Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Klonowanie. W czasie tej prezentacji znajdziecie odpowiedź na te pytania. Co to jest klonowanie? Na czym polega? Jakie były początki tej dziedziny nauki?

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Klonowanie. W czasie tej prezentacji znajdziecie odpowiedź na te pytania. Co to jest klonowanie? Na czym polega? Jakie były początki tej dziedziny nauki?"— Zapis prezentacji:

1 Klonowanie

2 W czasie tej prezentacji znajdziecie odpowiedź na te pytania. Co to jest klonowanie? Na czym polega? Jakie były początki tej dziedziny nauki?

3 W biologii mianem klonu określa się… … organizmy mające identyczny lub prawie identyczny materiał genetyczny. Klonami są więc organizmy powstałe w procesie rozmnażania wegetatywnego, takie jak kolonie bakterii, jednokomórkowców, odrośla i rozmnóżki roślin etc.

4 Natomiast słowo klonowanie ma aż trzy znaczenia!!!

5 Pierwsze: Klonowanie to proces tworzenia organizmów mających taką samą informację genetyczną jak dawca. Szczególnym przypadkiem klonowania jest twinning, czyli powstawanie lub otrzymywanie bliźniąt monozygotycznych, gdzie nie można wyróżnić dawcy.

6 Drugie: Klonowanie organizmów oznacza procedurę otrzymywania organizmów o takiej samej informacji genetycznej, z reguły poprzez procedurę transferu jądra z komórki somatycznej do komórki jajowej pozbawionej uprzednio jądra. W przypadku klonowania roślin stosuje się procedurę odróżnicowania komórek dawcy do komórek merystematycznych.

7 Trzecie: Klonowanie genów - w genetyce i biologii molekularnej proces wyosobniania genu. Polega na łączeniu fragmentów materiału genetycznego z wektorem molekularnym i ich namnażaniu w innym organizmie. Otrzymuje się w ten sposób wiele kopii tego samego genu. Termin klonowanie genów odnosi się też do identyfikacji genów poprzez wykorzystanie procedury klonowania genów. Jeśli pojedynczy fragment genomu jest przenoszony z jednego wektora do drugiego, taki proces określa się mianem subklonowania.

8 Wiemy już co to jest klonowanie, ale wciąż nie wiemy na czym polega ten proces!!!

9 Opanowano obecnie metody klonowania wielu gatunków roślin i zwierząt. Zazwyczaj stosuje się technikę polegającą na przeniesieniu jądra komórki somatycznej pobranej z klonowanego osobnika, do komórki jajowej pozbawionej jądra. Proces ten tworzy funkcjonalną zygotę. Zygota ta może, jeśli się jej na to pozwoli, rozwinąć w żywego osobnika. Dawca komórki jajowej z reguły pochodzi z tego samego gatunku. Transfer jądra do komórki jajowej innego gatunku rzadko jest skuteczny.

10 Jednak… …klony otrzymane w procesie transferu jądrowego nie są w 100% genetycznie identyczne z dawcami. W trakcie tego procesu wymienia się bowiem tylko materiał genetyczny zawarty w jądrze komórkowym pozostawiając RNA mitochondrialne biorcy. Mitochondrialne RNA ma jednak minimalny wkład w dziedziczenie cech genetycznych.

11 Oto kalendarium klonowania, czyli co i kiedy zostało sklonowane: żaba (1958, 1962) John B. Gurdon odniósł sukces. Przez wiele lat jednak jego wynik był kwestionowany, zwłaszcza w świetle nieudanych prób klonowania ssaków. Gurdon wielokrotnie udoskonalał eksperyment, by odpowiedzieć na kolejne zarzuty. żaba karp: (1963) informacja kontrowersyjna karp owca: (1996) pierwszy sklonowany ssak: Owca Dolly owca mysz: (1998) Wakayama i Yanagimachi. W 2002 roku Hochedlinger i Jaenisch sklonowali myszy z limfocytów T i pokazali, że otrzymane osobniki mają rearanżacje genu receptora limfocytu T właściwą dla wyjściowej populacji limfocytów. Powszechnie uważa się to za najsilniejszy dowód, że klonowanie jest możliwe z komórek zróżnicowanych. mysz

12 małpa: Rezus (samica, styczeń 2000)ałpa świnia: (5 prosiaków z jednej świni, Szkocja - 2000) świnia bawół: (samiec, styczeń 2001) bawół krowa: Alpha and Beta (samica, 2001) krowa kot: CopyCat "CC" (samica, jesień 2001) kot królik: (marzec-kwiecień, 2003) we Francji i Korei Południowej. królik muł: Idaho Gem (samiec, maj 2003) i Utah Pioneer (samiec, lipiec 2003) muł jeleń: Dewey (2003) jeleń koń: Prometea (samica, 2003) koń szczur: Ralph (samiec, 2003) szczur muszki owocowe: (2004) muszki owocowe Człowiek: (2004) grupa Shin Yong Moona, ogłosiła otrzymanie pluripotentnych komórek macierzystych. Wynik ten okazał się oszustwem. Człowiek pies: Snuppy (kwiecień 2005) pies

13 Postęp ciągle idzie do przodu, więc być może, już wkrótce będzie można klonować ludzi.

14 Tylko czy ludzie zgodzą się na taką operację? Według mnie klonowanie ludzi powinno być zabronione. Jest to nieetyczne nie tylko z punktu widzenia kościoła. Każdy z nas jest jedyny w swoim rodzaju, jest jeden na ziemi. Ja osobiście głupio bym się czuł gadając do kogoś, identycznego jak ja, czy choćby podobnego do mnie wyglądem.

15 opracował:


Pobierz ppt "Klonowanie. W czasie tej prezentacji znajdziecie odpowiedź na te pytania. Co to jest klonowanie? Na czym polega? Jakie były początki tej dziedziny nauki?"

Podobne prezentacje


Reklamy Google