Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

D Z I A Ł A N I A Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej związane z ustanowieniem ROKU 2012.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "D Z I A Ł A N I A Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej związane z ustanowieniem ROKU 2012."— Zapis prezentacji:

1 D Z I A Ł A N I A Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej związane z ustanowieniem ROKU 2012

2 PEDAGOGICZNA BIBLIOTEKA WOJEWÓDZKA im. prof. Tadeusza Kotarbińskiego w Łodzi oraz jej filie w Kutnie, Łęczycy, Pabianicach i Zgierzu gromadzą, opracowują i udostępniają zbiory oraz innym osobom zainteresowanym sprawami kształcenia i wychowania. Prowadzą również działalność edukacyjną i kulturalną oraz promują czytelnictwo, a co za tym idzie chętnie angażują się w różnego rodzaju akcje edukacyjne i kulturalne. nauczycielom, studentom, maturzystom

3 wielkiego człowieka, pisarza i lekarza, pedagoga oraz przyjaciela dzieci. W 2012 roku pracownicy PBW organizując wiele interesujących przedsięwzięć włączyli się w obchody ROKU JANUSZA KORCZAKA

4 NA STRONIE PBW W ŁODZI UTWORZONO www.pbw.lodz.plwww.pbw.lodz.pl

5 NA PORTALU ZNALAZŁY SIĘ M. IN.: o prezentacja multimedialna O Korczaku, o informacje o konkursie Korczak w sztuce origami, przeprowadzonym we współpracy z Polskim Centrum Origami. Oddział w Łodzi, o informacje o inicjatywach szkół, przedszkoli i bibliotek podejmowanych z okazji Roku Janusza Korczaka, o bibliografia podmiotowa i przedmiotowa dokumentów związanych z Januszem Korczakiem, o wykaz stron internetowych z informacjami o obchodach Roku Janusza Korczaka oraz materiałami dotyczącymi jego osoby (filmy, prezentacje).

6 PREZENTACJA MULTIMEDIALNA Prezentacja była wielokrotnie pobierana z PORTALU KORCZAK przez nauczycieli i wykorzystywana do uatrakcyjniania prowadzonych przez nich zajęć. Wydział Opracowania Zbiorów PBW w Łodzi opracował prezentację zatytułowaną: ukazującą życie, poglądy, metody wychowawcze i działalność społeczną Janusza Korczaka. O Korczaku…

7

8 INICJATYWY INNYCH PLACÓWEK OŚWIATOWYCH PREZENTOWANE NA PORTALU KORCZAK Dyrektorzy, nauczyciele i bibliotekarze zostali zaproszeni do umieszczania na portalu PBW informacji o swoich inicjatywach związanych z Rokiem Korczakowskim. W ten sposób portal stał się forum wymiany doświadczeń, promocji organizowanych imprez oraz dzielenia się pomysłami.

9 Dolnośląska Biblioteka Pedagogiczna we Wrocławiu

10

11 Obchody ROKU KORCZAKA w Gimnazjum nr 14 im. Roberta Schumana w Łodzi

12 Święto Patrona SP im. Janusza Korczaka z oddziałami integracyjnymi w Rudzie Bugaj

13

14 Biblioteka w I LO im. Józefa Chełmońskiego w Łowiczu przygotowała gazetkę oraz konkurs czytelniczy pt. Życie i twórczość Janusza Korczaka

15

16 Stary Doktór - pamiętamy http://ksiazkizbojeckie.blox.pl/html cykl krytycznoliteracki na blogu Danuty Awolusi. cykl krytycznoliteracki na blogu Danuty Awolusi.

17 www.2012korczak.pl

18 WOJEWÓDZKI KONKURS PLASTYCZNY Korczak w sztuce origami. Wydział Informacji PBW w Łodzi wraz z Polskim Centrum Origami zorganizował konkurs pt. Na konkurs wpłynęło niemal 100 prac z przedszkoli i szkół podstawowych.

19 Wydarzenie zostało wpisane do kalendarza obchodów Roku Janusza Korczaka, dostępnego na stronie Rzecznika Praw Dziecka. www.2012korczak.pl

20 poświęcone Januszowi Korczakowi w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej W Y S T A W Y

21 Część prac eksponowano również w Galerii Alternatywnej projektu Obudź jutro oraz w Wojewódzkim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Łodzi. wystawa pokonkursowa w holu PBW w Łodzi 18 kwietnia 2012 r. KORCZAK W SZTUCE ORIGAMI

22 Czytelnia PBW w Łodzi przygotowała wystawę o życiu, twórczości i działalności Janusza Korczaka. 2012 – ROK JANUSZA KORCZAKA wystawa w holu PBW w Łodzi 24 września - październik 2012 r.

23 Wystawa książek w Filii PBW w Pabianicach 17.04 – 31.12. 2012 r. JANUSZ KORCZAK - ŻYCIE I TWÓRCZOŚĆ

24 Wystawa książek w Wypożyczalni PBW w Łodzi Wystawa książek w Wypożyczalni PBW w Łodzi JANUSZ KORCZAK I PRAWA DZIECKA

25 Ekspozycja zbiorów związanych z Korczakiem w Czytelni Filii PBW w Kutnie październik 2012 r.

26 ZAJĘCIA EDUKACYJNE Pracownicy PBW w Łodzi oraz Filii przeprowadzili wiele zajęć edukacyjnych poświęconych życiu i twórczości Janusza Korczaka dla przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych i gimnazjów.

27 Król Maciuś I na bezludnej wyspie Pracownicy Wypożyczalni PBW w Łodzi przeprowadzili zajęcia edukacyjne z dziećmi 4,5 i 6-letnimi w PM 23 w Łodzi: Poznajemy Janusza Korczaka i jego bohatera Króla Maciusia I oraz

28 dla uczniów Gimnazjum w Witoni, Szkoły Podstawowej nr 3 w Łęczycy, w Topoli Królewskiej i Wilczkowicach. Janusz Korczak – człowiek o gorącym sercu. Wyszukiwanie wiadomości w różnych źródłach Janusz Korczak – człowiek o gorącym sercu. Wyszukiwanie wiadomości w różnych źródłach Filia PBW w Łęczycy zorganizowała 10 lekcji pt.

29 Uczniowie na lekcjach poznawali podstawowe fakty z życia Janusza Korczaka korzystając z różnych źródeł informacji. Między innymi ze strony Na zakończenie lekcji powstawało DRZEWO WARTOŚCI Janusza Korczaka. www.2012korczak.pl.

30 Filia PBW w Kutnie zorganizowała dla dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 5 w Kutnie spotkanie pt. Poznajemy książki Panadoktora Zajęcia odbyły się w czasie XI Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom.

31 oraz poznały zasady wychowawcze, jakie Korczak stosował w prowadzonym przez siebie Naszym Domu przy ul. Krochmalnej w Warszawie. Były też zabawy w króla i czarodzieja oraz taniec dworski, przygotowany i przepięknie odtańczony przez grupę starszaków. Dzieci wysłuchały fragmentów książek Janusza Korczaka Król Maciuś Pierwszy i Kajtuś Czarodziej.

32 Prawa dziecka według Janusza Korczaka Filia PBW w Kutnie planuje jeszcze następujące zajęcia dla uczniów szkół podstawowych: Pandoktor i jego dzieci – opowieść o Januszu Korczaku oraz

33 Lekcje miały na celu przybliżenie sylwetki wspaniałego wychowawcy, pisarza i lekarza, a przede wszystkim przyjaciela dzieci. W Filii PBW w Pabianicach odbywały się zajęcia dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych pt. Janusz Korczak – człowiek i pedagog.

34 SPOTKANIE Z RODZICAMI 25 kwietnia 2012 r. w Filii PBW w Pabianicach odbyło się spotkanie dla rodziców uczniów I klasy Gimnazjum nr 1 w Pabianicach na temat: Myśl pedagogiczna Janusza Korczaka.

35 Rozmowy podczas spotkania dotyczyły aktualnych problemów wychowawczych. Rozmowy podczas spotkania dotyczyły aktualnych problemów wychowawczych. Odwołano się do najprostszych wartości i metod wychowawczych stosowanych przez Korczaka. Odwołano się do najprostszych wartości i metod wychowawczych stosowanych przez Korczaka. Rozmowa prowadzona była w oparciu o publikacje dostępne w bibliotece.

36 ZESTAWIENIA BIBLIOGRAFICZNE Janusz Korczak – wybór materiałów od 1988 r. Sporządzono również zestawienie bibliograficzne materiałów dostępnych w Filii PBW w Kutnie oraz zgromadzono je w odrębnym segregatorze. W Wydziale Informacji PBW opracowano dwie bibliografie – podmiotową i przedmiotową pt.

37 "Janusz Korczak dla dzieci i młodzieży. W listopadzie 2012 r. w Przeglądzie Edukacyjnymukaże się artykuł Agaty Cybulskiej: W listopadzie 2012 r. w Przeglądzie Edukacyjnym ukaże się artykuł Agaty Cybulskiej: P U B L I K A C J E W numerze 2(84) Przeglądu Edukacyjnego ukazał się artykuł Iwony Bartczak (PBW) i Grażyny Karasińskiej- Kraszkiewicz (Polskie Centrum Origami): Sztuka origami, a korczakowskie cele wychowania. W czasopiśmie Origami w terapii i edukacji. - 2012, nr 9 znajdziemy artykuł Iwony Bartczak i Grażyna Karasińska-Kraszkiewicz: Origami a korczakowski system wychowania.

38 DZIĘKUJEMY ZA UWAGĘ Małgorzata Siedlecka Justyna Chylak oprac.


Pobierz ppt "D Z I A Ł A N I A Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej związane z ustanowieniem ROKU 2012."

Podobne prezentacje


Reklamy Google