Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

W każdy piątek Wielkiego Postu odbywa się w kościele Droga Krzyżowa.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "W każdy piątek Wielkiego Postu odbywa się w kościele Droga Krzyżowa."— Zapis prezentacji:

1

2 W każdy piątek Wielkiego Postu odbywa się w kościele Droga Krzyżowa

3 1.J ezus na śmierć skazany. Jezus zostaje skazany przez Piłata na śmierć na krzyżu 2. Jezus bierze krzyż na swoje ramiona. Został ubrany w szkarłatny płaszcz i koronę cierniową. Zanim wyruszył w drogę na Golgotę, żołnierze wyszydzali Go, okładali biczami i pluli w twarz.

4 3. Jezus upada po raz pierwszy. Otoczony żołnierzami i tłumem gapiów, dźwigając krzyż, Jezus wyruszył na Miejsce Czaszki, zwane w języku hebrajskim Golgotą. Nagle Jezus upadł pod ciężarem krzyża. Po chwili podniósł się i szedł dalej. 4. Jezus spotyka Matkę swoją. Matka cały czas szła w tłumie za Jezusem, ale dopiero teraz Ją zauważył. Chyba nic nie powiedzieli do siebie, zresztą i tak nie usłyszeliby się we wrzawie tłumu. W oczach swoich widzieli strach i ból.

5 5. Szymon Cyrenejczyk pomaga nieść krzyż Jezusowi. Szymon Cyrenejczyk, zmęczony pracą w polu, mijał tłum. Żołnierze nakazali mu, aby pomógł nieść krzyż Jezusowi. Już do szczytu Golgoty Jezus i Szymon poszli razem. 6. Weronika ociera twarz Jezusa. W tłumie szły także kobiety, które znały Jezusa. Weronika podchodzi do Jezusa, by chustą wytrzeć mu twarz.

6 7. Jezus upada po raz drugi. Ponownie Jezus upadł. A każdy upadek to nowy ból, nowe rany. Wstał z pomocą Szymona i ruszył w dalszą drogę. 8. Jezus pociesza płaczące niewiasty. Im bliżej szczytu Golgoty, tym coraz więcej głosów współczucia i litości słychać było z tłumu. Jezus zwrócił się do idących obok niewiast, by płakały nad sobą, gdyż "same są tylko gałązkami tego drzewa, którym jest Jezus".

7 9. Jezus upada po raz trzeci. Droga na Golgotę dobiega kresu. Widać już miejsce egzekucji. Jezus upada jeszcze raz. Po chwili wstaje i niesie dalej swój krzyż. 10. Jezus z szat obnażony. Żołnierze zdarli szaty z Jezusa i dzielili je między siebie. Zabrali Mu wszystko, co miał.

8 11. Jezus do krzyża przybity. Aby ciężar skazańca utrzymać na krzyżu, przebito mu długimi gwoździami ręce i nogi. Był to kolejny, jeszcze większy ból. Na krzyżu zamieszczono tabliczkę z napisem "To jest Jezus, Król Żydowski".Słowa te zostały zapisane w trzech językach - greckim,hebrajskim i łacińskim. Wyrok został wykonany. Obok Jezusa na krzyżu umierali dwaj skazańcy (dobry i zły łotr) 12. Śmierć Jezusa na krzyżu. Wisząc na krzyżu Jezus dusi się. Nabierając oddechu podciąga się na przebitych gwoździami nogach. W końcu jest już zbyt wyczerpany, aby jeszcze raz wziąć oddech. Umiera. Na pół godziny nad światem zapada ciemność.

9 13. Jezus zdjęty z krzyża. Aby mieć pewność, że Jezus już nie żyje, jeden z żołnierzy przebił jego bok. Skazańcom, którzy przeżyli do wieczora, łamali kości, aby zdążyć pochować wszystkie ciała przed Szabatem. 14. Jezus złożony do grobu. Ciało Jezusa zdjęto z krzyża i owinięto w czyste płótno. Zostało złożone do grobu w skale. Przed wejściem położono duży kamień. Następnego dnia, gdy przypomniano sobie o proroctwie zmartwychwstania, przed grobem stanęły straże.

10

11 Wielki post trwa 40 dni, prawdopodobnie na pamiątkę 40-sto dniowego pobytu Jezusa na pustyni gdzie poszcząc kuszony był przez szatana. Rozpoczyna się on od Środy Popielcowej, a kończy na Mszy Wieczerzy Pańskiej, w Wielki Czwartek.

12 1.Mojżesz spędził 40 dni na górze Synaj. 2.Elijah wędrował 40 dni na góre Horeb. 3.Potop spowodowany był 40 dniowym deszczem. 4.Wędrówka Żydów po ucieczce z Egiptu trwała 40 lat. 5.Jonasz przepowiedział zniszczenie Niniwy w ciągu 40 dni Liczba 40 powtarza się wiele razy w Piśmie Świętym

13 Wielki Post rozpoczynał się od posypania głów popiołem, rozdania ubogim resztek głów popiołem, rozdania ubogim resztek zapustnych biesiad i schowania do szaf balowych toalet.

14 Wielki post, to czas pokuty, który przygotowuje do jednego z najważniejszych chrześcijańskich świąt – Wielkanocy.

15 Podczas Wielkiego Postu ksiądz ubiera się na fioletowo.

16 Ach, mój Jezu Bliskie jest Królestwo Boże Cierniami uwieńczona Dobranoc Głowo Święta Duszo Chrystusowa G olgota Getsemani Jezu Chryste Panie miły Jużem dość pracował Krzyżu Chrystusa Krzyżu Święty Ludu mój ludu Matko Najświętsza Kiedy w jasną Odszedł Pasterz nasz Ogrodzie oliwny Ojcze, jeśli możliwe O krwi Najdroższa Pewnej Nocy Syn Marnotrawny Pan Jezus Grzechy Nasze Posypmy Głowy Popiołem Rozmyśliajmy dziś Rozpięty na Ramionach Sław języku Stała Matka Boleściwa Witam Cię witam Wisi na Krzyżu W Krzyżu Cierpienie Zawitaj, Głowo święta Zawitaj Ukrzyżowany Zbawienie Przyszło przez Krzyż Dzieci Hebrajskie Gorzkie Żale

17 W czasie postu chleb smarowało się powidłem a nie masłem, lub maczano go w oliwie. Podawano śledzie bez śmietany, kawa również była bez śmietany i bez cukru, za to z palonych żołędzi. Pito herbatę lipową, zamiast deserów podawano mało słodkie ciastka zwane "wiekuistymi", gdyż można je było jeść w pół roku po upieczeniu. Kobiety na sześć tygodni zdobiły się czarnymi agatami albo drobiazgami z hebanu i onyksu w srebrze. W czas postu nie wypadało grać skocznych polek i mazurków. Jeśli już, to smętne dumki i nokturny. Zdarzało się, iż w czas postu dzieciom chowano zabawki zostawiając tylko te najbardziej zniszczone, a zamiast baśni czytano im żywoty świętych. W XIX wieku mężczyźni musieli wyrzekać się alkoholu i cygar. Zalecano także powstrzymywanie się od stosunków płciowych

18 http://katolickapolonia.com/ http://pl.wikipedia.org/wiki/Strona_g%C5 %82%C3%B3wna http://halloween.friko.net/


Pobierz ppt "W każdy piątek Wielkiego Postu odbywa się w kościele Droga Krzyżowa."

Podobne prezentacje


Reklamy Google