Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

ODDZIAŁ INFORMACJI NAUKOWEJ

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "ODDZIAŁ INFORMACJI NAUKOWEJ"— Zapis prezentacji:

1 ODDZIAŁ INFORMACJI NAUKOWEJ

2 ul. Tarczyńskiego 1 (parter, pok. nr 4) 70-387 Szczecin tel
ul. Tarczyńskiego 1 (parter, pok. nr 4) Szczecin tel tel tel GG: Godziny otwarcia: pn. - pt. 8: :45 sob. 10: :00

3 Warsztat informacyjny OIN :
Księgozbiór podręczny – obejmujący wyspecjalizowane dokumenty informacyjne (bibliografie, encyklopedie, słowniki, informatory dot. różnych dziedzin, wydawnictwa statystyczne, akty prawne, itp.) Udostępnianie zorganizowane jest na zasadzie wolnego dostępu do półek. Księgozbiór obejmuje ok. 3 tys. woluminów.

4 Bazy danych – użytkownicy mają do dyspozycji 12 stanowisk komputerowych, na których udostępnia się bazy danych (polskie i zagraniczne bazy pełnotekstowe, abstraktowe lub bibliograficzne.)

5 OIN prowadzi działalność informacyjną, w ramach której udziela:
Informacji katalogowej – pomoc w korzystaniu z katalogów BG w formie tradycyjnej i elektronicznej. Informacji bibliotecznej – pomoc w lokalizowaniu materiałów w bibliotekach krajowych i zagranicznych w oparciu o drukowane źródła informacji, bazy danych oraz zasoby sieci Internet. Informacji bibliograficznej – pomoc w wyszukiwaniu materiałów do prac seminaryjnych, magisterskich, naukowo-badawczych i sporządzaniu tematycznych zestawień bibliograficznych. Informacji rzeczowej – lokalizacja i godziny pracy innych agend US i bibliotek na terenie całego kraju.

6 Sporządzaniu i uzupełnianiu opisów bibliograficznych dokumentów.
Służymy pomocą przy : Korzystaniu z bibliografii, informatorów, słowników, abstraktów, baz danych, zasobów internetowych, czasopism elektronicznych. Oraz w : Samodzielnym wyszukiwaniu bibliograficznym w zakresie wyboru technik i metod wyszukiwania oraz sformułowania kryterium wyszukiwawczego. Sporządzaniu i uzupełnianiu opisów bibliograficznych dokumentów.

7 Użytkownik może uzyskać informacje:
Dot. lokalizacji czasopism polskich i zagranicznych. O najnowszych polskich wydawnictwach zwartych. O artykułach w czasopismach polskich.

8 O artykułach w czasopismach zagranicznych.
O publikacjach pracowników naukowych US. O organizacji pracy poszczególnych agend i bibliotek wydziałowych.

9 Posiadamy też kompleksowo wyposażone stanowisko dla osób niewidomych i niedowidzących.

10

11 Windy towarowe ułatwiają komunikację między Czytelnią Książek, Czytelnią Czasopism i OIN.

12 Bibliotekarz dyżurny odpowiada na zapytania kierowane do Biblioteki poprzez usługę GG oraz rejestruje nowych użytkowników.

13 OIN posiada czytelnię z księgozbiorem podręcznym oraz czytelnię multimedialną, umożliwiającą dostęp do nowoczesnych źródeł informacji w Internecie, na CD-Romach, dyskietkach obejmujących takie dziedziny nauki jak: językoznawstwo, geografia, historia, prawo i inne.

14 Prowadzimy również działalność dydaktyczną, organizując szkolenia z Przysposobienia bibliotecznego dla studentów I roku. Dla wszystkich zainteresowanych, OIN prowadzi szkolenia indywidualne, dotyczące podstaw wyszukiwania w bazach danych i czasopismach elektronicznych.

15 W czytelni multimedialnej zgromadzone są czasopisma fachowe: Przegląd Biblioteczny, Bibliotekarz, Bibliotekarz Zachodniopomorski, Poradnik Bibliotekarza, Przewodnik Bibliograficzny, Bibliografia Zawartości Czasopism (BZCZ), Notes Wydawniczy, Nowe Książki i biuletyny.

16 Tradycyjny katalog rejestruje nabytki do 2001r.
Główny katalog elektroniczny w systemie Koha, rejestruje wszystkie tytuły nabyte przez Bibliotekę po 1992 r.

17 Użytkownicy posiadający własny sprzęt komputerowy, mają możliwość korzystania z Internetu dzięki bezprzewodowej technologii Wi-Fi.

18 Bazy on-line dostępne z komputerów BG US :

19

20

21 Organizowanie wystaw okolicznościowych i tematycznych.
Realizujemy także zadania związane z wypełnianiem funkcji popularyzatorskich i upowszechniania kultury i nauki poprzez: Prezentację Biblioteki i jej zbiorów (na miejscu i poprzez redakcję witryny internetowej). Organizowanie wystaw okolicznościowych i tematycznych. Udział w konferencjach i festiwalach.

22 OIN współpracuje z Galerią Libra i uczestniczy przy organizacji imprez związanych z promocją artystów

23 Aktualna wystawa prac fotograficznych Pawła Myślińskiego „Prawdziwe kłamstwa”

24

25

26

27 Ponadto: Organizujemy własny warsztat informacyjny (księgozbiór podręczny, dostęp do bazy danych, dostęp do Internetu dla użytkowników) Realizujemy kwerendy w oparciu o zbiory ogólne Biblioteki oraz innych bibliotek krajowych, bazy danych i inne dostępne źródła informacji Lokalizujemy trudno dostępne materiały Realizujemy zamówienia na zestawienia tematyczne czytelników indywidualnych


Pobierz ppt "ODDZIAŁ INFORMACJI NAUKOWEJ"

Podobne prezentacje


Reklamy Google