Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Jarek K ę pi ń ski. sandry - są to stożki, o dużych rozmiarach i nieznacznym nachyleniu, zbudowane z materiału skalnego niesionego przez rzeki wypływające.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Jarek K ę pi ń ski. sandry - są to stożki, o dużych rozmiarach i nieznacznym nachyleniu, zbudowane z materiału skalnego niesionego przez rzeki wypływające."— Zapis prezentacji:

1 Jarek K ę pi ń ski

2 sandry - są to stożki, o dużych rozmiarach i nieznacznym nachyleniu, zbudowane z materiału skalnego niesionego przez rzeki wypływające spod lodowca, ozy - są to pagórki powstałe w szczelinach lądolodu w wyniku akumulacji materiału niesionego przez płynące pod lądolodem wody, kemy - są to pagórki powstałe podczas wycofywania się lądolodu z terenów nizinnych, na skutek osadzania się w jego szczelinach nanoszonego przez potoki roztopowe materiału. ozylądolodu

3 WPŁYW LĄDOLODU

4 Niszcząca działalność lodowców

5 Działalność lodowców i lądolodów na powierzchni Ziemi

6 DETERSJA - szlifowanie, rysowanie, gładzenie podłoża przez lód lodowcowy i materiał skalny niesiony w masie lodowca. W jej wyniku powstają: wygłady, mutony (barańce), rygle skalne, rysy, bruzdy.

7 DETRAKCJA- odrywanie i wykruszanie z podłoża bloków i rumoszu skalnego przez poruszający się lód lodowcowy. W jej wyniku powstają: cyrki, żłoby, doliny U-kształtne, zagłębienia liniowe

8 EGZERACJA- zdzieranie, przesuwanie i fałdowanie materiału skalnego przez czoło lodowca. W jej wyniku powstają: zagłębienia i garby zbudowane ze spiętrzonego materiału.

9 AKUMULACJA - osadzanie materiału niesionego przez lód lodowcowy. W jej wyniku powstają: moreny czołowe, denne, boczne i środkowe

10 Erozja wód lodowcowych - żłobienie i wymywanie materiału skalnego podłoża i zboczy dolin przez wody płynące pod lodem i na jego przedpolu. W jej wyniku powstają: rynny i pradoliny.

11 WAŁY MOREN BOCZNYCH-są to wały tworzące się przy zboczach dolin GÓRSKICH

12 WAŁY MOREN CZOŁOWYCH- są to wały powstające w wyniku usypania materiału skalnego niesionego w masie lodowca u jego czoła.

13 RÓWNINY MORENY DENNEJ- są to powierzchnie powstałe na dnie lodowca, po jego stopnieniu.


Pobierz ppt "Jarek K ę pi ń ski. sandry - są to stożki, o dużych rozmiarach i nieznacznym nachyleniu, zbudowane z materiału skalnego niesionego przez rzeki wypływające."

Podobne prezentacje


Reklamy Google