Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

PIŁKA NOŻNA JAKO JEDNA Z DYSCYPLIN IGRZYSK OLIMPIJSKICH.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "PIŁKA NOŻNA JAKO JEDNA Z DYSCYPLIN IGRZYSK OLIMPIJSKICH."— Zapis prezentacji:

1 PIŁKA NOŻNA JAKO JEDNA Z DYSCYPLIN IGRZYSK OLIMPIJSKICH

2 "Król Sportu" Piłka nożna (Futbol), znana jako "Król Sportu ”, jest najpopularniejszym sporem na świecie. Jest to dyscyplina, która łączy ze sobą wszystkie kontynenty. Nie ma więc nic w tym dziwnego, że różne mecze oraz mistrzostwa są oglądane przez miliony ludzi na całym świecie.

3 Opis Futbol jest grą toczącą się między dwoma zespołami. Zespół składa się z jedenastu zawodników w tym z bramkarza. Bramkarz jest jedynym zawodnikiem, który może dotknąć piłki ręką, nie będąc przy tym karanym. Cel zespołów jest strzelenie gola. Z golem mamy do czynienia gdy cały obwód piłki przekroczy linie bramki. Zwycięzcą zostaje zespół, który zdobył więcej goli. Mecz trwa 90 minut. Sędzia główny jest odpowiedzialny za wprowadzenie reguł w „życie”. Dwaj pomocniczy sędziowie poruszają się wzdłuż lini pomagając sędziemu głównemu w ocenianiu sytuacji.

4 Historia Gry zespołowe polegające na kopaniu piłki stopami powstały w różnych częściach świata tysiące lat temu. Przykładem takiej gry jest "Tsu Chu ”, chińska gra, która powstała zagrana w Chinach w III i II wieku p.n.e., "Kemari ” w Japoni, która powstała lat później (do dzisiejszego dnia rozgrywają się turnieje w tej grze), starogrecka dyscyplina "Episkyros ” i rzymska " arpastum”. Gry te miały symboliczny i ceremonialny charakter. Kula kojarzona ze słońcem symbolizowała boskość, tajemnice. Dlatego też wierzono, że gra piłką miała gwarantować urodzaj i dobre zbiory. Futbol jednak głównie rozwiną w England. Od VIII do XIX wieku gra miała typowo regionalny charakter jednak z biegiem czasu poznały ją inne regiony. W końcu XIX wieku ustalono wymiary pola gry.

5 Rok 1863 to znak początku nowej historii Futbolu: została założona Brytyjka Federacja Piłki Nożnej (British Federation Football). Osiem lat później, federacja liczyła 50 klubów członkowskich.Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej (Federation Associations Football International- FIFA ) została założona w Paryżu w maju 1904 roku. Siedmioma założycielami byla: Francja, Belgia, Dania, Hiszpania, Holandia, Szwecja i Szwajcaria. Ponieważ ogólnoświatowa popularność Futbolu powiększyła się, liczba człnków FIFA również wzrosła. Dzisiaj, FIFA liczy 204 członków. Futbol został wprowadzony jako demonstracyjny sport w na igrzyskach olimpijskich w Atenach. Stał się oficjalnym olimpijskim sportem w 1908 w Londynie. Prawie wiek przeszedł zanim Futbol kobiet został włączony do olimpijskiego programu konkurencji w 1996 w Atlacie. Do 1984 w igrzysk olimpijskich, udział został ograniczony do amatorskich zawodników a Futbol olimpijski został zdominowany przez wschodnie europejskie kraje. Wraz z uczestnictwem wyszkolonych zawodników w igrzyskach olimpijskich, reguły udziału były tematem debaty między Międzynarodowym Komitetem Olimpijskim i FIFA. Skutkiem były nowe regulacje, które wyszczególniły wiek uczestniczących zawodników. Nowe regulacje umożliwiły wielu graczom z krajów afrykańskich, pokazać swój talent

6 Zawodnicy Najsławniejszymi piłkarzami świata w historii futbolu są di Alfredo Stefano (Argentyna-Hiszpania), Raymond Kopa (Francja), Ferenc Puskas (Węgry - zdobył złoty medal w 1952 ), Lev Yashin ( Związek Radziecki – zdobył złoty medal w 1956), Dino Zoff (Włochy), Pele (Brazylia), Bobby Charlton (Anglia), Franz Beckenbauer (Niemcy), Johan Cruyff (Holandia), Michel Platini (Francja) i Diego Maradona (Argentyna).

7 Narodowy z długą historią i tradycją futbolu są Anglia, Brazylia, Argentyna, Włochy, Niemcy i Francja. W igrzyskach olimpijskich, krajami godnymi wyróżnienia są: Węgry (pięć medalami), Jugosławia (pięć medalami), Związek Radziecki (cztery medale). W igrzyskach olimpijskich w 2000 roku , zespół z Kamerunu zdobył pierwszy medal, kiedy Ivan Zamorano z Chile był najlepszym strzelcem. Zdobył aż 6 goli. W turnieju kobiet, narodowy zespół Norwegi zdobył złoty medal, Chinese Sun Wen była najlepszym strzelcem, strzeliła 4 gole.

8 Rzeczy niezbędne... Piłka
Wykonana ze skóry albo innego odpowiedniego syntetycznego materiału o średnicy 70 cm i wagą 450 gr. Strój Zawodnicy muszą mieć strój składający się ze spodenek, koszulki, skarpet. Kolor stroju bramkarza musi się różnić od stroju kolegów z drużyny.

9 Ochraniacze Specjalne ochronne pokrycie wykonane z plastiku oraz innego miękkiego materiału; umieszczone pod skarpetami zawodnika, by ochronić jego kończyny. Buty Specjalne buty z kolcami na podeszwach ułatwiają ruch atlety na sądzie trawy.Specjalne buty z kolcami na podeszwach ułatwiają ruch atlety na sądzie trawy. Rękawice bramkarza Specjalne rękawiczki pomagające bramkarzowi zablokować piłkę. Równocześnie ochraniają ręce bramkarza

10 Zasady Pole gry Futbol jest rozgrywany na polu o wymiarach 105x68 m. Centrum pola jest okrąg o średnicy 9.15 m. Słupek bramki ma długość 7.32 m i wysokości 2.44 m. Biała kołowa kropka jest oznaczona w odległości 11 m od centrum słupka bramki przeznaczona do rzutów karnych. W polu są cztery kąty, w których umieszczone są 1.5 m flagi.

11 Mecz Każdy mecz Futbolu jest rozgrywany pomiędzy dwoma zespołami składającymi się z 11 graczy każda, jeden, z nich jest bramkarzem. Żadna gra nie może zacząć się, jeśli zespół ma mniej niż siedmiu graczy. W Futbolu olimpijskim męskim, 15 na 18 zawodników musi mieć mniej niż 23 lata. Nie ma żadnego limitu wieku dla pozostałych trzech. Każda gra trwa 90 minut, przedzielona na dwie części trwające 45 minut. Przerwa pomiędzy nimi trwa 15 minut. Celem zespołów jest zdobycie bramki bez naruszania reguł sportu.

12 SĘDZIA Sędzia główny gry i jest odpowiedzialny za wprowadzenie w życie reguły. Dwaj pomocniczy sędziowie poruszają się wzdłuż dwóch linii ułatwiając zadanie sędziego. Przed początkiem gry, sędzia ciągnie losy. Zwycięski zespół wybiera bramkę dla pierwszej połowy a drugi zespół dostaje piłkę po ówczesnym gwiździe sędziego.

13 KARTKI Żółta: Sędzia pokazuje żółtą kartę do gracza, który gra agresywnie wobec przeciwnika , reaguje w nieprzewidzianym sposobie w słowach albo gestykuluje, powoduje opóźnienia albo wychodzi / wchodzi do sądu bez pozwolenia sędziego. Czerwona: Sędzia pokazuje czerwoną kartę i wyrzuca zawodnika z pola, jeśli on / ona narusza kod wyrobienia sportowego, zachowuje się nieodpowiednio, uderza przeciwnika, używa ręki, by zablokować piłkę albo gdy żółta kartka jest przyznana mu już drugi raz w tej samej grze.

14 Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej (FIFA)
KWALIFIKACJA DO IGRZYSK NA PRZYKŁADZIE OLIMPIJADY W ATENACH 2004 Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej (FIFA) Rozgrywki pomiędzy: -16 zespołami męskimi -10 zespołami żeńskimi Zawodnik/Uczestnictwo Uczestnictwo zawodników: 288 mężczyzn (16 zespołów z 18 graczami każdych) 180 kobiet (10 zespołów 18 graczami każdych) Suma: 468 zawodników

15 System kwalifikacji 1. Uczestnictwo zastrzeżone
Grecja automatycznie zakwalifikowuje się. 2. Preliminary konkurencje Wstępne konkurencje będą zorganizowane przez FIFA w współpracy z związami federacji kontynentalnej i będą stanowiły kwalifikatory do uczestnictwa w XXVIII olimpiadzie w Ateny 2004.

16 Mężczyźni Azja (AFC): Zakwalifikują się 3 zespoły Afryka (CAF):
{ 3 miejsca + 1 miejsce dla mistrza olimpijskiego z Sydney 2000 (Kamerun) Północna i Środkowa Ameryka (CONCACAF): Zakwalifikują się 2 zespoły Ameryka Południowa (CONMEBOL): Oceania (OFC): Zakwalifikuje się 1 zespół Europa (UEFA): Europejskie Mistrzostwa

17 Kobiety Azja (AFC): Zakwalifikują się 2 zespoły Afryka (CAF):
Zakwalifikuje się 1 zespół Północna i Środkowa Ameryka (CONCACAF): Ameryka Południowa (CONMEBOL): Oceania (OFC): Europa (UEFA): Każda kontynentalna federacja musi potwierdzić datę, miejsce i system gry dla wstępnych konkurencji do 19 kwietnia 2002.

18 Wymagania zawodników Mężczyźni:
Wszyscy zawodnicy biorący udział w kwalifikacjach, muszą być uroszeni po 1 stycznia 1981. Kobiety: Wszyscy zawodnicy muszą mieć conajmniej 16 lat .

19 Ważne daty 19 kwietnia 2002, konfederacje muszą dostarczyć do FIFA
informacji o systemie gry dla wstępnych konkurencji a także o datach i miejscach meczów. Maj 2002 FIFA losuje między jakimi zespołami będą rozgrywały się mecze. Lipiec 2002 Start meczów eliminacyjnych, według planów każdej konfederacji 31 marzec 2004 koniec eliminacji. Kwiecień 2004 losowanie grup zespołów walczących między sobą podczas igrzysk w Atenach 2004 21 lipiec 2004 ostateczny termin dostarczania formularzy meldunkowych

20 Wykonane przez: Źródło danych:


Pobierz ppt "PIŁKA NOŻNA JAKO JEDNA Z DYSCYPLIN IGRZYSK OLIMPIJSKICH."

Podobne prezentacje


Reklamy Google