Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Rozrodczość.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Rozrodczość."— Zapis prezentacji:

1 Rozrodczość

2 Trwająca średnio 40 tygodni ciąża oficjalnie rozpoczyna się
Trwająca średnio 40 tygodni ciąża oficjalnie rozpoczyna się... jeszcze przed poczęciem, bo pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Tak więc pierwszy tydzień ciąży to w rzeczywistości "rozgrzewka". Jeśli planujesz poczęcie, postępuj tak, jakbyś już zaszła w ciążę. Zdrowo się odżywiaj i łykaj preparaty zawierające kwas foliowy. Odstaw alkohol, papierosy i inne używki.

3 Powody dla których warto udać się do lekarza na kilka miesięcy przed planowanym poczęciem 
Na kilka miesięcy przed planowanym terminem zajścia w ciążę powinnaś  przestać przyjmować tabletki antykoncepcyjne lub wyjąć wkładkę domaciczną, aby Twój organizm wrócił do normy. W krótkim czasie po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej jest zwiększone ryzyko ciąży mnogiej.  Podstawowe badania zalecane do wykonania przed zajściem w ciążę to: - badanie grupy krwi Twojej i partnera - poziom glukozy - badanie ogólne moczu - morfologia oraz płytki krwi - krzepliwość krwi – taka informacja może się okazać przydatna w sytuacji, gdy we wczesnej fazie ciąży pojawiają się krwawienia, które zwykle są objawem poronienia zagrażającego. Może się jednak okazać, że powodem krwawienia jest niska krzepliwość krwi kobiety.

4 badanie na obecność przeciwciał toksoplazmozy - badanie na obecność przeciwciał wirusa cytomegalii - badania na obecność przeciwciał różyczki - hormonalne badania tarczycy – jeśli wykażą niedoczynność, płodność kobiety może być obniżona - podstawowe badania hormonalne, określające poziomy hormonów kobiecych - badanie na obecność antygenu HBS - cytologia i czystość pochwy - USG narządu rodnego i piersi - badania genetyczne – u kobiet po 35 roku życia

5 3. Na podstawie wyników niektórych badań, lekarz podejmie decyzję o leczeniu lub może zalecić szczepienia. Jeśli chodzi o szczepienia, ważne jest zachowanie pewnego odstępu czasu pomiędzy szczepieniem a zajściem w ciążę: - minimum pół roku przed planowaną ciążą, kobieta powinna zaszczepić się przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B (zalecane szczególnie kobietom pracującym w dużych skupiskach ludzi). Szczepienie ma na celu ochronę przed zakażeniem WZW w ciąży, ale też podczas zabiegów przy porodzie jeśli wynik badania na przeciwciała różyczki będzie ujemny – trzeba się zaszczepić. Po tym szczepieniu planowane poczęcie trzeba odłożyć o 3 miesiące. Szczepienie to chroni przed zarażeniem się różyczką, która jest wyjątkowo groźna dla płodu. Zarażenie się różyczką podczas pierwszych 12 tygodni ciąży jest bardzo niebezpieczne – oznacza możliwość urodzenia dziecka głuchego, ociemniałego lub upośledzonego. - jeśli ciąża planowana jest na okres jesienno – zimowy, warto zaszczepić się również na grypę. To szczepienie powinno zostać przeprowadzone min 2 miesiące przed planowanym poczęciem. Szczepionka chroni przed zachorowaniem i łagodzi stany chorobowe, zmniejsza ryzyko ciężkich powikłań pogrypowych zarówno matki jak i u dziecka.

6 Konflikt serologiczny
Cały problem bierze się stąd, że ludzka krew nie jest taka sama u wszystkich – we krwi jednych ludzi występuje pewien czynnik, tzw. antygen D, a u innych go nie ma. Może zdarzyć się tak, że nienarodzone dziecko go ma (dziedziczy po ojcu), a mama – nie. Kiedy organizm mamy „zorientuje się”, że we krwi płodu jest nowa, nieznana mu cząstka, traktuje ją jak intruza, coś obcego, i w odruchu obronnym wytwarza przeciwciała, które mają zniszczyć „obcego”.

7 Organizm mamy „dowiaduje się” o tym tylko wtedy, gdy jej krew zetknie się z krwią płodu, a tak dzieje się zwykle dopiero podczas porodu lub poronienia. Dlatego w przypadku pierwszej ciąży zagrożenia dla dziecka prawie nie ma, bo organizm mamy nie ma już czasu na zaatakowanie dziecka. A nawet jeśli zdąży wytworzyć przeciwciała, są one na początku bardzo słabe i nie potrafią pokonać bariery łożyskowej. Dopiero 1,5 do 6 miesięcy później produkowane są przeciwciała silniejsze, które mogą przechodzić przez łożysko. Pozostają one w organizmie matki i jeśli podczas kolejnej ciąży przenikną przez łożysko do krwiobiegu płodu, zaatakują jego czerwone krwinki. Zjawisko takie to właśnie konflikt serologiczny.

8 Pierwszymi objawami ciąży zauważalnymi przez kobietę są:
•    brak miesiączki •    częste oddawanie moczu •    dolegliwości ze strony układu pokarmowego •    zmiany samopoczucia •    bolesność piersi •    podwyższona temperatura ciała •    zmiany w narządach płciowych •    przebarwienia skórne •    zawroty głowy i omdlenia •    wrażliwość na zapachy •    powiększenie brzucha •    przyrost masy ciała •    obniżona sprawność intelektualna

9 Nadszedł czas, aby otoczyć swoje ciało szczególną troską.
1. Rzuć palenie i unikaj palenia biernego. Badania dowodzą, że związki trujące zawarte w dymie z papierosów przenikają do wszystkich komórek organizmu, również jajowych. Palenie zmniejsza ilość tlenu we krwi, który jest niezbędny dla prawidłowego wzrostu i rozwoju płodu. Palenie w ciąży znacznie zwiększa ryzyko poronienia. Badania wykazały również, że dzieci matek palących w ciąży wolniej rosną i częściej zapadają na choroby alergiczne. Rzuć palenie, zanim zajdziesz w ciążę!

10 2. Nie pij alkoholu. Picie alkoholu zwiększa ryzyko poronienia
2. Nie pij alkoholu. Picie alkoholu zwiększa ryzyko poronienia. Płód jest najbardziej wrażliwy na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych między 17 a 56 dniem po zapłodnieniu. W tym czasie niewiele kobiet wie, że jest w ciąży, lub dopiero w tym okresie zaczyna stosować środki profilaktyki.

11 3. Uważaj na leki, zwłaszcza w drugiej połowie cyklu
3. Uważaj na leki, zwłaszcza w drugiej połowie cyklu. Jednak nie przerywaj stosowania leków zalecanych dotąd przez specjalistów bez wcześniejszej konsultacji ze swoim lekarzem. Po prostu powiedz lekarzowi, że starasz się o dziecko, a on uwzględni to w przypisywanych ci lekach. Nawet z pozoru „niewinne” tabletki od bólu głowy, czy polopiryna, mogą doprowadzić do uszkodzenia płodu.

12 4. Odżywiaj się zdrowo Utrzymuj prawidłową wagę i kondycję
4. Odżywiaj się zdrowo Utrzymuj prawidłową wagę i kondycję. Ogranicz spożycie tłuszczów, cukrów, kofeiny, jedz więcej warzyw i owoców. Sama nie decyduj o przyjmowaniu suplementów witaminowych. Jeśli jesteś wegetarianką, powinnaś pić regularnie mleko, lub zażywać pod kontrolą lekarza witaminę B12.

13 Otyłe kobiety mają częściej kłopoty z zajściem w ciążę
Naukowcy sprawdzili dane medyczne 3 tys. kobiet, które przyszły do lekarzy, skarżąc się na kłopoty z zajściem w ciążę. Okazało się, że nadwaga, a przede wszystkim otyłość (gdy wskaźnik masy ciała, czyli BMI, wynosi powyżej 30) znacznie obniżają szansę na poczęcie dziecka - nawet o proc. Panie, które brały udział w badaniu, zgłosiły się do poradni leczenia niepłodności i czekały na zabieg in vitro, mimo że z medycznego punktu mogły zajść w ciążę w sposób naturalny. Kłopoty z poczęciem dziecka dotyczą coraz większej liczby par. W sytuacji gdy na świecie można już mówić o epidemii otyłości, to, że przyczynia się ona do niepłodności, jest bardzo niepokojące. Poza tym dodatkowe kilogramy są niebezpieczne dla zdrowia mamy i rozwijającego się malucha.

14 Racjonalne żywienie kobiety ciężarnej
Bardzo dużo kobiet boi się przytyć w ciąży i zaczyna ograniczać jedzenie. Nic bardziej błędnego - odpowiednia ilość tkanki tłuszczowej jest warunkiem donoszenia ciąży. U kobiet zbyt szczupłych częściej występują poronienia i przedwczesne porody Dieta kobiety ciężarnej nie różni się znacząco od racjonalnego odżywiania każdego z nas. Oczywiście, w związku z nowopowstałym życiem wzrasta zapotrzebowanie na witaminy, składniki mineralne i białko a co za tym idzie, zapotrzebowanie energetyczne.

15 W czasie ciąży organizm magazynuje odpowiednie ilości białka, tłuszczu, węglowodanów. W ten sposób przygotowuje się do laktacji. (Nawet jeżeli kobieta byłaby pozbawiona pożywienia, mogłaby karmić swoje dziecko.) Dlatego nie oczekujmy, że jeżeli staniemy na wadze bezpośrednio po porodzie, wskaże ona masę sprzed ciąży. Zgromadzonych zapasów starcza na okres około 3 miesięcy - jeżeli matka w tym okresie nie odżywia się prawidłowo, obserwujemy niższe przybywanie na wadze dziecka.

16 A wiec, ile powinna przytyć kobieta w ciąży
A wiec, ile powinna przytyć kobieta w ciąży? Zależy to od jej masy sprzed zapłodnienia,  a właściwie od BMI (body mass index), który obliczmy w następujący sposób: BMI = masa ciała : (wzrost do kwadratu). Przykład: 60 (kg) : 1,65 (m) x 1,65 (m) = 22

17 5. Przyjmuj kwas foliowy. Dzienna dawka 0,4 mg kwasu foliowego, może uchronić twoje dziecko przed ciężkimi wadami centralnego układu nerwowego, które powstają w pierwszym miesiącu po zapłodnieniu.   6. Unikaj kontaktu z kotami. Nie jedz surowego mięsa, myj dokładnie owoce warzywa. Ustrzeżesz się w ten sposób przed zarażeniem toksoplazmozą.   7. Unikaj stresu i hałasu o dużym nasileniu. Zbyt duży stres zwiększa ryzyko poronienia, porodu przedwczesnego oraz niskiej masy urodzeniowej dziecka.

18 Kwas foliowy Rola w organizmie:
reguluje wzrost i funkcjonowanie komórek wpływa dodatnio na system nerwowy i mózg, decyduje o dobrym samopoczuciu psychicznym zapobiega uszkodzeniom tzw. cewy nerwowej u płodu, ma pozytywny wpływ na wagę i rozwój noworodków bierze udział w zachowaniu materiału genetycznego, w przekazywaniu cech dziedzicznych komórek, reguluje ich podział usprawnia funkcjonowanie układu pokarmowego, uczestniczy w tworzeniu soku żołądkowego, zapewnia sprawne działanie wątroby, żołądka i jelit jest czynnikiem antyanemicznym, pobudza procesy krwiotwórcze, czyli powstawanie czerwonych krwinek chroni organizm przed nowotworami (szczególnie rakiem macicy).

19 Źródła w pożywieniu - liściaste warzywa, szczególnie zielonolistne (sałata, szpinak, kapusta, brokuły, szparagi, kalafiory, brukselka) a także pomidory, groch, fasola, soczewica, soja, buraki, orzechy, słonecznik, drożdże piwne, wątroba, żółtko jajka, pszenica, pomarańcze, banany, awokado. Ostatnio również chleb.

20 8. Unikaj szkodliwych substancji i chemikaliów
8. Unikaj szkodliwych substancji i chemikaliów. Należy również unikać sauny, solarium i gorących kąpieli.   9. Odwiedź stomatologa. Próchnica jest źródłem zakażenia, która może doprowadzić do infekcji u płodu i spowodować poród przedwczesny.   Zadbaj o zdrowie partnera. Nałogi, niezdrowy tryb życia oraz czynniki fizyczne i chemiczne wpływają negatywnie na organizm mężczyzny, co może przyczynić się do zaburzeń płodności i nieprawidłowego rozwoju Waszego dziecka.

21 Rozwój dziecka w trakcie ciąży
1 dzień życia Życie człowieka zaczyna się od chwili poczęcia. W chwili tej zostają określone takie cechy dziecka jak: płeć, kolor oczu, włosów i skóry, tendencja do wysokiego lub niskiego wzrostu, krzepkie zdrowie lub skłonność do pewnych chorób

22 1 miesiąc życia Powstają zawiązki poszczególnych układów i narządów wewnętrznych oraz kończyn. Od 21 dnia zaczyna bić serce dziecka: od 28 dnia widać soczewkę oka: do tego też czasu prawidłowo kształtuje się cewa nerwowa, która zamyka się i tworzy później prawidłowo ukształtowany mózg i rdzeń przedłużony. Dziecko jest wielkości ziarenka grochu, ma główkę i tułów zwinięty w łuk.

23 2 miesiąc życia Kształtuje się mózg, pojawiają się odruchy nerwowe
2 miesiąc życia Kształtuje się mózg, pojawiają się odruchy nerwowe. Tworzy się szkielet, kształtują się kończyny. Funkcjonują już nerki, wytwarzając kwas moczowy do krwi. Wątroba, żołądek wytwarzają soki. Pod koniec tego miesiąca dziecko osiąga 3 cm, waży 1 g (40 tyś. większe niż przed poczęciem) W tym czasie pojawiają się pierwsze objawy ciąży. Dziecko dla swego prawidłowego rozwoju potrzebuje miłości i bezpieczeństwa, akceptacji, przyjęcia przez rodziców . Pojawiają się pierwszy ze zmysłów dotyk

24 3 miesiąc życia Dziecko waży już ok. 28 g i ma długości ok. 9 cm
3 miesiąc życia Dziecko waży już ok. 28 g i ma długości ok. 9 cm. Następuje dalszy rozwój układu nerwowego, przybywa tysiące nowych komórek nerwowych, powstają połączenia między nimi, a mięśniami. Dziecko zaczyna ćwiczyć mięśnie, potrzebne po urodzeniu do oddychania pobierania pokarmu i wydawania głosu. Są już ukształtowane nóżki i rączki (linie papilarne). Jest w ciągłym ruchu, przeciąga się, podskakuje. Pojawiają się zalążki paznokci, zębów mlecznych. Dziecko reaguje na bodźce zewnętrze: -zmysł równowagi, dotyk, węch, smak, zapach, ból. Aktywność dziecka, zależy od kobiety. Kiedy kobieta leży lub siedzi wówczas dziecko jest aktywne. Zbyt aktywna kobieta ogranicza ruchy dziecka. Zmysły smaku, zapachu kierowane są mechanizmem chemicznym, zawarte w wodach płodowych. Jest to uzależnione od tego, co kobieta spożywa. Stany emocjonalne matki wpływają na odczucia i rekcje dziecka

25 4 miesiąc życia Długość dziecka 15 cm, waga ok. 20 dkg
4 miesiąc życia Długość dziecka 15 cm, waga ok. 20 dkg. Narządy wewnętrzne doskonała swoje funkcje, u dziewczynek tworzą się w jajnikach komórki jajowe. W mózgu tworzą się bruzdy i zwoje. Dziecko jest bardzo aktywne wykonuje ok. 20 tys. różnych ruchów w ciągu dnia. Reaguje na nastroje matki, niepokoje i lęki, przyśpieszoną akcją serca tzw. tachykardią. Dziecko zaczyna słyszeć, reaguje przyśpieszonymi ruchami. Matka powinna rozmawiać ze swoim dzieckiem, dbać o dobry nastrój.

26 5 miesiąc życia Dziecko ma 25 cm i 40 dkg
5 miesiąc życia Dziecko ma 25 cm i 40 dkg. Rosną włosy, rzęsy oraz paznokcie. Tony serca można wysłuchać słuchawką położniczą (przez ucho).Pierwsze ruchy są wyraźnie różnicowane. Dziecko ma czkawkę i jest bardzo ruchliwe. Reaguje na smak wód płodowych; połyka, gdy są słodsze, zaprzestaje pić, gdy są gorzkie, kwaśne, słone. Reaguje na silne dźwięki, wibracje. Można uspokoić dziecko przemawiając do niego czule posyłając mu

27 6 miesiąc życia Wytwarzają się więzadła stawowe, płuca wytwarzają substancję, która pomoże po urodzeniu w rozprężeniu i nabieraniu powietrza. Organizm magazynuje produkty potrzebne po urodzeniu np. żelazo, wapń, białko, ciała odpornościowe. Ćwiczy ruchy ssące. Długość 25 cm ;waga dkg.

28 7 miesiąc życia Waga od 900-1350 g
7 miesiąc życia Waga od g. U chłopców jąderka stępują do moszny. Wyrażanie reaguje na bodźce bólowe. Wykonuje precyzyjne ruchy kończyn i twarzy. Spokojnie reaguje na dźwięki o niskiej częstotliwości. Tryb życia matki i jej stosunek do dziecka i otoczenia kształtuje osobowość przyszłego człowieka. Powinien w tym czasie odwrócić się główką do dołu. Przygotowanie do porodu fizjologicznego.

29 8 miesiąc życia Dziecko osiąga ok
8 miesiąc życia Dziecko osiąga ok cm, a jego ciało zaokrągla się i różowieje, organizm nadal gromadzi zapasy. Narządy doskonalą swoje funkcje. Dziecko współuczestniczy w radościach smutkach, relaksie niepokojach.

30 9 miesiąc życia Dziecko mniej ruchliwe, bo wypełnia sobą przestrzeń macicy. Zwiększa swój ciężar i nabywa odporności. W jelitach gromadzi się smółka, zwartość pierwszego stolca.

31 Dialog z dzieckiem w wewnątrzmacicznej fazie życia Od chwili pojawienia się pierwszych ruchów pojawia się dialog dziecka z rodzicami. Matka zna reakcje dziecka, które obserwuje: -silne reakcje podczas zbyt długiego siedzenia; -przebywanie w dusznym pomieszczeniu; -reakcje na dłoń ojca, pieszczotliwe słowa, dziecko uspakaja się; -odczucia matki na zachowanie dziecka i odwrotnie zachowanie dziecka na matkę; -reakcje dziecka na konkretne sytuacje życiowe. Kiedy jest mu źle, niewygodnie, odczuwa niepokój, wykonuje gwałtowne ruchy.

32 W III trymestrze ciąży dziecko w dialogu z rodzicami różnicuje odbierane doznania. • Dziecko dba o prawidłowe zachowanie fizyczne, biochemiczne i statyczne warunków bytowania. Sygnalizuje zakłócenia i niedogodności (dym, spaliny, wyziewy trujące). • Solidaryzuje się z matką i nie nadużywa stawianych jej wymagań ( w pracy zawodowej) • Przejawia chwile szczęścia i przeżywania radości • Upodabnia się do rodziców przeżywaniu ich różnych napięć spowodowanych wydarzeniami życiowymi np. rozstania, wyjazdy itp. • Odpowiada radością na przejawy obdarzania miłością • Nawiązuje odrębny kontakt z ojcem, różnicuje reakcje • Dziecko jest autentycznym partnerem dialogu, dostarcza rodzicom czytelnych informacji o sobie.

33 Warto wiedzieć Ciąża trwa ok. 38 tygodni. Nie zawsze jednak można precyzyjnie określić moment zapłodnienia. Dlatego przyznało się wyznaczać termin porodu, dodając do daty pierwszego dnia ostatniej miesiączki 7 dni i jeszcze 9 miesięcy. Przykład: ostatnia miesiączka rozpoczęła się 20 stycznia 2005 roku, dodaj do tej daty 7 dni – to 27 stycznia i jeszcze 9 miesięcy – to 27 października 2005 roku. Ale to tylko prawdopodobny termin porodu, bo tylko 4 proc. dzieci przychodzi na świat o czasie. Kobiety, które mają cykle dłuższe niż 28 dni, na ogół rodzą po terminie, a te, których cykle są krótsze – wcześniej.

34 Poznaj płeć swojego dziecka
Badanie USG stało się obecnie badaniem wykonywanym rutynowo u kobiet ciężarnych. Jest to badanie w pełni bezpieczne zarówno dla matki jak i dla płodu, niebolesne, nie wymagające specjalnego przygotowania i nie powinno wywoływać żadnych obaw. Za jego pomocą możliwe jest nie tylko potwierdzenie istnienia ciąży, ale również wykrycie wszelkich nieprawidłowości rozwoju płodu czy też zagrożeń powikłań przebiegu ciąży i życia płodu. Podczas niepowikłanej ciąży USG wykonywane jest 3 razy: na początku ciąży, ok. 20 tygodnia ciąży oraz na ok. 2 tygodnie przed terminem porodu. Około 20 tygodnia ciąży można określić płeć dziecka. Za pomocą tego badania można także ustalić przybliżoną wagę dziecka, co ma istotne znaczenie w podejmowaniu decyzji o sposobie rozwiązania ciąży.

35

36 Jak rodzić Poród rodzinny polega na aktywnym uczestnictwie podczas narodzin dziecka i wspieraniu kobiety rodzącej przez bliskie osoby. Jeżeli zdecydujesz się na poród rodzinny, najprawdopodobniej zechcesz rodzić w towarzystwie swojego męża. Zdarzyć się może, że zdecydujesz się na poród przy aktywnym wsparciu swojej matki, siostry lub przyjaciółki. Najważniejsze jest Twoje dobre samopoczucie i zrozumienie przez wspierającą Cię osobę. Większość szpitali wymaga wizyty kwalifikującej do porodu rodzinnego przed terminem porodu lub zaświadczenia o ukończeniu kursu szkoły rodzenia. W wielu szpitalach ostateczną decyzję dotyczącą zakwalifikowania do porodu rodzinnego podejmuje lekarz w chwili zgłoszenia się do porodu. Przeważająca część szpitali umożliwia wcześniejszą wizytę na sali porodowej. Zapoznanie się z tym miejscem może mieć duży wpływ na zminimalizowanie lęku przed porodem.

37 DLACZEGO WARTO RODZIĆ W WODZIE
DLACZEGO WARTO RODZIĆ W WODZIE? Dziecko przed urodzeniem zanurzone jest w płynie owodniowym. Podczas narodzin raptownie zmienia się jego otoczenie (z wodnego na lądowe), wpływając na zwiększenie stresu porodowego. Jednym ze sposobów łagodzenia narodzonemu dziecku stresu, jest poród w wodzie. Ideę porodów w wodzie wprowadził ukraiński naukowiec Igor Czarkowski, a rozpowszechnił francuski lekarz Michel Odent, twórca kliniki porodu naturalnego. W Polsce pierwszy poród w wodzie odbył się w Klinice Perinatologii w Łodzi. Aby urodzić maluszka w wodzie potrzebna jest przede wszystkim wanna. Oddziały położnicze, w których odbywają się porody wodne, dysponują specjalnie skonstruowanymi wannami porodowymi. Porody w wodzie przebiegają zazwyczaj bardzo szybko i kończą się szczęśliwie. W porównaniu z porodami tradycyjnymi, nie istnieje większe ryzyko infekcji dróg rodnych kobiety.. Przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa, nie ma ryzyka zachłyśnięcia się wodą przez nowonarodzone dziecko.

38 Mężczyzna w ciąży - to cud!

39 Tomas 34-letni brodaty transseksualista mieszkający na Północnym Zachodzie Stanów Zjednoczonych ,ujawnił, że jest w ciąży i w lipcu urodzi dziewczynkę. Pan Beatie urodził się jako kobieta z nazwiskiem Tracy Lagondino, ale poddał się chirurgicznej operacji zmiany płci i obecnie jest prawnie uznanym, żonatym mężczyzną. Postanowił nosić dziecko w zastępstwie swojej żony Nancy, ponieważ wiele lat temu poddała się ona operacji usunięcia macicy. Beatie mógł zajść w ciążę, ponieważ przy zmianie płci zachował swoje żeńskie organy.

40 Jakiś czas temu Beatie przestał przyjmować testosteron, później dzięki sztucznemu zapłodnieniu zaszedł w ciążę. Bardzo ważne jest, aby nie przyjmował on jakiegokolwiek testosteronu we wczesnym stadium ciąży, a także później. Może to bowiem spowodować powstanie męskich cech płciowych u żeńskiego płodu. Jak Thomas znosi ciążę? - Jest wiecznie zmęczony i głodny. Ciągle ma ochotę na soję. Dla Beatiego problemem są też ubrania. - Nie może znaleźć odpowiednich ciuchów. Chyba nikt jeszcze takich nie wymyślił .

41 Aborcja Jest oficjalnie zabroniona ale podziemie aborcji kwitnie. W prywatnych gabinetach ginekologicznych dokonuje się „profesjonalnych zabiegów – tanio, solidnie i skutecznie”. Ceny kształtują się w zależności od miejsca, przeważnie wynoszą ok. 600 złotych w mniejszych, powiatowych miastach, do w wojewódzkich. Zabiegów dokonują lekarze, ale i też ci, którym wydaje się, że należą do personelu medycznego.

42 Kiedy polskie prawo dopuszcza przeprowadzenie legalnego zabiegu
Kiedy polskie prawo dopuszcza przeprowadzenie legalnego zabiegu? W trzech wypadkach (stan na 2006): kiedy istnieje niebezpieczeństwo zagrożenia życia lub zdrowia dziecka. - kiedy badania potwierdzają ciężkie uszkodzenia płodu. kiedy istnieje podejrzenie, iż ciąża jest wynikiem czynu zabronionego, np. gwałtu. Te trzy sytuacje pozwalają na rozważenie podjęcia aborcji jedynie przed ukończeniem przez płód dwunastego tygodnia życia. W Polsce przeprowadza się do 13 tysięcy zabiegów rocznie !

43 Rozwój psychomotoryczny dziecka

44 Ocena noworodka skala Apgar
Punkty Apgar są wykorzystywane w celu oceny zdrowia noworodka w pierwszych 5-ciu minutach życia, dzięki czemu lekarz dowiaduje się, czy potrzebna jest dziecku natychmiastowa pomoc. ocena przeprowadzana jest dwukrotnie- w 1-szej minucie po porodzie i w 5 minucie. System oceny stanu dziecka według skali Apgar określa stopień nasilenia zaburzeń czynności układu oddechowego, krążenia i układu nerwowego przy urodzeniu przez stopniowanie ( wg punktacji) niektórych objawów fizykalnych. malec w bardzo dobrym stanie otrzymuje 10 punktów. Skala Apgar służy do oceny zdolności adaptacyjnych nowo narodzonego dziecka poza łonem matki.

45 Karmienie pierią najbardziej naturalny sposób żywienia noworodków i niemowląt. Zapewnia dziecku właściwy rozwój już od pierwszych chwil jego życia, kiedy w piersiach pojawia się siara (substancja bogata w ciała odpornościowe, białko, witaminy A i E, sole mineralne oraz chroniąca piersi przed bakteriami). Skład pokarmu jest ściśle zindywidualizowany i dostosowany w pełni do potrzeb dziecka.

46 Zalety: Chroni przed rakiem piersi i wieloma chorobami kobiecymi
powoduje prawidłowe kurczenie się macicy po porodzie Łatwiej też pozbyć się dodatkowych kilogramów, ponieważ organizm kobiety zużywa więcej energii na laktację, wykorzystując tłuszcz nagromadzony w czasie trwania ciąży. matka i dziecko pozostają w bardzo bliskim kontakcie fizycznym i emocjonalnym, który wpływa pozytywnie na dalszy rozwój dziecka.

47 NOWORODEK 1 miesiąc życia
Ułożenie zgięciowe - wszystkie kończyny są zgięte w stawach. Głowa ułożona jest asymetrycznie. W pierwszych 30 dniach dziecko powinno nabywać umiejętności skupiania się na danej osobie, przedmiocie z odległości około 15 do 30 centymetrów, powinno również energicznie wymachiwać rączkami i nóżkami, a gdy leży na brzuchu podnieść głowę na moment. Na silne bodźce zewnętrzne reaguje gwałtownym rozrzuceniem rączek, a następnie wraca do poprzedniej pozycji (odruch Moro).

48 Główka ułożona na boku. Wędruje ona chwiejnie przez linię środkową od jednego do drugiego boku i z powrotem

49 1 miesiąc życia Na krótko unosi głowę leżąc na brzuszku
Na krótko unosi głowę trzymane w pozycji siedzącej Przy unoszeniu dziecka do pozycji siedzącej głowa opada do tyłu Fiksowanie Chwyt odruchowy Głośno krzyczy Podczas postawienia na stopy trzymanego dochodzi do wyprostowania nóg. Często wyprost ten przenoszony jest na całe ciało tak że głowa również się prostuje. Ta reakcja jest automatyczna. Automatyczne chodzenie, odruchowe reakcje podporowe

50 2 miesiąc Unosi głowę pod kątem 45 stopni trzymając ją chwiejnie
Nieruchomieje na dźwięk dzwonka Pierwszy uśmiech! Zaczyna gruchać: wydaje dźwięki przypominające samogłoski "a" lub "e".

51 3 miesiąc Unosi głowę leżąc na brzuszku trzymając ją około 1 minuty
Unosi na krótko głowę w pozycji siedzącej Reakcja podporowa i chód automatyczny wygasły Wodzi oczyma za grzechotką od jednego do drugiego kąta oka Uśmiech pojawia się coraz częściej Głoski gardłowe „rrr” i „e-che”, „ek-che”

52 4 miesiąc powinno z pozycji na brzuchu unosić głowę oraz klatkę piersiową – pływa Bawi się rączkami, splata je, ogląda. Po raz pierwszy jest w stawnie osiągną rączkami linię środkową ciała Wkłada zabawkę do buzi Śmieje się głośno Zaczyna się również regulować rytm snu oraz czuwania Głoski szczelinowe: tłoczy powietrze między zamkniętymi wargami.

53 5 miesiąc Przekręca się z brzucha na plecy
Przy podciąganiu do pozycji siedzącej zgina głowę, ramiona i nogi Wyciąga rączkę do zabawki dotykając ją. Jest w stanie podnieść obie rączki w kierunku przedmiotu i podnieść go Odróżnia surowy ton głosu od serdecznego

54 6 miesiąc Próbuje samodzielnie siedzieć i w tej pozycji dobrze kontroluje proste trzymanie głowy Opera się na wyprostowanych ramionach Precyzyjnie chwyta zabawkę całą powierzchnią dłoni Przekłada zabawkę z rączki do rączki Odwraca głowę w kierunku szeleszczącego przedmiotu Odróżnia osoby obce od znajomych Dziecko łączy te same sylaby w sposób łańcuchowy: ge-ge-ge, da-da-da, me-me-me.

55 7 miesiąc Obraca się z pleców na brzuch
bawi się nóżkami, wkłada je do buzi Sprężynuje, gdy jest trzymane pod pachami przykuca i odpycha się znowu przez wyprostowanie bioder, kolan, i stawów skokowych Szuka przedmiotu, który mu upadł Gaworzy, zmienia ton i wysokość głosu. Zabawa w „a kuku”

56 8 miesiąc Obraca się wokół własnej osi Podciąga się do siadania
Samo siedzi przez kilka sekund często podpiera się jeszcze jedną lub dwiema rączkami Obserwuje dorosłych bawi się często przedmiotem, który obraca w rączkach Interesuje się odbiciem w lustrze, odkrywa w lustrze dziecięca twarz i nawiązuje z nią kontakt Szepcze, odkrywa ze może bardzo cicho gaworzyć, szepcząc i samo siebie słucha bardzo uważnie

57 9 miesiąc Pełza jak foka, górna część ciała jest uniesiona
Siedzi samo przez 1 minutę stoi trzymane za rączki Celowo upuszcza przedmiot, robi przy tym z tego zabawę i chętnie to powtarza Interesuje się cichymi odgłosami np. na tykaniu zegara, sygnale telefonicznym Robi "kosi-kosi„ Sięga do naczyń Złości się gdy zabiera mu się zabawkę Rozpoznaje obce osoby Wymawia wyraźnie podwójne sylaby „ma-ma”, „da- da”, „ba-ba”

58 10 miesiąc kołysze się oparte na dłoniach i kolanach, coraz częściej podnosi swoje ciało z podłoża i opiera się tylko na dłoniach i kolanach Samo siada, samodzielnie podnosi się z brzucha do siedzenia Podciąga się za meble do stania Stoi, trzymając się mocno Chwyt pęsetkowy, chwyta kciukiem i palcem wskazującym małe przedmioty np. okruch z chleba koordynuje obie ręce Interesuje się przedmiotami ćwiczy odrzucanie przedmiotów Naśladuje gesty

59 11 miesiąc Raczkuje Siedzi samo, dobrze utrzymuje równowagę
Chodzi bokiem przy meblach Chodzi do przodu trzymane za ręce Chwyt szczypcowy: kciuki i palec wskazujący są zgięte Znajduje ukryty przedmiot Samodzielnie je rączkami Pije z filiżanki Pierwsze samodzielne sylaby Rozumie zakazy, na „nie” przerywa czynność

60 12 miesiąc Chętnie raczkuje w zabawie Chodzi trzymane za ręce
Podaje przedmiot do ręki Wrzuca przedmioty przez wąski otwór i wyjmuje je Wydaje dźwięki: hau-hau, kwa-kwa Rozumie proste polecenia Zwykle ma około sześciu ząbków.

61 Odruchy Odruch Moro - dziecko odgina gwałtownie głowę w tył, zatrzymuje oddech, rozrzuca wyprostowane ramiona  z rozczapierzonymi palcami i wygięciem tułowia w tył, z przestrachem. pręży się - nie wie co dalej

62 odruch ssania - zapewnia on utrzymanie i rozwój funkcji pokarmowych; u dzieci zdrowych najsilniejszy jest ok.2 godz. po urodzeniu, nie stymulowany zanika w 5 dobie życia;

63 Odruch szukania jest ważny do odnalezienia piersi.

64 Odruch chwytny rąk Kiedy podsuniesz dziecku linę, chwyci ją niczym prawdziwy akrobata, zaciskając na niej palce dłoni oraz stóp. Gdy już dobrze chwyci linę dwiema rączkami przyciągnie do niej ciało. Pamiętaj, by podtrzymać malca, bo nie udźwignie on własnego ciężaru! Odruch ten w przypadku rączek słabnie ok. 2-3 m-ca, a zanika w 5-6 m-cu. Taka praca stópek zanika w 6-12 miesiącu.


Pobierz ppt "Rozrodczość."

Podobne prezentacje


Reklamy Google