Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

KARTA IX-MR KARTY KONTROLNE PRZY OCENIE LICZBOWEJ Większość kart kontrolnych zakłada, że do badania pobierana jest kilkuelementowa próbka. Nie zawsze jest.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "KARTA IX-MR KARTY KONTROLNE PRZY OCENIE LICZBOWEJ Większość kart kontrolnych zakłada, że do badania pobierana jest kilkuelementowa próbka. Nie zawsze jest."— Zapis prezentacji:

1 KARTA IX-MR KARTY KONTROLNE PRZY OCENIE LICZBOWEJ Większość kart kontrolnych zakłada, że do badania pobierana jest kilkuelementowa próbka. Nie zawsze jest to technicznie i ekonomicznie uzasadnione. Wtedy stosuje się pojedyncze pomiary i kartę IX-MR.

2 KARTA IX-MR KARTY KONTROLNE PRZY OCENIE LICZBOWEJ Karty X-R i X-S zakładają, że właściwości wyrobów w próbce nie są ze sobą skorelowane- jeśli mamy 5 wyrobów w próbce, to ich parametry nie mają na siebie wpływu i żaden z nich nie wynika z innych. Taki warunek nie jest spełniony przy sterowaniu procesami ciągłymi.

3 KARTA IX-MR KARTY KONTROLNE PRZY OCENIE LICZBOWEJ Np. monitorując zmiany temperatury w piecu hutniczym nie można pobierać kilkuelementowej próbki (mierzyć temperaturę w kilku miejscach) i kontrolować wartość średnią na karcie X-R. Temperatura w różnych miejscach pieca będzie do siebie podobna i temperatury te będą ze sobą skorelowane (od siebie zależne). Będą więc bardzo małe rozstępy w próbkach, co znacznie zawęzi granice kontrolne na karcie X-R- pojawi się wiele fałszywych sygnałów o rozregulowaniu procesu.

4 KARTA IX-MR KARTY KONTROLNE PRZY OCENIE LICZBOWEJ Charakterystyka karty IX-MR: Miarą położenia są pojedyncze pomiary wybranej właściwości wyrobów (karta IX). Miarą zmienności są tzw. ruchome rozstępy (karta MR- Moving Range)- wartość bezwzględna z różnicy pomiędzy dwoma kolejnymi wartościami (pomiarami w sąsiednich próbkach).

5 KARTA IX-MR KARTY KONTROLNE PRZY OCENIE LICZBOWEJ

6 KARTA IX-MR KARTY KONTROLNE PRZY OCENIE LICZBOWEJ Wykres pojedynczych pomiarów

7 KARTA IX-MR KARTY KONTROLNE PRZY OCENIE LICZBOWEJ Wykres ruchomych rozstępów (n-1) zamiast n ponieważ dla pierwszej próbki nie ma ruchomego rozstępu, nie można go jeszcze obliczyć

8 KARTA KONTROLNA REGRESJI KARTY KONTROLNE PRZY OCENIE LICZBOWEJ Nietypowa karta, rzadko wykorzystywana w polskich przedsiębiorstwach (NIESTETY!!!) Stosunkowo skomplikowana w prowadzeniu i interpretacji ale jest jedyną, za pomocą której można analizować niektóre zjawiska.

9 KARTA KONTROLNA REGRESJI KARTY KONTROLNE PRZY OCENIE LICZBOWEJ Przykład- Firma X: firma transportowa z 10 takimi samymi samochodami; jeden z kosztów firmy- ilość zużywanego przez silniki oleju; norma zużycia- ok. 1 litr oleju na 100 km faktyczne zużycie nie powinno odbiegać od tej normy

10 KARTA KONTROLNA REGRESJI KARTY KONTROLNE PRZY OCENIE LICZBOWEJ Przykład- Firma X: CEL: kontrola tego, czy nie pojawiają się przypadki nadmiernego zużycia oleju SPOSÓB: karta kontrolna regresji

11 KARTA KONTROLNA REGRESJI KARTY KONTROLNE PRZY OCENIE LICZBOWEJ podstawa karty regresji- wykres rozrzutu wykres rozrzutu pokazuje, w jaki sposób dwie analizowane zmienne zależą od siebie

12 KARTA KONTROLNA REGRESJI KARTY KONTROLNE PRZY OCENIE LICZBOWEJ

13 KARTA KONTROLNA REGRESJI KARTY KONTROLNE PRZY OCENIE LICZBOWEJ po sporządzeniu wykresu rozrzutu określamy rodzaj zależności pomiędzy danymi. Przedstawiamy zależność za pomocą funkcji matematycznej. Najprościej- równanie liniowe Y=aX+b (a i b oblicza się z danych, X i Y to wartości zmiennych). Jeśli zależność nie jest liniowa- równanie drugiego stopnia (parabola), trzeciego itd.

14 KARTA KONTROLNA REGRESJI KARTY KONTROLNE PRZY OCENIE LICZBOWEJ Tak obliczona linia nazywa się linią regresji (równaniem regresji). Dzięki niej można m.in. przewidywać zachowanie się zmiennej Y (wartości zmiennej zależnej) przy wybranych wartościach zmiennej X (zmiennej niezależnej)

15 KARTA KONTROLNA REGRESJI KARTY KONTROLNE PRZY OCENIE LICZBOWEJ zależność liniowa zależność krzywoliniowa

16 KARTA KONTROLNA REGRESJI KARTY KONTROLNE PRZY OCENIE LICZBOWEJ Przykład- Firma X: SPOSÓB: wykres zależności zużycia oleju od ilości przejechanych kilometrów

17 KARTA KONTROLNA REGRESJI KARTY KONTROLNE PRZY OCENIE LICZBOWEJ Przykład- Firma X: równanie regresji: Y=0,0009577*X + 0,283 Można dzięki niemu obliczyć, ile oleju będzie zużyte po przejechaniu np. 10 000 km.


Pobierz ppt "KARTA IX-MR KARTY KONTROLNE PRZY OCENIE LICZBOWEJ Większość kart kontrolnych zakłada, że do badania pobierana jest kilkuelementowa próbka. Nie zawsze jest."

Podobne prezentacje


Reklamy Google