Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

BIEGI NA ORIENTACJĘ.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "BIEGI NA ORIENTACJĘ."— Zapis prezentacji:

1 BIEGI NA ORIENTACJĘ

2 HISTORIA Kolebką biegu na orientację jest Skandynawia. Pierwsze zawody w tej dyscyplinie odbyły się 13 maja 1897 roku w Norwegii. W maju 1961 roku, w Danii powołano do życia Międzynarodową Federację Biegu na Orientację (International Orienteering Federation - I.O.F). 9 września 1989 r. utworzono Polski Związek Biegu na Orientację. W 1966r. Zorganizowano w Finlandii pierwsze mistrzostwa świata.

3 O CO BIEGA? Zielony sport, czyli Orientacja Sportowa to: BnO – Bieg na Orientację (ang. foot orienteering) RJnO – Rowerowa Jazda na Orientację (ang. MTBO) NBnO – Narciarski Bieg na Orientację (ang. ski-O) Trail-O – Orientacja Precyzyjna (ang. trail-O) Wszystkie te dyscypliny łączy jedno – nawigacja w terenie, która wiąże się z kilkoma nieodłącznymi elementami: Mapa – to dzięki niej możemy orientować się w terenie, wspomagając się kompasem. Na mapie zaznaczone są punkty kontrolne, które musimy potwierdzić w odpowiedniej kolejności w jak najkrótszym czasie.

4 Na każdej mapie znajdują się opisy punktów kontrolnych
Na każdej mapie znajdują się opisy punktów kontrolnych. Oznaczone są specjalnymi piktogramami, których objaśnienia umieszczono poniżej.

5 Punkty kontrolne potwierdza się za pomocą specjalnych kart, które dziurkuje się perforatorem umieszczonym na punkcie. Na ważniejszych zawodach karty zastępowane są chipami SPORT IDENT.

6 Konkurencje biegu na orientację: SPRINT- najkrótszy dystans BnO
Konkurencje biegu na orientację: SPRINT- najkrótszy dystans BnO. Zawody rozgrywane są w terenie zabudowanym lub w parkach. Długość trasy dla kategorii M12 wynosi ok. 1,5 km. DYSTANS ŚREDNI (middle)-bieg rozgrywany w lesie. Długość trasy dla M12 wynosi ok. 2 km KLASYK-bieg rozgrywany w lesie. Jego dystans dla M12 to ok. 3km. LONG- najdłuższy dystans biegu na orientację. SZTAFETA- może posiadać od dwóch, do siedmiu zmian. Pierwsze zmiany startują wspólnie. Kiedy zawodnik dobiegnie do mety następuje start następnej zmiany z drużyny.

7

8

9 JAK ZACZĄĆ? W Łodzi i Pabianicach funkcjonują trzy kluby posiadające sekcje BnO. Jeżeli chcesz rozpocząć przygodę z tym sportem zapoznaj się ze stronami internetowymi: MKS Metalowiec Łódź - UKS Orientuś Łódź - UKS Azymut Pabianice - Polski Związek Orientacji Sportowej - Łódzki Związek Orientacji Sportowej - Portal biegnaorientacje.pl -

10

11 do uprawiania biegu na orientację!
Dziękujemy za uwagę i zachęcamy do uprawiania biegu na orientację! Wykonali: Szymon Kurciński Jakub Tłokiński Źródła:


Pobierz ppt "BIEGI NA ORIENTACJĘ."

Podobne prezentacje


Reklamy Google