Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

DZIEŃ ZMARŁYCH W MEKSYKU

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "DZIEŃ ZMARŁYCH W MEKSYKU"— Zapis prezentacji:

1 DZIEŃ ZMARŁYCH W MEKSYKU
DÍA DE LOS MUERTOS DZIEŃ ZMARŁYCH W MEKSYKU Natalia Kłocińska kl. IIIB

2 http://www. atmtxphoto
Día de los Muertos to najstarsze religijno-etniczne święto meksykańskie, czczące pozagrobowe życie zmarłych i więzy rodzinne. Obchodzone jest w wigilię święta (1 listopada) oraz 2 listopada w powiązaniu z katolickimi świętami Zaduszek (Día de los Fieles Difuntos) i Wszystkich Świętych (Todos los Santos). Wywodzi się jednak w formie pierwotnej z epoki prekolumbijskiej, tradycji o wieku szacowanym na 3000 lat. Jest to największe święto w Meksyku, huczniejsze nawet od Bożego Narodzenia i Wielkanocy. 2

3 http://www. atmtxphoto
Obecnie obchodzone jest głównie w Meksyku i Ameryce Centralnej, ale też w wielu miejscowościach USA zamieszkanych przez emigrantów. Oprócz tego występuje w Pradze i Wellington jako alternatywa do miejscowych obchodów świąt. Święto ma formę wesołej zabawy, połączone jest ze śpiewami, a nawet tańcami przy grobach zmarłych. Jego wszystkie elementy mają pomóc przezwyciężyć strach przed śmiercią i uczyć świętowania życia.

4 STÓŁ Z OFIARAMI Najważniejszy element - stół z ofiarami (ofrendas). Przykrywany białym obrusem, nad nim - łuk z trzciny lub liści palmowych, białe sukno i wycinanki z papieru jako symbol nieba. Centrum stołu to zdjęcia zmarłych, figury Świętych oraz świece. Nieodzownym elementem ofrendy są kwiaty campasuchil (kwiaty zmarłych), których kolor i zapach prowadzą dusze zmarłych na ucztę. Meksykanie wierzą, że jako pierwsze do świata żywych przybywają dzieci - często pod koniec października (30,31) wystawia się dla nich łakocie, owoce, chleb i wodę. Dorośli wyczekiwani są 1 listopada i szykuje się dla nich np. czaszki z cukru, owoce, mięso w czekoladowym sosie, tortille, enchiladas, kawę, alkohol.

5 LUDZKIE CZASZKI Z CUKRU
CALAVERAS DE DULCE – LUDZKIE CZASZKI Z CUKRU Są spożywane przez rodzinę i przyjaciół. Często doprawione tequillą, czekoladą czy szarłatem wyniosłym, opatrzone imionami zmarłych (jak i czasami imionami osób nadal żyjących, jako niewinny dowcip).

6 PAN DE MUERTO – CHLEB ZMARŁYCH
Specjalny wypiek ze słodkiego ciasta z jajkiem, o przeróżnym kształcie. Najczęściej ma przypominać kości.

7 KWIATY Podczas 1 i 2 listopada, rodziny zazwyczaj doprowadzają do porządku i dekorują kwiatami groby bliskich wymyślnymi wieńcami z róż, słoneczników, jak i innymi kwiatami. Lecz najważniejszym jest tu rodzima meksykańska aksamitka wzniesiona (cempaxóchitl), zwana w Meksyku Kwiatem Zmarłych (Flor de Muertos). Przypisuje się jej moc wzywania i prowadzenia dusz osób zmarłych do ołtarzy ku ich czci.

8 MAKIJAŻ Malowanie twarzy przypomina czaszkę. Domalowuje się także kolorowe kwiaty, które są symbolem życia i miłości.

9 BIBLIOGRAFIA

10 DZIĘkujĘ za uwagĘ :)


Pobierz ppt "DZIEŃ ZMARŁYCH W MEKSYKU"

Podobne prezentacje


Reklamy Google