Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

PODSTAWOWE MANEWRY W CZASIE JAZDY MOTOROWEREM Manewry w ruchu drogowym Włączanie się do ruchu Włączanie się do ruchu Zmiana pasa ruchu Zmiana pasa ruchu.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "PODSTAWOWE MANEWRY W CZASIE JAZDY MOTOROWEREM Manewry w ruchu drogowym Włączanie się do ruchu Włączanie się do ruchu Zmiana pasa ruchu Zmiana pasa ruchu."— Zapis prezentacji:

1

2 PODSTAWOWE MANEWRY W CZASIE JAZDY MOTOROWEREM

3 Manewry w ruchu drogowym Włączanie się do ruchu Włączanie się do ruchu Zmiana pasa ruchu Zmiana pasa ruchu Skręt w prawo Skręt w prawo Skręt w lewo Skręt w lewo Zawracanie Zawracanie Wymijanie Wymijanie Omijanie Omijanie Wyprzedzanie Wyprzedzanie

4 Włączanie się do ruchu Za włączającego się do ruchu uważany jest motorowerzysta, który rozpoczyna jazdę po drodze. Włączanie do ruchu odbywa się również przy wjeżdżaniu: Za włączającego się do ruchu uważany jest motorowerzysta, który rozpoczyna jazdę po drodze. Włączanie do ruchu odbywa się również przy wjeżdżaniu: Z pobocza lub na jezdnię, Z pobocza lub na jezdnię, Z pola na drogę lub z drogi gruntowej na drogę twardą, Z pola na drogę lub z drogi gruntowej na drogę twardą, Na drogę z nieruchomości (np. z parkingu, z placu przy sklepie, posesji, itp.) Na drogę z nieruchomości (np. z parkingu, z placu przy sklepie, posesji, itp.)

5 Zmiana pasa ruchu Zmieniając pas ruchu, należy zachować szczególną ostrożność oraz upewnić się, czy nie spowoduje to zajechania drogi innym uczestnikom ruchu. Zmiana pasa ruchu musi być odpowiednio wcześnie zasygnalizowana. Zmieniając pas ruchu, należy zachować szczególną ostrożność oraz upewnić się, czy nie spowoduje to zajechania drogi innym uczestnikom ruchu. Zmiana pasa ruchu musi być odpowiednio wcześnie zasygnalizowana.

6 Przy skręcaniu w prawo motorowerzysta powinien: 1. Upewnić się 2. Zasygnalizować prawą ręką zamiar skrętu 3. Zbliżyć się do prawej krawędzi jezdni 4. Ostrożnie skręcić w prawo

7 Przy skręcaniu w lewo motorowerzysta powinien: 1. Upewnić się 2. Zasygnalizować lewą ręką zamiar skrętu 3. Ponownie upewnić się 4. Zbliżyć się do środka jezdni 5. Upewnić się 6. Zasygnalizować 7. Ostrożnie skręcić w lewo 8. Zająć miejsce przy prawej krawędzi jezdni

8 Przy skręcaniu w lewo z drogi jednokierunkowej motorowerzysta powinien: 1. Upewnić się 2. Zasygnalizować lewą ręką zamiar skrętu 3. Ponownie upewnić się 4. Zbliżyć się do lewej krawędzi jezdni 5. Upewnić się 6. Zasygnalizować 7. Ostrożnie skręcić w lewo 8. Zająć miejsce przy prawej krawędzi jezdni

9 Zawracanie Podczas wykonywania tego manewru należy stosować takie same zasady, jakie obowiązują przy skręcaniu w lewo.zawracając motorowerzysta powinien zachować szczególną ostrożność oraz ustąpić pierwszeństwa przejazdu pojazdom poruszającym się po drodze. Podczas wykonywania tego manewru należy stosować takie same zasady, jakie obowiązują przy skręcaniu w lewo.zawracając motorowerzysta powinien zachować szczególną ostrożność oraz ustąpić pierwszeństwa przejazdu pojazdom poruszającym się po drodze.

10 Zawracanie jest zabronione: W tunelach, na mostach i wiaduktach, W tunelach, na mostach i wiaduktach, Na drogach jednokierunkowych, Na drogach jednokierunkowych, Na autostradach, Na autostradach, W miejscach, w których mogłoby to zagrażać bezpieczeństwu ruchu drogowego lub ruch ten utrudnić. W miejscach, w których mogłoby to zagrażać bezpieczeństwu ruchu drogowego lub ruch ten utrudnić.

11 Wymijanie Manewr ten polega na przejeżdżaniu obok pojazdu lub innego uczestnika ruchu poruszającego się w przeciwnym kierunku. Manewr ten polega na przejeżdżaniu obok pojazdu lub innego uczestnika ruchu poruszającego się w przeciwnym kierunku.

12 Omijanie Manewr ten polega na przejeżdżaniu obok nie poruszającego się pojazdu lub przeszkody (np. rozkopanej jezdni). Manewr ten polega na przejeżdżaniu obok nie poruszającego się pojazdu lub przeszkody (np. rozkopanej jezdni).

13 Podczas omijania motorowerzysta powinien: 1. Upewnić się 2. Zasygnalizować lewą ręką zamiar omijania 3. Ponownie upewnić się i rozpocząć omijanie 4. Ominąć przeszkodę 5. Po ominięciu zmienić ponownie pas ruchu 6. Zająć miejsce przy prawej krawędzi jezdni

14 Wyprzedzanie Manewr ten polega na przejeżdżaniu obok uczestnika ruchu poruszającego się w tym samym kierunku. Manewr ten polega na przejeżdżaniu obok uczestnika ruchu poruszającego się w tym samym kierunku.

15 Podczas wyprzedzania motorowerzysta powinien: 1. Upewnić się 2. Zasygnalizować lewą ręką zamiar wyprzedzania 3. Ponownie upewnić się 4. Zmienić pas ruchu 5. Wyprzedzić 6. Upewnić się 7. Zasygnalizować prawą ręką zamiar zmiany pasa ruchu 8. Zająć miejsce przy prawej krawędzi jezdni

16 Wyprzedzanie jest zabronione: Przy dojeżdżaniu do wierzchołka wzniesienia, Przy dojeżdżaniu do wierzchołka wzniesienia, Na zakrętach oznaczonych znakami ostrzegawczymi, Na zakrętach oznaczonych znakami ostrzegawczymi, Na przejściach dla pieszych i bezpośrednio przed nimi, Na przejściach dla pieszych i bezpośrednio przed nimi, Na przejazdach kolejowych i bezpośrednio przed nimi, Na przejazdach kolejowych i bezpośrednio przed nimi, Na skrzyżowaniach, z wyjątkiem skrzyżowań o ruchu okrężnym lub na których ruch jest kierowany. Na skrzyżowaniach, z wyjątkiem skrzyżowań o ruchu okrężnym lub na których ruch jest kierowany.


Pobierz ppt "PODSTAWOWE MANEWRY W CZASIE JAZDY MOTOROWEREM Manewry w ruchu drogowym Włączanie się do ruchu Włączanie się do ruchu Zmiana pasa ruchu Zmiana pasa ruchu."

Podobne prezentacje


Reklamy Google