Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

KARTY KONTROLNE PRZY OCENIE LICZBOWEJ

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "KARTY KONTROLNE PRZY OCENIE LICZBOWEJ"— Zapis prezentacji:

1 KARTY KONTROLNE PRZY OCENIE LICZBOWEJ
KARTA IX-MR Większość kart kontrolnych zakłada, że do badania pobierana jest kilkuelementowa próbka. Nie zawsze jest to technicznie i ekonomicznie uzasadnione. Wtedy stosuje się pojedyncze pomiary i kartę IX-MR.

2 KARTY KONTROLNE PRZY OCENIE LICZBOWEJ
KARTA IX-MR Karty X-R i X-S zakładają, że właściwości wyrobów w próbce nie są ze sobą skorelowane- jeśli mamy 5 wyrobów w próbce, to ich parametry nie mają na siebie wpływu i żaden z nich nie wynika z innych. Taki warunek nie jest spełniony przy sterowaniu procesami ciągłymi.

3 KARTY KONTROLNE PRZY OCENIE LICZBOWEJ
KARTA IX-MR Np. monitorując zmiany temperatury w piecu hutniczym nie można pobierać kilkuelementowej próbki (mierzyć temperaturę w kilku miejscach) i kontrolować wartość średnią na karcie X-R. Temperatura w różnych miejscach pieca będzie do siebie podobna i temperatury te będą ze sobą skorelowane (od siebie zależne). Będą więc bardzo małe rozstępy w próbkach, co znacznie zawęzi granice kontrolne na karcie X-R- pojawi się wiele fałszywych sygnałów o rozregulowaniu procesu.

4 KARTA IX-MR Charakterystyka karty IX-MR:
KARTY KONTROLNE PRZY OCENIE LICZBOWEJ KARTA IX-MR Charakterystyka karty IX-MR: Miarą położenia są pojedyncze pomiary wybranej właściwości wyrobów (karta IX). Miarą zmienności są tzw. ruchome rozstępy (karta MR- Moving Range)- wartość bezwzględna z różnicy pomiędzy dwoma kolejnymi wartościami (pomiarami w sąsiednich próbkach).

5 KARTY KONTROLNE PRZY OCENIE LICZBOWEJ
KARTA IX-MR

6 KARTA IX-MR Wykres pojedynczych pomiarów
KARTY KONTROLNE PRZY OCENIE LICZBOWEJ KARTA IX-MR Wykres pojedynczych pomiarów

7 KARTA IX-MR Wykres ruchomych rozstępów
KARTY KONTROLNE PRZY OCENIE LICZBOWEJ KARTA IX-MR Wykres ruchomych rozstępów (n-1) zamiast n ponieważ dla pierwszej próbki nie ma ruchomego rozstępu, nie można go jeszcze obliczyć

8 KARTA KONTROLNA REGRESJI
KARTY KONTROLNE PRZY OCENIE LICZBOWEJ KARTA KONTROLNA REGRESJI Nietypowa karta, rzadko wykorzystywana w polskich przedsiębiorstwach (NIESTETY!!!) Stosunkowo skomplikowana w prowadzeniu i interpretacji ale jest jedyną, za pomocą której można analizować niektóre zjawiska.

9 KARTA KONTROLNA REGRESJI
KARTY KONTROLNE PRZY OCENIE LICZBOWEJ KARTA KONTROLNA REGRESJI Przykład- Firma X: firma transportowa z 10 takimi samymi samochodami; jeden z kosztów firmy- ilość zużywanego przez silniki oleju; norma zużycia- ok. 1 litr oleju na 100 km faktyczne zużycie nie powinno odbiegać od tej normy

10 KARTA KONTROLNA REGRESJI
KARTY KONTROLNE PRZY OCENIE LICZBOWEJ KARTA KONTROLNA REGRESJI Przykład- Firma X: CEL: kontrola tego, czy nie pojawiają się przypadki nadmiernego zużycia oleju SPOSÓB: karta kontrolna regresji

11 KARTA KONTROLNA REGRESJI
KARTY KONTROLNE PRZY OCENIE LICZBOWEJ KARTA KONTROLNA REGRESJI podstawa karty regresji- wykres rozrzutu wykres rozrzutu pokazuje, w jaki sposób dwie analizowane zmienne zależą od siebie

12 KARTA KONTROLNA REGRESJI
KARTY KONTROLNE PRZY OCENIE LICZBOWEJ KARTA KONTROLNA REGRESJI

13 KARTA KONTROLNA REGRESJI
KARTY KONTROLNE PRZY OCENIE LICZBOWEJ KARTA KONTROLNA REGRESJI po sporządzeniu wykresu rozrzutu określamy rodzaj zależności pomiędzy danymi. Przedstawiamy zależność za pomocą funkcji matematycznej. Najprościej- równanie liniowe Y=aX+b (a i b oblicza się z danych, X i Y to wartości zmiennych). Jeśli zależność nie jest liniowa- równanie drugiego stopnia (parabola), trzeciego itd.

14 KARTA KONTROLNA REGRESJI
KARTY KONTROLNE PRZY OCENIE LICZBOWEJ KARTA KONTROLNA REGRESJI Tak obliczona linia nazywa się linią regresji (równaniem regresji). Dzięki niej można m.in. przewidywać zachowanie się zmiennej Y (wartości zmiennej zależnej) przy wybranych wartościach zmiennej X (zmiennej niezależnej)

15 KARTA KONTROLNA REGRESJI
KARTY KONTROLNE PRZY OCENIE LICZBOWEJ KARTA KONTROLNA REGRESJI zależność liniowa zależność krzywoliniowa

16 KARTA KONTROLNA REGRESJI
KARTY KONTROLNE PRZY OCENIE LICZBOWEJ KARTA KONTROLNA REGRESJI Przykład- Firma X: SPOSÓB: wykres zależności zużycia oleju od ilości przejechanych kilometrów

17 KARTA KONTROLNA REGRESJI
KARTY KONTROLNE PRZY OCENIE LICZBOWEJ KARTA KONTROLNA REGRESJI Przykład- Firma X: równanie regresji: Y=0, *X + 0,283 Można dzięki niemu obliczyć, ile oleju będzie zużyte po przejechaniu np km.


Pobierz ppt "KARTY KONTROLNE PRZY OCENIE LICZBOWEJ"

Podobne prezentacje


Reklamy Google