Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Indywidualne środki ochrony przed skażeniami

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Indywidualne środki ochrony przed skażeniami"— Zapis prezentacji:

1 Indywidualne środki ochrony przed skażeniami
Wyższa Szkoła Komunikacji Społecznej w Gdyni Indywidualne środki ochrony przed skażeniami mgr Adam Raczkowski Edukacja dla bezpieczeństwa III semestr

2 Źródła zagrożeń biologiczno-chemicznych
Transport Zakłady produkcyjne Magazyny Produkcja środków i materiałów toksycznych Odpady poprodukcyjne Awarie Złe technologie

3 Indywidualne środki ochrony przed skażeniami
Indywidualne środki ochrony przed skażeniami zabezpieczają przed bojowymi środkami trującymi, toksycznymi środkami przemysłowymi, biologicznymi, pyłem promieniotwórczym oraz częściowo przed działaniem promieniowania cieplnego podczas wybuchów jądrowych. Należą do nich środki ochrony dróg oddechowych i środki ochrony skóry.

4 Indywidualne środki ochrony przed skażeniami
Do indywidualnych środków ochrony dróg oddechowych zalicza się: maski przeciwgazowe filtracyjne i izolacyjne różnych typów, respiratory oraz wykonane we własnym zakresie maski tkaninowe i opaski przeciwpyłowe (chroniące przed skażeniami promieniotwórczymi).

5 Indywidualne środki ochrony przed skażeniami
Środki ochrony skóry służą do ochrony powierzchni ciała przed działaniem ciekłych (kropli, mgły) środków trujących, środków biologicznych, substancji promieniotwórczych, a także przed promieniowaniem cieplnym wybuchów jądrowych i środkami zapalającymi (napalm).

6 Zastępcze środki ochrony dróg oddechowych i skóry przed skażeniami
Zastępcze środki ochrony skóry, są niezbędnym uzupełnieniem środków ochrony dróg oddechowych.

7 Zastępcze środki ochrony dróg oddechowych i skóry przed skażeniami
Należą do nich: wszelkiego rodzaju płaszcze i peleryny przeciwdeszczowe z gumy i podgumowane, z płótna impregnowanego, tkanin z włókien sztucznych, folii itp.; fartuchy ochronne gumowe, z tkanin podgumowanych i impregnowanych, skórzane i z tworzyw sztucznych; kombinezony skórzane i ubiory z folii metalizowanej;

8 Zastępcze środki ochrony dróg oddechowych i skóry przed skażeniami
buty gumowe, skórzane i z tworzyw sztucznych; okulary ochronne (przemysłowe, motocyklowe, narciarskie); nakrycia głowy gumowe, skórzane i z tworzyw sztucznych.

9 Zastępcze środki ochrony dróg oddechowych i skóry przed skażeniami
Z wymienionych przedmiotów można skompletować odzież ochronną, która - wraz ze środkami ochrony dróg oddechowych - umożliwi wykonanie krótkotrwałych czynności ratowniczych, niezbędnych prac gospodarczych, a także przejście krótkiego odcinka terenu skażonego.

10 Przykłady skażenia terenu i jego skutki
2 grudnia 1984 roku, krótko przed północą, tysiące ton trujących substancji chemicznych wyciekło z należącej do koncernu Union Carbide fabryki pestycydów w Bhopalu w środkowych Indiach. W wyniku tej katastrofy ucierpiało około pół miliona osób. W 25. rocznicę tego wydarzenia Amnesty International wzywa Dow Chemicals do usunięcia skutków wycieku. W wyniku skażenia, bezpośrednio po wycieku, zmarło od 7 tys. do 10 tys. osób. Kolejne 15 tys. zmarło w ciągu następnych 20 lat . Amnesty International w 25. rocznicę katastrofy chce nagłośnić skutki wycieku i zwrócić uwagę na związane z nim naruszenia praw człowieka. Pomimo, że od katastrofy upłynęło już ćwierć wieku, miejsce to nadal pozostaje zanieczyszczone. Ponad 100 tysięcy osób ma problemy ze zdrowiem Źródło: Amnesty International

11 Przykłady skażenia terenu i jego skutki
Atak gazowy w Halabdży - chemiczny atak na kurdyjskie miasto Halabdża w północnym Iraku, przeprowadzony 16 marca 1988 r. przez irackie wojska. Irackie siły powietrzne na rozkaz Ali Hassana al-Madżida, kuzyna Saddama Husajna zrzuciły na miasto bomby z bronią chemiczną. Mieszanina sarinu, tabunu i gazu musztardowego zabiła ok. 5 tysięcy osób [1], a kilka tysięcy innych okaleczyła na całe życie. Atak na miasto rozpoczął się wczesnym wieczorem 16 marca Po początkowym zrzuceniu na Halabdżę napalmu i bomb konwencjonalnych grupa około 20 samolotów MiG i Mirage irackich sił powietrznych zrzuciła bomby chemiczne. W akcji uczestniczyły także irackie śmigłowce, mające koordynować całą akcję. Pozostali przy życiu świadkowie tych wydarzeń mówili,że chwilę później ich oczom ukazała się wzburzona wędrująca nad miastem chmura dymu o białych i żółtych barwach. Twierdzili również, że przykuł ich uwagę roznoszący się w powietrzu zapach słodkich jabłek[3]. Zabójcza dla organizmów żywych (padały również zwierzęta) chemiczna chmura szybko objęła swym zasięgiem cały obszar miasta. Na skutek ataku mieszaniną środków chemicznych (sarin, tabun, iperyt, gaz VX) ludzie tracili wzrok, dostawali ślinotoku, wymiotów a także wysypki i drgawek na całym ciele. U tych którzy nie znaleźli odpowiedniego schronienia zgon następował błyskawicznie.

12 Przykłady skażenia terenu i jego skutki
Dramatyczna ewakuacja na Węgrzech. Zagrożony Dunaj. "Czerwony szlam" - silnie toksyczna substancja zalała tereny pod węgierskim Veszprem. Dwie osoby nie żyją, cztery zaginęły, w szpitalach jest 120 osób - w tym dwie w stanie krytycznym. Katastrofa to wynik przerwania zbiornika w fabryce aluminium. Ranni mają oparzenia drugiego i trzeciego stopnia. Trucizna dotarła do co najmniej dwóch miejscowości. Ewakuowano w sumie osiem. Zalewał domy do wysokości dwóch metrów, wdzierał się do wnętrz, porywał samochody i zwierzęta. Około 1000 już udało się przewieźć w bezpieczne miejsce. Na miejscu wypadku znajduje się 30 karetek i kilkadziesiąt jednostek straży pożarnej. W akcji ratunkowej bierze udział ponad 100 żołnierzy z jednostek chemicznych i cztery śmigłowce - informuje "Gazeta Wyborcza". Czerwony szlam to efekt uboczny produkcji aluminium. Ze zbiornika wyciekło go milion metrów sześciennych, część dostała się już do dopływów Dunaju.

13 Przykłady skażenia terenu i jego skutki
Eksperci: To będzie afrykański Czarnobyl. Johannesburgowi - słynnej stolicy światowego złota, grozi najgorsza katastrofa ekologiczna w historii. Toksyny z byłych kopalni złota pod miastem zanieczyszczą wodę i doprowadzą do szybkiego zniszczenia fundamentów domów . Miasto po prostu zniknie w wielkiej dziurze. Kwaśna woda znajduje się 500 metrów poniżej poziomu miasta, ale przybywa w tempie 0,35 metrów na dobę, a może nawet metr dziennie. Poziom krytyczny osiągnie w ciągu najbliższych 15 miesięcy - pisze "The Globe and Mail". Johannesburg zbudowany jest bowiem na starych kopalniach złota. Opuszczone, od lat gromadzą w sobie potężne ilości zanieczyszczonej wody - nawet przez związki radioaktywne. W niektórych miejscach wydobywano bowiem uran.

14 Koniec


Pobierz ppt "Indywidualne środki ochrony przed skażeniami"

Podobne prezentacje


Reklamy Google