Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Polecają i zapraszają na spotkania: Alek Popov, autor Misji: Londyn i najnowszej powieści Psy spadają w POLSCE!

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Polecają i zapraszają na spotkania: Alek Popov, autor Misji: Londyn i najnowszej powieści Psy spadają w POLSCE!"— Zapis prezentacji:

1 Polecają i zapraszają na spotkania: Alek Popov, autor Misji: Londyn i najnowszej powieści Psy spadają w POLSCE!

2 Alek Popov PSY SPADAJĄ Przełożyła Maria Malicka 360 stron ISBN 978-83-7495-730-4 Format 145 x 205 mm Oprawa broszurowa Cena detaliczna 34,99 zł Ned i Ango są synami genialnego bułgarskiego matematyka, profesora Banowa, który wykładał na amerykańskim uniwersytecie i piętnaście lat temu zginął w niejasnych okolicznościach. Tymczasem każdy z braci poszedł własną drogą i wiedzie osobne życie: Ned w Ameryce, a Ango w Bułgarii. Ojciec jest dla obu widmem przeszłości aż do czasu, gdy drogi braci ponownie krzyżują się w Nowym Jorku, gdzie Ned odniósł sukces na Wall Street, a Ango zarabia, wyprowadzając na spacer psy bogatego snoba Gassiego. Los jednak wkrótce się odwróci... Powieść wciąga od pierwszej strony. Autor doskonale zna realia bułgarskie i stosunki amerykańskie, umiejętnie konfrontuje wschodnioeuropejskie wyobrażenia na temat Zachodu z amerykańską rzeczywistością. Jego talent narratorski jest porównywany do talentu T.C. Boylea i Johna Irwinga.

3 © Lukas Beck W Bułgarii wydano sześć jego zbiorów opowiadań: Drugata smart (1992), Mrasni sanishta (1994), Igra na magii (1995), Zalevijat tsikal (1997), Patyat kum Syrakuza (1998), wydana w Polsce w 2007 pod tytułem Droga do Syrakuz oraz Nivo za naprednali (2002). Jego pierwsza powieść Misja: Londyn została wydana w 2001 i szybko stała się bestsellerem. W Polsce ukazała się nakładem Wydawnictwa MUZA SA w 2008 roku. Alek Popov jest także utalentowanym autorem sztuk radiowych, które często są emitowane przez bułgarskie radio. Oto tytuły kilku z nich: Otnowo zaedno (1994), Buba-Lazi (1995), Mesarjat ot czerwenata dolina (1996), and Wselenskata Banka (1997). W 1998 roku Alek Popov napisał scenariusz do przedstawienia The Mysterious Truck, które wygrało dotację Państwowego Ośrodka Filmowego. W następnym roku napisał przedstawienie Bansko: A town built by the sky. W 2001 roku Alek Popov pracował przy scenariuszu do opowiadania Milea Nedelkovskiego Warming up the yesterday lunch. W tym samym roku Bułgarska Telewizja Państwowa zekranizowała opowiadanie Popova Mrasni sanishta, a magazyn Egoist opublikował jego serię komediową Zamza. W 2002 roku francuska firma producencka Movimento nabyła prawa do ekranizacji jego powieści Misja: Londyn. Alek Popov, prozaik, i dramaturg, urodził się w Sofii w 1966 roku. W roku 1984 ukończył filologię bułgarską na Uniwersytecie w Sofii. W latach 1996–97 studiował język angielski na uniwersytecie stanowym w Detroit, Michigan. Alek Popov W POLSCE!

4 Opowiadania Aleka Popova znalazły się w wielu antologiach współczesnej literatury bułgarskiej, m.in. The Invincible Armada – Vassil Kolev (1993), Bulgarische Erzahlungen des 20 Jahrhunderts – N. Randov (1996), Les Belles Étrangeres, L'esprit de Penincules (2001), Voices from the Faultline (antologia bałkańska) – A. Johnson and Zakalin Nezic (2002). Książki Aleka Popova zostały przetłumaczone na wiele języków: niemiecki, węgierski, serbski, francuski, duński oraz angielski. Alek Popov jest zdobywcą literackich nagród przyznawanych przez bułgarskie wydawnictwa i prasę: Plovdiv University, Kosmos, Literaturen Forum oraz Vek 21. W roku 1993 Popov otrzymał nagrodę Bułgarskiego Radia Narodowego im. Pawła Weżinowa w kategorii najlepsze opowiadanie kryminalne, w 1995 roku nagrodę Graviton za najlepsze opowiadanie science fiction, a w 1999 nagrodę Raško Sugarev przyznawaną za najlepsze opowiadanie. W prasie ukazało się mnóstwo recenzji chwalących jego nowatorski fascynujący styl, ironiczny humor, a także fabuły opowiadań łączące wydarzenia oparte na faktach z fikcją literacką. W latach 1993–96 Alek Popov był menedżerem ds. public relations w Muzeum Literatury Bułgarskiej i redaktorem dodatku literackiego dziennika Democratia Daily. Ponadto od 1997 do 1998 roku pełnił funkcję attaché kulturalnego przy Ambasadzie Bułgarskiej w Wielkiej Brytanii. Obecnie Alek Popov jest członkiem zarządu Ośrodka Książek dla Dzieci i Młodzieży, redaktorem naczelnym czasopisma literackiego Rodna Rech oraz sekretarzem prasowym Bulgarian P. E. N. Centre. Udziela się także w państwowych komitetach, wliczając w to renomowany Komitet Kwalifikacyjny przy Państwowym Ośrodku Filmowym. Alek Popov W POLSCE!

5 Alek Popov uchyla drzwi bułgarskiej ambasady w Londynie. Tam absurd miesza się z gorzką prawdą o świecie polityki, zdominowanym przez zawistnych, małostkowych i bezwzględnych ludzi. To ironiczna, zaskakująca, groteskowa, pełna świeżego humoru opowieść o perypetiach członków bułgarskiej misji dyplomatycznej w Londynie, o zakłamanym świecie polityki i bolesnych realiach postkomunizmu. To złośliwa satyra społeczna na tych wszystkich, którzy wchodzą do Europy Zachodniej, jedną nogą wciąż stojąc na dalekim Wschodzie. Bohaterami powieści Popova są bułgarscy imigranci, dyplomaci i pracownicy ambasady Bułgarii w Londynie. To ludzie nieufni, mają skłonność do kombinowania, wszyscy znaleźli się tu dzięki różnym znajomościom. Jednym z nich jest ambasador Waradyn Dymitrow. Przyjechał na to stanowsko do Londynu dzięki protekcji, znerwicowany, działający zawsze pod presją, domaga się od swoich podwładnych porządku. Bardzo trudno jest jednak zmienić podejście ludzi. Poszczególni podwładni Dymitrowa sabotują jego działania. Powieść rozgrywa się na kilku równoległych planach, w kilku perspektywach, z których najważniejsze są punkty widzenia Dymitrowa i Katii – atrakcyjnej pokojówki. Obie postaci zaprezentowane są najpełniej. W okolicach ambasady Bułgarii rozgrywa się wiele godnych uwagi małych, ale pouczających dramatów. Powieść jest barwna, sprawna, harmonijnie skonstruowana, to karykatura tych wszystkich, którzy wchodzą do Europy Zachodniej, nie zmieniając wcale swej mentalności. MISJA: LONDYN Alek Popov MISJA: LONDYN Przełożyła Zuzanna Bochenek Alek Popov W POLSCE!

6 ZAPRASZAMY NA SPOTKANIA Z AUTOREM 24 listopada 2009, wtorek, godzina 18.00 Bułgarski Instytut Kultury WARSZAWA Aleje Ujazdowskie 33/35, WARSZAWA Prowadzenie Michaela Todorova, Agata Mokrzycka Tłumaczenie na język polski Agata Mokrzycka 25 listopada 2009, środa, godzina 18.00 Piwnica Pod Baranami KRAKÓW Rynek Główny 27, KRAKÓW Prowadzenie Małgorzata Wnuk Tłumaczenie na język polski Jordanka Georgieva-Okoń

7 Dział Marketingu ul. Bagatela 10 lok. 3 00-585 Warszawa tel. (22) 622 64 85 (22) 629 76 24


Pobierz ppt "Polecają i zapraszają na spotkania: Alek Popov, autor Misji: Londyn i najnowszej powieści Psy spadają w POLSCE!"

Podobne prezentacje


Reklamy Google