Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Przepływ pokarmu przez układ pokarmowy

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Przepływ pokarmu przez układ pokarmowy"— Zapis prezentacji:

1 Przepływ pokarmu przez układ pokarmowy
Przepływ pokarmu przez układ pokarmowy. Budowa funkcje układu pokarmowego.

2

3 Funkcje układu pokarmowego
Najważniejszym zadaniem układu pokarmowego człowieka jest pobieranie pokarmów i wody, trawienie i przyswajanie składników odżywczych oraz niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Niestrawione, zbędne resztki pokarmowe podlegają usunięciu (defekacja).

4 Skład układu pokarmowego
W skład układu pokarmowego człowieka wchodzą: - jama ustna - gardło - przełyk - żołądek - jelito cienkie - jelito grube zakończone otworem odbytowym

5 Jama ustna Jama ustna jest początkowym odcinkiem przewodu pokarmowego. W niej następuje wstępna, mechaniczna obróbka pokarmu i przygotowanie go do dalszego trawienia. Pokarm zostaje rozdrabniany, miażdżony i mieszany ze śliną, która zawiera enzym trawienne Zęby - Siekacze służą do odgryzania kęsów, kły do rozrywania pokarmu, a zęby trzonowe i przedtrzonowe do jego rozcierania. W trakcie żucia pokarmu jest on zwilżany Po uformowaniu kęsa pokarmowego zostaje przekazany (połknięty) do dalszej części przewodu pokarmowego.

6 Gardło Gardło (łac. pharynx) - wspólny odcinek dróg oddechowych i pokarmowych, stanowiący przedłużenie jamy ustnej i jamy nosowej, przechodzący dalej w przełyk i krtań.

7 Przełyk Przełyk - łączy gardło z żołądkiem. Czynność przełyku polega na transporcie pokarmu z gardła do żołądka.

8 Żołądek Żołądek to narząd, stanowiący część przewodu pokarmowego, którego zasadniczą rolą jest trawienie pokarmu. U kręgowców jest to rozszerzona część pomiędzy przełykiem i jelitem.

9 Jelito cienkie dzielimy na dwunastnicę, jelito czcze i kręte.
Jelito cienkie ciągnie się od żołądka aż do jelita grubego. Jelito cienkie dzielimy na dwunastnicę, jelito czcze i kręte.

10 Trawienie Do przyswojenia większości pożywienia (białka, tłuszcze i węglowodany) konieczne jest trawienie. Pokarmy są trawione za pomocą soków wydzielanych przez różne gruczoły. Ślinianki i gruczoły ślinowe produkują ślinę. Strawione składniki pokarmu ulegają wchłanianiu; odbywa się ono głównie w jelicie cienkim, a w jelicie grubym wchłaniane są tylko niektóre substancje, jak np. woda i sole mineralne.


Pobierz ppt "Przepływ pokarmu przez układ pokarmowy"

Podobne prezentacje


Reklamy Google