Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Mammografia Konkurs Dzień Babci 2011.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Mammografia Konkurs Dzień Babci 2011."— Zapis prezentacji:

1 Mammografia Konkurs Dzień Babci 2011

2 Rak piersi Rak piersi jest najczęstszym nowotworem złośliwym u kobiet.
Co roku umiera na niego ponad 400 tys. kobiet na świecie. Zagrożenie zachorowaniem rośnie wraz z wiekiem, szczególnie po menopauzie. 78% raków piersi wykrywanych jest u kobiet w wieku powyżej 50 lat. Wcześnie wykryty rak piersi jest wyleczalny!

3 Mammografia Mammografia jest badaniem rentgenowskim, w którym przy wykorzystaniu minimalnej dawki promieniowania X powstaje obraz. Jest uznawana za najlepszą metodę wczesnego wykrywania raka.

4 Czy mammografia jest bezpieczna?
Zdecydowanie tak. Badanie jest całkowicie nieinwazyjne. Dawka promieniowania podczas mammografii jest zbliżona do dawki otrzymywanej podczas prześwietlenia zęba lub promieniowania występującego w samolocie.

5 Cyfrowy aparat mammograficzny:
Analogowy aparat mammograficzny:

6 Czy badanie mammograficzne jest bolesne?
Badanie trwa kilka minut. Pierś pozostaje wtedy unieruchomiona płytką uciskową w celu zmniejszenia dawki promieniowania oraz uzyskania wyraźnego obrazu gruczołów piersiowych. Niektóre kobiety odczuwają ucisk płytki jako nieprzyjemny lub bolesny.

7 Jak przygotować się do badania?
Najlepiej przyjść w dwuczęściowym ubraniu, tak, by łatwo można było rozebrać się do pasa. W tym dniu nie powinno się używać dezodorantu, talku, balsamu ani kremu w okolicy górnej połowy ciała. Należy również zrezygnować z wszelkich ozdób i biżuterii na szyi i w uszach.

8 Dla czego warto robić mammografię?
Badanie pozwala na wykrycie wczesnego raka piersi, który nie powoduje jeszcze żadnych dolegliwości czy też objawów wskazujących na jego istnienie. Pozwala na stwierdzenie obecności zmiany o średnicy kilku milimetrów, która w większości przypadków regularnego comiesięcznego samobadania piersi lub okresowego lekarskiego badania nie zostałaby wykryta. Może wykryć zmiany od 2 do 4 lat wcześniej, zanim staną się one jawne klinicznie.

9 GDZIE MOŻNA SIĘ ZBADAĆ??? Badanie można zrobić w szpitalu, przychodni, w specjalnym ośrodku lub pracowni mammograficznej. Najlepiej zapytać o to lekarza pierwszego kontaktu. Można też zbadać się w mammobusach jeżdżących po całej Polsce. Plakaty i ulotki informują o terminie i miejscu przyjazdu takiego mammobusu.

10 Ile kosztuje badanie mammograficzne?
W Polsce badania mammograficzne wykonywane w publicznych Zakładach Opieki Zdrowotnej są bezpłatne - potrzebne jest jednak skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu i czasem trzeba kilka tygodni czekać na jego termin. W innych placówkach badania są częściowo lub całkowicie płatne. Koszt takiego badania to około 100zł. Dla kobiet między 50 a 69 rokiem życia badania finansuje Narodowy Fundusz Zdrowia.

11 Pamiętajcie, wcześnie wykryty rak piersi jest wyleczalny!

12 ABC mammografii – mini poradnik dla kobiet
Źródła informacji: ABC mammografii – mini poradnik dla kobiet

13 Dziękuję bardzo za obejrzenie prezentacji.
Michał Narojczyk Zespół Szkół w Klęce


Pobierz ppt "Mammografia Konkurs Dzień Babci 2011."

Podobne prezentacje


Reklamy Google