Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

ŚWIĘTY MIKOŁAJ. Biblioteka SP 1 w Brzeszczach Krótka charakterystyka bohatera: imię: Mikołaj imię: Mikołaj nazwisko: nieznane nazwisko: nieznane przydomek:

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "ŚWIĘTY MIKOŁAJ. Biblioteka SP 1 w Brzeszczach Krótka charakterystyka bohatera: imię: Mikołaj imię: Mikołaj nazwisko: nieznane nazwisko: nieznane przydomek:"— Zapis prezentacji:

1 ŚWIĘTY MIKOŁAJ

2 Biblioteka SP 1 w Brzeszczach

3 Krótka charakterystyka bohatera: imię: Mikołaj imię: Mikołaj nazwisko: nieznane nazwisko: nieznane przydomek: Święty przydomek: Święty zawód: roznosiciel zabawek zawód: roznosiciel zabawek pochodzenie zabawek: nieznane pochodzenie zabawek: nieznane obywatelstwo: nieznane - niby z Laponii, ale czy ktokolwiek widział jego paszport? obywatelstwo: nieznane - niby z Laponii, ale czy ktokolwiek widział jego paszport? znaki szczególne: gruby, w czerwonym wdzianku. Lata zaprzęgiem reniferów - to jest coś! znaki szczególne: gruby, w czerwonym wdzianku. Lata zaprzęgiem reniferów - to jest coś! znani wspólnicy: elfy znani wspólnicy: elfy znane sposoby działania w terenie: wchodzi przez komin i "zostawia towar" w skarpetach znane sposoby działania w terenie: wchodzi przez komin i "zostawia towar" w skarpetach wszystkie dzieci go uwielbiają wszystkie dzieci go uwielbiają okres wzmożonej działalności: od 4 aż do 24 grudnia okres wzmożonej działalności: od 4 aż do 24 grudnia

4 Biblioteka SP 1 w Brzeszczach

5 Troszeczkę historii: Dawno, dawno temu, daleko stąd żył duchowny, który pragnął nade wszystko, by ludzie byli szczęśliwi. Przez całe życie pomagał biednym, a czynił to w sposób tak dyskretny, że nikt z obdarowanych nie domyślał się nawet, skąd pochodzą rzeczy znajdowane pod drzwiami lub wpadające przez okno. I choć w zamian dobroczyńca nie oczekiwał nawet dobrego słowa, wieść o jego szlachetnych uczynkach rozeszła się po świecie lotem błyskawicy. Wkrótce duchowny został biskupem, a gdy dopełniły się jego dni na ziemskim padole - świętym. Jako święty - Mikołaj stał się patronem wielu profesji, bo tak szczodrego opiekuna chcieli mieć wszyscy. Oczywiście wiadomo, że podarki najbardziej kochają dzieci, dlatego św. Mikołaj jest przede wszystkim ich patronem i świętym najbardziej przez nie ukochanym

6 Biblioteka SP 1 w Brzeszczach

7 Święty Mikołaj istniał naprawdę... W dzieciństwie, zamiast bawić się z kolegami, Mikołaj wolał chodzić na nabożeństwa, a wolny czas spędzał na czytaniu Pisma Świętego. Jako młodzieniec żeglował, polował, lubił wino i zabawę, ale któregoś dnia usłyszał głos Boga, który nakazał mu udać się do kościoła. Nie wiedział, że rada biskupów postanowiła mianować arcybiskupem człowieka, który pojawi się tego dnia w kościele jako pierwszy. W dzieciństwie, zamiast bawić się z kolegami, Mikołaj wolał chodzić na nabożeństwa, a wolny czas spędzał na czytaniu Pisma Świętego. Jako młodzieniec żeglował, polował, lubił wino i zabawę, ale któregoś dnia usłyszał głos Boga, który nakazał mu udać się do kościoła. Nie wiedział, że rada biskupów postanowiła mianować arcybiskupem człowieka, który pojawi się tego dnia w kościele jako pierwszy. Na początku IV wieku zaczęły się prześladowania chrześcijan. Mikołaj stanął w ich obronie, za co cesarz Dioklecjan kazał go wtrącić do więzienia. Odzyskał wolność dzięki kolejnemu cesarzowi, który szanował chrześcijaństwo. Potem Mikołaj oddał się bez reszty służbie bożej. Kochał bliźnich i uczył ich miłości do drugiego człowieka. Był serdeczny, życzliwy i bezinteresowny. Istnieje na ten temat wiele legend. Po jego śmierci w 345 roku zaczęły krążyć fantastyczne opowieści o jego dokonaniach. Podobno przy jego grobie chorzy zdrowieli, niewidomi odzyskiwali wzrok. A smutnym i zrozpaczonym powracała radość życia i zaufanie do bliźnich. Sława cudotwórcy doprowadziła w końcu arcybiskupa Mikołaja do kanonizacji. Kult Świętego Mikołaja rozprzestrzenił się z czasem po całym świecie. Stał się on najbardziej znanym i kochanym przez wszystkich świętym. Na początku IV wieku zaczęły się prześladowania chrześcijan. Mikołaj stanął w ich obronie, za co cesarz Dioklecjan kazał go wtrącić do więzienia. Odzyskał wolność dzięki kolejnemu cesarzowi, który szanował chrześcijaństwo. Potem Mikołaj oddał się bez reszty służbie bożej. Kochał bliźnich i uczył ich miłości do drugiego człowieka. Był serdeczny, życzliwy i bezinteresowny. Istnieje na ten temat wiele legend. Po jego śmierci w 345 roku zaczęły krążyć fantastyczne opowieści o jego dokonaniach. Podobno przy jego grobie chorzy zdrowieli, niewidomi odzyskiwali wzrok. A smutnym i zrozpaczonym powracała radość życia i zaufanie do bliźnich. Sława cudotwórcy doprowadziła w końcu arcybiskupa Mikołaja do kanonizacji. Kult Świętego Mikołaja rozprzestrzenił się z czasem po całym świecie. Stał się on najbardziej znanym i kochanym przez wszystkich świętym.

8 Biblioteka SP 1 w Brzeszczach

9 Jak wyglądał św. Mikołaj?: Nie wiadomo, jak wyglądał ten prawdziwy święty. Był biskupem, przedstawiany jest zatem w długiej, purpurowej szacie, z laską pastorałem i w wysokiej czapie, zwanej mitrą. Zwykle dźwigał wypchany worek, a kto się do Mikołaja szczerze pomodlił, otrzymywał to, czego pragnął... Ten dobrotliwy staruszek, jak wyobrażamy go sobie najczęściej, w rzeczywistości - jeżeli wymagała tego sytuacja - potrafił mocno uderzyć pięścią w stół.

10 Biblioteka SP 1 w Brzeszczach

11 Kim się opiekuje św. Mikołaj? Święty Mikołaj to jeden z najpopularniejszych świętych. Za swojego patrona obrali go: piwowarzy, marynarze, rybacy, aptekarze, producenci perfum, flisacy, notariusze, a także uczeni, piekarze, złodzieje, mali chłopcy i lichwiarze. Opiekuje się również więźniami, adwokatami, pannami na wydaniu oraz uczniami.

12 Biblioteka SP 1 w Brzeszczach

13 Jak to dawniej bywało ze Świętym Mikołajem? W XII wieku przebrany za Świętego Mikołaja biskup, wybrany przez uczniów, rozdawał dzieciom kary i nagrody. Z jednej strony dzieci go uwielbiały i wyczekiwały, z drugiej zaś bały się kary, którą mógł im wymierzyć za złe zachowanie w ciągu minionego roku. Tym najbardziej nieposłusznym przynosił bowiem rózgi. W wieku XVI pamięć Św. Mikołaja czczono w Anglii, w Niemczech i w Holandii. Razem z emigrantami ta tradycja przywędrowała do Ameryki. W przeddzień 6 grudnia Mikołaj napełniał prezentami wystawiane przez dzieci buty

14 Biblioteka SP 1 w Brzeszczach

15 Jak to z tymi skarpetami było Pewnego dnia spacerujący Mikołaj spotkał biednego chłopa. Podczas rozmowy mężczyzna pożalił się Mikołajowi, że ma trzy piękne córki, ale nie może ich wydać za mąż, bo nie stać go na wiano. Mikołajowi zrobiło się go bardzo żal. Po powrocie do domu długo o tym myślał i postanowił mu pomóc. Przygotował trzy woreczki z pieniędzmi i wybrał się do chłopa. Ponieważ było już późno, wszyscy spali I drzwi były zamknięte. Wszedł więc na dach i przez otwór w kominie wrzucił woreczki, które wpadły do suszących się w kominku dziewczęcych skarpet. Nazajutrz rano radość była ogromna, a życie małżeńskie wszystkich córek ułożyło się wspaniałe. Tak właśnie na zachodzie powstał zwyczaj wkładania prezentów do skarpet lub butów.

16 Biblioteka SP 1 w Brzeszczach Jak jest dzisiaj... Zwyczaje związane ze Św. Mikołajem różnią się w poszczególnych krajach: FRANCJA - Pere Noel zastępuje Mikołaja. Dziadek z białą brodą, którego imię przetłumaczyć można jako "bożonarodzeniowy ojciec", nie jest ani katolickim świętym, ani anglosaskim Santa Clausem. To postać zupełnie świecka, zadomowiona nad Sekwaną od początku XX wieku. Francuzi starają się bowiem zdecydowanie oddzielić obyczaje religijne od świeckich. FRANCJA - Pere Noel zastępuje Mikołaja. Dziadek z białą brodą, którego imię przetłumaczyć można jako "bożonarodzeniowy ojciec", nie jest ani katolickim świętym, ani anglosaskim Santa Clausem. To postać zupełnie świecka, zadomowiona nad Sekwaną od początku XX wieku. Francuzi starają się bowiem zdecydowanie oddzielić obyczaje religijne od świeckich.

17 Biblioteka SP 1 w Brzeszczach Jak jest dzisiaj... Zwyczaje związane ze Św. Mikołajem różnią się w poszczególnych krajach SZWECJA: skrzat roznosi podarki. Święty Mikołaj zniknął ze Szwecji już w XVI w., w czasach reformacji, kiedy to walczono z kultem świętych. Zastąpił go karłowaty skrzat Jultomte, który zjawia się w Wigilię z workiem pełnym prezentów dla grzecznych dzieci..

18 Biblioteka SP 1 w Brzeszczach Jak jest dzisiaj... Zwyczaje związane ze Św. Mikołajem różnią się w poszczególnych krajach HOLANDIA - Mikołaj przypływa statkiem. Uroczyste powitanie gościa z krainy wiecznych śniegów odbywa się 6 grudnia w porcie Schevingen w pobliżu Hagi. Od tego dnia zaczyna się świętowanie i obdarowywanie.

19 Biblioteka SP 1 w Brzeszczach Jak jest dzisiaj... Zwyczaje związane ze Św. Mikołajem różnią się w poszczególnych krajach HISZPANIA - dzieci piszą listy do Mikołaja. Prezenty dostają 6 grudnia. Puste skarpety, które wieszają przy łóżku lub przy kominku, Św. Mikołaj napełnia prezentami. Podobnie jest w Anglii – z tym, że dzieci dostają tam upominki w Wigilię.

20 Biblioteka SP 1 w Brzeszczach Jak jest dzisiaj... Zwyczaje związane ze Św. Mikołajem różnią się w poszczególnych krajach BELGIA - św. Mikołaj odwiedza każdy dom dwa razy. Czwartego grudnia by sprawdzić zachowanie dzieci, a szóstego grudnia z prezentami za dobre zachowanie lub rózgami za złe. Mikołaj zostawia prezenty w bucikach, a dzieci, aby przypodobać się Mikołajowi, przygotowują marchewkę lub siano dla jego osiołków.

21 Biblioteka SP 1 w Brzeszczach Jak jest dzisiaj... Zwyczaje związane ze Św. Mikołajem różnią się w poszczególnych krajach CZECHY I SŁOWACJA - Mikulas pojawia się 6 grudnia. Spływa po złotej nitce rozciągniętej między niebem i ziemią. Towarzyszą mu anioł i czart - zły duch.

22 Biblioteka SP 1 w Brzeszczach Jak jest dzisiaj... Zwyczaje związane ze Św. Mikołajem różnią się w poszczególnych krajach DANIA - święty przynoszący prezenty, znany jako Julemanden, przyjeżdża w towarzystwie elfów, saniami zaprzężonymi w renifery. Dzieci zostawiają dla elfów mleko oraz pudding i są bardzo szczęśliwe gdy rano jedzenia nie ma.

23 Biblioteka SP 1 w Brzeszczach

24 Różne imiona Świętego Mikołaja Santa Claus - amerykańskie Santa Claus - amerykańskie Santa San - japońskie Santa San - japońskie Father Christmas lub Saint Nicolaus - angielskie Father Christmas lub Saint Nicolaus - angielskie Died Moroz - rosyjskie Died Moroz - rosyjskie Weinachtsmann - niemieckie Weinachtsmann - niemieckie Noel Baba - tureckie Noel Baba - tureckie Pere Noel - francuskie Pere Noel - francuskie Svaty Mikulas - słowackie Svaty Mikulas - słowackie Babbo Natale - hiszpańskie Babbo Natale - hiszpańskie Nisse - szwedzkie Nisse - szwedzkie Sinterklass – holenderskie Sinterklass – holenderskie Julemanden - duńskie Julemanden - duńskie

25 Biblioteka SP 1 w Brzeszczach

26 Sześć dowodów na istnienie Świętego Mikołaja 1.Latające renifery istnieją, chociaż nie ma ich wśród znanych nam ssaków, tak samo jak wśród owych ssaków nie ma jednorożców, elfów, krasnali i aniołów czy wróżek - a każde dziecko i tak wie, że istnieją.

27 Biblioteka SP 1 w Brzeszczach Sześć dowodów na istnienie Świętego Mikołaja 2.Co do tego, że św. Mikołaj nie byłby w stanie odwiedzić wszystkich pupili, to odpowiedź jest równie prosta. Żadne dziecko nigdy nie widziało Mikołaja, z tego zrozumiałego powodu, że wejście do domu, podłożenie prezentów pod choinkę i krzyknięcie "ho, ho, ho" przebiega tak szybko, iż nawet najbystrzejsze oko nie jest w stanie dostrzec świętego

28 Biblioteka SP 1 w Brzeszczach Sześć dowodów na istnienie Świętego Mikołaja 3.Sanie św. Mikołaja wcale nie poruszają się szybko - nie muszą. Są wyposażone w najnowsze zdobycze magicznej techniki. Mikołaj przy podróżowaniu saniami zakrzywia przestrzeń i po prostu w nieskończenie krótkiej chwili znajduje się tam, gdzie jest potrzebny. Ten argument obala od razu wszelkie spekulacje na temat wydatków energetycznych, przeciążeń, zmęczenia reniferów, turbulencji i innych tajemniczych zjawisk.

29 Biblioteka SP 1 w Brzeszczach Sześć dowodów na istnienie Świętego Mikołaja 4. Co do ładowności sań, to można odnieść wrażenie, ze niedowiarkowie nigdy nie spotkali się z workami bez dna, które noszą naukową nazwę wielowymiarowych przenośnych zasobników o nieskończonej ładowności. Prezent włożony do takiego worka traci swoją masę i wymiary, przez co jest łatwy w transporcie i bardzo poręczny (alternatywa dla toreb podróżnych?)

30 Biblioteka SP 1 w Brzeszczach Sześć dowodów na istnienie Świętego Mikołaja 5. Dzieci pisząc listy do św. Mikołaja otrzymują odpowiedź albo prezent. Jeżeli św. Mikołaj nie istniałby, to kto odpowiadałby na te listy?

31 Biblioteka SP 1 w Brzeszczach Sześć dowodów na istnienie Świętego Mikołaja 6. Na koniec dowód niezbity i pewny: jeśli nie byłoby św. Mikołaja, to skąd wzięłyby się te wszystkie prezenty pod choinką? Przecież od dawna wiadomo, ze rodzice nie mają z tym nic wspólnego, no bo skąd mogliby wiedzieć, co ich dziecko chce dostać na gwiazdkę - to wie tylko sam św. Mikołaj (z listów, które do niego przychodzą, z marzeń i ze snów).

32 Biblioteka SP 1 w Brzeszczach

33 Wywiad z Mikołajem ( Z Mikołajem rozmawiał w Laponii specjalny korespondent) Święty Mikołaju, dlaczego wyglądasz tak, jak wyglądasz? Święty Mikołaju, dlaczego wyglądasz tak, jak wyglądasz? - To długa historia. Kiedyś przedstawiano mnie w szatach bardziej przypominających strój biskupa. Teraz coraz bardziej przypominam wyrośniętego krasnala. Gdzieś straciłem pastorał, a na głowie zamiast mitry noszę tę śmieszną czapkę. - To długa historia. Kiedyś przedstawiano mnie w szatach bardziej przypominających strój biskupa. Teraz coraz bardziej przypominam wyrośniętego krasnala. Gdzieś straciłem pastorał, a na głowie zamiast mitry noszę tę śmieszną czapkę.

34 Biblioteka SP 1 w Brzeszczach Wywiad z Mikołajem ( Z Mikołajem rozmawiał w Laponii specjalny korespondent) Święty Mikołaj urodził się podobno w Azji Mniejszej, skąd więc te renifery i arktyczny krajobraz? Święty Mikołaj urodził się podobno w Azji Mniejszej, skąd więc te renifery i arktyczny krajobraz? To zasługa pewnego pisarza. Clement A. Moore, autor "Wizyty Świętego Mikołaja", opisał mnie w 1823 roku jako miłego dziadka, trochę grubawego, podróżującego saniami zaprzęgniętymi w osiem reniferów. I coś takiego się przyjęło! Kilkadziesiąt lat później Amerykanin Thomas Nast na podstawie książki Moore'a namalował mnie i tak już zostało, chyba na wieki... Normalnie mieszkam daleko na północy w Rovaniemi. Tutaj mam tylko biura, gdzie spotykam się z ludźmi To zasługa pewnego pisarza. Clement A. Moore, autor "Wizyty Świętego Mikołaja", opisał mnie w 1823 roku jako miłego dziadka, trochę grubawego, podróżującego saniami zaprzęgniętymi w osiem reniferów. I coś takiego się przyjęło! Kilkadziesiąt lat później Amerykanin Thomas Nast na podstawie książki Moore'a namalował mnie i tak już zostało, chyba na wieki... Normalnie mieszkam daleko na północy w Rovaniemi. Tutaj mam tylko biura, gdzie spotykam się z ludźmi

35 Biblioteka SP 1 w Brzeszczach Wywiad z Mikołajem ( Z Mikołajem rozmawiał w Laponii specjalny korespondent) - Ciekawi mnie sposób, w jaki zostawiasz prezenty. Czy wchodzisz kominem, czy też masz inne sposoby - Ciekawi mnie sposób, w jaki zostawiasz prezenty. Czy wchodzisz kominem, czy też masz inne sposoby Różnie to bywa. Kominy to niezły sposób, ale sprawdza się raczej tylko w Anglii i w Stanach Zjednoczonych. W innych krajach jest to raczej niemożliwe, kominków jest coraz mniej, a projektanci przewodów wentylacyjnych w ogóle o mnie nie myślą. Czasem po prostu pukam i wchodzę przez drzwi, czasem korzystam z otwartego okna. Różnie to bywa. Kominy to niezły sposób, ale sprawdza się raczej tylko w Anglii i w Stanach Zjednoczonych. W innych krajach jest to raczej niemożliwe, kominków jest coraz mniej, a projektanci przewodów wentylacyjnych w ogóle o mnie nie myślą. Czasem po prostu pukam i wchodzę przez drzwi, czasem korzystam z otwartego okna.

36 Biblioteka SP 1 w Brzeszczach Wywiad z Mikołajem ( Z Mikołajem rozmawiał w Laponii specjalny korespondent) W okresie świąt masz pewnie mnóstwo pracy. Co robisz w pozostałe dni? W okresie świąt masz pewnie mnóstwo pracy. Co robisz w pozostałe dni? Nie jest aż tak źle, jak niektórzy myślą. Owszem, robota się spiętrza, ale nie jest jeszcze dramatycznie. Proszę pamiętać, że odwiedzam tylko grzeczne dzieci. Sezon zaczyna się 6 grudnia i trwa aż do 6 stycznia, gdy Boże Narodzenie obchodzone jest przez wschodnich chrześcijan. A później? Później mam urlop. Nie jest aż tak źle, jak niektórzy myślą. Owszem, robota się spiętrza, ale nie jest jeszcze dramatycznie. Proszę pamiętać, że odwiedzam tylko grzeczne dzieci. Sezon zaczyna się 6 grudnia i trwa aż do 6 stycznia, gdy Boże Narodzenie obchodzone jest przez wschodnich chrześcijan. A później? Później mam urlop.

37 Biblioteka SP 1 w Brzeszczach Wywiad z Mikołajem ( Z Mikołajem rozmawiał w Laponii specjalny korespondent) Jedenaście miesięcy? Z moim stażem pracy to chyba nic dziwnego. Po takiej pracy mam prawo odpocząć

38 Biblioteka SP 1 w Brzeszczach Wywiad z Mikołajem ( Z Mikołajem rozmawiał w Laponii specjalny korespondent) Dlaczego dzieci nie zawsze dostają to, o co proszą w listach? Dzięki swoim elfom i listom dzieci Mikołaj zwykle wie, co chciałyby otrzymać, jednak zna realia i wie, że dzieci czasem chcą dostawać rzeczy, którymi rodzice nie byliby zachwyceni. Gdyby pan wiedział, w jak wielu listach otrzymuję prośby o konia albo prom kosmiczny...

39 Biblioteka SP 1 w Brzeszczach

40 Trochę poezji Mikołaje - Hanna Zielińska Noc. Śnieg. Cisza... Księżyc wstaje. Idą święci Mikołaje Po Ziemi. Noc. Śnieg. Cisza... Księżyc wstaje. Idą święci Mikołaje Po Ziemi. A świat Nie wie jeszcze o tym... Drzemią Drzewa, ścieżki, płoty, Otulone ich brodami Srebrnymi. A świat Nie wie jeszcze o tym... Drzemią Drzewa, ścieżki, płoty, Otulone ich brodami Srebrnymi. Nie śpij synku! Gdy usłyszysz "Bóg się rodzi" W nocnej ciszy Są o krok. Idą. Ścieżką, Drogą, Szosą. Najcenniejsze Dary Niosą: Miłość I Dobroć. Nie śpij synku! Gdy usłyszysz "Bóg się rodzi" W nocnej ciszy Są o krok. Idą. Ścieżką, Drogą, Szosą. Najcenniejsze Dary Niosą: Miłość I Dobroć.

41 Biblioteka SP 1 w Brzeszczach Trochę poezji Prezent dla Mikołaja – Dorota Gellner Prezent dla Mikołaja – Dorota Gellner Ja się tak bardzo, Bardzo postaram I zrobię prezent dla Mikołaja. Zrobię mu szalik Piękny i nowy, Żeby go nosił W noce zimowe, I żeby nie zmarzł W szyję i w uszy, Gdy z burej chmury Śnieg zacznie prószyć. Ja się tak bardzo, Bardzo postaram I zrobię prezent dla Mikołaja. Zrobię mu szalik Piękny i nowy, Żeby go nosił W noce zimowe, I żeby nie zmarzł W szyję i w uszy, Gdy z burej chmury Śnieg zacznie prószyć. Niech się ucieszy Mikołaj Święty Tak rzadko ktoś mu daje prezenty! Niech się ucieszy Mikołaj Święty Tak rzadko ktoś mu daje prezenty!

42 Biblioteka SP 1 w Brzeszczach

43 Gdzie mieszka Święty Mikołaj? W Laponii, najodleglejszym zakątku Finlandii, krainie zwanej Santa Claus Land. Rząd Finlandii przekazał mu to miejsce uroczyście w 1985 roku. Od tego czasu Św. Mikołaj ma stały adres. JOULUMAA SANTA CLAUS "POST OFFICE" Arctic Circle, 96 - 930 Rovaniemi Finland JOULUMAA SANTA CLAUS "POST OFFICE" Arctic Circle, 96 - 930 Rovaniemi Finland

44 Biblioteka SP 1 w Brzeszczach Gdzie mieszka Święty Mikołaj? Warto wysłać do niego list lub kartkę świąteczną znacznie wcześniej, bo przed świętami przychodzą do niego tony listów z całego świata i Mikołaj nie nadąża z odpisywaniem. Chociaż pomagają mu asystenci i Mrs. Claus, żona świętego. Listy do Świętego Mikołaja są zazwyczaj bardzo kolorowe, ozdobione rysunkami i naklejkami. Oprócz życzeń zawierają prośby i zamówienia na konkretne prezenty. Listy adresowane są bardzo różnie. Oto kilka przykładów. Warto wysłać do niego list lub kartkę świąteczną znacznie wcześniej, bo przed świętami przychodzą do niego tony listów z całego świata i Mikołaj nie nadąża z odpisywaniem. Chociaż pomagają mu asystenci i Mrs. Claus, żona świętego. Listy do Świętego Mikołaja są zazwyczaj bardzo kolorowe, ozdobione rysunkami i naklejkami. Oprócz życzeń zawierają prośby i zamówienia na konkretne prezenty. Listy adresowane są bardzo różnie. Oto kilka przykładów. Niebo albo Poczta Niebo Niebo albo Poczta Niebo Ulica Anioła, woj. Chmurka Ulica Anioła, woj. Chmurka Kierunek Niebo, ulica Gwiezdna Kierunek Niebo, ulica Gwiezdna Księżyc, Dom Mikołaja Księżyc, Dom Mikołaja Piąte igloo, willa w Finlandii Piąte igloo, willa w Finlandii Biegun Północny, ulica Śnieżnobiała Biegun Północny, ulica Śnieżnobiała

45 Biblioteka SP 1 w Brzeszczach

46 Życzymy wszystkim czarodziejskiej choinki, pod którą wyrosną piękne prezenty, a Mikołajom, żeby nie pouciekały im renifery...

47 Biblioteka SP 1 w Brzeszczach


Pobierz ppt "ŚWIĘTY MIKOŁAJ. Biblioteka SP 1 w Brzeszczach Krótka charakterystyka bohatera: imię: Mikołaj imię: Mikołaj nazwisko: nieznane nazwisko: nieznane przydomek:"

Podobne prezentacje


Reklamy Google