Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wolontariat to dobrowolne działanie non-profit, mające na celu zazwyczaj pomoc – jest to jedna z form aktywności obywatelskiej. Na pewno zastanawiacie.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wolontariat to dobrowolne działanie non-profit, mające na celu zazwyczaj pomoc – jest to jedna z form aktywności obywatelskiej. Na pewno zastanawiacie."— Zapis prezentacji:

1

2 Wolontariat to dobrowolne działanie non-profit, mające na celu zazwyczaj pomoc – jest to jedna z form aktywności obywatelskiej. Na pewno zastanawiacie się, co my, gimnazjaliści, możemy robić w ramach aktywności obywatelskiej. Otóż jest tych działań bardzo dużo – zależą one jedynie od Waszej pomysłowości.

3 Jednym z nich jest wolontariat akcyjny – najbardziej popularną tego typu aktywnością jest WOŚP. Wyróżniamy jeszcze wolontariat krótkookresowy i bezterminowy. My przedstawimy Wam kilka gotowych pomysłów na aktywność wolontariacką.

4 Na pewno w każdej mniejszej lub większej miejscowości znajduje się wiele osób, które wymagają pomocy w nauce. A kto zrozumie najlepiej ich problemy ? Oczywiście drudzy uczniowie! Dlaczego by nie zacząć pomagać sobie nawzajem? Jest dużo młodych ludzi, którzy nie mają pomysłu na zagospodarowanie czasu, a mają zdolności i talent w wyjaśnianiu zawikłanych spraw. Być może jesteś jednym z nich? Czy twoja koleżanka nie marzy przypadkiem o tym, by zostać nauczycielką? Dlatego proponujemy wam zorganizowanie spotkań, na których osoby z różnych szkół w waszej miejscowości mogłyby dzielić się wiedzą, ale także i zainteresowaniami. Co powinniście w tym celu zrobić? Oto kilka wskazówek: Dowiedzcie się, gdzie można by takie spotkania przeprowadzać: może to być świetlica, szkoła lub salka. Zapytajcie się o możliwość zagospodarowania miejsca w konkretnych godzinach. Spróbujcie zaangażować w wasz pomysł dorosłych, którzy służyliby wam pomocą. Zmobilizujcie jak największą ilość osób do wzięcia udziału w projekcie nagłaśniając sprawę, wieszając plakaty itd.. Zróbcie pierwszy krok! Zorganizujcie spotkanie i zarażajcie innych pasją pomagania! To nie jest takie trudne, a sprawia dużą satysfakcję. Powodzenia!

5 Będąc na wycieczce szkolnej miałam okazję przekonać się czym jest teatr uliczny i na czym on polega. Okazało się, że to naprawdę świetny pomysł spędzania wolnego czasu. Niestety, niewielu znany i rzadko kiedy praktykowany. Sprawia wiele radości i uczy. Ubarwia przestrzeń miasta tworząc dużo atrakcyjnych przedstawień. Warto by było pokazać młodym ludziom teatr uliczny. Pomysłem na to może być zorganizowanie warsztatów. Wiele ludzi zaangażowanych w teatr tylko czeka na sygnał, że chcecie poznać tajniki występowania na ulicy. Trzeba... No właśnie, co trzeba zrobić? Poszukajcie członków teatru ulicznego np.: w Domu Kultury, albo po prostu w Internecie. Zaproponujcie im zorganizowanie warsztatów w waszym miejscu zamieszkania. Poszukajcie miejsca, gdzie mogłyby odbyć się warsztaty. Zapukajcie do instytucji kulturalnych, szkół, świetlic. Ustalcie datę i godzinę wydarzenia. Poszukajcie ludzi, którzy pomogą wam zorganizować się od strony technicznej. Poinformujcie o spotkaniu młodych ludzi z waszego otoczenia- zamieśćcie informacje wszędzie, gdzie się da, powiedzcie o tym kolegom, wychowawcom. Przyjdźcie na warsztaty. Może po nich zbierze się grupa ludzi, która chciałaby utworzyć taki teatr w waszym mieście?

6 Myśleliśmy o chorych dzieciach, które przebywają w szpitalach. Czy nie można by było pomóc im w jakiś sposób lub zorganizować czas tak, aby szybko minął? A może pokazać coś bardzo ciekawego? Może kukiełkowy teatrzyk? Jest to świetna forma inscenizacji scenek, a przy tym nie wymaga zbyt dużego nakładu pracy. Aby coś takiego zorganizować: Zbierzcie kilka osób chętnych do przedstawienia Poszukajcie ciekawego scenariusza lub po prostu ułóżcie go sami. Przygotujcie występ i potrzebne materiały jak np. scena z płótna, marionetki/pacynki. W międzyczasie udajcie się do szpitala i zapytajcie się o możliwość zorganizowania teatrzyka na oddziale dziecięcym. Umówcie się na konkretny dzień i godzinę. Do dzieła! Bawcie się dobrze!

7 Czy w waszym mieście znajduje się Dom Dziecka? A może o nim nie wiecie? Jest to miejsce, gdzie pomoc jest bardzo potrzebna. Nie materialna, ale duchowa. Dzieci na pewno docenią każdą inicjatywę, którą podejmiecie. Na przykład zorganizowanie gier w parku. Jest tyle ciekawych rzeczy do zaoferowania dzieciom, Co powiecie na grę w stylu harcerskim? Zbierzcie grupę osób, które chciałyby pomóc przy organizacji zabawy. Przygotuj grę. Zrób punkty, zadania i zaszyfrowane wiadomości, a także drobne nagrody, jeśli chcesz. Skontaktuj się z osobami prowadzącymi Dom Dziecka i zaproponuj im swój pomysł. Umów się na konkretną godzinę, liczbę osób i opiekunów. Zabierz grupę na miejsce zabawy i przeprowadź ją.

8 W naszej szkole działa SU. Czy wiecie, jakie możliwości wolontariackie ma Samorząd? Każdy uczeń może być aktywnym członkiem samorządu. Wszystkie działania podejmowane na rzecz społeczności uczniowskiej są wolontariatem. Wystarczy uczęszczać na zebrania SU i aktywnie w nich uczestniczyć.

9 …lub wielkiego, jeśli takiego znajdziecie. W waszej klasie czy szkole jest na pewno wiele osób z talentem plastycznym. Wiele z nich wstydzi się pokazać swoje prace szerszej publiczności. Stwórzcie ku temu sposobność! Organizacja szkolnej wystawy to bardzo prosta sprawa. Co należy zrobić? Przede wszystkim, zareklamować swój pomysł; dotrzeć do osób, które mogłyby coś zaprezentować. Spróbujcie namówić je do przyniesienia kilku swoich prac. Wiele z nich na pewno będzie zachwycać! Dogadajcie się z opiekunami SU, którzy pomogą wam umiejscowić wystawę. Poszukajcie w szkole miejsca, które odwiedza wiele osób, a jednocześnie wystawa nie będzie tam przeszkadzać ani stanowić zagrożenia. Zróbcie plakaty zachęcające do obejrzenia wystawy, ogłoście to przez radiowęzeł szkolny. Każdą pracę opatrzcie imieniem i nazwiskiem autora. Wystawę zaplanujcie na określony czas, np. tydzień czy miesiąc. Powodzenia w realizacji!


Pobierz ppt "Wolontariat to dobrowolne działanie non-profit, mające na celu zazwyczaj pomoc – jest to jedna z form aktywności obywatelskiej. Na pewno zastanawiacie."

Podobne prezentacje


Reklamy Google