Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Astro odyseja po Układzie Słonecznym

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Astro odyseja po Układzie Słonecznym"— Zapis prezentacji:

1 Astro odyseja po Układzie Słonecznym
Słońce, Wenus i Ziemia

2 Zespół „KOMETY” Szkolnego Klubu Przyrodniczego „Altair”
Mikołaj Sakowski Julita Nowaczyk Oliwia Ostrowska Szkoła Podstawowa w Łukomiu

3 Słońce Gwiazda centralna Układu Słonecznego, wokół której krąży Ziemia, inne planety oraz mniejsze ciała niebieskie. Słońce to najjaśniejszy obiekt na niebie i główne źródło energii docierającej do Ziemi.

4 Słońce Słońce jest kulą zjonizowanego gazu o masie około 2×1030 kg, z czego 74% stanowi wodór, 25% hel, a niespełna 1% pierwiastki cięższe i sporadycznie występujące proste związki chemiczne.

5 Słońce Słońce jest oddalone od Ziemi o około 150 mln km, leży w jednym z ramion spiralnych Galaktyki, 26 tysięcy lat świetlnych od jej środka i około 26 lat świetlnych od płaszczyzny równika Galaktyki. Okrąża centrum Drogi Mlecznej z prędkością ok km/s w czasie ok. 226 milionów lat, co daje ponad 20 obiegów w ciągu dotychczasowej historii gwiazdy.

6 Cykl życia Słońca

7 Słońce Bezpośrednia obserwacja Słońca może spowodować uszkodzenie lub utratę wzroku. Nigdy nie należy patrzeć na Słońce ani gołym okiem, ani przez okulary przeciwsłoneczne.

8 Ziemia Trzecia licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu.

9 Ziemia Ziemia, zamieszkana przez miliony gatunków, wliczając w to człowieka, jest jedynym znanym miejscem we wszechświecie, w którym występuje życie. Planeta uformowała się 4,5 miliarda lat temu, a życie pojawiło się na jej powierzchni w ciągu pierwszego miliarda lat po uformowaniu.

10 Ziemia Ziemia oddziałuje grawitacyjnie z innymi ciałami w przestrzeni kosmicznej. Planeta wykonuje jedno okrążenie wokół Słońca raz na każde 366,256 obrotów wokół własnej osi Masa Ziemi wynosi 5,98 × 1024 kg. Planeta składa się głównie z żelaza (32,1%), tlenu (30,1%), krzemu (15,1%), magnezu (13,9%), siarki (2,9%), niklu (1,8%), wapnia (1,5%) oraz glinu (1,4%).

11 Ziemia Wokół Ziemi krąży jeden naturalny satelita – Księżyc, który orbituje wokół niej od ok. 4,53 miliarda lat

12 Budowa wnętrza Ziemi

13 Wenus Druga według oddalenia od Słońca planeta Układu Słonecznego. Wenus jest trzecim pod względem jasności ciałem niebieskim po Słońcu i Księżycu widocznym na niebie

14 Wenus Temperatura na powierzchni globu oscyluje w pobliżu 460 °C, a w niektórych miejscach dochodzi nawet do 500 °C (jest więc wyższa niż temperatura topnienia ołowiu). Wenus posiada bardzo gęstą atmosferę; ciśnienie przy powierzchni jest 93 razy większe niż na Ziemi.

15 Wenus Wenus tylko nieznacznie ustępuje Ziemi pod względem rozmiarów. Masa planety wynosi 0,82 masy Ziemi, a promień równikowy (wynoszący km) jest zaledwie o 327 kilometrów krótszy od ziemskiego. Planeta ma także tylko nieco mniejszą gęstość - równą 5,25g cm³. Z tego powodu określa się te planety mianem bliźniaczych.

16 Porównanie Wenus i Ziemi

17 Budowa Wenus Przypuszcza się, że wnętrze Wenus jest podobne do ziemskiego. Jądro o promieniu ok km jest zbudowane z żelaza i niklu.

18 Powierzchnia Wenus Krajobraz powierzchni wenusjańskiej zdominowany jest przez pofałdowane równiny. Stanowią one 85% powierzchni planety

19 Źródła: wikipedia http://apod. pl/apod_pl. html http://www. astropolis


Pobierz ppt "Astro odyseja po Układzie Słonecznym"

Podobne prezentacje


Reklamy Google