Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

KONWEKCJA Zdzisław Świderski Kl. I TR.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "KONWEKCJA Zdzisław Świderski Kl. I TR."— Zapis prezentacji:

1 KONWEKCJA Zdzisław Świderski Kl. I TR

2 Co to jest konwekcja ? Konwekcja – to proces przekazywania ciepła związany z makroskopowym ruchem materii w płynie; gazie, cieczy bądź plazmie, np. powietrzu, wodzie, plazmie gwiazdowej. Czasami przez konwekcję rozumie się również sam ruch materii związany z różnicami temperatur, który prowadzi do przenoszenia ciepła. Ruch ten precyzyjniej nazywa się prądem konwekcyjnym.

3 Gdzie jest zauważalna konwekcja ?
Konwekcja jest jednym z kilku mechanizmów transportu energii cieplnej (wymiany ciepła), np. przenoszenie za pomocą dyfuzji molekularnej, dyfuzji turbulencyjnej, adwekcja (przenoszenie, konwekcja) ciepła. Konwekcja jest wydajnym sposobem przekazywania ciepła, ale jednocześnie silnie zależnym od substancji i warunków w jakich zachodzi. Konwekcja zauważalna jest w atmosferze i wodzie ma duże znaczenie w kształtowaniu klimatu i pogody na Ziemi.

4 Gdzie się stosuje konwekcje ?
W układach fizycznych często występuje konwekcja mieszana, będącą złożeniem obu typów konwekcji. Ilość przekazanego ciepła przez konwekcję zależy od szybkości ruchu płynu, dlatego w celu zwiększenia przekazywania ciepła w komputerach, chłodnicach samochodowych itp. stosuje się wentylatory zwiększające prędkość przepływu powietrza.

5 Rysunek przedstawia rozkład temperatury wywołany konwekcją (czerwień - wyższa temperatura, niebieski - niższa) uzyskany jako symulacja komputerowa. Gorące, lżejsze położone niżej warstwy tworzą pióropusze gorącej materii, podobnie chłodniejszy materiał z góry przenosi się w dół. W symulacji przyjęto parametry substancji takie jak konwekcji w płaszczu Ziemi.

6 Ilustracja ruchów konwekcyjnych w przypadku prostej kuchenki

7 DZIĘKUJE ZA UWAGĘ


Pobierz ppt "KONWEKCJA Zdzisław Świderski Kl. I TR."

Podobne prezentacje


Reklamy Google