Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wielki Post Katarzyna Mickiewicz KL.6B.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wielki Post Katarzyna Mickiewicz KL.6B."— Zapis prezentacji:

1 Wielki Post Katarzyna Mickiewicz KL.6B

2 W każdy piątek Wielkiego Postu odbywa się w kościele Droga Krzyżowa

3 Jezus na śmierć skazany.
Jezus zostaje skazany przez Piłata na śmierć na krzyżu 2. Jezus bierze krzyż na swoje ramiona. Został ubrany w szkarłatny płaszcz i koronę cierniową. Zanim wyruszył w drogę na Golgotę, żołnierze wyszydzali Go, okładali biczami i pluli w twarz.

4 3. Jezus upada po raz pierwszy
3. Jezus upada po raz pierwszy. Otoczony żołnierzami i tłumem gapiów, dźwigając krzyż, Jezus wyruszył na Miejsce Czaszki, zwane w języku hebrajskim Golgotą. Nagle Jezus upadł pod ciężarem krzyża. Po chwili podniósł się i szedł dalej. 4. Jezus spotyka Matkę swoją. Matka cały czas szła w tłumie za Jezusem, ale dopiero teraz Ją zauważył. Chyba nic nie powiedzieli do siebie, zresztą i tak nie usłyszeliby się we wrzawie tłumu. W oczach swoich widzieli strach i ból.

5 5. Szymon Cyrenejczyk pomaga nieść krzyż Jezusowi
5. Szymon Cyrenejczyk pomaga nieść krzyż Jezusowi. Szymon Cyrenejczyk, zmęczony pracą w polu, mijał tłum. Żołnierze nakazali mu, aby pomógł nieść krzyż Jezusowi. Już do szczytu Golgoty Jezus i Szymon poszli razem. 6. Weronika ociera twarz Jezusa. W tłumie szły także kobiety, które znały Jezusa. Weronika podchodzi do Jezusa, by chustą wytrzeć mu twarz.

6 7. Jezus upada po raz drugi. Ponownie Jezus upadł
7. Jezus upada po raz drugi. Ponownie Jezus upadł. A każdy upadek to nowy ból, nowe rany. Wstał z pomocą Szymona i ruszył w dalszą drogę. 8. Jezus pociesza płaczące niewiasty. Im bliżej szczytu Golgoty, tym coraz więcej głosów współczucia i litości słychać było z tłumu. Jezus zwrócił się do idących obok niewiast, by płakały nad sobą, gdyż "same są tylko gałązkami tego drzewa, którym jest Jezus".

7 9. Jezus upada po raz trzeci. Droga na Golgotę dobiega kresu
9. Jezus upada po raz trzeci. Droga na Golgotę dobiega kresu. Widać już miejsce egzekucji. Jezus upada jeszcze raz. Po chwili wstaje i niesie dalej swój krzyż. 10. Jezus z szat obnażony. Żołnierze zdarli szaty z Jezusa i dzielili je między siebie. Zabrali Mu wszystko, co miał.

8 11. Jezus do krzyża przybity
11. Jezus do krzyża przybity. Aby ciężar skazańca utrzymać na krzyżu, przebito mu długimi gwoździami ręce i nogi. Był to kolejny, jeszcze większy ból. Na krzyżu zamieszczono tabliczkę z napisem "To jest Jezus, Król Żydowski".Słowa te zostały zapisane w trzech językach - greckim ,hebrajskim i łacińskim. Wyrok został wykonany. Obok Jezusa na krzyżu umierali dwaj skazańcy (dobry i zły łotr) 12. Śmierć Jezusa na krzyżu. Wisząc na krzyżu Jezus dusi się. Nabierając oddechu podciąga się na przebitych gwoździami nogach. W końcu jest już zbyt wyczerpany, aby jeszcze raz wziąć oddech. Umiera. Na pół godziny nad światem zapada ciemność.

9 13. Jezus zdjęty z krzyża. Aby mieć pewność, że Jezus już nie żyje, jeden z żołnierzy przebił jego bok. Skazańcom, którzy przeżyli do wieczora, łamali kości, aby zdążyć pochować wszystkie ciała przed Szabatem. 14. Jezus złożony do grobu. Ciało Jezusa zdjęto z krzyża i owinięto w czyste płótno. Zostało złożone do grobu w skale. Przed wejściem położono duży kamień. Następnego dnia, gdy przypomniano sobie o proroctwie zmartwychwstania, przed grobem stanęły straże.

10

11 Rozpoczyna się on od Środy Popielcowej , a kończy
Wielki post trwa 40 dni, prawdopodobnie na pamiątkę 40-sto dniowego pobytu Jezusa na pustyni gdzie poszcząc kuszony był przez szatana. Rozpoczyna się on od Środy Popielcowej , a kończy na Mszy Wieczerzy Pańskiej , w Wielki Czwartek.

12 Liczba 40 powtarza się wiele razy w Piśmie Świętym
Mojżesz spędził 40 dni na górze Synaj. Elijah wędrował 40 dni na góre Horeb. Potop spowodowany był 40 dniowym deszczem. Wędrówka Żydów po ucieczce z Egiptu trwała 40 lat. Jonasz przepowiedział zniszczenie Niniwy w ciągu 40 dni

13 Wielki Post rozpoczynał się od posypania
głów popiołem, rozdania ubogim resztek zapustnych biesiad i schowania do szaf balowych toalet.

14 Wielki post , to czas pokuty , który przygotowuje do jednego z najważniejszych chrześcijańskich świąt – Wielkanocy.

15 Podczas Wielkiego Postu ksiądz ubiera się na fioletowo.

16 Pieśni Pasyjne Ø Ach , mój Jezu Ø O krwi Najdroższa
Ø       Ach , mój Jezu Ø       Bliskie jest Królestwo Boże Ø Cierniami uwieńczona Ø       Dobranoc Głowo Święta Ø       Duszo Chrystusowa Ø      Golgota Ø       Getsemani Ø       Jezu Chryste Panie miły Ø       Jużem dość pracował Ø       Krzyżu Chrystusa Ø       Krzyżu Święty Ø       Ludu mój ludu Ø       Matko Najświętsza Ø       Kiedy w jasną Ø       Odszedł Pasterz nasz Ø       Ogrodzie oliwny Ø       Ojcze, jeśli możliwe Ø     O krwi Najdroższa Pewnej Nocy   Ø       Syn Marnotrawny Ø       Pan Jezus Grzechy Nasze Ø       Posypmy Głowy Popiołem Ø       Rozmyśliajmy dziś Ø Rozpięty na Ramionach Ø       Sław języku Ø       Stała Matka Boleściwa Ø       Witam Cię witam Ø       Wisi na Krzyżu Ø       W Krzyżu Cierpienie Ø       Zawitaj, Głowo święta Ø       Zawitaj Ukrzyżowany Ø       Zbawienie Przyszło przez Krzyż Ø       Dzieci Hebrajskie Ø      Gorzkie Żale

17 Zwyczaje Wielkopostne
W czasie postu chleb smarowało się powidłem a nie masłem, lub maczano go w oliwie. Podawano śledzie bez śmietany, kawa również była bez śmietany i bez cukru, za to z palonych żołędzi. Pito herbatę lipową, zamiast deserów podawano mało słodkie ciastka zwane "wiekuistymi", gdyż można je było jeść w pół roku po upieczeniu. Kobiety na sześć tygodni zdobiły się czarnymi agatami albo drobiazgami z hebanu i onyksu w srebrze. W czas postu nie wypadało grać skocznych polek i mazurków. Jeśli już, to smętne dumki i nokturny. Zdarzało się, iż w czas postu dzieciom chowano zabawki zostawiając tylko te najbardziej zniszczone, a zamiast baśni czytano im żywoty świętych. W XIX wieku mężczyźni musieli wyrzekać się alkoholu i cygar. Zalecano także powstrzymywanie się od stosunków płciowych

18 Opracowane na podstawie stron www:


Pobierz ppt "Wielki Post Katarzyna Mickiewicz KL.6B."

Podobne prezentacje


Reklamy Google