego gala (mleko), ponieważ płaszczyzna równika Galaktyki pokrywa się z płaszczyzną Drogi Mlecznej.

49 CZY JESTEŚMY SAMI?

50 ODKRYCIA PLANET POZA UKŁADEM SŁONECZNYM P ierwszą planetę pozasłoneczną krążącą wokół pulsara PSR B odkrył w 1991 roku polski astronom Aleksander Wolszczan. Pierwszą planetę krążącą wokół normalnej gwiazdy czyli gwiazd ciągu głównego odkryto w 1995 roku. Krąży ona bardzo blisko gwiazdy 51 Pegasi i jest nieco większa niż połowa masy Jowisza.

51 METODY WYKRYWANIA Na początku planety wykrywano metodą obserwacji zmian spektroskopowych gwiazd. Śledząc obraz światła gwiazdy po rozłożeniu na poszczególne długości fali obserwowano zmiany długości poszczególnych linii (zjawisko Dopplera). Poruszająca się pod wpływem przyciągania obiegających ją planet wysyła do nas światło o lekko zmieniającym się kolorze. Badania spektroskopowe tego światła pozwalają obliczyć liczbę, rozmiary i orbity dalekich planet.

52 PIERWSZE ZDJĘCIE PLANETY POZASŁONECZNEJ We wrześniu 2004 roku wykonano zdjęcie w podczerwieni brązowego karła 2M1207, odległego od nas o 230 lat świetlnych i masie nie przekraczającej 1/42 masy Słońca, czyli 25 mas Jowisza. Obok 2M1207 widać było tajemniczy obiekt. w 2005 roku stwierdzono, że jest to planeta o pięciokrotnie większej masie niż Jowisz. Temperatura planety wynosi aż 1000°C. Świadczy to, że jest to obiekt stosunkowo młody (liczy tylko 8 mln lat), który jeszcze nie zdołał ostygnąć po uformowaniu się z obłoku międzygwiezdnego. Jest to więc pierwsze zdjęcie planety pozasłonecznej i pierwsza planeta krążąca wokół brązowego karła. Na dole rysunek pokazuje porównanie układu gwiazdy 2M1207 z Układem Słonecznym.

53 Na dole rysunek pokazuje porównanie układu gwiazdy 2M1207 z Układem Słonecznym.

54 NASA ODKRYŁA PIĘĆ NOWYCH PLANET POZA UKŁADEM SŁONECZNYM

55 Kepler 4b, 5b, 6b, 7b i 8b należą do grupy tzw. gorących jowiszy. W ten sposób określane są planety, których orbita znajduje się w bardzo bliskiej odległości od macierzystej gwiazdy. Określenie gorący bierze się stąd, że z powodu bliskiego towarzystwa gwiezdnego sąsiada panują na nich ekstremalnie wysokie temperatury. Nadzorujący projekt William Borucki z NASA ujawnił, że rozmiary odkrytych planet rozpoczynają się od zbliżonych do Neptuna, a kończą na planecie większej od Jowisza. Ich rok gwiazdowy wynosi od 3,3 do 4,9 dni. Dla porównania rok gwiazdowy Merkurego, najbliższej Słońcu planety w naszym układzie, wynosi niecałe 88 dni.

56 UKŁADY PLANETARNE PODOBNE DO NASZEGO 41 lat świetlnych od Ziemi znajduje się system planetarny bardzo podobny do naszego. Pierwsza zlokalizowana w nim planeta krąży wokół gwiazdy 55 Cancri po podobnej orbicie i ze zbliżoną prędkością jak Jowisz wokół Słońca. Okres obiegu wykrytej planety wynosi 13 lat podczas gdy Jowisza 11,86. Również odległość nowej planety jest zbliżona do odległości Jowisza od Słońca. Największa różnica jest taka, że Jowisz jest pięć razy mniejszy.

57 PLANETA WOKÓŁ CZERWONEGO OLBRZYMA W 2003 roku po raz pierwszy zaobserwowano planetę wokół gwiazdy Iota Draconis wielkości podobnej do naszego Słońca lecz będącej czerwonym olbrzymem czyli w końcowym stadium ewolucji gwiazd. Gwiazda ta znajduje się w gwiazdozbiorze Smoka i jest widoczna gołym okiem. Odległa jest od nas o 100 lat świetlnych. Jest tylko nieznacznie masywniejsza od Słońca, ale znajduje się na późniejszym etapie ewolucyjnym. Jej wiek szacuje się na 7 miliardów lat, co świadczy o tym, że skończył się łączyć wodór w hel w jądrze i jest na etapie zwiększania swoich rozmiarów oraz jasności, przez co promieniuje aż 13 razy więcej energii niż Słońce. Jest to pierwszy dowód na to, że planety mogą występować wokół gwiazd typu czerwonego olbrzyma. Dalszy los planety jest jednak niepewny, bowiem Iota Draconis nie zakończyła jeszcze ewolucji na gałęzi czerwonych olbrzymów i cały czas powiększa swoje rozmiary.

58 Planeta wokół Czerwonego Olbrzyma

59 PLANETA O MAŁEJ GĘSTOŚCI W 2006 roku odkryto planetę nazwaną HAT-P-1, która ma największe rozmiary z dotychczasowo odkrytych. Jej średnica przewyższa średnicę Jowisza o około 1,76 raza. Gwiazda ta wchodzi w skład podwójnego układu gwiazd i znajduje się w gwiazdozbiorze Jaszczurki około 450 lat świetlnych od Ziemi. Znajduje się też niezwykle blisko swojej gwiazdy, w odległości równej jednej siódmej odległości pomiędzy naszym Słońcem a Merkurym, a obieg obiegu wynosi jedynie 4,5 naszego dnia. Jest też najmniej gęsta wśród znanych planet gdyż jej masa równa się jedynie połowie masy Jowisza. Jej gęstość jest cztery razy mniejsza niż gęstość wody. Jeśli więc wrzucilibyśmy ją do wanny z wodą to trzy czwarte pływałoby na wierzchu.

60 Planeta o małej gęstości

61 PLANETA Z ATMOSFERĄ Planetę z powłoką gazową spoza Układu Słonecznego zaobserwowano po raz pierwszy przez teleskop Hubble'a. Planeta okrążaja gwiazdę HD z gwiazdozbioru Pegaza. Jest ona 220 razy cięższa od Ziemi i jej okres obrotu wynosi trzy i pół dnia i w pewnym momencie przechodzi przez tarczę swojej gwiazdy. Była jedną z pierwszych odkrytych planet poza Układem Słonecznym, pierwszą, która przechodziła na tle swojej gwiazdy macierzystej przysłaniając jej blask, pierwszą, u której odkryto atmosferę, a także pierwszą, u której zaobserwowano odparowywanie wodoru z atmosfery. Dlatego HD jako pierwsza planeta pozasłoneczna uzyskała tymczasową nazwę - Ozyrys.

62 PIERWSZA SKALISTA PLANETA POZA UKŁADEM SŁONECZNYM Skalista planeta (PLANETA – LAWA) spośród trzystu odkrytych dotychczas planet najbardziej przypomina Ziemię. Jest jednak zbyt blisko Słońca co uniemożliwia prawidłowy rozwój ewolucyjny oraz funkcjonowanie systemów flory i fauny oraz funkcjonowanie. Jej temperatura wynosi ok stopni Celsjusza. Pędząc z prędkością 750 tys. km/h okrąża ona swoją gwiazdę w ciągu 20h. Alan Boss z Instytutu Karnegie oświadczył, że jest to ważne odkrycie w próbach znalezienia życia we Wszechświecie.

63 Drogi widzu, jeśli nie obejżałeś całej prezentacji to kliknij na poniższą ikonkę, w przeciwnym przypadku… Dziękujemy za uwagę!

64 PREZENTACJĘ DLA PAŃSTWA PRZYGOTOWALI: Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Czaplinku oraz Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Michała Drzymały w Brzostowie

65 Projekt AS KOMPETENCJI jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Program Operacyjny Kapitał Ludzki CZŁOWIEK – NAJLEPSZA INWESTYCJA Publikacja jest współfinansowana przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Prezentacja jest dystrybuowana bezpłatnie


Pobierz ppt "Projekt AS KOMPETENCJI jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Program Operacyjny Kapitał Ludzki."

Podobne prezentacje


Reklamy Google