Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

…czyli mała wycieczka po obcych kulturach. Sławek Rudawski II c

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "…czyli mała wycieczka po obcych kulturach. Sławek Rudawski II c"— Zapis prezentacji:

1

2 …czyli mała wycieczka po obcych kulturach. Sławek Rudawski II c
Małżeństwa. …czyli mała wycieczka po obcych kulturach. Sławek Rudawski II c

3 Chrześcijaństwo Hinduizm Judaizm Islam Buddyzm

4 Chrześcijaństwo. Okres narzeczeństwa. Oświadczyny. Ślub. Wesele.

5 HINDUIZM

6 Hinduizm. Ślub zobowiązaniem na całe życie, droga świadomego rozwoju.
Nie sakrament – umowa społeczna. Kontynuacja rodziny, spłacenie długów u przodków. Kojarzone przez rodziców.

7 Hinduizm – obrządek. "Mehendi" - tradycyjne tatuaże z henny.
O poranku w dniu ślubu przeprowadzone są rytuały oblucyji na pannie i panu młodym w ich rodzinnych domach. Ciała młodych zostają namaszczone kurkumą, pastą z drewna sandałowego i olejkami, które oczyszczają ciało, zmiękczają skórę i czynią ją aromatyczną. Kąpiel przy śpiewie matry wedyjskiej.

8 Hinduizm – ceremonia. Miejscem ceremonii jest udekorowany kwiatami namiot Ubrana w bogato zdobione sari panna młoda oczekuje wybranka. Odświętnie ubrany pan młody przybywa w towarzystwie krewnych i przyjaciół. Przyszli małżonkowie zasiadają obok siebie oddzieleni zasłoną. Jest ona powoli odsłaniana przy wtórze modlitw odprawianych przez bramina. Ojciec panny młodej uroczyście oddaje swoją córkę panu młodemu, który składa przyrzeczenie uczciwości w trzech tradycyjnych celach życia: pobożności, bogactwa i rozkoszy. Ofiara z topionego masła i ryżu. Następnie panna młoda wsypuje do ognia ziarnka ryżu Pierwsze 7 kroków. Ceremonia ślubna kończy się błogosławieństwem rodziców pana młodego i rozpoczyna się huczne wesele.

9 Hinduizm – ceremonia.

10 JUDAIZM

11 Judaizm. Małżeństwo w judaizmie postrzegane jest za wypełnienie obowiązku, przykazania Bożego. Mężczyzna nie może się spełnić bez kobiety Kobieta nie może się spełnić bez mężczyzny. Nie staną się w pełni jednością dopóki Szechina (Boża Obecność) nie będzie z nimi...

12 Judaizm. "Ten, kto żyje bez żony, żyje bez radości, bez błogosławieństwa, bez dobra, bez Tory, bez opieki i bez pokoju" (Jewamot 62a) "Mężczyzna, który nie poślubił kobiety nie jest człowiekiem, gdyż Tora mówi: "Stworzył ich jako kobietę i mężczyznę" (Bereszit 1:27) - I nazwał ich Człowiekiem' (Jewamot 63a)

13 Judaizm.

14 Judaizm. Czasy biblijne.
Pytanie do przyszłej narzeczonej. Podarki dla rodziny. Jeżeli konkurent był biedny, uwalniano go od podarków dla narzeczonej, ale ojciec miał prawo wymagać za należne sobie podarki spełnienia pewnych usług. Po rozdaniu darów lub wyświadczeniu wymaganych usług, konkurent nabywał praw narzeczonego, zarządzono już tylko ucztę weselną, po której rodzice i krewni odprowadzali narzeczoną do nowego jej domu, błogosławiąc jej i składając życzenia. „Mohar-habsulas” (wiano dla panien) - Mojżesz podniósł do prawa i oznaczył wysokość onego minimum do 50 sekelów srebra.

15 Judaizm – czasy talmudyczne.
Akt zawarcia małżeństwa: Dzień zaręczyn: Dzień objawienia wyboru i przyzwolenia, rozdania podarków. Rok przed ślubem z panną, miesiąc przed ślubem z wdową. Bliższe poznanie, przygotowanie do wesela. Zaręczyny: wręczanie narzeczonej przez narzeczonego wartościowej rzeczy, np. obrączki albo dokumentu, zawierającego umówione przy zaręczynach warunki. „Bądź mi zaślubioną tą obrączką (albo tym dokumentem) wedle praw Mojżesza i Izraela”. Ślub, przy którym narzeczony wręczał narzeczonej akt ślubny (Kesuba) czyli kontrakt, zawarty między nim a nią. Uczta, przy zakończeniu której odmawiano siedm przepisanych.benedykcyj (Szewa Berachos). Odprowadzenie narzeczonej do sypialni narzeczonego.

16 Judaizm – trochę później…
Nieporozumienia wynikające z poprzednich zasad: Zaręczona, w wielu wypadkach uważaną była za zamężną, której niewierność jako cudzołóstwo uznane i karane bywało, W razie rozwiązania zaręczyn musiał nastąpić formalny rozwód. Opuszczone przez swoich narzeczonych dziewice, podczas prześladowań religijnych i wygnania, jak mężatki, których mężowie znikli bez wieści (Aguuos) były skazane na samotność. Oświadczyny tylko aktem oświadczenia się i przedwstępnej umowy warunków. Przez takie zaręczyny narzeczona była tylko zamówioną, ale wolną od wszelkich obowiązków małżeńskich. „Bądź mi zaślubioną tą obrączką wedle prawa Mojżesza i Izraela”

17 Judaizm – małżeństwo teraz…
W Synagodze, rzęsisto oświetlonej, młoda para, prowadzona przez drużby i druhny, staje pod baldachimem, tu kaznodzieja przemawia do przyszłych małżonków, stawia im pytanie, czy z zupełnym porozumieniem się przystępują do związku małżeńskiego, odczytuje akt ślubny (Kesuba), w którym wyłuszczone są wzajemne zobowiązania, następnie po włożeniu przez narzeczonego na palec narzeczonej obrączki przy wypowiedzeniu wspomnianej wcześniej formułki, kaznodzieja z pucharem wina w ręku odmawia przepisane benedykcyje i błogosławi nowożeńcom.

18 Judaizm – małżeństwo teraz.

19 ISLAM

20 Islam. Zasady zawarcia małżeństw zapisane są w szariacie - prawie wynikającym z Koranu. Ślub jest świętym i pożądanym związkiem. Haremy? Bzdura! - tylko 5% muzułmanów na świecie ma więcej niż jedną żonę.

21 Islam – po kolei… O wyborze współmałżonka decyduje cała rodzina.
Głównym elementem ceremonii ślubnej jest podpisanie kontraktu między narzeczonymi w obecności dwóch męskich świadków. Najczęściej spisywana jest przez Immama w meczecie lub w domu panny młodej. Przedmiotem długich negocjacji jest wiano jakie pan młody musi wypłacić rodzinie panny młodej. Ojciec wielu córek jest bogatym człowiekiem. Po uzgodnieniu wszystkich szczegółów, papiery zostają podpisane – po tej czynności para staje się prawnie i duchowo małżeństwem.

22 Islam – wesele. W islamie nie istnieje pojęcie wesela w sensie zachodnim. Uroczystości w domu panny młodej lub w hotelu lub klubie, Koszty ponosi rodzina pana młodego. Pierwsza noc jest tylko dla kobiet. Panna młoda przybrana jest w ceremonialny kaftan, a jej stopy i dłonie ozdobione są henną. Drugiej a czasami trzeciej nocy, wyprawiane są bankiety (jeden dla panny młodej i jeden dla pana młodego). Na koniec ostatniego bankietu, pod wieczór, para młoda pojawia się na specjalnym tronie lub miejscu honorowym. Konsumpcja małżeństwa.

23 Islam – rodzaje małżeństw.
Małżeństwo al-Istibda'e (od słowa arabskiego mubada'a czyli kontakt seksualny) Małżeństwo al-Raht (kilka osób - od trzech do dziesięciu) Małżeństwo al-Makt (nienawiści) Małżeństwo al-Badal (wymiany) Małżeństwo asz-Szyghar (próżne małżeństwo). Małżeństwo al-Chadan (przyjaźni). Małżeństwo al-Baghaja (prostytutek). Małżeństwo al-Irth (dziedzictwa). Małżeństwo muta (rozkoszy).

24 Islam.

25 BUDDYZM

26 Buddyzm. Indywidualna, prywatna sprawa małżeństwa.
Małżeństwo odróżnia ludzi od świata zwierząt, utrzymuje w porządku i harmonii proces prokreacji. W rodzinie, zarówno mężowie jak i żony powinni dzielić równo odpowiedzialność oraz spełniać swoje obowiązki z pełnym i równym oddaniem. Mąż winien uznawać swoją żonę za przyjaciela, towarzysza i partnera. W sprawach rodzinnych oczekiwano od żony by zastępowała męża w razie jego niedyspozycyjności. Żona = mój najlepszy vice prezes.

27 Buddyzm – ceremonia. Ceremonia Religijna Ceremonia Drzwi
Ceremonia Obmycia Stóp Ceremonia Białej Nici Ceremonia Muszli

28 Buddyzm – Co na to Budda? Mądrym i rozsądnym jest bycie wiernym jednej żonie i oparcie się pokusie uganiania się za innymi kobietami. Jednym z głównych powodów upadku mężczyzny jest uwikłanie się w związki pozamałżeńskie (Parabhava Sutta). Mężczyzna musi sobie zdać sprawę z trudności przez jakie musi przejść, aby utrzymać żonę i rodzinę, które będą spotęgowane kiedy pojawią się problemy. Wystrzegać się cudzołóstwa i rozwiązłości seksualnej. Każda jednostka ma wolność decydowania o wszystkich kwestiach związanych ze ślubem.

29 Buddyzm – celibat? Nie ma praw zakazujących małżeństw mnichów.
Aby służyć ludzkości, mnisi wybrali życie w celibacie. Zrzeknięcie się doczesnego życia: trzymanie się z dala od życia w małżeństwie dobrowolnie. uniknięcie związanych z tym zobowiązań. Koncentracja uwagi na pomocy innym w osiągnięciu duchowego wyzwolenia.

30 Wnioski? Śluby w religii chrześcijańskiej są „nudne” ;)
W pozostałych kobieta w wielu przypadkach nie ma nic do powiedzenia… Nie zawsze piękna ceremonia jest wróżbą pięknego życia… prezentacji nie warto robić na ostatnią chwilę… ;)

31 koniec

32 Bibliografia „Świat Wiedzy” - PLANETA ZIEMIA – Małżeństwo i Rodzina
- Portal Wirtualny Izrael - Portal Przewodnik Młodej Pary - serwis poświęcony Islamowi – Wolna Encyklopedia Internetowa - strona internetowa poświęcona Buddyzmowi


Pobierz ppt "…czyli mała wycieczka po obcych kulturach. Sławek Rudawski II c"

Podobne prezentacje


Reklamy Google