Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Książę herbu Świnka Polski i francuski generał Jakobin polski Członek Rady Najwyższej Narodowej w czasie insurekcji kościuszkowskiej Pierwszy namiestnik.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Książę herbu Świnka Polski i francuski generał Jakobin polski Członek Rady Najwyższej Narodowej w czasie insurekcji kościuszkowskiej Pierwszy namiestnik."— Zapis prezentacji:

1

2 Książę herbu Świnka Polski i francuski generał Jakobin polski Członek Rady Najwyższej Narodowej w czasie insurekcji kościuszkowskiej Pierwszy namiestnik Królestwa Polskiego Ur. 10 marca 1752 w Kamieńcu Podolskim Zm. 28 lipca 1826 w Warszawie

3

4 Jego żoną była Aleksandra de Pernet ( ) pochodząca z rodziny uchodźców hugenockich, która wyszła za mąż za Zajączka w roku 1786 po przeprowadzeniu wcześniej rozwodu ze swoim pierwszym mężem, panem Isaure

5 Do służby wojskowej wstąpił prawdopodobnie w wieku 16 lat. Został żołnierzem kawalerii oraz adiutantem hetmana koronnego Ksawerego Branickiego. Brał udział w konfederacji barskiej, w obronie Konstytucji 3 maja, Wziął udział w insurekcji kościuszkowskiej 1794r.

6 Cukiernia" - budynek w Opatówku z czasów gen. Zajączka W 1806 na rozkaz Napoleona I formował 1 Legię Północną i 2 Legię Kaliską. W 1807 dowodził Legią Kaliską w kampanii pruskiej. W 1807 r. Napoleon Bonaparte nadał mu, w uznaniu zasług żołnierskich dobra ziemskie, m.in. Zawodzie, Rypinek i Stare Miasto, zaś poza obszarem dzisiejszego Kalisza - Opatówek.

7 W roku 1824 gen. Józef Zajączek zawarł kontrakt z mieszkańcami Opatówka. Mieszkańcy zrzekli się prawa propinacji w zamian za obietnicę ożywienia gospodarczego miasta oraz rezygnacji dworu ze świadczeń mieszczańskich. Działania te spowodowały powstanie fabryki sukna Fiedlerów. Obecnie w dawnej fabryce mieści się Muzeum Historii Przemysłu.

8

9


Pobierz ppt "Książę herbu Świnka Polski i francuski generał Jakobin polski Członek Rady Najwyższej Narodowej w czasie insurekcji kościuszkowskiej Pierwszy namiestnik."

Podobne prezentacje


Reklamy Google