Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Choroby układu krążenia

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Choroby układu krążenia"— Zapis prezentacji:

1 Choroby układu krążenia
                                                                                                                                                                                                                         Choroby układu krążenia Jak im zapobiegać?

2 90%ludzi w Polsce nie zdaje sobie sprawy ze znaczenia sportu dla zdrowia człowieka
U 57% dorosłych Polaków stwierdza się nadwagę lub otyłość 54% badanych ludzi w ramach ankiet nie wiedziało że ma nadciśnienie tętnicze 4% ludzi pytanych w ankiecie o nadciśnienie tętnicze, powiedziało, że powoduje ono uszkodzenie nerek. 50% ludzi w Polsce pali papierosy 44,5% Polaków ma ciśnienie wyższe niż 140/90 mmHg (powyżej normy ustalonej przez WHO) tylko 8,5% pytanych w ankietach Polaków było skutecznie leczonych na choroby układu krążenia Rocznie w Polsce umiera około 100 tys. osób na choroby związane z układem krążenia

3 Choroby układu krążenia
Miażdżyca naczyń Nadciśnienie tętnicze Choroba wieńcowa Zawał serca Udar mózgu Na wewnętrznych ściankach naczyń tworzą się zwapniałe tłuszczowe blaszki miażdżycowe zmniejszające przepływ krwi. Powoduje to ograniczone dostarczanie krwi z tlenem do komórek. Przyczyną miażdżycy jest dieta bogata w tłuszcze nasycone, a uboga w owoce, warzywa i owoce morza. Podwyższone ciśnienie skurczowe przekraczające 140 mm Hg, a rozkurczowe przekraczające 90 mm Hg. Głównymi przyczynami nadciśnienia jest dieta wysoko tłuszczowa, nadużywanie alkoholu, brak ruchu oraz palenie tytoniu. Jest chorobą naczyń krwionośnych serca, zwanych wieńcowymi. Ich niedrożność jest bezpośrednią przyczyną zawału serca. Do głównych przyczyn choroby wieńcowych należy miażdżyca naczyń krwionośnych, cukrzyca, palenie tytoniu oraz nadciśnienie krwi. Zawał przeżywa tylko 25–30% chorych! Jest to martwica mięśnia sercowego powstająca na skutek jego długotrwałego niedokrwienia. Przyczynami zawału są: choroba wieńcowa, brak ruchu, długotrwały stres, nieprawidłowe odżywianie, palenie tytoniu i nadużywanie alkoholu. Następuje w skutek nagłego ograniczenia dopływu krwi do mózgu lub jego uszkodzenia, przez powstanie krwotoku mózgowego. W następstwie braku tlenu, następuje martwica danego obszaru mózgu. Przyczyną jest głównie miażdżyca lub nadciśnienie tętnicze.

4 Uchroń się przed chorobami układu krążenia!
Żywienie Ruch Stres Palenie Alkohol Regularne badania

5 Odpowiednie żywienie to podstawa
Podstawowym warunkiem zapobiegania chorobom krążenia jest właściwe odżywianie się. Piramida żywienia przedstawia produkty w kolejności od najbardziej ważnych dla naszego organizmu do najmniej. Trzeba jednak pamiętać, że ze wszystkim trzeba zachować umiar. Ograniczyć cukry do minimum, a napoje i produkty bogate w węglowodany, witaminy oraz białko włączyć do diety w większych ilościach.

6 Ruch Naszym najczęstszym błędem jest siedzący tryb życia, a brak ruchu może być powodem zawału serca, udaru mózgu czy nadciśnienia tętniczego. Receptą są po prostu spacery, sport i oczywiście świeże powietrze. Te czynniki mogą albo wyeliminować całkowicie możliwość zachorowania na jedną z wymienionych wyżej chorób lub znacznie złagodzić jej przebieg.

7 Śmiejmy się jak najwięcej!
Unikaj Stresu! Stres jest czynnikiem chorobotwórczym. Przyczynia się w znacznym stopniu do powstania zawału serca jak i innych chorób układu krążenia. Sposobem jest unikanie stresu i wszystkich sytuacji, w których możemy zdenerwować. Śmiejmy się jak najwięcej!

8 Paleniu powiedz STOP! Palenie tytoniu jest najczęstszą przyczyną występowania chorób układu krążenia. Jest więc tylko jeden sposób: NIE PALMY!

9 Alkohol? Dbam o serce, więc nie piję.
Alkohol jest jedną z głównych przyczyn występowania nadciśnienia tętniczego, udaru mózgu i zawału serca. Pijmy więc z umiarem, a najlepiej wyrzućmy go całkowicie z listy naszych napoi.

10 Regularne badania Rzeczą, o której trzeba zawsze pamiętać, są regularne badania. Gdy choroba zostanie wykryta we wczesnym stadium, wzrasta szansa na jej wyleczenie. Jak wynika z sondaży, aż 54% dorosłych Polaków nie wiedziało, że ma nadciśnienie tętnicze. Dla wielu z nich późne wykrycie choroby, mogło doprowadzić do kalectwa na resztę życia lub nawet śmierci.

11 Made by: Magda Mackowicz 2b
Koniec Made by: Magda Mackowicz 2b Chroń swoje serce!


Pobierz ppt "Choroby układu krążenia"

Podobne prezentacje


Reklamy Google