Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

XIX Sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży – zadanie rekrutacyjne

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "XIX Sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży – zadanie rekrutacyjne"— Zapis prezentacji:

1 XIX Sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży – zadanie rekrutacyjne
Ekorozwój lokalny XIX Sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży – zadanie rekrutacyjne

2 Temat debaty: „Nas jest wielu, Ziemia tylko jedna. Co jeszcze możemy zrobić, a co już zostało zrobione?”

3 Zanim rozpoczniemy dyskusję, chcieliśmy sprawdzić poziom wiedzy ekologicznej uczniów naszego gimnazjum. W tym celu przeprowadzimy krótki quiz składający się z 7 pytań, które kolejno będą wyświetlane na tablicy. Waszym zadaniem jest wybranie prawidłowej odpowiedzi spośród „a”, „b” i „c” oraz uniesienie dłoni w odpowiednim momencie. Powodzenia ;)

4 1. Czy efekt cieplarniany i globalne ocieplenie to to samo?
 a) To zupełnie to samo.  b) To dwie różne rzeczy.  c) Globalne ocieplenie to konsekwencja efektu cieplarnianego.

5 2. Główne gazy cieplarniane to:
a) metan, ozon, dwutlenek węgla, tlenki azotu, freony. b) ozon, hel, metan, freony, dwutlenek węgla. c) tlen, hel, dwutlenek węgla, freony, wodór.

6 3. Czym jest dziura ozonowa?
a) Zjawisko spadku stężenia ozonu (O3) w stratosferze atmosfery ziemskiej b) Warstwa w stratosferze ziemskiej na wysokości od km o podwyższonej koncentracji ozonu (O3) c) Dziura ozonowa nie istnieje.

7 4. Jakie zagrożenia niesie globalne ocieplenie?
a) Postępujące topnienie  lodowców, zanieczyszczenie atmosfery tak, iż będzie niezdatna do oddychania, trzęsienia ziemi. b) Trzęsienia ziemi, zanieczyszczenie mórz i rzek oraz mór wielu ryb, zmiana klimatu. c)Postępujące topnienie lodowców, zmiana klimatu, epidemie wielu chorób.

8 5. Jakie są źródła emisji gazów przyspieszających globalne ocieplenie?
a) Samochody, telewizory, komputery. b) Samochody, klimatyzatory, lodówki. c) Samochody, fabryki, ogniska.

9 6. Czy efekt cieplarniany szkodzi nam i Ziemi?
a) Szkodzi, i to bardzo. b) Bez niego nie byłoby życia, ale w nadmiarze szkodzi. c) Wcale nam nie szkodzi.

10 7. Do epidemii jakich chorób w Europie doprowadzi globalne ocieplenie?
a) Żadnych. b) Grypy, anginy, zapalenia płuc, SARS. c) Dengi, malarii, cholery, zapalenia mózgu.

11 Efekt cieplarniany a globalne ocieplenie
Globalne ocieplenie to zjawisko występujące w skali globalnej polegające na wzroście średnich temperatur na powierzchni Ziemi zarówno atmosfery jak i wód powierzchniowych. Efekt cieplarniany – zjawisko podwyższenia temperatury  planety powodowane obecnością gazów cieplarnianych w atmosferze. Zmiany powodujące wzrost roli efektu cieplarnianego mogą być jedną z przyczyn globalnego ocieplenia.

12

13 Źródła emisji gazów cieplarnianych – dziedziny życia

14

15 FAKTY

16 Są ci co ostrzegają oraz ci co zaprzeczają. Kto ma rację?
„Globalne ocieplenie ISTNIEJE!” „Globalne ocieplenie NIE ISTNIEJE!” Jest grupa naukowców, którzy twierdzą, że nie mamy problemu z efektem cieplarnianym. Jest to ich zdaniem naturalnym zjawiskiem, a wszystko wymysłem polityków, by zmniejszyć emisję tych gazów, za które trzeba płacić kary , bowiem [jako państwo] przekraczamy wyznaczony limit. Zarzucają pozostałym naukowcom manipulację wynikami badań. Natomiast ta grupa naukowców uważa, że argumenty podawane przez sceptyków są nieprawdziwe, a globalne ocieplenie może zagrażać naszej planecie. Wszystkie badania są udokumentowane i ewidentnie wskazują kto ma rację. Prawdą jest, że efekt cieplarniany w pewnym stopniu jest pożądany, ale też może nam poważnie zagrażać.

17

18

19

20

21

22

23

24 Nasze pomysły

25 Fanpage facebookowy Fanpage to profil publiczny, który został stworzony na Facebooku w celu promowania marki, firmy, bądź osoby publicznej – np. polityka lub aktora, a także organizacji społecznych, które zamierzają promować i reklamować określoną działalność.

26 Kółko ekoloiczno-artystyczne -„Zanim wyrzucisz – artystyczny recykling”
Zalety: -pobudzanie kreatywności -rozwój inwencji twórczej -wspomaganie wszechstronnego rozwoju, a także harmonijny rozwój osobowości -możliwość rozwijania zainteresowań i uzdolnień -kształtowanie odpowiednich cech w psychice takich jak: wrażliwość na piękno, wyobraźnię, pamięć wzrokową, pomysłowość, cierpliwość oraz sprawność manualną -wpajanie odpowiednich norm postępowania ekologicznego: przedstawia wartość recyklingu, -uczy żyć zgodnie z zasadami ekologii

27 Przykłady prac wykonanych z materiałów wtórnych

28

29

30 A może coś innego?

31 Kampania edukacyjna Wśród dzieci w wieku wczesnoszkolnym i przedszkolnym Co możemy zrobić? -przeprowadzić lekcję „Warto żyć ekologicznie” -przygotować i rozwiesić plakaty na ten temat -zorganizować „eko-bal dla Ekoludków” -zorganizowanie konkursu ekologicznego

32 Wśród mieszkańców Jaszczwi
Co możemy zrobić? -Przeprowadzić spotkanie informacyjne (dla sceptyków oraz tych zainteresowanych problemami Ziemi); -Przygotować i roznieść po domach książeczki informacyjne z radami jak oszczędzać zasoby wody i energii oraz dlaczego warto żyć ekologicznie;

33 ZSEE – zbiórka zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego
Zorganizujemy zbiórkę elektrośmieci w naszej szkole. Najpierw rozpowszechnimy naszą akcję wśród mieszkańców Jaszczwi za pomocą wcześniej przygotowanych przez nas ulotek. Zachęcimy do oddania zbędnego sprzętu, oferując swoją pomoc. Zebrany sprzęt przekażemy do punktu odbioru w JPGKiM.

34 Nagrody w postaci… kwiatów
Aby wynagrodzić mieszkańców zaangażowanych w akcję przygotujemy dla nich upominki. Będą to posadzone odpowiednio wcześniej kwiaty w doniczkach. Sadzonki dostarczone będą przez uczniów naszej szkoły, którzy w zamian dostaną zachowanie wzorowe do dziennika lekcyjnego. Każdy kto odda niepotrzebny mu sprzęt elektryczny lub elektroniczny dostanie kwiat doniczkowy.

35


Pobierz ppt "XIX Sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży – zadanie rekrutacyjne"

Podobne prezentacje


Reklamy Google