Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Czyli dzieła komunikowania społecznego

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Czyli dzieła komunikowania społecznego"— Zapis prezentacji:

1 Czyli dzieła komunikowania społecznego

2 Diakonia Komunikowania Społecznego
Ruchu Światło-Życie podejmuje służbę poprzez szeroko pojęty „przekaz słowa” i pomaga w przechodzeniu od zwykłej komunikacji do komunii osób i wspólnot z wykorzystaniem dostępnych do tego mediów.

3 Znaki czasu Wzrastająca rola mediów w życiu jednostek i społeczeństw – w tym także oazowiczów i wspólnot Ruchu Światło-Życie. Coraz większa potrzeba wychowywania i nabywania umiejętności właściwego wyboru i korzystania z mediów.

4 Znaki czasu Liczne możliwości współpracy z rozgłośniami diecezjalnymi, prasą katolicką, ale również ogólnopolską i lokalną w dziedzinie prezentacji i świadectwa Ruchu Światło-Życie oraz promowania nauki Kościoła i punktu widzenia katolików na kwestie społeczno-polityczne. Potrzeba sprawnej wymiany informacji wewnątrz Ruchu Światło-Życie (stąd wykorzystanie poczty elektronicznej, list dyskusyjnych i mailingowych, serwisy internetowe: ogólnopolski, diecezjalne i wspólnot parafialnych) oraz ad extra.

5 Inspiracja Nauczaniem kościoła
Kościół od lat śledził rozwój mediów i wykorzystywał je dla rozwoju człowieka i świata jako narzędzie komunikowania, czyli budowania więzi międzyludzkich. Od 1967 roku ogłaszane są Papieskie orędzia na Światowy Dzień Komunikacji Społecznej (w Polsce jeszcze ciągle zwany dniem środków przekazu), a poruszane w nich tematy stały się swoistą listą problemów godną zauważenia przez świat nauki, zajmujący się problematyką medialną.

6 Zadania ad intra Diakonia Komunikowania Społecznego w obecnym kształcie łączy w sobie i podejmuje zadania dawnych diakonii: świadectwa, słowa, środków przekazu. Diakonia Świadectwa: prezentowanie Ruchu oraz informowanie o nim w ramach Ruchu i na zewnątrz; Diakonia Słowa: troska, aby słowo drukowane docierało do wszystkich w Ruchu i korzystających z jego pomocy; Diakonia Środków Przekazu: włącza w działanie Ruchu inne środki przekazu (film, radio, telewizję, kasety, przeźrocza, itp.)

7 Misja diakonii – obszary zaangażowania
Wykorzystywać media (własne, publiczne, prywatne czy nadawców społecznych) w podejmowanej przez Ruch Światło-Życie posłudze także dla celów takich jak dokumentacja , polityka informacyjna czy public relations. Wychowywać do korzystania z mediów – sztuka umiejętnego wyboru z pluralistycznej oferty. Świadczyć o prymacie człowieka nad techniką – zwłaszcza w środowiskach technicznych. Służyć uzależnieniom od mediów. Służyć komunikacji pomiędzy pokoleniami: młodych, którzy urodzili się z telefonem komórkowym i klawiaturą w ręku a tymi, dla których zwłaszcza komputer to zło konieczne. Pokonywać bariery, które się tworzą pomiędzy tymi, którzy mają dostęp do Internetu a tymi, którzy nie mają takiej możliwości.

8 Początek obecności ruchu w internecie
W maju 1996 roku ks. Henryk Bolczyk na Centralnej Oazie Matce pobłogosławił inicjatywie obecności członków Ruchu w Internecie. Warto pamiętać, że Ruch Światło-Życie otrzymał swoje strony w roku 1997, czyli zaledwie osiem lat po utworzeniu pierwszej strony www na świecie.

9 Obsługa serwerów Diakonia zajmuje się sprawami związanymi z : rejestracją i opłacaniem domen oazowych, które są własnością Stowarzyszenia „Diakonia Ruchu Światło-Życie”. wynajmowaniem przez Ruch Światło-Życie serwerów. Wszelkie opłaty są wnoszone przez warszawsko-praski ośrodek Fundacji, który zajmuje się zbieraniem funduszy na ten cel. obsługą serwerów za pomocą systemu zwanego helpdeskiem, który umożliwia kontakt odpowiedzialnych za poddomeny diecezjalne czy dzieła ogólnopolskie z administratorami serwera.

10 ludzie Diakonia jest obecna i posługuje w prawie wszystkich diecezjach. Posługujący w diakonii „gromadzą się” wokół serwisu diecezjalnych serwisów i czasopism Ruchu, a także wielu innych dzieł komunikowania społecznego.

11 Strony Ruchu Światło-Życie
Serwis oaza.pl wraz z media.oaza.pl oraz wruchu.oaza.pl (część ewangelizacyjna serwisu). Serwisy diakonijne. Strony dzieł oazowych oraz poświęcone osobom czy konkretnym wspólnotom. Serwisy diecezjalne.

12 Pisma ruchu światło-Życie
Oaza Wieczernik Eleuteria List Domowego Kościoła Biuletyny diecezjalne

13 Dzieła komunikowania społecznego
Forum.oaza.pl Czat Internetowe Radio Fos-Dzoe Foto.oaza.pl E-kartki

14 Właściwe korzystanie z mediów
Dziś nie chodzi już o to, żeby Ruch włączał w swoje działanie inne środki poza drukiem, ale by służył społecznościom, dla których korzystanie z mediów jest tak oczywiste, jak oddychanie. By służył także tym, którzy sobie nie radzą w społeczeństwie informacyjnym.

15 pamiętaj Miej czas na Dobrą Nowinę. Tak wiele złych wiadomości dostarczanych przez media przez dłuższy czas nikt nie zniesie. Nie zgub swoich bliźnich z oczu i nie strać wiary w ich dobrą wolę. Są lepsi niż ukazują ich media. Nie zapominaj nastawić anteny na świat nadprzyrodzony, bo Bóg dochowuje swoich obietnic a media nie.


Pobierz ppt "Czyli dzieła komunikowania społecznego"

Podobne prezentacje


Reklamy Google