Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Algorytmy.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Algorytmy."— Zapis prezentacji:

1 Algorytmy

2 Co to jest ALGORYTM? Jednoznacznie sformułowany sposób postępowania, który w skończonej liczbie kroków umożliwia rozwiązanie zadania określonej klasy. Algorytm jest podstawowym pojęciem informatyki. Każdy program komputerowy jest zapisem jakiegoś algorytmu. Od algorytmu wymaga się, aby wszystkie jego elementy (dane, polecenia, wyniki) były dobrze określone, a sam algorytm był uniwersalny, czyli działał poprawnie dla danych spełniających specyfikację.

3 Historia ALGORYTMU Słowo algorytm pochodzi od nazwiska arabskiego matematyka z IX wieku Muhameda ibn Musa Alchwarizmiego. Pierwsze znane algorytmy powstały w 365 – 300 r. p. n. e. Były to algorytmy Euklidesa – znajdowania największego wspólnego dzielnika liczb naturalnych. W 1801 r. J. M.Jacquard wynalazł krosno tkackie z algorytmem na kartach perforowanych (dziurkowanych) . Przełomu dokonał Cherles Babbage, który sformułował ideę maszyny analitycznej, zdolnej do realizacji złożonych algorytmów matematycznych. W 1892r. Herman Hollerith wynalazł algorytm do opracowywania danych statystycznych. W latach 30 XXw. najpopularniejszym modelem wykonywania algorytmów była Maszyna Turninga opracowana przez Alana Turinga.

4 Karta perforowana wynaleziona przez Jacquarda i zastosowane w krośnie jako algorytm

5 Maszyna Turinga

6 Postacie algorytmu Algorytm może być zapisany w postaci:
Opisu tekstowego, np. przepisy w książkach kucharskich Listy kroków Schematu blokowego Języków programowania

7 Lista kroków Przedstawianie algorytmu w kolejnych punktach. Każdy punkt takiej listy zawiera opis wykonywanej czynności, np. 1.zacznij algorytm; 2.wprowadź wartość danej n; 3.oblicz wartość wyrażenia w:=-b/a; 4.jeśli x<0, to powtarzaj krok 2; 5.zakończ algorytm.

8 Schemat blokowy Graficzny zapis algorytmu rozwiązania zadania, przedstawiający opis i kolejność wykonywania czynności realizujących dany algorytm.

9 Blok decyzyjny (warunkowy)
Przedstawia wybór jednego z dwóch wariantów wykonywania programu na podstawie sprawdzenia warunku wpisanego w ów blok

10 Języki programowania Ogólne określenie sztucznych języków pozwalających na zapis zadania i sposobu jego wykonania przez komputer. Program napisany w języku programowania jest przed wykonaniem go przez komputer tłumaczony na język maszynowy

11 Przyszłość algorytmów
Algorytmy genetyczne: Zasada ich działania opiera się na obserwacji praw natury i przeniesieniu ich na grunt informatyki. U podstaw algorytmów genetycznych znajduje się dobór naturalny oraz dziedziczność Najprościej rzecz ujmując jest to próba zasymulowania w pamięci komputera populacji jakiegoś gatunku.

12 Przyszłość algorytmów
Algorytmy kwantowe: Rodzaje algorytmów przeznaczonego do działania na maszynie kwantowej (komputer kwantowy). Dotychczas powstało kilkanaście algorytmów wykorzystujących możliwości oferowane przez maszyny kwantowe.

13 Wykonanie: Judyta Wawrzkiewicz kl.3b
KONIEC Wykonanie: Judyta Wawrzkiewicz kl.3b


Pobierz ppt "Algorytmy."

Podobne prezentacje


Reklamy Google