Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Rak – to ponad 100 różnych chorób, które mogą być zlokalizowane w różnych narządach. Tak jak ludzie różnią się między sobą, różne są również choroby.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Rak – to ponad 100 różnych chorób, które mogą być zlokalizowane w różnych narządach. Tak jak ludzie różnią się między sobą, różne są również choroby."— Zapis prezentacji:

1

2 Rak – to ponad 100 różnych chorób, które mogą być zlokalizowane w różnych narządach. Tak jak ludzie różnią się między sobą, różne są również choroby. Różnią się one zarówno przebiegiem klinicznym, jak i możliwościami wyleczenia. Źródło: http://www.ofa.com.pl

3 Metody leczenia raka są podobne jak w innych chorobach nowotworowych i opierają się na leczeniu chirurgicznym, radioterapii, chemioprewencji i chemioterapii (niekiedy uzupełnianej leczeniem hormonalnym) immunoterapii. Źródło: http://pl.wikipedia.org

4 Najważniejsze dla chorego na nowotwór jest trwanie u jego boku i wspieranie go. Jeżeli chory jest osobą wierzącą, zgodnie z jego życzeniem lub jego rodziny, można zapalić gromnicę, postawić krzyż, modlić się. Jest to ostatni moment na posługę kapłańską – Sakrament Chorych. Źródło: ulotka hospicyjna: INFORMACJE DLA RODZINY

5 Zarówno psychoonkolodzy jak i sami pacjenci mówią o tym, że rak to nie wyrok, można z nim żyć i funkcjonować, można z nim wygrać, i myślę, że ku takiej perspektywie należy dążyć, aby coraz więcej osób mogło zaświadczyć, że żyje z rakiem i jest szczęśliwa. Fragment wywiadu z p. Ulą Lesicką

6 Choroba nowotworowa wprowadza sytuację opiekuńczą o wyjątkowym charakterze. Ważne jest otoczenie osoby chorej miłością, troską i zrozumieniem. Kiedy nie jesteśmy w stanie zapewnić osobie chorej należytej opieki jest możliwość oddania osoby z nowotworem do Domu Hospicyjnego.

7 Hospicjum to ośrodki które mają możliwość zapewnienia atmosfery o charakterze opieki domowej. Zespół Hospicyjny opiekuje się dorosłymi osobami nieuleczalnie chorymi w terminalnym stanie choroby nowotworowej.

8 Leczeniem paliatywnym nazywamy postępowanie mające na celu złagodzenie, zmodyfikowanie oznak, w tym objawów postępującej, nie poddającej się leczeniu przyczynowemu choroby przewlekłej, o niekorzystnym rokowaniu, w tym również zaawansowanej choroby nowotworowej. Oba te określenia zazębiają się i obejmują podobne obszary działalności.

9 Interdyscyplinarny zespół mający na celu zaspokajanie potrzeb somatycznych [tj. uśmierzanie bólu, duszności i innych objawów, również uwzględniające rehabilitację i terapię kreatywną], psychosocjalnych oraz duchowych poprzez wczesne ustalanie zagrożeń i potrzeb, zapobieganie i niesienie ulgi w cierpieniu chorym oraz wsparcie ich rodzin.

10 Świetny lekarz, dobry człowiek, pogodny w sposób nieirytujący człowieka, prawdomówny bez okrucieństwa." Wyjaśniać nie powinno się tak dokładnie, jak to możliwe", ale na tyle dokładnie, na ile jest to konieczne".

11 Ś pieszmy si ę kocha ć ludzi, tak szybko odchodz ą. Kochamy wci ąż za ma ł o i stale za pó ź no. Ks. Jan Twardowski


Pobierz ppt "Rak – to ponad 100 różnych chorób, które mogą być zlokalizowane w różnych narządach. Tak jak ludzie różnią się między sobą, różne są również choroby."

Podobne prezentacje


Reklamy Google