Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wolontariat.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wolontariat."— Zapis prezentacji:

1 Wolontariat

2 W roku 2008 w gimnazjum nr. 3 im. C. K
W roku 2008 w gimnazjum nr.3 im. C. K. Norwida w Myszkowie rozpoczął swoją działalności wolontariat pierwszej pomocy. Do wolontariatu przynależą uczniowie gimnazjum nr.3

3 Pomysłodawczynią oraz realizatorką tego przedsięwzięcia była i jest p
Pomysłodawczynią oraz realizatorką tego przedsięwzięcia była i jest p. Katarzyna Maroń – nauczycielka techniki i fizyki, która zmotywowała młodych ludzi do współpracy. Dzięki jej poświęceniu i determinacji wolontariat funkcjonuje do dnia dzisiejszego, za co my, uczniowie jesteśmy jej bardzo wdzięczni , ponieważ odkryliśmy w sobie nowe zainteresowania.

4 Celem wolontariuszy jest przekazywanie wiedzy w zakresie pierwszej pomocy uczniom szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz pracodawcom wielu zakładów.

5 Szkoła jest zaopatrzona w różne pomoce dydaktyczne m. in
Szkoła jest zaopatrzona w różne pomoce dydaktyczne m.in. fantomy, bandaże, koce termiczne, sztuczne rany.

6 Praca wolontariuszy przedstawia się w następujący sposób:
Gimnazjaliści otrzymują poszczególne ”stacje „ i przygotowują się do prezentacji oraz wykładów. Następnie odwiedzają szkoły na terenie naszego powiatu i przekazują zdobytą wiedzę innym.

7 Po zakończonych prezentacjach wolontariusze sprawdzają wiedzę osób przeszkolonych, dają im do dyspozycji fantomy oraz zawartość apteczki by mogli aktywnie uczestniczyć w zajęciach i przede wszystkich zyskać wiedzę praktyczną.

8 Oto kilka zdjęć ze szkolenia pracowników „Polimeru”

9

10

11

12 Uczestnicy takich pokazów mają szanse dowiedzieć się dużo ciekawych rzeczy, oraz zyskać umiejętność udzielania pierwszej pomocy.

13 Szkolenie uczniów szkoły podstawowej nr . 3 w Myszkowie

14

15

16

17 Uczniowie bardzo przyjemnie i aktywnie spędzają czas ucząc się bardzo ważnych oraz przydatnych rzeczy.

18 W gimnazjum nr. 3 odbył się niedawno konkurs
W gimnazjum nr.3 odbył się niedawno konkurs. Należało opisać swój najpiękniejszy dzień w szkole. Jedna z naszych wolontariuszek - Alicja Grabowska - uczennica klasy III opisała dzień kiedy szkoliła uczniów z zasad udzielania pierwszej pomocy. Praca ta ukazała się w gazecie „7 dni Myszkowa”

19 „Najpiękniejszy dzień w szkole”
Naukę w Gimnazjum nr 3 im. C. K. Norwida w Myszkowie rozpoczęłam we wrześniu 2008 roku. Chciałabym przedstawić dzień, który pozostał mi w pamięci do dziś. Takich dni było bardzo wiele, były to różnego rodzaju akademie, wycieczki, często lekcje biologii i chemii, które uwielbiam. Jest jednak jeden szczególny dzień, który wspominam najczęściej; w tym dniu po raz pierwszy wystąpiłam przed uczniami, wcielając się w rolę nauczycielki, prowadzącej zajęcia. Lecz nie była to zwykła lekcja historii czy matematyki. Zajęcia dotyczyły zasad udzielania pierwszej pomocy. Byłam wtedy uczennicą II klasy mojego Gimnazjum. Rzecz działa się w pewien piękny, kwietniowy dzień, kiedy zakwitły już pierwsze kwiaty i drzewa a słońce świeciło tak mocno, że przebijało się przez liczne białe chmury. Zanim opiszę ten jeden dzień, chciałabym przedstawić przygotowania do niego.

20 Ucząc się w mojej szkole, odkryłam w sobie całkiem nowe zainteresowanie, oprócz tańca i malowania, którymi to zajmuję się od około 10-ciu lat. Zapisałam się do koła wolontariuszy, którzy pod okiem pani Katarzyny Maroń przygotowują się do prezentacji i wykładów na temat udzielania pierwszej pomocy. Tak przygotowane „stacje” są następnie przedstawiane uczniom w różnych szkołach a także zainteresowanym zakładom pracy i ich pracownikom. Szkoła posiada bogate zaplecze dydaktyczne w tym zakresie; są to przede wszystkim fantomy, sztuczne rany i krew, środki pierwszej pomocy – apteczka i jej zawartość, koce termiczne, literatura. Każdy z wolontariuszy otrzymuje inną „stację” do przygotowania i przedstawienia.

21 Wśród tematów są wszystkie zagadnienia, dotyczące zakresu udzielania pierwszej pomocy, a więc: zabezpieczenie miejsca wypadku, sprawdzenie stanu poszkodowanego, jego podstawowych czynności życiowych – krążenia, oddechu i świadomości, zlokalizowanie odniesionych urazów, zapewnienie sobie pomocy, wezwanie pogotowia ratunkowego lub innych specjalistycznych służb ratowniczych

22 prowadzenie resuscytacji krążeniowo – oddechowej, tamowanie krwotoków i działanie przeciwwstrząsowe, wykonanie pozostałych czynności ratunkowych, ułożenie chorego w pozycji bezpiecznej, a także: co powinna zawierać apteczka pierwszej pomocy, co to jest i jakie są objawy zawału serca, udaru mózgu, jak zaopatrywać różnego rodzaju rany. Przygotowując się do poszczególnych tematów odkryłam w sobie duże zainteresowanie tą tematyką. Jednak dopiero dzień, w którym wystąpiłam przed młodszą klasą, prezentując jedną ze stacji – „Podstawowe zabiegi resuscytacyjne u dorosłych”, zapamiętałam jako najwspanialszy dzień w mojej szkole. Stojąc przed młodszymi uczniami czułam się jak odpowiedzialna, dorosła osoba, przed którą stoi bardzo trudne zadanie – uczenie innych

23 Poczułam wtedy, że to ,co robię jest niezwykle ważne i potrzebne
. Poczułam wtedy, że to ,co robię jest niezwykle ważne i potrzebne. Odkryłam w sobie nowe powołanie, zobaczyłam, że moja „praca” dla innych daje mi dużo satysfakcji. Koledzy i koleżanki patrzyli na mnie, a ja czułam się taka ważna. Prowadziłam wykład, pokazywałam jak zastosować sztuczne oddychanie, a pozostali słuchali mnie i zapamiętywali przekazywane treści. Powoli znikała trema. Z każdą chwilą czułam się coraz pewniej, szczęśliwa, że robię coś pożytecznego. Uczniowie zadawali pytania a ja na nie odpowiadałam. Miałam wrażenie, że w tym dniu wydoroślałam, od tego dnia stałam się też bardziej odpowiedzialna. Ten dzień dostarczył mi wiele wspaniałych przeżyć i refleksji.

24 Konsekwencją moich decyzji, związanych z prezentacją „Pierwszej pomocy” była propozycja pracy jako wolontariusz przy realizacji projektu unijnego w jednej z naszych gmin. Uczestnikami tego kursu były osoby dorosłe, a jednym z elementów projektu było 30-to godzinne szkolenie z „Pierwszej pomocy”. Miałam pomagać instruktorowi w prowadzeniu tego szkolenia. Ale to już była całkiem inna historia…….

25 Mamy nadzieję, że coraz więcej ludzi będzie korzystało z kursów pierwszej pomocy by pogłębiać swoją wiedzę w tej dziedzinie oraz pomagać innym w potrzebie.


Pobierz ppt "Wolontariat."

Podobne prezentacje


Reklamy Google