Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Dysk fizyczny i logiczny

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Dysk fizyczny i logiczny"— Zapis prezentacji:

1 Dysk fizyczny i logiczny
Narzędzia zarządzania dyskami w Windows XP znacznie przewyższają narzędzia dostępne w poprzednich wersjach systemu Windows. Każdy system operacyjny wykorzystuje partycje, aby ułatwić zarządzanie danymi przechowywanymi na dyskach twardych. Każdy dysk twardy stanowi zwykle jedną partycję w systemie, chyba że administrator zdefiniował partycje w inny sposób. Każdej partycji przypisana jest litera dysku (C:, D: itd.). Istnieje możliwość podzielenia partycji fizycznych na partycje logiczne. Partycje logiczne wyglądają i działają jak osobne dyski twarde w komputerze. Każdej partycji logicznej przypisana jest osobna litera i każda partycja posiada własny katalog główny. W Windows XP takie partycje — fizyczne lub logiczne — są nazywane dyskami. Użytkownicy systemów Windows 95/98/Me i Windows NT przywykli mówić o dyskach mając na myśli partycje logiczne.

2 W Windows 2000 wprowadzono pojęcie dysku dynamicznego oraz nowe, związane z nim funkcje.
Dysk dynamiczny to fizyczny dysk twardy, który pomija wykorzystanie partycji logicznych i fizycznych. Zamiast tego zawiera dynamiczne woluminy utworzone za pomocą narzędzia Zarządzanie dyskami. Dynamiczne woluminy nie korzystają z oznaczeń literowych i ich rozmiar może być zwiększany bez konieczności ponownego uruchomienia systemu. Aby korzystać z tych funkcji, musisz skonwertować dyski z prostych do dynamicznych. Sam proces jest bezbolesny, ale należy znać pewne ograniczenia z tym związane: + Nie możesz korzystać z dysków dynamicznych w komputerze przenośnym, nie możesz ich również tworzyć na dyskach przenośnych lub dyskach obsługiwanych przez współdzieloną magistralę SCSI; 4 Nie możesz korzystać z woluminów dynamicznych za pomocą innego systemu operacyjnego niż Windows 2000 lub Windows XP Professional, bez względu na to, jakim systemem plików ten wolumin jest sformatowany.

3 Oznacza to, że musisz zrezygnować z systemów MS-DOS, Windows 95/98, Windows Me, Windows NT i Windows XP Home Editon. Możesz jednak korzystać, tak jak wcześniej, z udostępnianych folderów dostępnych przez sieć. W związku z tymi ograniczeniami możesz mieć problemy z uruchamianiem konfiguracji wielosystemowej w systemie korzystającym z dysków dynamicznych. Nawet próby utworzenia takiej konfiguracji nie są zalecane. Powinieneś również pamiętać, że o ile przejście na dyski dynamiczne jest odwracalne, to przywrócenie dysków prostych nie jest bynajmniej prostym zadaniem. Dysk musi być całkowicie pusty, zanim przejdziesz do konfiguracji dysku prostego.


Pobierz ppt "Dysk fizyczny i logiczny"

Podobne prezentacje


Reklamy Google