Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

55% 45% Ponad 45% zgonów w Polsce spowodowanych jest przez chorobę wieńcową. Umierają ludzie coraz młodsi, którym, mimo ogromnego postępu w medycynie.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "55% 45% Ponad 45% zgonów w Polsce spowodowanych jest przez chorobę wieńcową. Umierają ludzie coraz młodsi, którym, mimo ogromnego postępu w medycynie."— Zapis prezentacji:

1

2 55% 45% Ponad 45% zgonów w Polsce spowodowanych jest przez chorobę wieńcową. Umierają ludzie coraz młodsi, którym, mimo ogromnego postępu w medycynie nie można skutecznie pomóc. Pod względem ilości osób do 75 roku życia, u których wykryto chorobę wieńcową zajmujemy niechlubną 4 pozycję w Europie.

3 Tak i nie. Czynniki powodujące tę chorobę dzielimy na: Genetyczne (niezależne od chorego) Zewnętrzne (w pełni zależne) O ile nie mamy żadnego wpływu na geny, które otrzymaliśmy od rodziców o tyle zachowując się w sposób racjonalny możemy nie dopuścić do powstania choroby wieńcowej lub w znaczny sposób zmniejszyć ryzyko zachorowania.

4 Nigdy nie twierdzić, że choroba wieńcowa dotyczy tylko ludzi w podeszłym wieku- chorują coraz młodsi. A także…

5 To nie slogan! Pamiętaj, każdy wypalony przez Ciebie papieros skraca Ci życie o 10 minut. Tak wyliczyli eksperci Światowej Organizacji Zdrowia. Jednak nie musisz palić sam. Wystarczy, że przebywasz w pomieszczeniu, w którym ktoś inny pali papierosa. Wtedy Ty także palisz. Tyle, że biernie, oddychasz bowiem powietrzem pełnym dymu. W dymie znajdują się substancje toksyczne, które powodują skurcz wszystkich tętnic w organizmie. Prowadzi to do szybkiego przerostu ścian tętnic co jest początkiem miażdżycy. Ale to nie wszystko. Nikotyna i smoła powodują wzrost krzepnięcia krwi i często prowadzą do powstania zakrzepu tętnicy wieńcowej, zamknięcia jej i w konsekwencji zawału serca.

6 Nadciśnienie nie boli. Bardzo długo nie powoduje żadnych objawów. Po prostu nie wiadomo, że istnieje. Jednak podwyższone ciśnienie krwi – powyżej 145/85 mmHg prowadzi do przerostu i zesztywnienia ścian tętnic i przyśpiesza tworzenie się miażdżycy. Jednak wysokie ciśnienie można obecnie skutecznie leczyć. Warunek jest jeden – przyjmowanie zaleconych leków przez całe życie (gdyż po odstawieniu ich ciśnienie znów się podnosi).

7 Nieprawidłowe poziomy tłuszczów we krwi ( czyli tzw. zły lipidogram) także nie bolą. I bywa, że nie ma żadnego związku między np. otyłością. Chorują także osoby szczupłe. Podwyższone poziomy tych substancji prowadzą bardzo szybko do powstania miażdżycy tętnic poprzez odkładanie się złogów cholesterolowych. Ale i na to jest rada. Istnieją leki bardzo skutecznie regulujące poziom substancji lipidowych. I także te leki wymagają przyjmowania na stałe. No i oczywiście pod kontrolą lekarza.

8 Dieta sprzyjająca sercu to dieta najbliższa tzw. diecie śródziemnomorskiej. Jej główne zasady to: Mało czerwonego mięsa Dużo ryb- zwłaszcza morskich Codzienne porcje świeżych warzyw i owoców Batoniki, chipsy, coca cola są może smaczne, ale bardzo nieprzyjazne sercu. Zawarte w nich substancje sprzyjają powstawaniu chorób wieńcowej

9 Cukrzyca jest potęznym czynnikiem rozwoju miażdżycy a zatem wystąpienia choroby wieńcowej i zawału serca. Na szczęście możliwości współczesnej medycyny pozwalają znacznie obniżyć to ryzyko. Warto więc przynajmniej raz do roku sprawdzić stężenie cukru we krwi.

10 Wykazano, że w sytuacjach, w których u człowieka występuje przedłużony stres- uczucie stałego podenerwowania, podniecenia, napięcia, niepokoju, znacznie szybciej występuje choroba wieńcowa. Staraj się regularnie wypoczywać co pozwoli na obniżenie poziomu napięcia i zmniejszy szansę wystąpienia zawału.

11 Jednym z najlepszych czynników relaksujących jest uprawianie sportu. Pływanie, jazda na nartach, na rowerze, gra w piłkę, tenisa, długie spacery – czyli dbanie o kondycję to jest to czego potrzebuje nasze serce. Sport i gimnastyka czyli zdrowe zmęczenie fizyczne powoduje wypoczynek psychiczny i zmniejsza możliwość tzw, wypoczynku szkodliwego – siedzenia przed telewizorem lub komputerem i pożeranie chipsów.

12 Jeśli jednak, mimo zdrowego i racjonalnego trybu życia zachorujesz na chorobę wieńcową – tylko regularne leczenie może uchronić Cię przed groźnymi dla życia skutkami tej choroby – zawałem serca i udarem mózgu. Weź to sobie do serca.


Pobierz ppt "55% 45% Ponad 45% zgonów w Polsce spowodowanych jest przez chorobę wieńcową. Umierają ludzie coraz młodsi, którym, mimo ogromnego postępu w medycynie."

Podobne prezentacje


Reklamy Google