Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Bychawa Prezentacja.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Bychawa Prezentacja."— Zapis prezentacji:

1 Bychawa Prezentacja

2 Herb

3 W skład gminy wchodzi 36 sołectw.
Położenie Miasto Bychawa leży ok. 25 km na południe od Lublina w części Wyżyny Lubelskiej zwanej Wyniosłością Giełczewską. Gmina Bychawa ma bogate walory krajobrazowe, czyste powietrze i zdrową wodę. Położona w zachodniej części Wyniosłości Giełczewskiej, w około 30% na terenie Czerniejowskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu, charakteryzuje się dużym urozmaiceniem ukształtowania, falistego i wyżynnego, w dolinie dwu niewielkich rzeczek, ku którym biegną malownicze wąwozy z bujną latem i ciekawą roślinnością. W okolicy można natknąć się na zespoły źródlisk czyli stoków, jest ich 35 - rzadki dziś przykład nieskażonej natury. Charakterystyczną cechą krajobrazu są wzgórza ostańcowe, a więc Kamienna Góra, Ptasia Góra, Biała Góra oraz wzgórze kościelne i zamkowe - wszystkie one stanowią naturalne dominanty i punkty widokowe na rozległą panoramę tej części Wyżyny Lubelskiej.     Dzieje miejscowości sięgają zamierzchłych czasów, gdy Bychawa była wsią parafialną z drewnianym kościołem pod wezwaniem Świętych Piotra i Pawła, o czym pierwszą wzmiankę z roku 1326 znajdujemy w kronice Jana Długosza. Wspomina on również, w swojej kronice dziedzica, dzielnego rycerza Andrzeja z Bychawy, który w Bitwie pod Grunwaldem (1410) sprawnie dowodził chorągwią gończą. Zapraszamy do bliższego zapoznania się z naszą gminą na stronach niniejszego serwisu internetowego Statystyka  Ludność: osób w tym:w mieście: osób na terenie gminy: osób Powierzchnia: ha. w tym:użytki rolne: ha. lasy: ha. rzeki i rozlewiska: 17 ha. W skład gminy wchodzi 36 sołectw.

4 Historia Bychawy  Okolice Bychawy były zamieszkiwane już w czasach prehistorycznych. Prawdopodobnie z IX - X wieku pochodzi grodzisko odkryte w Zdrapach, w dolinie Kosarzewki. Nazwę miejscowości wywodzi się od imienia Bych. Pierwsza wzmianka o Bychawie pochodzi z dokumentów kościelnych z 1325 r. Wieś była wówczas siedzibą parafii p.w. św. Piotra i Pawła, należała do rycerskiego rodu Dołegów. W drugiej połowie XIV w. powstała parafia w Bychawce pw. Wszystkich Świętych.Pierwszym szerzej znanym Bychawianinem był rycerz Jędrzej h. "Ossorya", dowodzący pod Grunwaldem chorągwią gończą.

5 Szlak rowerowy doliną kosarzewki
Szlak 'Doliną Kosarzewki" to pierwszy turystyczny szlak w gminie Bychawa. Oznakowany został wiosną 2010 r. staraniem Urzędu Miejskiego w Bychawie przez znakomity duet: Sławomira Juraszewskiego, specjalistę w dziedzinie turystyki rowerowej i pieszej na Lubelszczyźnie, i Marka Kunę, mieszkańca Bychawy, geografa, regionalistę i miłośnika turystycznych eskapad. Wybór padł na rzekę Kosarzewkę. Wszak w jej malowniczej dolinie leży nasze miasto, Bychawa. Przejażdżka jej okolicami to nie tylko aktywny wypoczynek. Przemierzając okolice rowerem można podziwiać malownicze tereny doliny, ale też obejrzeć ciekawe miejsca m.in. zabytkowy kościół w Bychawce, grodzisko w Zdrapach. Szlak przebiega również przez Podzamcze. To jedno z najciekawszych miejsc dla odwiedzających Bychawę turystów. Dawniej dobra ziemskie, obecnie dzielnica Bychawy. Ruinyzamku, rezerwat przyrody, zalew z wyspą pośrodku, łowisko wędkarskie oraz niezłe zaplecze gastronomiczne.

6 Cmentarz wojenny Oznaczony w austriackich dokumentach wojskowych numerem 33 – Kreis (Okręg) Lublin w późniejszych polskich dokumentach figuruje pod numerem 36. Położenie: wg dokumentów cmentarz znajduje się ok. 2,6 km na pd.-zach. od kościoła parafialnego w Bychawce, na południowym skraju lasu na granicy gmin Bychawa i Strzyżewice. Data powstania: 1915 rok. Okoliczności wojenne: W pierwszych dniach lipca 1915 roku wojska państw centralnych podjęły skuteczną przeprawę wojsk na prawy brzeg Wisły. Dla powstrzymania nacierających Austriaków wspomaganych przez posiłki niemieckie Rosjanie rozwinęli front na linii Izbica – Bychawa – Urzędów – Józefów n. Wisłą. Stąd w połowie lipca 1915 r. wyprowadzono kontrofensywę mającą na celu wypchnąć nacierających z powrotem za Wisłę. Doszło do szeregu zaciętych bitew. Szczególnie ciężkie walki miały miejsce na północnym skrzydle frontu. W końcu lipca kontrofensywa rosyjska załamała się i  wojska państw centralnych kontynuowały marsz na wschód. Lublin zajęty został w dniu 30 lipca. Do końca roku 1915 sprzymierzeni osiągnęli cel postawiony na początku wojny: zlikwidowanie tzw. „klina polskiego” i przesunięcie frontu za linie Bugu i  Niemna. Geneza cmentarzy wojennych: Poległych podczas działań wojennych zwykle chowano na polu bitwy, na prowizorycznych cmentarzach polowych lub w bratnich mogiłach, zaś zmarłych z ran i  chorób na cmentarzach przyszpitalnych lub wyznaniowych. Budową cmentarzy – monumentów zajmował się specjalny pion Naczelnego Dowództwa – X Wydział Grobów Wojskowych. Działania podejmowano wkrótce po przejściu frontu, a na Lubelszczyźnie po ustabilizowaniu władzy Generalnego Gubernatora w Lublinie. Na miejsca lokalizacji cmentarzy – pomników (Heldengräber) wybierano uroczyska o wybitnych walorach krajobrazowych i należytej ekspozycji. Budowano wykorzystując pracę jeńców wojennych i ludności miejscowej. Po zakończeniu wojny prace były kontynuowane przez organizacje kombatanckie i stowarzyszenia rodzin poległych przy wsparciu władz polskich. Ekshumowano szczątki z pojedynczych mogił i małych cmentarzy polowych. Wybranym nekropoliom nadawano formy artystyczne.

7 Izba regionalna W naszym mieście już od pięciu lat istnieje niewielkie muzeum regionalne. Wystarczy skierować kroki do budynku należącego do GS (od podwórza, za kamienicą z zegarem), pokonać niewielką kondygnację wysłużonych schodów, by zauważyć pięknie wyrzeźbioną przez ludowego artystę, drewnianą tablicę z napisem: „Bychawska Izba Regionalna”. Każdy mieszkaniec może ją odwiedzić w pierwszą niedzielę kolejnego letniego miesiąca w godzinach od do 18,00. Dyżury pełnią członkowie Zarządu Bychawskiego Towarzystwa Regionalnego. Przez pozostałe dni w roku zbiory muzealne są eksponowane grupom młodzieży szkolnej z całej gminy oraz osobom indywidualnym przez osoby kompetentne i odpowiedzialne za stan izby (M. Dębowczyk, B. Cywińska, T, Tracz, M. Głazik). Wystarczy zadzwonić pod numer lub i zgłosić chęć zwiedzenia izby.

8 Gastronomia „Bar u Saszy” Agnieszka i Mariusz Sawiccy
Bychawa, nad zalewem Podzamcze w obrębie ulic Zamkowej i Pileckiego tel baruszaszy.bychawa.pl Pizzeria „Fiesta” Sławomir Korba Bychawa, ul. Marsz. J. Piłsudskiego 3 tel Pizzeria „Dragon” Renata Kryska Bychawa, ul. Marsz. J. Piłsudskiego 18 tel Kawiarnia Artystyczna „Złota Lira” Bychawskie Centrum Kultury ul. Marsz. J. Piłsudskiego 34 tel „Zielona Dolina” Leszek Zawiślak Bychawa, ul. Pileckiego

9 Noclegi „Parkowe Zacisze” Aneta Popławska Bychawa, ul. Pileckiego 9

10 TU WPISZ SWOJE IMIĘ NAZWISKO KLASE 
PREZENTACJE WYKONAŁ TU WPISZ SWOJE IMIĘ NAZWISKO KLASE 


Pobierz ppt "Bychawa Prezentacja."

Podobne prezentacje


Reklamy Google