Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Opracowała: Jolanta Struś

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Opracowała: Jolanta Struś"— Zapis prezentacji:

1 Opracowała: Jolanta Struś
Historia świętego MIKOŁAJA Opracowała: Jolanta Struś

2 Od epoki, w której żył św. Mikołaj, dzieli nas siedemnaście stuleci.
To wystarczająco długi czas, by wiele wydarzeń z życia Świętego uległo zapomnieniu. Dlatego, dziś wiedza o nim jest mieszaniną faktów historycznych i legend.

3 Kim był św. Mikołaj? Św. Mikołaj urodził się około roku 270
w miejscowości Patras, w obecnej Turcji. Rodzice osierocili Mikołaja, gdy był jeszcze młodzieńcem. Zostawili synowi pokaźny majątek Mikołaj mógł do końca swoich dni wieść dostatnie życie. On jednak miał inne plany!

4 Lubił pomagać innym i nie oczekiwał za to podziękowań ani rozgłosu.
Przeciwnie, starał się, aby jego uczynki pozostawały otoczone tajemnicą. Szybko jednak, zaczęto domyślać się, że to młody Mikołaj podrzuca podarunki, mimo, że on sam wypierał się wszystkiego. Mikołaj po kryjomu patrzył na radość obdarowywanych i cieszył się ich szczęściem.

5 Św. Mikołaj Biskupem. W miejscowości Myra do której przybył Mikołaj,
właśnie umarł biskup i trudno było znaleźć nową osobę, godną tej funkcji. Pewnej nocy we śnie, jednemu z obradujących dostojników Kościelnych, Bóg polecił wybrać na biskupa, człowieka, który rano jako pierwszy przyjdzie do kościoła. Tego dnia jako pierwszy pojawił się, właśnie Mikołaj. Wzbraniał się on przed objęciem tak wysokiej funkcji, ale po długich namowach wyraził zgodę, uznając, że dzieje się to z Bożej woli. Biskup Mikołaj dożył sędziwego wieku jak na owe czasy. Bowiem w chwili śmierci miał ponad 70 lat. Tradycja dokładnie przechowała tylko dzień i miesiąc tego zdarzenia – szósty grudnia.

6 Atrybutami św. Mikołaja są szaty biskupie, trzy złote kule na księdze, troje dzieci w cebrzyku, kotwica, okręt i pastorał.

7 Św. Mikołaj jest patronem Grecji, Rusi, Berlina, Miry, Moskwy
a także dzieci, cukierników, studentów, sędziów, panien, marynarzy, piekarzy, więźniów.

8 Św. Mikołaj w Polsce O popularności św. Mikołaja,
do dnia dzisiejszego, świadczy piękny zwyczaj przebierania się ludzi za św. Mikołajów i rozdawania dzieciom upominków. Tradycję dawania prezentów w wigilię , czyli przed dniem św. Mikołaja, rozpowszechnił w naszym kraju Piotr Skarga. W Krakowie założył Skrzynkę św. Mikołaja do której wierni przez cały rok wrzucali datki. 6 grudnia była opróżniana, a pieniądze rozdawano najbiedniejszym.

9 Współczesny św. Mikołaj niewiele ma
wspólnego ze św. sprzed 17 wieków. Na pewno jest sympatyczny, ma ciepły uśmiech, łagodne spojrzenie, białą brodę, czerwoną czapkę, kubrak opinający pokaźny brzuszek. Św. Mikołaj przybywa do nas ze śnieżnej Laponii, 6 grudnia, w dzień swoich imienin i w wigilię Bożego Narodzenia. Za dobre uczynki nagradza prezentem, natomiast niegrzecznym zostawia …rózgi.

10 A teraz mniej poważnie. W jaki sposób
św. Mikołaj zostawia Wam prezenty? Jak myślicie? Może tak?

11 Czasami wchodzi przez komin.

12 A czasem, bywa i tak .

13 Zdarza się i tak…..

14 A jak to wygląda w innych krajach?
U naszych północnych sąsiadów: Skandynawii i Szwecji zwyczaj obdarowywania prezentami nazywa się „Julklapp”. W Skandynawii stuka się głośno w drzwi i podaje przez szparę, albo wrzuca do pokoju prezenty, ale tak, żeby nie było wiadomo, kto to robi!

15 W Danii trudno wyobrazić sobie Boże Narodzenie bez „Julnisserów”
W Danii trudno wyobrazić sobie Boże Narodzenie bez „Julnisserów”. Są to krasnoludki w czerwonych kubraczkach. Mają one przypominać dobre duszki, które strzegą domu, zagrody, pola, stajni i zwierząt.

16 La Befana, wróżka o wyglądzie wiedźmy, dosyć złośliwa.
Włoskim odpowiednikiem św. Mikołaja jest La Befana, wróżka o wyglądzie wiedźmy, dosyć złośliwa. Straszy się nią niegrzeczne dzieci. Befana zamiast prezentów sypie im do pończoch popiół. Odwiedza włoskie domy dopiero 6 stycznia, w Święto Trzech Króli. Wędruje pieszo, roznosząc grzecznym dzieciom prezenty, gdy kładą się do łóżka.

17 W Niemczech prezenty roznosi…
Frau Berta (Pani Berta). Działa podobnie jak włoska Befana. Bezszelestnie zakrada się do dziecinnego pokoju, aby ukołysać je do snu, ale jest postrachem tych niegrzecznych. Ma wielkie stopy i żelazny nos. Najczęściej prezenty wykłada na parapety, schody lub kominem dostaje się do domu wkładając prezenty do skarpet lub pod poduszkę.

18 dzieciom w wigilię Bożego Narodzenia przynosi Santa Claus.
W krajach anglosaskich prezenty dzieciom w wigilię Bożego Narodzenia przynosi Santa Claus. Dzieci piszą do niego listy, aby przypomnieć, jakie są ich życzenia. Listy wrzuca się do kominków, aby z dymem poleciały do nieba. Na kominkach i przy łóżkach wiszą ozdobne skarpety czekające na prezenty. Dla niegrzecznych dzieci św. Mikołaj ma przygotowane rózgi zamiast prezentów. Nazwa Santa Claus pochodzi z języka holenderskiego (od słowa Sinterklaas – Święty Mikołaj).

19 Św. Mikołaj w Rosji to…. Died Moroz (Dziadek Mróz), któremu
towarzyszy zwykle Snieguroczka (Śnieżynka). Dziadek Mróz i Śnieżynka przynoszą prezenty grzecznym dzieciom, kiedy te śpią w noworoczną noc.

20 Dzieci hiszpańskie na prezenty muszą czekać aż do 6 stycznia a prezenty roznoszą Trzej Magowie : Kacper, Melchior, Baltazar czyli Trzej Królowie. Tutaj również to święto wiąże się z paradą - 5 grudnia. Wieczorem zaś dzieci wystawiają trzy kieliszki sherry dla królów oraz marchewkę dla wielbłądów.

21 dwa razy. Czwartego grudnia by sprawdzić
W Belgii św. Mikołaj odwiedza każdy dom dwa razy. Czwartego grudnia by sprawdzić zachowanie dzieci, a szóstego grudnia z prezentami za dobre zachowanie lub rózgami za złe. Mikołaj zostawia prezenty w bucikach, a dzieci, aby przypodobać się Mikołajowi, przygotowują marchewkę lub siano dla jego osiołków.

22 W Danii święty przynoszący prezenty, znany jako Julemanden, przyjeżdża w towarzystwie elfów, saniami zaprzężonymi w renifery. Dzieci zostawiają dla elfów mleko oraz pudding i są bardzo szczęśliwe gdy rano jedzenia nie ma.

23 znany jako Sinterklass. Przybywa on statkiem
Św. Mikołaj w Holandii jest znany jako Sinterklass. Przybywa on statkiem w ostatnią sobotę listopada. Na swoim białym koniu paraduje przez miasto, odwiedza pałac królewski, gdzie książę i księżniczka muszą się przyznać czy byli grzeczni. Piąty grudnia jest dniem szukania prezentów, które mogą być ukryte w najrozmaitszych miejscach.

24 U naszych południowych sąsiadów …
W Słowacji i Czechach prezenty przynosi Mikulas. Pojawia się 6 grudnia, spływając po złotej nitce rozciągniętej między niebem i ziemią. Towarzyszą mu anioł i czart - zły duch.

25 „Prezent dla Mikołaja”
Ja się tak bardzo, Bardzo postaram I zrobię prezent dla Mikołaja. Zrobię mu szalik Piękny i nowy, Żeby go nosił W noce zimowe, I żeby nie zmarzł W szyję i w uszy, Gdy z burej chmury Śnieg zacznie prószyć. Niech się ucieszy Mikołaj Święty - Tak rzadko ktoś mu daje prezenty!

26 Wesołych Świąt oraz czarodziejskiej choinki, pod którą wyrosną piękne prezenty.


Pobierz ppt "Opracowała: Jolanta Struś"

Podobne prezentacje


Reklamy Google