Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pierre de Coubertin patron mojej szkoły w Budach Siennickich

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Pierre de Coubertin patron mojej szkoły w Budach Siennickich"— Zapis prezentacji:

1 Pierre de Coubertin patron mojej szkoły w Budach Siennickich

2 Pierre de Coubertin– ur. 1 I 1863 r. w Paryżu,
zm. 2 IX 1937 r. w Genewie Francuski baron, historyk, pedagog Uważany za ojca nowożytnego ruchu olimpijskiego; założyciel i prezes Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, zaprojektował flagę olimpijską

3 „W życiu ważny jest nie triumf, lecz walka”
Urodził się, jako trzecie dziecko z czworga dzieci, stycznia 1863 roku w domu rodzinnym przy ulicy Oudinot 20, w 7 dzielnicy Paryża.

4 Dlaczego wskrzesił igrzyska?
Baron całe swoje życie poświęcił idei olimpijskiej Jako arystokrata i pedagog, uważał sport nie tylko za środek hartowania ciała, ale przede wszystkim za uniwersalną metodę wychowania współczesnego człowieka w duchu pokoju. Baron w swoich zainteresowaniach kieruje się głosem powołania. Pragnie dokonać dzieła reformy systemu kształcenia i wychowania młodzieży francuskiej.

5 Istotnie Coubertin uważał, że sport prowadzi do rozwoju duchowego i intelektualnego, uczy dyscypliny i zapewnia harmonię ducha i ciała, które staje się piękne dzięki ćwiczeniom. Uważał ponadto, że w sporcie nie ma miejsca na kłamstwo i oszustwo, a zawodnik musi być honorowy i musi walczyć uczciwie. Ponadto rozróżnienia ustalone między ludźmi poza sportem nie powinny być brane pod uwagę. Coubertin zakładał, iż rozwój cielesny dopinguje rozwój techniczny – nie tylko w zakresie udoskonalania sprzętu, ale też poszukiwań nowych rozwiązań we wszystkich możliwych dziedzinach.

6 Pierre de Coubertin uprawiał boks, szermierkę, jazdę konną i wioślarstwo.

7 Pomnik barona Pierre’a de Coubertina

8 Flaga olimpijska ma sześć kolorów, które symbolizują barwy znajdujące się na wszystkich flagach państwowych pięciu państw. Symbole kolorów na fladze olimpijskiej: Żółty - Azja Czarny – Afryka Czerwony- Ameryka Zielony - Australia Niebieski - Europa oraz szósty - biały, który stanowi tło flagi. Flagę tę zaprojektował inicjator wskrzeszenia idei olimpijskiej, baron Pierre de Coubertin, na Kongresie Olimpijskim w Paryżu w 1914 roku

9 Oda do sportu A, jednak wszystko dzięki niemu!
Ponieważ starożytnym zawodom towarzyszyła także rywalizacja artystyczna, zorganizowano również konkurs literacki. W 1912 roku podczas V Igrzysk w Sztokholmie złotym medalem nagrodzony został wiersz Oda do Sportu, autorstwa G. Hohroda i M. Eschbacha, a więc Francuza i Niemca. Szybko okazało się jednak, że prawdziwym autorem był nie kto inny, jak Coubertin! A, jednak wszystko dzięki niemu!

10 Słowa Pierre’a de Coubertina:
„Wznoszę więc kielich za ideę olimpijską, która na kształt promienia przepotężnego słońca przedarła się przez mgły wieków i wraca, by blask radosnej nadziei rzucić na próg dwudziestego wieku”

11 ,,Ważny jest sam udział w grze, a nie to czy wygrasz wyścig”!
Baron chciał także pokazać nam, że nie trzeba wygrać wyścigu, aby móc dobrze się bawić, że należy grać fair play czyli grać bez oszukiwania, że trzeba pokazać co się potrafi samemu, a nie przez oszukiwanie.

12 Baron zmarł IX 1937 roku, czując się osamotniony mimo obecności rodziny. Jego ciało spoczęło w Lozannie, zaś serce w jego intelektualnej ojczyźnie – Grecji.

13 Autor: Magdalena Jaskulska klasa VI


Pobierz ppt "Pierre de Coubertin patron mojej szkoły w Budach Siennickich"

Podobne prezentacje


Reklamy Google