Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Szrotówek Kasztanowcowiaczek Szczegółowy opis Szrotówka Kasztanowcowiaczka.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Szrotówek Kasztanowcowiaczek Szczegółowy opis Szrotówka Kasztanowcowiaczka."— Zapis prezentacji:

1 Szrotówek Kasztanowcowiaczek Szczegółowy opis Szrotówka Kasztanowcowiaczka

2 Informacje ogólne Motyle mają długość 2,8-3,8 mm, ich skrzydła przednie są barwy czerwonozłotoochrowej z białymi przepaskami czarno obrzeżonymi, czułki są nitkowate, prawie tak długie jak ciało. Jaja są płaskie, owalne długości 0,2-0,4 mm, barwy białej. Larwy przechodzą cztery stadia rozwojowe, długość larw I stadium wynosi 0,4-0,5 mm, a ostatniego osiąga 3,5- 4,5 mm. Poczwarki są brązowe, długości 3,5- 5 mm umieszczone w jedwabistym kokonie, stąd w części przedniej mają spiczastą ostrogę do przebijania kokonu i skórki liścia. Motyle mają długość 2,8-3,8 mm, ich skrzydła przednie są barwy czerwonozłotoochrowej z białymi przepaskami czarno obrzeżonymi, czułki są nitkowate, prawie tak długie jak ciało. Jaja są płaskie, owalne długości 0,2-0,4 mm, barwy białej. Larwy przechodzą cztery stadia rozwojowe, długość larw I stadium wynosi 0,4-0,5 mm, a ostatniego osiąga 3,5- 4,5 mm. Poczwarki są brązowe, długości 3,5- 5 mm umieszczone w jedwabistym kokonie, stąd w części przedniej mają spiczastą ostrogę do przebijania kokonu i skórki liścia.

3 Odżywianie Rośliny pokarmowe: gatunek występujący zwykle na kasztanowcu białym (Aesculus hippocastanum) oraz znacznie rzadziej na kasztanowcu czerwonym (A. x carnea) i żółtym (A. octandra). Rośliny pokarmowe: gatunek występujący zwykle na kasztanowcu białym (Aesculus hippocastanum) oraz znacznie rzadziej na kasztanowcu czerwonym (A. x carnea) i żółtym (A. octandra).

4 Przebieg rozwoju Jaja - kształtu soczewkowego, perłowobiałe długości 0,2-0,4 mm, na górnej stronie liści obok nerwów bocznych. Jaja - kształtu soczewkowego, perłowobiałe długości 0,2-0,4 mm, na górnej stronie liści obok nerwów bocznych.

5 Przebieg rozwoju Larwy - przechodzą cztery stadia wewnątrz liścia, są beznogie o ciele segmentowym, spłaszczonym, długości 3,5-4,5 mm, barwy żółtozielonkawej. Larwy - przechodzą cztery stadia wewnątrz liścia, są beznogie o ciele segmentowym, spłaszczonym, długości 3,5-4,5 mm, barwy żółtozielonkawej.

6 Przebieg rozwoju Poczwarki - wewnątrz liścia, barwy ciemnobrązowej, długości 3,5-5 mm, ukryte w jedwabistym kokonie. Poczwarki - wewnątrz liścia, barwy ciemnobrązowej, długości 3,5-5 mm, ukryte w jedwabistym kokonie.

7 Przebieg rozwoju Motyle - długości 2,8- 3,8 mm, skrzydła przednie o rozpiętości 7 mm, brązowozłociste z białymi przepaskami, czarno obrzeżonymi. Czułki nitkowate, nieco krótsze od ciała. Motyle - długości 2,8- 3,8 mm, skrzydła przednie o rozpiętości 7 mm, brązowozłociste z białymi przepaskami, czarno obrzeżonymi. Czułki nitkowate, nieco krótsze od ciała.

8 Szkodliwość Gąsienice żerują wewnątrz liści wygryzając miękisz między nerwami, początkowo w formie okrągłej, a potem podłużnej brązowej plamy tzw. miny o powierzchni 4-8 cm². Pierwsze miny pojawiają się około połowy maja. Na jednym liściu może znajdować się od kilku do nawet 300 min. Uszkodzone liście przedwcześnie opadają, bo już w połowie lipca i kasztanowce powtórnie kwitną pod koniec lata. Drzewa są osłabione, tracą walory dekoracyjne, nie kwitną i nie wiążą owoców w następnym roku. Coroczne silne uszkodzenia mogą doprowadzić do częściowego lub całkowitego zamierania drzew. Gąsienice żerują wewnątrz liści wygryzając miękisz między nerwami, początkowo w formie okrągłej, a potem podłużnej brązowej plamy tzw. miny o powierzchni 4-8 cm². Pierwsze miny pojawiają się około połowy maja. Na jednym liściu może znajdować się od kilku do nawet 300 min. Uszkodzone liście przedwcześnie opadają, bo już w połowie lipca i kasztanowce powtórnie kwitną pod koniec lata. Drzewa są osłabione, tracą walory dekoracyjne, nie kwitną i nie wiążą owoców w następnym roku. Coroczne silne uszkodzenia mogą doprowadzić do częściowego lub całkowitego zamierania drzew.

9 Jak zwalczać Szrotówka Kasztanowcowiaczka Metoda mikroiniekcji - polega na wprowadzeniu do wiązek naczyniowych wewnątrz pnia preparatu układowego, który w sposób naturalny jest wchłaniany i przemieszczany w obręb korony do liści. Taki warunek spełniają preparaty zawierające imidachlopryd. Metoda mikroiniekcji - polega na wprowadzeniu do wiązek naczyniowych wewnątrz pnia preparatu układowego, który w sposób naturalny jest wchłaniany i przemieszczany w obręb korony do liści. Taki warunek spełniają preparaty zawierające imidachlopryd. Sposób aplikacji - w pniu drzewa wierci się otwory, które po aplikacji zabezpiecza się korkiem. Sposób aplikacji - w pniu drzewa wierci się otwory, które po aplikacji zabezpiecza się korkiem. Terminy zabiegu - dla zabezpieczenia drzew przed uszkodzeniami w danym roku, zabieg należy wykonać od marca do końca kwietnia. Terminy zabiegu - dla zabezpieczenia drzew przed uszkodzeniami w danym roku, zabieg należy wykonać od marca do końca kwietnia.

10 Jak zwalczać Szrotówka Kasztanowcowiaczka dokładne usunięcie liści z miejsc niedostępnych dla ręcznego grabienia przy wykorzystaniu spalinowych zbieraczy rozdrabniających (żywopłoty, studzienki kanalizacyjne, zagłębienia terenu itp. miejsca) dokładne usunięcie liści z miejsc niedostępnych dla ręcznego grabienia przy wykorzystaniu spalinowych zbieraczy rozdrabniających (żywopłoty, studzienki kanalizacyjne, zagłębienia terenu itp. miejsca) wiosenne lepowanie pni drzew przy zastosowaniu specjalnych folii z naniesionym lepem. * wiosenne lepowanie pni drzew przy zastosowaniu specjalnych folii z naniesionym lepem. * zastosowanie wydajnych wielkopowierzchniowych pułapek feromonowych**( tradycyjnie dotychczas stosowane pułapki feromonowe w przypadku szrotówka nie zdają egzaminu zastosowanie wydajnych wielkopowierzchniowych pułapek feromonowych**( tradycyjnie dotychczas stosowane pułapki feromonowe w przypadku szrotówka nie zdają egzaminu

11 Jak zwalczać Szrotówka Kasztanowcowiaczka usunięcie przelegującej kilkuletniej warstwy liści przez w miarę dokładne ich wygrabienie usunięcie przelegującej kilkuletniej warstwy liści przez w miarę dokładne ich wygrabienie Spalenie liści lub wywiezienie ich do kompostowni Spalenie liści lub wywiezienie ich do kompostowni zastosowanie "miotaczy ognia lub gorącej pary" do przepalenia gleby w obrębie rzutu koron drzew (ma to za zadanie zniszczyć diapauzujące poczwarki ). Zabieg możliwy do wykonania w miejscach kontrolowanych o małym narażeniu na pożary. zastosowanie "miotaczy ognia lub gorącej pary" do przepalenia gleby w obrębie rzutu koron drzew (ma to za zadanie zniszczyć diapauzujące poczwarki ). Zabieg możliwy do wykonania w miejscach kontrolowanych o małym narażeniu na pożary. lepowanie pni*( lepowaniu należy poddać wszystkie znajdujące się na danym obszarze drzewa) lepowanie pni*( lepowaniu należy poddać wszystkie znajdujące się na danym obszarze drzewa)

12 Biologia Szrotówka Poczwarki zimują osłonięte kokonem wewnątrz opadłych liści. Wytrzymują temperatury do -23°C. Pod koniec kwietnia wylatują pierwsze motyle, a liczne są już na początku maja i przesiadują na pniach drzew. Samice po kopulacji składają jaja na liściach, jedna składa od 20 do 30 jaj. Po 2-3 tygodniach wylęgają się larwy i wgryzają się one do wnętrza liścia, gdzie żerują przez 3-4 tygodnie. Motyle jak i gąsienice kolejnych pokoleń występują do połowy września. Gąsienice giną w temperaturze +40°C. Poczwarki zimują osłonięte kokonem wewnątrz opadłych liści. Wytrzymują temperatury do -23°C. Pod koniec kwietnia wylatują pierwsze motyle, a liczne są już na początku maja i przesiadują na pniach drzew. Samice po kopulacji składają jaja na liściach, jedna składa od 20 do 30 jaj. Po 2-3 tygodniach wylęgają się larwy i wgryzają się one do wnętrza liścia, gdzie żerują przez 3-4 tygodnie. Motyle jak i gąsienice kolejnych pokoleń występują do połowy września. Gąsienice giną w temperaturze +40°C.

13 Rozprzestrzenianie się Szrotówka Kasztanowcowiaczka W ciągu sześciu lat od wykrycia szrotówek kasztanowcowiaczek rozprzestrzenił się w całej Macedonii i Serbii. W 1989 roku jego pojawienie notowano w Chorwacji - w pobliżu Zagrzebia, w Austrii - w pobliżu Linzu i w Bułgarii koło Sofii. Na Węgrzech po raz pierwszy zauważono szrotówka w 1993 roku w pobliżu granicy austriackiej i w Czechach w południowej części Moraw. W Niemczech pierwsze uszkodzone drzewa przez szrotówka odnotowano w 1996 roku w południowo wschodniej Bawarii i w pobliżu Drezna, a we Włoszech owad ten jest obserwowany od 1992 roku, we Francji od 1998 roku, w Holandii i w Turcji od 1999 roku, a w Wielkiej Brytanii po raz pierwszy zanotowano go w 2002 roku. Mechanizmy rozprzestrzeniania się szrotówka są dwa: na krótką odległość przez wiatr, na długi dystans przez środki transportu, przy czym o szybkości przemieszczania decyduje zagęszczenie drzew kasztanowca. W ciągu sześciu lat od wykrycia szrotówek kasztanowcowiaczek rozprzestrzenił się w całej Macedonii i Serbii. W 1989 roku jego pojawienie notowano w Chorwacji - w pobliżu Zagrzebia, w Austrii - w pobliżu Linzu i w Bułgarii koło Sofii. Na Węgrzech po raz pierwszy zauważono szrotówka w 1993 roku w pobliżu granicy austriackiej i w Czechach w południowej części Moraw. W Niemczech pierwsze uszkodzone drzewa przez szrotówka odnotowano w 1996 roku w południowo wschodniej Bawarii i w pobliżu Drezna, a we Włoszech owad ten jest obserwowany od 1992 roku, we Francji od 1998 roku, w Holandii i w Turcji od 1999 roku, a w Wielkiej Brytanii po raz pierwszy zanotowano go w 2002 roku. Mechanizmy rozprzestrzeniania się szrotówka są dwa: na krótką odległość przez wiatr, na długi dystans przez środki transportu, przy czym o szybkości przemieszczania decyduje zagęszczenie drzew kasztanowca.

14 Rozmieszczenie Geograficzne Po raz pierwszy szrotówek kasztanowcowiaczek wykryty został w Macedonii w 1985 roku. Od tego czasu rozprzestrzenił sie on na obszarze prawie całej Europy z wyłączeniem Półwyspu Iberyjskiego, Wielkiej Brytanii i przeważającej części Skandynawii. Od 1998 roku jest on również obserwowany w Polsce i szybko rozszerza zasięg swojego występowania z południa ku północy kraju. Po raz pierwszy szrotówek kasztanowcowiaczek wykryty został w Macedonii w 1985 roku. Od tego czasu rozprzestrzenił sie on na obszarze prawie całej Europy z wyłączeniem Półwyspu Iberyjskiego, Wielkiej Brytanii i przeważającej części Skandynawii. Od 1998 roku jest on również obserwowany w Polsce i szybko rozszerza zasięg swojego występowania z południa ku północy kraju.

15 Przebieg Rozprzestrzeniania 1984/85 Macedonia - areał występowania ograniczony do okolic jeziora Ochrydzkiego (1986 - opisany poraz pierwszy jako nowy gatunek dla nauki przez Descha i Dimic) 1984/85 Macedonia - areał występowania ograniczony do okolic jeziora Ochrydzkiego (1986 - opisany poraz pierwszy jako nowy gatunek dla nauki przez Descha i Dimic) 1987 Serbia 1987 Serbia 1988 Bułgaria 1988 Bułgaria 1989 Austria, Albania 1989 Austria, Albania 1992 Włochy (miasto Dobbiacio, Tyrol, Trentino - 1998 Belluno, Vicenza, Verona) 1992 Włochy (miasto Dobbiacio, Tyrol, Trentino - 1998 Belluno, Vicenza, Verona) 1993 Bośnia i Hercegowina, Rumunia, Czechy, Niemcy 1993 Bośnia i Hercegowina, Rumunia, Czechy, Niemcy 1994 Słowacja, Węgry 1994 Słowacja, Węgry 1995 Słowenia, Chorwacja 1995 Słowenia, Chorwacja 1997 Polska (1998 - Dolny i Górny Śląsk, 1999 - Cieszyn, 2000 - Kraków, 2003 - Szczecin, obecnie występuje w całej Polsce, prócz Zakopanego i okolic oraz północno - wschodniej części kraju Suwałki, Białowieża) 1997 Polska (1998 - Dolny i Górny Śląsk, 1999 - Cieszyn, 2000 - Kraków, 2003 - Szczecin, obecnie występuje w całej Polsce, prócz Zakopanego i okolic oraz północno - wschodniej części kraju Suwałki, Białowieża)

16 Przebieg Rozprzestrzeniania 1998 Francja (Paryż -2000), Holandia, Szwajcaria 1999 Turcja, Belgia 1998 Francja (Paryż -2000), Holandia, Szwajcaria 1999 Turcja, Belgia 2001 Grecja 2001 Grecja 2002 Anglia (Wimbledon), Dania, Ukraina 2002 Anglia (Wimbledon), Dania, Ukraina

17 Śmiertelność Szrotówka Kasztanowcowiaczka Śmiertelność naturalna dotycząca przeważnie stadium jaja i pierwszego stadium gąsienicy wynosi około 30%. Widoczna jest ona zwłaszcza w drugim i trzecim pokoleniu, a wynika z dużej konkurencji o miejsce do żerowania. Także zasychanie liści jest poważnym czynnikiem wzrostu śmiertelności. W badaniach nad wpływem wrogów naturalnych notowano bardzo niski stopień spasożytowania larw, przeważnie w granicach 1-5%, co praktycznie nie ma wpływu na ograniczenie liczebności populacji. Ponadto obserwowano okazyjne rozdziobywanie min przez sikory, ale eliminacja przez nie gąsienic była znikoma w odniesieniu do ogólnej liczebności. Śmiertelność naturalna dotycząca przeważnie stadium jaja i pierwszego stadium gąsienicy wynosi około 30%. Widoczna jest ona zwłaszcza w drugim i trzecim pokoleniu, a wynika z dużej konkurencji o miejsce do żerowania. Także zasychanie liści jest poważnym czynnikiem wzrostu śmiertelności. W badaniach nad wpływem wrogów naturalnych notowano bardzo niski stopień spasożytowania larw, przeważnie w granicach 1-5%, co praktycznie nie ma wpływu na ograniczenie liczebności populacji. Ponadto obserwowano okazyjne rozdziobywanie min przez sikory, ale eliminacja przez nie gąsienic była znikoma w odniesieniu do ogólnej liczebności.

18 Koniec Wykonali: Wykonali: Maciej Łapiński kl.IIId Maciej Łapiński kl.IIId Przemysław Szydłowski kl.IIId Przemysław Szydłowski kl.IIId oraz uczniowie klasy Id oraz uczniowie klasy Id


Pobierz ppt "Szrotówek Kasztanowcowiaczek Szczegółowy opis Szrotówka Kasztanowcowiaczka."

Podobne prezentacje


Reklamy Google