Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Technika w medycynie.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Technika w medycynie."— Zapis prezentacji:

1 Technika w medycynie

2 Medycyna Medycyna jest dla człowieka niesamowicie ważną dziedziną, to wiedza, którą stara się on za wszelką cenę posiąść i wykorzystać. Od postępów medycyny zależy często zdrowie a nawet życie ludzkie. Dlatego właśnie tak ważny jest jej rozwój w naszym świecie. Już od dawna medycyna i osoby z nią powiązane korzystają z możliwości jakie niesie włączenie w prace wynalazków techniki. Gdy wiedza medyczna zostanie połączona z techniką człowiek jest w stanie zdziałać o wiele więcej niż bez niej. Nie chodzi tu jedynie o techniki pracy lekarzy, którymi się posługują, które zdobyli w czasie swojej pracy czy przejęli doświadczenia po wcześniejszych wielkich lekarzach. Mówimy tu również o zastosowaniu sprzętów technicznych, które ułatwiają prace lekarzom i innym specjalistom. Dzięki nim ta praca jest szybsza, łatwiejsza i bardziej doskonała. Daje ona odpowiedź na o wiele więcej pytań i wątpliwości. Wśród wynalazków techniki można wyróżnić wszelkie urządzenia pomagające w diagnostyce chorych, jak sprzęty do badań: RTG, USG, EEG, EKG itp., a także urządzenia które wspomagają leczenie: lasery różnego rodzaju, narzędzia operacyjne i wiele innych. Istnieją obecnie także takie urządzenia techniczne, które podtrzymują ludzkie życie lub nawet zastępują niektóre organy czy też pobudzają je do pracy. Dzięki postępowi techniki możemy żyć lepiej i dłużej.

3 Dializa Dializa nerek to najczęściej stosowana metoda leczenia zaawansowanych chorób nerek. Od lat 60. ubiegłego wieku, kiedy dializa została wprowadzona, medycyna nauczyła się jak usprawnić tę procedurę i minimalizować skutki uboczne. Zdrowe nerki oczyszczają krew, usuwając nadmiar płynu, składników mineralnych i produktów przemiany materii. Produkują hormony, które utrzymują kości w dobrej kondycji (witamina D) oraz odpowiadają za stymulacja tworzenia erytrocytów (erytropoetyna). Kiedy nerki chorują, szkodliwe składniki gromadzą się w organizmie, ciśnienie tętnicze ulega wzrostowi, a szpik może produkować niewystarczającą liczbę czerwonych krwinek. Jeśli nerki nie filtrują prawidłowo, konieczne jest leczenie nerko zastępcze.

4 Rozrusznik serca Rozrusznik serca to miniaturowe urządzenie dbające by serce nie biło zbyt wolno, nowoczesne rozruszniki także zapobiegają i przerywają arytmie, poprawiają skurcz serca. Rozrusznik zasilany przez baterię, której trwałość wynosi średnio od 5 do 15 lat. Istnieje wiele typów rozrusznika przystosowanych do różnych potrzeb zależnie od rodzaju schorzenia. Rozrusznik serca wszczepia się chorym ze zbyt wolną pracą serca (bloki serca, bradykardia, choroba węzła zatokowego, intensywne leczenie szybkich arytmii serca). Wszczepienie rozrusznika serca to zabieg polegający na wszyciu pod skórę klatki piersiowej tego urządzenia. Rozrusznik (stymulator) łączy się z sercem za pomocą 1 lub 2 przewodów nazywanych elektrodami, które wprowadza się do serca przez żyłę. 

5 Badanie EKG Elektrokardiografia jest metodą diagnostyczną, której celem jest rozpoznanie przebiegu zjawisk elektrycznych w sercu. Badanie to polega na rejestracji zmian potencjałów elektrycznych powstających na powierzchni ciała pod wpływem prądu elektrycznego wytwarzanego i rozprzestrzeniającego się w sercu. Elektrokardiograf, czyli urządzenie służące do tego badania, odbiera potencjały ze skóry dzięki specjalnym elektrodom umieszczanym w odpowiednich miejscach ciała. Potencjały te są wzmacniane i zapisywane przez aparat na papierze w postaci tzw. krzywej EKG.

6 Badanie EEG Badanie EEG jest badaniem czynności mózgu, które przeprowadza się za pomocą aparatu nazywanego Elektroencefalografem. Aparat ten zapisuje zmiany elektryczne, które powstają w milionach komórek nerwowych mózgu. Taki zapis wskazuje przyczynę dolegliwości. Badanie nie jest bolesne, nie jest szkodliwe, bowiem w czasie badania zapisuje się wyłącznie czynność mózgu podobnie jak w czasie EKG zapisuje się czynność serca.

7 Badanie USG Badanie ultrasonograficzne wykorzystuje fale ultradźwiękowe. Odbite bądź pochłonięte fale są na monitorze odpowiednio szare lub czarne, to dzięki temu możemy zobaczyć zarys wewnętrznego narządu. Monitor wraz z aparaturą przetwarzającą odbite bądź pochłonięte fale jest jedną z dwóch części urządzenia do przeprowadzania badania USG. Oprócz niego badający musi mieć głowicę, która wysyła fale ultradźwiękowe do wnętrza ciała osoby poddawanej badaniu.

8 Badanie RTG RTG najczęściej wykonuje się po urazach, by stwierdzić, czy nie doszło do złamania kości, ponieważ akurat tkankę kostną świetnie na nim widać. Często wykonuje się również rentgen klatki piersiowej, gdyż dzięki niemu można dosyć dokładnie obejrzeć płuca i serce. Jeśli dziecko połknęło jakieś obce ciało, na przykład metal, można sprawdzić podczas RTG, czy samo wydali połknięty przedmiot, czy konieczna będzie interwencja.

9 EKG serca Wszystkie dolegliwości okolicy serca, jak bóle w klatce piersiowej, duszność, kołatanie serca  czy nieuzasadnione kłopoty z ciśnieniem diagnozowane są przy pomocy standardowych procedur dających lekarzowi wgląd w pracę serca. Do metod tych zaliczamy elektrokardiogram, popularnie nazywany EKG oraz echokardiografię- echo serca. Obie z nich, choć każda w inny sposób pozwalają przy minimalnej inwazyjności badania dostarczyć wiarygodnych danych, na których podstawie można zdiagnozować zawał serca, arytmie czy wrodzone lub nabyte wady serca. Czasem jednak nieprawidłowości w pracy serca są tak subtelne i ciężkie do wychwycenia, że nie udaje się ich zarejestrować przy pomocy jednorazowego badania elektrokardiograficznego. W takim sytuacjach przychodzi z pomocą holter EKG- metoda zapisu pracy serca prowadzona przez całą dobę.

10 Radioterapia Jest obok chemioterapii jedną z najskuteczniejszych metod walki z rakiem. W radioterapii wykorzystuje się promieniowanie jonizujące do zwalczenia komórek nowotworowych. Dzięki nowoczesnym technikom jest w stanie leczyć, ograniczając skutki uboczne poprzez dokładnie dobraną dawkę promieniowania oraz precyzję.

11 Rezonans magnetyczny Rezonans magnetyczny to rodzaj prześwietlenia, choć z popularnym rentgenem nie ma wiele wspólnego. Pozwala przyjrzeć się narządom wewnętrznym dokładniej niż RTG. Jest niezastąpiony w wykrywaniu zmian nowotworowych, także przerzutów, schorzeń kręgosłupa i stawów, niezawodny w diagnostyce chorób rdzenia kręgowego i mózgu. Badanie jest całkowicie bezbolesne, niestety bardzo kosztowne i wykonuje się je tylko w ostateczności, gdy inne metody nie dały wystarczającego oglądu lub zawiodły.

12 Tomograf Tomograf, przyrząd służący do otrzymywania obrazów przekrojów poprzecznych organizmów żywych. Zasada działania tomografu polega na skanowaniu ciała dwiema przecinającymi się wiązkami i komputerowej rekonstrukcji rozkładu absorbenta w badanym ciele.

13 Implanty W XX wieku implanty coraz powszechniej zaczęły być stosowane w leczeniu osób niepełnosprawnych, czy przywracaniu im możliwości kontaktu ze światem. I tak rocznie na świecie wykonuje się setki operacji przywrócenia słuchu w wyniku wszczepienia elektronicznych implantów w narządy słuchu pacjenta. Również coraz powszechniej, także i w Polsce, stosuje się sztuczne stawy, wykonane w najnowocześniejszych technologiach mechaniczne serca i zastawki sercowe. Do powszechnych wypadków zaliczyć można także niezbędne dla osób chorych stymulatory serca. Niektóre modele stymulatorów przeznaczone dla osób pragnących mimo choroby uprawiać sport pozwalają nawet na pracę "drugim wydajniejszym biegu".

14 Respirator Respirator to w prostym tłumaczeniu „sztuczne płuco”, to urządzenie, które całkowicie zastępuje lub jedynie wspomaga pracę płuc, kiedy one nie mogą spełniać swoich funkcji. Inaczej mówiąc jest to medyczne urządzenie służące do reanimacji, które wykorzystywane jest w wielu sytuacjach – zwłaszcza zagrożenia życia, w konsekwencji urazu mechanicznego płuca, czy zmniejszenia wydajności oddechowej spowodowanej chorobą lub przyjmowanymi na stałe lekami. Respirator stosowany jest również wtedy, kiedy pacjent oddycha, jednak funkcja ta jest na tyle zaburzona, że nie może spełniać wszystkich swoich funkcji.

15 Inkubator Inkubator – urządzenie, za którego pomocą stwarza się kontrolowane warunki zewnętrzne w celu podtrzymania procesów życiowych oraz rozwoju i wzrostu. Zadaniem inkubatora jest wytworzenie mikroklimatu o odpowiedniej temperaturze, wilgotności i składzie atmosfery.

16 Fiberoskopia Fiberoskopia jest nowoczesnym badaniem nosa, nosogardła, gardła i krtani. Badanie przeprowadza lekarz specjalista – otolaryngolog – przy użyciu delikatnego, cienkiego i giętkiego fiberoskopu połączonego z kamerą. W trakcie badania lekarz ocenia widoczne na monitorze struktury anatomiczne badanych narządów i może pacjentowi pokazać przyczynę dolegliwości.

17 Chirurgia Laserowa Wykorzystanie promienia laserowego w dermatochirurgii pozwala na usuwanie zmian skórnych bez konieczności zakładania szwów z pozostawieniem niewielkiej, prawie niewidocznej blizny. Odpowiednio dobrana długość fali oraz czas ekspozycji lasera do usuwanej zmiany gwarantuje znakomity efekt kosmetyczny. Pozostała po zabiegu rana goi się szybko, bez powikłań i bez pozostawienia blizny. Metodą tą można usuwać niemal wszystkie zmiany skórne. Naszymi pacjentami są najczęściej osoby z brodawkami wirusowymi - kurzajki, brodawki płaskie, brodawki podeszwowe, kłykciny kończyste, wrastającymi paznokciami ,włókniakami, pieprzykami i znamionami .

18 Prezentacje wykonała Daria Dul kl.1a
KONIEC Prezentacje wykonała Daria Dul kl.1a


Pobierz ppt "Technika w medycynie."

Podobne prezentacje


Reklamy Google