Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

SKARBY NASZEJ WSI DARGOMYŚL

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "SKARBY NASZEJ WSI DARGOMYŚL"— Zapis prezentacji:

1 SKARBY NASZEJ WSI DARGOMYŚL
WYKONANE W RAMACH PROJEKTU ,, Z MAŁEJ SZKOŁY W WIELKI ŚWIAT” PRZEZ UCZNIÓW KLAS I-III

2 POŁOŻENIE Dargomyśl (niem
POŁOŻENIE Dargomyśl (niem. do 1945 Darrmietzel – wieś w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie myśliborskim, w gminie Dębno Wieś położona jest w odległości 4 km na płd.-zach. od Dębna, 16 km od Kostrzyna, 47 km od Gorzowa.

3 Dargomyśl widziany z lotu ptaka
HISTORIA WSI Wieś ma charakter ulicowy. Niemiecka nazwa wsi – Darrmietzel – pochodzić może od: Nazw rzek Darre (Sienica) i Mietzel (Myśla), Od łacińskiego słowa "dare" – "dać, darować" i Mietzel – Myśla, co oznaczałoby darowiznę nad Myślą, Od nazwy osobowej Dargomysł, następnie zgermanizowanej jako Dargumizl, później Darrmietzel. Dargomyśl widziany z lotu ptaka

4 DARGOMYŚL, wieś gm. Dębno, Równina Gorzowska, w dolinie Myśli przy ujściu rz. Sienicy,
Historia: Przed 1230 r. nadano templariuszom 1000 łanów ziemi nad graniczną rzeką Myślą, którzy założyli osadę, r. pierwsza wzmianka o kościele, 1312 r. przekazanie dóbr templariuszy w posiadanie Joannitów, r. pod panowaniem Krzyżaków, 1433 r. spalenie Dargomyśla przez husytów, r. układ z joannitami: komturia w Chwarszczanach (w tym Dargomyśl) przeszła w ręce margrabiego Jana z Kostrzyna, który utworzył z niej domenę książecą, , r. część wojsk pruskich zaatakowała wojska rosyjskie tu stacjonujące przed bitwą sarbinowską, wieś i kościół spalone w czasie bitwy pod Sarbinowem, ocalał młyn i jego zabudowania, Zabytki: kościół pierwotny koniec XIII w., ok r., salowy, prostokątny, bez chóru i wieży zach 1898 r. dobudowano z cegły górną część wieży, zakończoną strzelistą wieżyczką drewnianą. Istniały 4 dzwony z XIV, XV i XVI w. zachował się najstarszy z przełomu XIII/XIV w. o średnicy 1,02 m., napis na dzwonie: „O+REX+GLORIE+VENIT+CUM+PACE”(„O królu chwały przyjdź z pokojem”). 20,500 km od ujścia rzeki Myśli do Odry

5 Kościół pw. Matki Boskiej Wspomożenia Wiernych w Dargomyślu
TAK KIEDYŚ WYGLĄDAŁ Król Fryderyk II wizytuje pole ziemniaków, obraz Roberta Warthmüllera, w głębi kościół w Dargomyślu

6 Kościół Kościół fil. pw. MB Wspomożenia Wiernych, pośw r

7 HISTORIA Zbudowany ok z fundacji chwarszczańskich templariuszy, z kostki granitowej, orientowany, salowy, bez chóru i wieży zachodniej, z zakrystią od strony północnej. Po raz pierwszy jako parafialny wymieniony w 1385 r., kiedy to biskup kamieński Filip zatwierdził fundację nowego ołtarza w kościele parafialnym w Gorzowie, dokonaną przez plebana z Dargomyśla, Mathiasa Schulte z własnych dochodów (Gorzów był jego rodzinnym miastem). W 1433 r. kościół uległ częściowemu zniszczeniu podczas przemarszu wojsk husyckich. Po 1540 r. przejęła go gmina protestancka. Rozbudowany w 1748 r. o zachodnią część nawową (usunięto wówczas portal główny w ścianie zachodniej) i wieżę, uległ zniszczeniom w 1758 r. podczas bitwy pod Sarbinowem oraz w 1805 r. w wyniku działań wojsk francuskich; następnie odnowiony. Forma dominującej nad zabudową kamiennej wieży kościoła znana jest z płótna gorzowskiego malarza Roberta Warthmüllera (1886), który uwiecznił Dargomyśl w scenie przedstawiającej wizytę cesarza Fryderyka II Wielkiego. Po pożarze wieży 5 kwietnia 1897 r. została ona częściowo rozebrana. W 1898 r. dobudowano górną część wieży z cegły, którą zakończono drewnianą strzelistą wieżyczką, dobudowano również drewniany chór oraz założono nowy drewniany sufit. Istniejące jeszcze trzy dzwony z XV i XVI w. w czasie II wojny światowej zabrali hitlerowcy. Wokół kościoła znajdował się do 1945 r. cmentarz grzebalny, ślady jego istnienia są widoczne na murze okalającym cmentarz kościelny. Poświęcony 30 maja 1946 r., od 1957 r. jest kościołem filialnym parafii św. Stanisława Biskupa Męczennika w Cychrach.

8 Obecny wygląd kościoła

9 Budynki szkoły i kościoła po wojnie

10 Dzieci pod czułą opieką niań

11 Budynek na przeciwko sklepu
Pomnik

12 Tak kiedyś wyglądał Ulica główna Restauracja zajazd

13 Szkoła dawniej i dziś Szkoła teraz Wygląd przed remontem

14 Młyn w Dargomyślu zbudowany około 1914 r.

15 Nad Myślą-mała elektrownia wodna
W skład zespołu młyna wchodzą: budynek produkcyjny i magazynowy, łącznik, siłownia oraz komora turbiny. Młyn i magazyn to budynki 4-kondygnacyjne, podpiwniczone, ceglane (nietynkowane), nakryte płaskimi dachami. Po pożarze młyna budynek został odbudowany na cele mieszkalne, magazyn natomiast pełni funkcje składowe. W dawnej turbinowni działa elektrownia wodna. Przy moście na rzece Myśli zachowały się urządzenia hydrotechniczne (zasuwy jazów) oraz upust jałowy i roboczy.

16 Rzeka Myśla Rzeka Myśla płynie przez Pojezierze Myśliborskie, Równinę Gorzowską i uchodzi do Odry w kotlinie Freienwalde. Powiat Myśliborski sąsiaduje bezpośrednio z graniczącą rzeką Odrą

17 Zajęcia sportowe

18 Jezioro Duszatyń do którego prowadzi ścieżka rowerowa.

19 Jezioro Duszatyń – leży przy południowej granicy miasta, do którego prowadzi ścieżka rowerowa. Znajduje się tu wydzielone miejsce do biwakowania i urokliwa plaża. Nad jeziorem wznosi się zabytkowa leśniczówka z 1920 r., a wokół jeziora prowadzi dydaktyczna ścieżka przyrodnicza „Nasze drzewa”.

20 Dziękuję za uwagę !!! Prezentację wykonały dzieci klas I-III biorące udział w projekcie pt. „Skarby naszej wsi” pod opieką Lucyny Lewandowskiej.


Pobierz ppt "SKARBY NASZEJ WSI DARGOMYŚL"

Podobne prezentacje


Reklamy Google