Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Makieta Dżungli Czyli jak w prosty i relatywnie szybki sposób wykonać makietę przedstawiającą dżunglę.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Makieta Dżungli Czyli jak w prosty i relatywnie szybki sposób wykonać makietę przedstawiającą dżunglę."— Zapis prezentacji:

1 Makieta Dżungli Czyli jak w prosty i relatywnie szybki sposób wykonać makietę przedstawiającą dżunglę.

2 Materiały Piasek Klej wikol Płyta PCV* Brązowa farba w sprayu
Farby akwarelowe: czarna, biała, zielona, brązowa Rośliny do akwariów** Trawka elektrostatyczna*** *płytę PCV można zastąpić dowolnym twardym materiałem niepodatnym na działanie wody (np. sklejka, płyta wiórowa) **do kupienia w sklepie zoologicznym

3 Materiały Klej błyskawiczny (np. super glue) Sztuczna woda***
Gąbka modelarska*** Gałązki bambusów**** Woda Styropian Kamyczki – żwir. ***do kupienia w sklepie modelarskim ****do kupienia w kwiaciarni

4 Niezbędne narzędzia Nożyk do tapet Dwa puste naczynia Stalowa linijka
Metalowa puszka (np. po pomidorach) z wygiętą krawędzią tworzącą lejek. Ołówek Pędzel

5 Co dalej? Gdy zbierzemy już potrzebne nam materiały możemy rozpocząć pracę. Należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa oraz przygotować miejsce pracy tak, aby nie zniszczyć nic wokół. Wskazany jest również łatwy dostęp do źródła wody.

6 Etap 1: Projekt Na początku należy zastanowić się jak konkretnie ma wyglądać makieta. Należy pod uwagę wziąć funkcje jaką ma pełnić –będzie stać na półce czy też mamy zamiar używać jej np. jako element pola walki we wskazanym systemie bitewnym. Dobrze jest wykonać rysunek, choć w przypadku dżungli nie jest to niezbędne.

7 Etap 2: Podstawa Do wykonania podstawy użyłem przezroczystej płyty PCV, ponieważ jest to materiał zarazem trwały i łatwy w obróbce, gdyż po kilku ruchach nożykiem do tapet można ją łatwo łamać. Warto używać stalowej linijki, bo plastikowa zazwyczaj szybko zostaje pocięta i nie nadaję się do dalszego użytku. Wymiary podstawy zależne są od wielkości makiety, którą tworzymy. Niestety nie mam zdjęcia płyty PCV, ale przedstawiona płyta wiórowa jest też bardzo dobrym materiałem.

8 Etap 3: Formowanie kształtu
Na podstawę należy przykleić wikolem kilka warstw styropianu (w zależności od kształtu, który chcemy uzyskać). Efekt tej czynności powinien wyglądać tak: Następnie używając nożyka trzeba wyrzeźbić docelowy kształt. Styropian bardzo ciężko formować, wiec najskuteczniej „zeskrobywać” styropian, tak by kulki odskakiwały. Będzie z tym trochę pracy i bałaganu. Efekt tej czynności powinien wyglądać tak:

9 Etap 4: Tworzenie faktury
Na całej makiecie należy rozprowadzić mieszankę wody, wikolu i pisaku. Najlepiej zrobić to rękoma. Należy pamiętać by nałożyć odpowiednio grubą warstwę (styropian ma być niewidoczny). Mieszanka schnie ok. 3 godzin. Przygotowanie mieszanki: do naczynia należy wsypać piasek oraz dolać wody i wikolu. Proporcje są zależne od konsystencji, którą chcemy uzyskać. W tym przypadku najlepiej: woda-wikol-piasek = 2-2-4 Miejscami poukładać można kamyczki lub inne „przeszkadzajki”.

10 Etap 5: Malowanie Należy postępować wobec kolejnych kroków:
Sprayem pomalować całość na brązowo. Rozjaśnić ziemię używając suchego pędzla kolejnymi odcieniami jaśniejszego brązu. Kamyczki pomalować na czarno a następnie dodając białej farby rozjaśniać. Wedle uznania suchym pędzlem nadać zielonego koloru obszarom gdzie nakleimy trawkę elektrostatyczną oraz tam gdzie będzie woda. Ewentualnie możemy nadać dnie (lub dnom) wodnych zbiorników czerwony/pomarańczowy/niebieski odcień – uzyskamy ciekawy efekt.

11 Etap 6: Trawa, drzewa i krzewy
Na przestrzeniach, gdzie ma być trawa rozprowadzamy wikol, wysypujemy trawkę elektrostatyczną i czekamy, aż wyschnie by zebrać jej nadmiar. Używając ołówka wydrążamy otwory, tam gdzie umiejscowimy drzewa. Później w dziury trzeba wetknąć bambusowe gałązki z przyklejonymi koronami z gąbki modelarskiej. Później to samo należy zrobić z roślinami do akwariów. Do klejenia używać najlepiej kleju błyskawicznego.

12 Etap 7: Woda Sztuczną wodę najlepiej rozpuścić w puszce po pomidorach (pamiętać o wygięciu tak by powstał lejek!). Wodę (a raczej żywicę) po prostu należy wlać do miejsca, gdzie zaplanowaliśmy stawik. Czas schnięcia sztucznej wody jest zależy od produktu. W żadnym wypadku nie można dotykać wody zanim zaschnie bo zniszczy to powierzchnie i poparzy ręce. Trzeba też uważać by do bajora nie wpadała np. trawka elektrostatyczna.

13 No i mamy gotową makietę…
Przygotował: Aleksander Palikot


Pobierz ppt "Makieta Dżungli Czyli jak w prosty i relatywnie szybki sposób wykonać makietę przedstawiającą dżunglę."

Podobne prezentacje


Reklamy Google