Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

BIOLOGIA Efekt cieplarniany.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "BIOLOGIA Efekt cieplarniany."— Zapis prezentacji:

1 BIOLOGIA Efekt cieplarniany

2 CO TO JEST EFEKT CIEPLARNIANY?
Ziemia posiada atmosferę o grubości ponad 1000 kilometrów. Atmosfera zawiera masy powietrza, które zatrzymują i magazynują ciepło pochodzące ze słońca pod postacią promieniowania podczerwonego. Podwyższenie temperatury powierzchni Ziemi będące skutkiem zatrzymywania energii słonecznej przez gazy cieplarniane nazywane jest efektem cieplarnianym lub "szklarniowym".

3 CO TO JEST EFEKT CIEPLARNIANY?
Efekt cieplarniany jest zjawiskiem naturalnym i z naszego punktu widzenia - bardzo korzystnym, gdyż bez niego na Ziemi nie mogłoby powstać i rozwinąć się życie. Skąd więc tyle zamieszania wokół tego zjawiska?

4 UWAGA! Problemem nie jest efekt cieplarniany, lecz zmiany jego nasilenia.

5 EFEKT CIEPLARNIANY: NEGATYWNY CZY POZYTYWNY ?
Jak wynika z wyliczeń naukowców, temperatura powierzchni Ziemi pozbawionej atmosfery utrzymywałaby się w okolicy -17°C, podczas, gdy obecnie średnia temperatura na Ziemi wynosi +15°C. Ale…

6 POZYTYWNY ALE… Nasilenie efektu cieplarnianego może w znacznym stopniu i w dość krótkim czasie zaburzyć warunki naszego życia oraz życia innych organizmów żywych. Wszystkich skutków globalnych zmian klimatycznych nie jesteśmy w stanie przewidzieć, gdyż zmiana jednego parametru pociąga za sobą lawinowo kolejne zmiany innych czynników.

7 JEDNAK NEGATYWNY Skutkiem efektu cieplarnianego może być:
wymieranie gatunków ubożenie gleb niedobory wody na obszarach, gdzie dotychczas nie było z nią kłopotów topnienie lodowców i możliwość zatopienia niektórych obszarów Ziemi

8 POWSTAWANIE EFEKTU CIEPLARNIANEGO
Nie bez związku efekt magazynowania przez Ziemię energii cieplnej nazwano „szklarniowym”. W ten sam sposób, co Ziemia, ogrodnicy ogrzewają swoje szklarnie.

9 POWSTAWANIE EFEKTU CIEPLARNIANEGO

10 POWSTAWANIE EFEKTU CIEPLARNIANEGO
Promieniowanie słoneczne docierające na Ziemię powoduje ogrzanie jej powierzchni. Ciepło to jest oddawane do atmosfery głównie przez promieniowanie podczerwone. Może ono przeniknąć przez atmosferę lub może zostać „zatrzymane” przez gazy cieplarniane i oddane z powrotem do Ziemi .

11 GAZY CIEPLARNIANE Najważniejszym gazem cieplarnianym jest para wodna (odpowiada ona za około 60% efektu cieplarnianego). Zakłada się jednak, że globalna zawartość pary wodnej w atmosferze nie zmieniła się zbytnio w ciągu ostatnich stuleci. Natomiast zawartość w powietrzu dwutlenku węgla, drugiego ważnego gazu cieplarnianego (odpowiedzialnego za około 20% efektu cieplarnianego), znacznie wzrosła…

12 WZROST CO2 Rozwijający się przemysł, motoryzacja, spalanie lasów, powodują wzrost koncentracji dwutlenku węgla i innych gazów cieplarnianych w atmosferze. Ta zwiększająca się koncentracja gazów cieplarnianych uniemożliwia przychodzącej energii opuszczenie Ziemi. Energia oddawana jest mniejsza od przyjmowanej.

13 CO ZROBIĆ BY ZMNIEJSZYĆ DZIAŁANIE EFEKTU CIEPLARNIANEGO?
Efekt cieplarniany jest zjawiskiem występującym w państwach uprzemysłowionych i rozwiniętych gospodarczo. Dlatego USA i Europa produkują więcej CO2 niż Afryka. Tylko zjednoczenie się narodów w walce z efektem cieplarnianym może zmniejszyć narastanie tego zjawiska.

14 CO ROBIĆ? W ostatnich latach widać, że „wielkie” państwa zauważają problem efektu cieplarnianego. Unia Europejska wprowadza przepisy, mające na celu zmniejszenie emisji dwutlenku węgla. Świat staje się coraz bardziej uprzemysłowiony i walka z efektem cieplarnianym nie jest łatwą sprawą, tym bardziej, że aby w szybkim czasie zmniejszyć emisje gazów cieplarnianych, ludzkość musiałaby się cofnąć w rozwoju.

15 WIĘC… Ważne jest, aby ludzie zaczęli zdawać sobie sprawę z zagrożenia, jakie niesie ze sobą efekt cieplarniany. Wspólnymi siłami jesteśmy w stanie zatrzymać wzrastającą ilość gazów cieplarnianych, a w przyszłości przywrócić normalny stan rzeczy


Pobierz ppt "BIOLOGIA Efekt cieplarniany."

Podobne prezentacje


Reklamy Google