Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Patriotyzm Tomasz Szymczyk.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Patriotyzm Tomasz Szymczyk."— Zapis prezentacji:

1 Patriotyzm Tomasz Szymczyk

2 Co to jest patriotyzm? Patriotyzm to postawa szacunku, umiłowania i oddania własnej ojczyźnie oraz chęć ponoszenia za nią ofiar. Jest to wypełnianie obowiązków konstytucyjnych i obywatelskich. Charakteryzuje się też przedkładaniem celów ważnych dla ojczyzny nad osobiste, a często także gotowością do poświęcenia własnego zdrowia lub życia. Patriotyzm to również umiłowanie i pielęgnowanie narodowej tradycji, kultury czy języka. Cechami patrioty jest umiłowanie własnej ojczyzny i narodu. Może być ono realizowane poprzez kultywowanie tradycji, oddawanie czci bohaterom narodowym i pamięć o nich, jak i również działania na rzecz danej społeczności; uczestnictwo w wyborach, świadoma postawa obywatelska. Jednakże również działania na szkodę aparatu państwowego mogą być uznawane jako patriotyczne, jeśli służą budowaniu ojczyzny - nieposłuszeństwo obywatelskie.

3 Nowoczesny patriotyzm
Wiele osób zadaje sobie pytanie: Czy warto być dzisiaj patriotą? Sądzę, iż naprawdę warto. Dawniej, aby być prawdziwym patriotą należało chodzić na różnego rodzaju manifestacje czy wojny, narażając przy tym własne życie. Czasem trzeba było uciec się do nielegalnej działalności bądź dwulicowości, a nawet do zdrady. W dawnych czasach patriotyzm był kojarzony z poświęceniem i cierpieniem, a nawet ze śmiercią za swój naród. Zaś w dzisiejszych czasach patriotyzm potrafi obyć się bez śmierci i cierpienia. Teraźniejszy patriota dba o dobre imię swojego kraju, dba o symbole narodowe takie jak flaga, godło czy hymn swojej ojczyzny. Nie pozwala on też na obrazę swojego kraju. Dzisiejszy patriota ma też poczucie dumy i godności narodowej. Potrafi on być krytyczny wobec rodaków, których zachowanie nie jest godne patrioty. Nie wstydzi on się bycia obywatelem swojej ojczyzny i przynależności do kraju. Moim zdaniem warto być w dzisiejszych czasach patriotą, ponieważ dawniej było to bardzo trudne, a dzisiaj nie potrzeba wiele, by nim być.

4 Czy w dzisiejszych czasach, potrzebny jest patriotyzm?
Prawdziwych patriotów mamy w dzisiejszych czasach bardzo niewiele. Jednak bez wahania można powiedzieć, iż jest on dzisiaj bardzo potrzebny, dla jednych mniej, a dla drugich bardziej. Wszystko zależy od tego jak go rozumiem. Patriotyzm można rozumieć w kilku aspektach, inaczej pojmuje go polak mieszkający w kraju, inaczej za granicą, a jeszcze inaczej w okresie wojny czy pokoju. Polacy mieszkający poza swym krajem bardzo tęsknią, pamiętają o wszystkim co polskie. Próbują zbudować swoją małą ojczyznę, nazywając swoje sklepy, ulice, firmy polskimi nazwami. Polacy za granicą są bardziej zżyci niż w Polsce. Patrioci odbudowują wizerunek Polaków, dążą do zmiany stereotypu, jaki panuje. Są dumni z papieża, z osiągnięć polskich sportowców, polityków. Niektórzy zaś wyrzekają się Polski dla kariery. Rodzice nie przekazują dzieciom wiedzy o kulturze polskiej, nie uczą ich ojczystego języka, krzywdząc tym swoje dzieci. Polacy w kraju nie mają dobrego zdania o sobie, krytykują się nawzajem.

5 …ciąg dalszy Patriotyzm jest cechą wrodzoną, Niemożliwością jest zdobycie jej w szkole. Chociaż są w życiu takie chwile, gdy cecha ta ujawnia się niemal u każdego. Taką sytuacją jest np. wojna, gdy wszyscy przeżywamy nieszczęście, łącząc się w nim jest nam łatwiej. Jesteśmy bardziej odporni na zło jakie wyrządza wojna i zżyci z ludźmi, pragniemy się dzielić tym co mamy i wspólnie dążyć do przywrócenia pokoju w ojczyźnie. Gdy w kraju panuje pokój, każdy ma swoje osobiste zmartwienia i problemy, ie skupia się przez to na kłopotach innych. Bardzo mądrze o patriotyzmie pisał Ignacy Krasicki, lecz do modelu umiłowania ojczyzny, który przedstawia nie każdy byłby zdolny. Świadomy, aktywny patriotyzm jest nam dzisiaj bardzo potrzebny. Nieprawdą jest, że w nowych zmienionych czasach i warunkach jego potrzeba zanika. Patriotyzm jest taką samą wartością jak np. miłość, uczciwość czy sprawiedliwość, powinien wynikać z wewnętrznej potrzeby, a nie z zewnętrznych okoliczności.

6 Dlaczego możemy być dumni ze swojej Polskości?
Możemy być dumni z różnych powodów. Między innymi z Karola Wojtyły, papieża Jana Pawła II. Ludzie ze wszystkich kontynentów zjeżdżali się na pielgrzymki, aby wysłuchiwać Jego słów. Kolejnym argumentem jest nasza przyroda. Otacza nas piękna, soczysta zieleń, której brakuje w krajach zachodu. Cudzoziemcy często podkreślają, iż właśnie nasza flora zachęca do kolejnych przyjazdów. Z cała pewnością także położenie Polski może napawać dumą. Który kraj może szczycić się morzem na północy i pięknymi górami na południu? Takie umiejscowienie morza i gór zapewnia nam opinię kraju bardzo atrakcyjnego dla turystów. Dodatkowym argumentem mogą być także nasi sportowcy. Siatkarze zdobyli srebrny medal podczas Mistrzostw Świata, pokonując takie potęgi jak: Rosję, Serbię i Czarnogórę czy Włochy. Także Adam Małysz podczas sezonu zimowego napawa dumą oraz radością. Również z piłkarzy możemy być dumni. Osiągają sukcesy na miarę dokonań legendarnego trenera Górskiego.

7 Dlaczego możemy być dumni ze swojej Polskości? – ciąg dalszy
Polska muzyka od bardzo dawna uznawana jest za jedną z najlepszych. Najpopularniejszym muzykiem z naszego kraju jest Fryderyk Chopin, uznany za wielkiego kompozytora. Konkurs im. Chopina jest najbardziej prestiżowym w świecie muzyki klasycznej. Omawiając kwestie muzyki, nie można zapomnieć także o A. P. Kaczmarku, zdobywcy Oscara za muzykę do filmu. Piosenkarze z całego świata pragną współpracować z polskimi jazzmanami. Przytoczę jeszcze jeden argument. Polska gościnność znana jest na całym świecie. Nasi rodacy zawsze są mili dla swoich gości, goszczą ich z wielkim szacunkiem. Ludzie za granicą gonią za sławą i pieniędzmi, zapominają, że obok nich żyją ludzie. Polacy nie są obojętni na los rodaków. trudno przeoczyć bowiem, że istnieje w naszym kraju wiele organizacji, fundacji pomagających ludziom w ciężkich chwilach. Coroczny WOŚP organizowany przez Jurka Owsiaka pomaga dzieciom już od ponad 10 lat. Amerykanie zazdroszczą nam takiej organizacji i zbiórki pieniędzy. Marek Kotoński, inny znamienity Polak, założył fundację "Monar", która pomaga w leczeniu uzależnień. Zorganizowanie naszego kraju w sytuacjach kryzysowych jest powszechnie znane na świecie. Zbiórka żywności, odzieży czy zabawek dal Afryki oraz krajów Wschodu w Polsce jest bardzo znane.

8 Dziękuje za poświęcenie uwagi mojej pracy.
Zakończenie Dziękuje za poświęcenie uwagi mojej pracy.


Pobierz ppt "Patriotyzm Tomasz Szymczyk."

Podobne prezentacje


Reklamy Google