Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Kościół Parafialny pW. TrÓJCY PRZENAJŚWIĘTSZEJ w Trumiejkach

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Kościół Parafialny pW. TrÓJCY PRZENAJŚWIĘTSZEJ w Trumiejkach"— Zapis prezentacji:

1 Kościół Parafialny pW. TrÓJCY PRZENAJŚWIĘTSZEJ w Trumiejkach

2 KORZENIE KOŚCIOŁA Pruskie korzenie w Trumiejkach uszanował biskup pomezański Henryk nadając wolnym Prusom Navierowi, jego krewnym i Tulkoitemu w dniu 5 lutego 1289 roku ziemie zwrócone przez Dietricha Stange, byłego zarządcę dóbr biskupich. Osadzenie osady pruskiej nie powiodło się i wieś powróciła w ręce biskupów, bowiem 28 listopada roku biskup Bartold lokował wieś i uposażył kościół. Najpóźniej wówczas erygowano parafię i wzniesiono świątynię. Wojny w XV i XVI wieku kilkakrotnie pustoszyły leżącą na trasie przemarszów wojsk wioskę. Co prawda w 1 połowie XV stulecia parafia była obsadzona , ale w latach wieś pozostawała zupełnie wyludniona.

3 DZWONY W KOŚCIELE

4 HISTORIA KOŚCIOŁÓW W TRUMIEJKACH
1.W Trumiejkach pierwsza świątynia musiała istnieć w I. połowie XV wieku ponieważ w tym czasie parafia była obsadzona. Potem podzieliła losy wsi i uległa zniszczeniu prawdopodobnie w czasie wojen XV i XVI wieku. Pod koniec XVI wieku Fryderyk von Dobeneck ufundował tu drewnianą świątynię i erygował parafię protestancką. Pastor z tego kościoła obsługiwał również kościół w Nowej Wiosce aż do 1624 roku. Zdewastowany kościół w latach zastąpiono murowanym z cegły, barokowym, jedno nawowym z wieżą frontową. Budowlę wzniesiono pod nadzorem mistrza budowlanego Haselbachera. Ten zabytek służy wiernym do dnia dzisiejszego.

5 OŁTARZ

6 HISTORIA KOŚCIOŁA Pod koniec XVI wieku Fryderyk von Dobeneck ponowił zagospodarowanie wsi, wzniósł drewniany kościół, przy którym osadził luterańskiego proboszcza i erygował parafię protestancką wiążąc posługę pastora z obsługą kościoła w Nowej Wiosce. W latach wzniesiono późnobarokową murowaną świątynię, z zachodnią wieżą. Zmienne dzieje przyporządkowały wiernych protestanckich różnym okolicznym parafiom.

7 Obraz na ołtarzu

8 HISTORIA KATOLIKÓW Z TRUMIEJEK
Katolicy zamieszkujący w Trumiejkach po roku korzystali z posługi reerygowanej wówczas parafii w Suszu. Po II wojnie światowej autochtoni, przez stulecia zgermanizowani, opuścili wieś, ich domostwa zajęli polscy osiedleńcy. Kościół poświęcono pw. Trójcy Przenajświętszej, dostosowano do obyczajów kultu katolickiego usuwając balkony i aranżując prezbiterium.

9 ŻYRANDOL Z PAŁACU

10 KSIĘŻA PEŁNIĄCY POSŁUGĘ W TRUMIEJKACH
W 1956 roku biskup warmiński reerygował w unii personalnej parafię w Nowej Wiosce-Trumiejkach, przy kościele trumiejskim ustanawiając proboszczem ks. Jana Molitorisa. W 1993 roku biskup elbląski Andrzej Śliwiński powierzył parafię ks. kanonikowi Stanisławowi Krupskiemu. Z jego inicjatywy, jako filię włączono do parafii kościół w Trumiejach, natomiast parafię w Nowej Wiosce usamodzielniono. Ten otwarty i życzliwy duszpasterz  wpisuje w trudną historię Kościoła pomezańskiego franciszkańskiego ducha radości…

11 ORGANY KOŚCIELNE

12 HISTORIA KOŚCIOŁA W latach kościół trójmiejski był filią parafii ewangelickiej w Pławtach Wielkich, następnie włączono go do parafii w Bałoszycach. W latach tutejszym proboszczem luterańskim był L. Grzywatz. W 1890 roku ewangelicka parafia Bałoszyce - Trumiejki należąca do diecezji suskiej liczyła 4752 osoby. W tym czasie odnotowano, że na wieży kościoła znajdują się dzwony z 1604 i 1605 roku.

13 MALOWIDŁO NA WIEŻY

14 LOSY PARAFII Katolicy tu mieszkający wchodzili w skład reerygowanej w 1873 roku katolickiej parafii w Suszu. W 1945 roku katolicy przejęli świątynię, a od 1956 roku mają swojego proboszcza w parafii Trumiejki - Nowa Wioska. Podział parafii Zwiastowania Pańskiego w Nowej Wiosce - Trumiejkach nastąpił w 2002 roku. Biskup elbląski Andrzej Śliwiński erygował parafię Trójcy Przenajświętszej w Trumiejkach.

15 OŁTARZ

16 RENOWACJE W KOŚCIELE Od września do listopada 2008 roku przeprowadzono prace remontowo - konserwatorskie na dachu i wieży kościoła. 2. W końcu XVI wieku Fryderyk von Dobeneck ( ) wybudował tu kościół i ustanowił parafię. Kościół był budowlą drewnianą, którą w latach zastąpiono murowaną.

17 OBRAZ CHRYSTUSA

18 HISTORIA KOŚCIOŁA

19 CHRZCIELNICA

20 KONFESJONAŁ

21 KONIEC WYKONAWCY: .PAWEŁ SMENTOCH .SŁAWOMIR SZPEFLIK .DAWID ZIÓŁEK


Pobierz ppt "Kościół Parafialny pW. TrÓJCY PRZENAJŚWIĘTSZEJ w Trumiejkach"

Podobne prezentacje


Reklamy Google