Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zarządzamy energią elektryczną w naszym mieszkaniu – i my zmniejszamy globalne ocieplenie Co to jest globalne ocieplenie? Globalne ocieplenie jest to zjawisko.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zarządzamy energią elektryczną w naszym mieszkaniu – i my zmniejszamy globalne ocieplenie Co to jest globalne ocieplenie? Globalne ocieplenie jest to zjawisko."— Zapis prezentacji:

1 Zarządzamy energią elektryczną w naszym mieszkaniu – i my zmniejszamy globalne ocieplenie Co to jest globalne ocieplenie? Globalne ocieplenie jest to zjawisko polegające na zwiększaniu się średniej temperatury ziemskiej atmosfery i oceanów.

2 Zarządzamy energią elektryczną w naszym mieszkaniu – i my zmniejszamy globalne ocieplenie Globalne ocieplenie spowodowane jest wypuszczaniem do atmosfery gazów cieplarnianych – głównie dwutlenku węgla oraz metanu. Gazy cieplarniane zapobiegają wydostaniu się promieniowania podczerwonego z Ziemi do przestrzeni kosmicznej, powodując podgrzewanie się Ziemi. Innymi słowy ciepło zamiast wydostać się w kosmos, jest gromadzone w atmosferze jak pod grubym kocem, powodując zwiększanie temperatury. Czym jest spowodowane globalne ocieplenie?

3 Zarządzamy energią elektryczną w naszym mieszkaniu – i my zmniejszamy globalne ocieplenie Badania dowodzą, że powodem występowania globalnego ocieplenia jest działalność człowieka, który jest odpowiedzialny za wypuszczanie do atmosfery gazów cieplarnianych. W praktyce oznacza to na przykład: jazdę samochodem, jazdę samochodem, podróże samolotami odrzutowymi, podróże samolotami odrzutowymi, korzystanie z elektryczności z pobliskiej elektrowni spalającej węgiel, korzystanie z elektryczności z pobliskiej elektrowni spalającej węgiel, spalanie drewna, spalanie drewna, powstawanie niektórych procesów rolniczych (jak uprawa ryżu). powstawanie niektórych procesów rolniczych (jak uprawa ryżu). Co w praktyce powoduje globalne ocieplenie? Wycinając lasy, człowiek zmniejsza zdolność do usuwania z atmosfery CO2, bowiem drzewa są zdolne do pobierania dwutlenku węgla z atmosfery i zamieniania go na tlen.

4 Zarządzamy energią elektryczną w naszym mieszkaniu – i my zmniejszamy globalne ocieplenie Czy temperatura na Ziemi faktycznie rośnie? Dowodzą tego dane z kilku źródeł, choćby z National Climatic Data Center, która od 1880 roku bada średnie temperatury na lądach i ocenach na północnej i południowej półkuli. NCDC jest największą na świecie instytucją gromadzącą informacje pogodowe. Tak

5 Zarządzamy energią elektryczną w naszym mieszkaniu – i my zmniejszamy globalne ocieplenie Właściwe przewidzenie ich jest bardzo trudne i można natknąć się na sprzeczne ze sobą informacje. Jednakże z czasem, naukowcy potrafią coraz lepiej interpretować fakty i prognozować wydarzenia, które mogłyby nastąpić. Czy globalne ocieplenie i zmiana średniej temperatury zaledwie o parę stopni Celsjusza może mieć dramatyczne skutki? Tak

6 Zarządzamy energią elektryczną w naszym mieszkaniu – i my zmniejszamy globalne ocieplenie Czy globalne ocieplenie i zmiana średniej temperatury zaledwie o parę stopni Celsjusza może mieć dramatyczne skutki? Tak Niespotykane dotąd susze i upały mogą spowodować brak wody, pożary oraz śmierć dziesiątek tysięcy ludzi. Paradoksalnie w momencie występowania susz i upałów, w innych regionach może dochodzić do niespotykanych burz, opadów deszczu i lawin błotnych.

7 Zarządzamy energią elektryczną w naszym mieszkaniu – i my zmniejszamy globalne ocieplenie Czy globalne ocieplenie i zmiana średniej temperatury zaledwie o parę stopni Celsjusza może mieć dramatyczne skutki? Tak Podniesienie poziomu mórz i oceanów o od 9 cm do 88 cm do roku 2100. Taki wzrost poziomu wód może powodować powodzie podczas burz i sztormów, sezonowe podtopienia, a w niektórych regionach całkowite zalanie (półwysep Floryda, region Zatoki San Francisco, Holandia, Pekin).

8 Zarządzamy energią elektryczną w naszym mieszkaniu – i my zmniejszamy globalne ocieplenie Zmniejszenie populacji niektórych roślin i zwierząt. W niektórych przypadkach wzrost temperatury może spowodować całkowite wyginięcie niektórych gatunków fauny i flory które nie będą w stanie przystosować się do zmian klimatycznych. Czy globalne ocieplenie i zmiana średniej temperatury zaledwie o parę stopni Celsjusza może mieć dramatyczne skutki? Tak

9 Zarządzamy energią elektryczną w naszym mieszkaniu – i my zmniejszamy globalne ocieplenie W jaki sposób Ty możesz wpłynąć na zmiany klimatu? Zmiany klimatu to problem globalny, jednak każdy z nas może przyczynić się do jego rozwiązania. Nawet drobne zmiany w naszym codziennym zachowaniu mogą pomóc ograniczyć emisję gazów cieplarnianych, nie obniżając jednocześnie jakości naszego życia. Co więcej, dzięki tym zmianom możemy także zaoszczędzić pieniądze.

10 Zarządzamy energią elektryczną w naszym mieszkaniu – i my zmniejszamy globalne ocieplenie Źródło: 1. http://ec.europa.eu/environment/climat/campaign/index_pl.htm 2. http://globalneocieplenie.pl/index.php/informacje-o-globalnym-ociepleniu 3. http://www.mycarbonfootprint.eu/index.cfm?language=pl 4. http://zielonymanifest.clubai.org/ Prezentacja wykonana została przez uczniów Gimnazjum nr 132 w Warszawie, pod opieką Anny Lewandowskiej i Joanny Balcerzak


Pobierz ppt "Zarządzamy energią elektryczną w naszym mieszkaniu – i my zmniejszamy globalne ocieplenie Co to jest globalne ocieplenie? Globalne ocieplenie jest to zjawisko."

Podobne prezentacje


Reklamy Google