Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Co to jest globalne ocieplenie?

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Co to jest globalne ocieplenie?"— Zapis prezentacji:

1 Co to jest globalne ocieplenie?
Zarządzamy energią elektryczną w naszym mieszkaniu – i my zmniejszamy globalne ocieplenie” Co to jest globalne ocieplenie? Globalne ocieplenie jest to zjawisko polegające na zwiększaniu się średniej temperatury ziemskiej atmosfery i oceanów.

2 Czym jest spowodowane globalne ocieplenie?
Zarządzamy energią elektryczną w naszym mieszkaniu – i my zmniejszamy globalne ocieplenie” Czym jest spowodowane globalne ocieplenie? Globalne ocieplenie spowodowane jest wypuszczaniem do atmosfery gazów cieplarnianych – głównie dwutlenku węgla oraz metanu. Gazy cieplarniane zapobiegają wydostaniu się promieniowania podczerwonego z Ziemi do przestrzeni kosmicznej, powodując podgrzewanie się Ziemi. Innymi słowy ciepło zamiast wydostać się w kosmos, jest gromadzone w atmosferze jak pod grubym kocem, powodując zwiększanie temperatury.

3 Co w praktyce powoduje globalne ocieplenie?
Zarządzamy energią elektryczną w naszym mieszkaniu – i my zmniejszamy globalne ocieplenie” Co w praktyce powoduje globalne ocieplenie? Badania dowodzą, że powodem występowania globalnego ocieplenia jest działalność człowieka, który jest odpowiedzialny za wypuszczanie do atmosfery gazów cieplarnianych. W praktyce oznacza to na przykład: jazdę samochodem, podróże samolotami odrzutowymi, korzystanie z elektryczności z pobliskiej elektrowni spalającej węgiel, spalanie drewna, powstawanie niektórych procesów rolniczych (jak uprawa ryżu). Wycinając lasy, człowiek zmniejsza zdolność do usuwania z atmosfery CO2, bowiem drzewa są zdolne do pobierania dwutlenku węgla z atmosfery i zamieniania go na tlen.

4 Tak Czy temperatura na Ziemi faktycznie rośnie?
Zarządzamy energią elektryczną w naszym mieszkaniu – i my zmniejszamy globalne ocieplenie” Czy temperatura na Ziemi faktycznie rośnie? Tak Dowodzą tego dane z kilku źródeł, choćby z National Climatic Data Center, która od 1880 roku bada średnie temperatury na lądach i ocenach na północnej i południowej półkuli. NCDC jest największą na świecie instytucją gromadzącą informacje pogodowe.

5 Zarządzamy energią elektryczną w naszym mieszkaniu – i my zmniejszamy globalne ocieplenie”
Czy globalne ocieplenie i zmiana średniej temperatury zaledwie o parę stopni Celsjusza może mieć dramatyczne skutki? Tak Właściwe przewidzenie ich jest bardzo trudne i można natknąć się na sprzeczne ze sobą informacje. Jednakże z czasem, naukowcy potrafią coraz lepiej interpretować fakty i prognozować wydarzenia, które mogłyby nastąpić.

6 Zarządzamy energią elektryczną w naszym mieszkaniu – i my zmniejszamy globalne ocieplenie”
Czy globalne ocieplenie i zmiana średniej temperatury zaledwie o parę stopni Celsjusza może mieć dramatyczne skutki? Tak Niespotykane dotąd susze i upały mogą spowodować brak wody, pożary oraz śmierć dziesiątek tysięcy ludzi. Paradoksalnie w momencie występowania susz i upałów, w innych regionach może dochodzić do niespotykanych burz, opadów deszczu i lawin błotnych.

7 Zarządzamy energią elektryczną w naszym mieszkaniu – i my zmniejszamy globalne ocieplenie”
Czy globalne ocieplenie i zmiana średniej temperatury zaledwie o parę stopni Celsjusza może mieć dramatyczne skutki? Tak Podniesienie poziomu mórz i oceanów o od 9 cm do 88 cm do roku Taki wzrost poziomu wód może powodować powodzie podczas burz i sztormów, sezonowe podtopienia, a w niektórych regionach całkowite zalanie (półwysep Floryda, region Zatoki San Francisco, Holandia, Pekin).

8 Zarządzamy energią elektryczną w naszym mieszkaniu – i my zmniejszamy globalne ocieplenie”
Czy globalne ocieplenie i zmiana średniej temperatury zaledwie o parę stopni Celsjusza może mieć dramatyczne skutki? Tak Zmniejszenie populacji niektórych roślin i zwierząt. W niektórych przypadkach wzrost temperatury może spowodować całkowite wyginięcie niektórych gatunków fauny i flory które nie będą w stanie przystosować się do zmian klimatycznych.

9 W jaki sposób Ty możesz wpłynąć na zmiany klimatu?
Zarządzamy energią elektryczną w naszym mieszkaniu – i my zmniejszamy globalne ocieplenie” W jaki sposób Ty możesz wpłynąć na zmiany klimatu? Zmiany klimatu to problem globalny, jednak każdy z nas może przyczynić się do jego rozwiązania. Nawet drobne zmiany w naszym codziennym zachowaniu mogą pomóc ograniczyć emisję gazów cieplarnianych, nie obniżając jednocześnie jakości naszego życia. Co więcej, dzięki tym zmianom możemy także zaoszczędzić pieniądze.

10 Źródło: http://ec.europa.eu/environment/climat/campaign/index_pl.htm
Zarządzamy energią elektryczną w naszym mieszkaniu – i my zmniejszamy globalne ocieplenie” Źródło: Prezentacja wykonana została przez uczniów Gimnazjum nr 132 w Warszawie, pod opieką Anny Lewandowskiej i Joanny Balcerzak


Pobierz ppt "Co to jest globalne ocieplenie?"

Podobne prezentacje


Reklamy Google