Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Świat po II wojnie światowej

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Świat po II wojnie światowej"— Zapis prezentacji:

1 Świat po II wojnie światowej

2 Wiek XX (a szczególnie jego druga połowa) zapisał się w historii jako okres niezwykle dynamicznego rozwoju cywilizacyjnego i technicznego. Zostały wprowadzone, nieznane dotychczas, zmiany w życiu ludzkości.

3 Gospodarka Po II wojnie światowej nastąpiło niespotykane dotąd powiązanie gospodarcze całego świata. Istniało przekonanie, że poprawa sytuacji gospodarczej wpływa na stabilizację społeczną i polityczną, co skłaniało do podejmowania prób przełamywania kryzysów ekonomicznych w ramach współpracy międzynarodowej. Pomagało to w rozwojowi krajów zniszczonych po II wojnie światowej. środki komunikacji stawały się coraz lepsze, a więc wzrastały możliwości transportu towarów na większą odległość.

4 Technika W 2 połowie XX wieku nastąpił niespotykany dotąd rozwój w technice. Coraz mniej czasu dzieliło wynalezienie nowego urządzenia od wprowadzenia go do masowej produkcji i udostępnienia ludziom w krajach wysoko rozwiniętych.

5 zastosowanie silników odrzutowych
Odrzutowce były znacznie szybsze od dawnych samolotów. Zrewolucjonizowały one lotnictwo wojskowe i pasażerskie. Wielkie samoloty pasażerskie, zabierające na pokład setki osób, mogły już w ciągu kilku godzin pokonać tysiące kilometrów.

6 rozwój telewizji Od lat 50. XX wieku nastąpił jej bardzo szybki rozwój. Telewizja stała się nie tylko źródłem informacji, lecz przez swoją masowość i łatwość przekazu zaczęła także wpływać na kulturę, życie społeczne i polityczne. Po roku 1966 nastąpił także szybki rozwój telewizji kolorowej. W Polsce prowadzono badania w tym zakresie w Instytucie Łączności. Pierwsze próbne emisje programów telewizji kolorowej rozpoczęto w Polsce w roku 1970, a emisję stałą w dniu r.

7 Dawne telewizory

8 loty kosmiczne Coraz częstsze stały się również loty kosmiczne. Podbój kosmosu umożliwił umieszczenie na orbicie okołoziemskiej wielu satelitów komunikacyjnych, dzięki czemu nastąpiły rewolucyjne zmiany w przekazie informacji. 16 lipca 1969, w USA miał miejsce start statku Apollo 11. Był to pierwszy lot załogowy na Księżyc. Neil Armstrong i Edwin Aldrin przez 22 godziny przebywali na jego powierzchni. Było to największe dokonanie człowieka w historii ludzkości, a jednocześnie znaczący punkt dla USA w trwającym kosmicznym wyścigu.

9 Neil Armstrong Edwin Aldrin

10 Znaczne rozwinięcie badań nad zastosowaniem energii jądrowej i naturalnych źródeł energii.
Miniaturyzacja sprzętu technicznego i zastąpienie tradycyjnych rozwiązań technicznych nowymi wynalazkami (np. zegarki elektroniczne).

11 Daty, które warto zapamiętać…
wynalezienie internetu, wynalezienie myszki komputerowej, W 1971 roku w USA skonstruowano mikroprocesor, co stało się początkiem miniaturyzacji w dziedzinie informatyki, wynalezienie tomografii komputerowej, kalkulator elektroniczny, 1981 – odtwarzacz płyt kompaktowych,

12 Idea komputerów osobistych zrodziła się na początku lat 70
Idea komputerów osobistych zrodziła się na początku lat 70. Nie do końca jest jasne, który z komputerów można uznać za pierwszą tego typu maszynę. Powstało pierwszych 30 komputerów wielkości małej walizki i mieszczących się na biurku. Pracowały z szybkością miliona operacji na sekundę. Niewątpliwym faktem jest natomiast to, że pierwszym masowo produkowanym tego rodzaju komputerem był Apple I. Apple I

13 W 1996 roku sklonowano pierwszego ssaka owcę Dolly zapoczątkowując tym samym rozwój współczesnej inżynierii genetycznej. Naukowcy klonowali potem myszy, krowy i świnie, ale Dolly pozostała najsłynniejsza. Niestety, starzała się szybciej niż jej rówieśnicy, cierpiała na artretyzm, nadwagę i chorobę płuc.

14 „Amerykanizacja” kultury
Amerykanizacja – charakterystyczny dla drugiej połowy XX wieku ogólnoświatowy proces transferu kulturowego, którego obiektem są instytucje, normy, wartości, zwyczaje, zachowania, techniki, symbole czy obrazy, które (faktycznie, lub rzekomo) są kojarzone ze Stanami Zjednoczonymi. Wpływ kultury amerykańskiej na inne kultury łączony jest z mocarstwową pozycją Stanów Zjednoczonych i najczęściej traktowany jest jako zjawisko negatywne.

15 Przejawy amerykanizacji Kultura i środki masowego przekazu
Ekonomia Przyjęcie amerykańskich zasad i stylu w zarządzaniu dużymi przedsiębiorstwami. Kultura i środki masowego przekazu - Stosowanie anglicyzmów. - Dominacja angielskojęzycznej muzyki pop. - Dominacja produkcji Hollywood w kinie i telewizji. - Wprowadzanie amerykańskich świąt (np. Halloween), dyscyplin sportu i mody. - Amerykańskie jedzenie – fast foody. Sfera socjalna Przyjęcie amerykańskiego modelu studiów wyższych (licencjat – magisterium), oraz rosnąca komercjalizacja szkolnictwa wyższego. Polityka Prowadzenie teledebat podczas kampanii wyborczej.

16 Amerykańskie przedsiębiorstwa i marki
Media Duża popularność i zasięg amerykańskich produktów takich jak film, telewizja czy muzyka jest główną składową procesu amerykanizacji innych krajów. Amerykańskie programy telewizyjne nadawane są na całym świecie, wiele z nich przez lokalne spółki amerykańskich nadawców, takie jak HBO Asia, CNBC Europe, Fox Channel czy CNN International. Amerykańskie przedsiębiorstwa i marki Siedem spośród dziesięciu największych światowych marek ma siedziby w USA. Coca-Cola, zajmująca szczytową pozycję, jest często postrzegana jako symbol amerykanizacji. Spośród 25 największych przedsiębiorstw, 13 działa z terenu USA. Fast foody Fast foody wraz z Coca-Colą postrzegane sa często jako symbole amerykańskiej dominacji i wpływów. Takie koncerny jak m.in. Starbucks, McDonald's, Burger King, KFC, Dominos Pizza mają swoje sieci handlowe na całym świecie.

17 Przykład amerykanizacji – marka "Pepsi" w Indiach

18 „Król rock and rolla” Elvis Presley – był pierwszym wykonawcą muzyki rozrywkowej wykonywanej wcześniej przez piosenkarzy murzyńskich. Jego charakterystyczny strój, śpiew i taniec stały się bardzo popularne początkowo w Stanach Zjednoczonych, a później na całym świecie.

19 Zmiany w społeczeństwie po II wojnie światowej:
Dokonała się rewolucja obyczajowa i kryzys tradycyjnych norm społecznych : - emancypacja kobiet (równouprawnienie z mężczyznami), - zniesione prawa różnic dotyczących pochodzenia społecznego, etnicznego czy rasowego, Upowszechnił się ustrój demokracji parlamentarnej: - przestrzeganie zasad demokracji i podstawowych praw człowieka, - wśród młodzieży stały się popularne hasła wolności i zerwanie z materializmem,

20 Nastąpiło ,,starzenie się” społeczeństw spowodowane coraz mniejszą liczbą urodzeń.
Poważny kryzys objął religię, tradycyjne instytucje społeczne (m.in.. rodzinę), a coraz częstszą postawą stał się konsumpcjonizm, czyli postawa polegająca na nieusprawiedliwionej, konsumpcji dóbr materialnych i usług. Przełamano wiele utrzymujących się dotąd podziałów społecznych i rasowych. W wielu krajach coraz powszechniejsze stały się rodziny, których członkowie należeli do różnych ras i kultur.

21 Koniec Kamila Baluś Kl. III a Żaneta Nowak


Pobierz ppt "Świat po II wojnie światowej"

Podobne prezentacje


Reklamy Google