Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

ASP.NET Prezentacje wykonali: Grzegorz Pol Kamil Piersa

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "ASP.NET Prezentacje wykonali: Grzegorz Pol Kamil Piersa"— Zapis prezentacji:

1 ASP.NET Prezentacje wykonali: Grzegorz Pol Kamil Piersa
Krzysztof Piotrowski Marcin Przerwa Tomasz Piątek Elżbieta Oknińska

2 Wstęp do ASP.NET Najkrócej mówiąc ASP.NET jest technologią po stronie serwera służącą do rozwijania aplikacji internetowych w oparciu o .NET Framework. Co to oznacza? ASP.NET jest technologią po stronie serwera to znaczy, że działa na internetowym serwerze. Technologie po stronie serwera, takie jak ASP.NET, działają inaczej niż poznane przez nas wcześniej technologie jak HTML, CSS czy JavaScript. Kod, który znajduje się po stronie serwera nie jest interpretowany przez przeglądarkę, ale przez serwer na którym się znajduje. W przypadku ASP.NET jak i PHP kod strony jest odczytywany przez serwer i służy do wygenerowania HTML-u, JavaScript-u i CSS-a, które są wysyłane do naszej przeglądarki. A więc podsumowując za przetwarzanie kodu po stronie serwera w całości odpowiada serwer. HTML, JavaScript, CSS Klient Serwer

3 Wstęp do ASP.NET ASP.NET jest technologią służącą do rozwijania aplikacji internetowych. Rozbudowane strony, które są synonimem aplikacji internetowych praktycznie zawsze są związane z bazą danych i umożliwiają nam dostęp oraz zmianę informacji (na przykład przez dodanie artykułu, komentarza). Jak już wiemy do tworzenia rozbudowanych stron internetowych zostało opracowanych do dziś wiele technologii programistycznych oraz języków programowania takich jak np. PHP, JSP, Ruby on Rails, CGI, czy ColdFusion. ASP.NET pozwala na pisanie aplikacji internetowych za pomocą dobrze znanych języków programowania bez potrzeby związywania z określoną technologią, bądź to językiem programowania .

4 Wstęp do ASP.NET ASP.NET wykorzystuje .NET Framework Microsoftu. Pakiet .NET Framework opublikowany przez Microsoft łączy wszystkie technologie potrzebne dla nas do tworzenia aplikacji dla Windows, aplikacji internetowych, usług internetowych. Ten oto pakiet udostępnia ponad 40 języków programowania. .NET składa się z dwóch podstawowych części: środowiska wykonania kodu Common Language Runtime (CLR) oraz zbioru powiązanych ze sobą bibliotek. CLR można w najprostszy sposób opisać jako silnik, który uruchamia aplikacje napisane z wykorzystaniem .NET. Tworzy on specyficzne środowisko dla aplikacji. CLR odpowiada przede wszystkim za konwersje z języka wysokiego poziomu do języka niskiego poziomu (operującego na przetwarzanych przez procesor instrukcjach w postaci kodu bajtowego). Kolejnymi istotnymi funkcjami CLR są zarządzanie pamięcią operacyjną, kontrola bezpieczeństwa wykorzystywanych informacji oraz ładowanie i wykonywanie poszczególnych programów.

5 Wstęp do ASP.NET Unikalne cechy technologii ASP.NET:
pisanie w naszym ulubionym języku lub jednym z tych, który jest do niego zbliżony. Najbardziej popularnymi językami w ASP.NET są C# i Visual Basic bardzo duża wydajność spowodowana tym, że strony ASP.NET są kompilowane, a nie interpretowane. Kod jest kompilowany do wydajnych binarnych plików, które mogą być wielokrotnie bardzo szybko uruchamiane bez narzutu związanego z każdorazowym wczytywaniem strony. korzystanie z pakietu .NET Framework, który umożliwia obsługę XML, obsługę poczty elektronicznej, współpracę z bazą danych, usługi internetowe, wyrażenia regularne odseparowanie HTML-a od kodu wykonywanego po stronie serwera. dostęp do narzędzi pomagających w tworzeniu stron ASP.NET takich jak Visual Studio 2005, które jest darmowym wizualnym edytorem. Posiada cechy takie jak kompletowanie i formatowanie kodu, integracja z bazą danych, wizualny edytor HTML, wyszukiwanie błędów oraz wiele innych. dzięki projektom takim jak Mono ASP.NET został przeniesiony także na inne systemy operacyjne.

6 Historia technologii Technologią poprzedzająca ASP.NET było ASP. Historia Microsoft Active Server Pages sięga października Wtedy to wyszła wersja beta (beta v. 1.0) jako dodatek do Internet Information Server (IIS) w wersji Od tego momentu technologia ASP powoli ale sukcesywnie się rozwijała. Powstała wersja 2.0 i wreszcie W tych oto trzech wersjach językiem domyślnym do pisania aplikacji internetowych był Visual Basic. Korzystanie z tej technologii miało kilka wad. Przede wszystkim kod był interpretowany, a nie kompilowany. Visual Basic jako język domyślny zraził wielu webmasterów do technologii ASP mimo tego, że od strony technicznej istniała możliwość skonfigurowania ASP by akceptował inne języki takie jak Jscript czy Perl. W 2000 roku Microsoft publikuje pakiet .NET Framework, a wraz z nim ulepsza ASP 3.0 do technologii ASP.NET 1.0 w wersji beta (znany także jako ASP+). Początkowo pakiet .NET Framework miał się nazywać Next Generation Windows Services (w skrócie NGWS), ale ostatecznie przyjął obecnie znaną nam nazwę. Wersje Beta 1 i 2 zostały opublikowane odpowiednio w listopadzie 2000 roku oraz w czerwcu roku 2001.

7 Historia technologii Stabilna wersja 1.0 była częścią pierwszego Visual Studia z serii .NET – Visual Studio Została ona opublikowana w pierwszym miesiącu 2002 roku. W tym oto momencie wielu twórców aplikacji sądziło, że spełniły się ich marzenia. Od tamtego czasu mogli oni korzystać z platformy o dużych możliwościach z wieloma wbudowanymi funkcjami, o zaskakującej wydajności. W roku 2003 ukazała się kolejna wersja Visual Studia, oznaczona numerem 2003 wraz z .NET Framework 1.1, który jednocześnie staje się częścią systemu operacyjnego Windows Server To, co cechowało wersję 1.1, to przede wszystkim rozbudowane kontrolki mobilne dla aplikacji WWW, zmiany w podejściu do bezpieczeństwa, obsługa nowych baz danych (Oracle) oraz urządzeń mobilnych (PDA). Jak się okazało kluczowym dla rozwoju platformy był rok 2005, kiedy na rynku pojawiły się jednocześnie dwa nowe produkty, a dokładniej: Visual Studio .NET 2005 oraz Microsoft SQL Server Wraz z nimi pobrać można było .NET 2.0., który tym razem przyniósł ogromne zmiany w stosunku do poprzednich znanych do tej pory edycji.

8 Additional Enhancements
Historia technologii Pod koniec roku 2006 została opublikowana wersja 3.0. Wraz z nią zostało zmienionych bardzo dużo elementów związanych z warstwą prezentacji, warstwą dostępu do danych oraz warstwą komunikacji. Wersja 3.0 stała się podstawowym elementem nowego systemu operacyjnego Windows Vista. Globalna zmiana wyglądu programu pociągnęła za sobą szereg zmian. Interfejs użytkownika przestał być już taki sam jak we wszystkich aplikacjach – możliwe stało się tworzenie aplikacji o dowolnym wyglądzie. Pod koniec roku 2007 światło dzienne ujrzała nowa wersja .Net Framework opatrzona numerkiem 3.5, która zawiera kilka nowych funkcji: integracja Language Integrated Query (LINQ) ASP.NET AJAX - efektywniejsze tworzenie aplikacji dla najpopularniejszych przeglądarek internetowych; obsługa nowych protokołów do budowy serwisów WCF (m.in. AJAX, JSON, REST, POX, RSS, ATOM) pełna obsługa WF, WCF i WPF. .NET Framework 3.5 .Net Framework 3.0 .Net Framework SP1 Składniki .NET Framework 3.5 CLR Add-in Framework Additional Enhancements Linq ASP.NET 3.5 Windows Presentation Foundation Windows Communication Foundation Windows Workflow Foundation Windows Cardspace

9 Historia technologii Wersja .NET Frameworks Data ukazania 1.0 Beta 1
1.0 Beta 2 1.0 RTM 1.0 SP1 1.0 SP2 1.0 SP3 1.1 RTM 1.1 SP1 1.1 SP2 2.0 RTM 3.0 RTM 3.5 Beta 1 3.5 Beta 2 3.5

10 Historia technologii 1.0 1.1 2.0 3.0 3.5 Wersja CLR
Obsługiwane języki programowania VB.NET, C# VB.NET, C#, C++, J# VB.NET, C#, C++, J#, LINQ Podstawowe biblioteki ADO.NET 1.0 ASP.NET 1.0 XML ASMX ADO.NET 1.1 ASP.NET 1.1 WSE 2.0 ADO.NET 2.0 ASP.NET 2.0 WSE 3.0 WCF WPF WF WCS AJAX.ASP.NET System operacyjny 95, 98, ME, 2000, 2000 Server, XP 95, 98, ME, 2000, 2000 Server, XP, 2003 Server XP SP2, 2003 Server SP1, Vista Wersja Visual Studio 2002 2003 2005 2008

11 W czym tworzyć? Tworzenie aplikacji wykorzystujących .NET Framework ułatwia środowisko programistyczne Visual Studio .NET (aktualną wersją jest Visual Studio 2008, które zostało opublikowane pod koniec 2007 roku). Owe środowisko programistyczne wprowadza wiele ułatwień dla programistów, skracając czas budowania interfejsu użytkownika czy mechanizmów komunikacji, tak że programista może skupić się nad tym, co jest najistotniejsze. Ponadto warto jeszcze raz wspomnieć, że .NET Framework oraz Visual Studio obsługuje C++, C#, Visual Basic, Jscript, J#. Ponadto firmy tworzą rozszerzenia dla swoich języków, tak aby obsługiwały platformę .NET. Do takich języków można zaliczyć: COBOL, Eiffel, Perl, Python, Smalltalk i inne. Razem istnieje około 40 języków, które są zgodne z .NET Framework.

12 Jak stworzyć serwer? Serwery obsługujące ASP.NET są zbudowane na systemach operacyjnych Microsoftu. Warto dodać, że od niedawna istnieje także możliwość używania języków VB i C# na innym systemie operacyjnym, dzięki takim projektom jak Mono ( Niezbędne oprogramowanie: Internetowe Usługi Informacyjne. IIS jest serwerem internetowym przeznaczonym do uruchamiania aplikacji internetowych ASP.NET. Do jego zainstalowania i konfiguracji potrzebna jest najczęściej płyta instalacyjna Windows. Niestety niektóre wersje Windows (np. Win XP Home Edition) nie obsługują IIS. .NET Framework Podstawa ASP.NET. Podczas instalacji .NET Framework, automatycznie instalują się wszystkie pliki wymagane do uruchomienia ASP.NET. Praktycznie każdy komputer posiada już go, gdyż Windows sam go instaluje poprzez aplikację Windows Update.

13 Jak stworzyć serwer? Pomocne oprogramowanie:
.NET Framework Software Development Kit (SDK). Jest to darmowe oprogramowanie zawierające narzędzia niezbędne do tworzenie aplikacji internetowych, debugger do poprawiania błędów oraz zestaw przykładów i dokumentacji. Microsoft SQL Server 200x Express Edition. Baza danych. Jest to darmowa, ale nadal funkcjonalna wersja programu SQL Server 200x. SQL Server Management Studio Express. Wizualne narzędzie do zarządzania baz danych SQL ponieważ powyższy program ich nie posiada.

14 Zgodność z przeglądarkami
Jak wiadomo technologia ASP.NET została stworzona przez Microsoft. Łatwo z tego wywnioskować, że Internet Explorer radzi sobie z odczytem stron wysłanych przez serwer bezproblemowo. Gorzej natomiast wygląda sytuacja z konkurencyjnymi przeglądarkami. Ból ten dotyczy głównie poprzednich wersji ASP.NET (a dokładniej 1.0 i 1.1). Były one krytykowane za brak zgodności ze standardami. Generowany HTML i skrypty JavaScript, które to jak wiemy wysyła serwer do przeglądarki klienta odbiegały od standardów W3C/ECMA. Ponadto niekiedy do serwera trafiały niepoprawne dane o naszej przeglądarce (spotykało to tylko posiadaczy przeglądarek innych niż Internet Explorer) co powodowało, że serwer wysyłał do klientów kod pozbawiony niektórych części, które według webmastera miały się pojawić w przeglądarce użytkownika aplikacji internetowej. Ponadto trzeba pamiętać, że nie każda przeglądarka jest w stanie tak samo odczytać kod HTML i przede wszystkim JaveScript (w szczególności tyczy się to trzeciej pod względem popularności w Polsce Operze)

15 Zgodność z przeglądarkami
Wraz z pojawieniem się wersji 2.0 znikł już problem poprawności kodu. Serwer generował kod zgodne z HTML 4.0, XHTML 1.0 (ustawienie domyślne) lub XHTML w wersji 1.1. Ponadto poprawiła się lepsza detekcja naszych przeglądarek oraz wzrosło wsparcie dla Cascading Style Sheet (CSS). Zaleta ASP.NET jak i każdej technologii korzystającej z architektury klient-serwer jest to, że do przeglądarki trafia czysty HTML (wraz z na przykład JavaScript-em), a więc do odtworzenia stron napisanych dzięki technologii ASP.NET wystarczy nam zwykła przeglądarka bez dodatkowych pluginów. W takim razie webmaster nie musi martwić się o to czy sprzęt odwiedzającego naszą stronę użytkownika będzie zgodny z językiem lub narzędziami, które używasz.

16 Popularność technologii ASP.NET
Platforma .NET niesie ze sobą wiele korzyści zarówno dla twórców stron WWW, jak i firm decydujących się na zaprojektowanie witryny w tej technologii. .NET jest nowoczesnym i funkcjonalnym systemem, który na całym świecie współistnieje zgodnie z innymi rozwiązaniami dostępnymi na rynku, a w niektórych krajach jest nawet ofertą dominującą. Microsoft .NET powoli staje się nowym standardem. Sytuacja w Polsce wygląda jednak inaczej. Wynika to z tego, że osoby tworzące aplikacje internetowe bardzo często skupiają się tylko na darmowych narzędziach Open Source (np. używają technologii PHP) ze względu na koszty. Ponadto w porównaniu z PHP liczba dostępnych serwerów oferowanych przez firmy hostingowe w Polsce jest dość uboga. Warto zaznaczyć, że zakup takiego konta obsługującego ASP.NET jest także większym wydatkiem niż typowego konta PHP-owskiego. Zatem rzadko kto decyduje swoją prywatną stronę wykonać w tej technologii stworzonej przez Microsoft. Jednak uważam, że z czasem i w Polsce ASP.NET zyska większa popularność. Zapewne Microsoft spróbuje wykorzystać sytuację, że w Polsce to on w większości dostarcza oprogramowanie dla szkół.

17 Czy ASP.NET jest łatwą technologią?
Ciężko na to pytanie jednoznacznie odpowiedzieć. Naszym zdaniem jest to technologia łatwiejsza od PHP co nie oznacza, że jest gorsza czy lepsza. Jest po prostu inna. Programiści piszący w ASP.NET zyskują możliwość pracy w wydajnym środowisku programistycznym, które to dostarcza wielu ciekawych narzędzi i funkcji. Tworzenie stron internetowych polega tutaj w dużej mierze na wykorzystywaniu gotowych obiektów za pomocą drag&drop, do których po prostu przypisujemy określone akcje. Wszystko zgodnie z zasadą „po co tracić czas na coś, co już zostało opracowane przez kogoś, i to prawdopodobnie lepiej”. Trzeba pamiętać także, że nieważne jest to, w jakim języku programowania tworzymy aplikacje. Platforma .NET obsługuje ASP, JavaScript, C#, C++, VBA i wiele innych składni, a następnie pozwala łączyć utworzone w nich programy w jedną aplikację.

18 Czy ASP.NET jest łatwą technologią?
Microsoft .NET to przede wszystkim wizja innego sposobu tworzenia aplikacji. I nie będzie to aplikacja zaśmiecająca internet stworzona przez program typu WYSIWYG (What You See Is What You Get), a naprawdę strona zgodna z obowiązującymi standardami. Warto przypomnieć, że .NET zawiera olbrzymią liczbę klas bazowych, które to obejmują bardzo szeroki zakres usług: obsługę plików, grafiki i strumieni, obsługę plików XML, komunikację sieciową etc. Trzeba także wspomnieć o urządzeniach przenośnych, które na całym świecie stają się coraz to bardziej popularne. Środowisko .NET Compact Framework, które zawiera się w .NET Framework pozwala pisać aplikacje przeznaczone właśnie na te urządzenia przenośne (smartfon, PocketPC). Dziś już nie ma wątpliwości, że warto się zainteresować pracą z tą platformą.

19 Dziękujemy za uwagę


Pobierz ppt "ASP.NET Prezentacje wykonali: Grzegorz Pol Kamil Piersa"

Podobne prezentacje


Reklamy Google