Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

„W 80 dni dookoła świata”.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "„W 80 dni dookoła świata”."— Zapis prezentacji:

1 „W 80 dni dookoła świata”

2

3 Podstawowe informacje
Autor: Juliusz Verne Czas i miejsce akcji: 2 X – 21 XII 1872 r., Londyn, szlak podróży dookoła świata Bohaterowie: - główny: Pan Fogg - drugoplanowi : Jan Passepartout, detektyw Fix, pani Auda

4 Czas akcji: Akcja powieści trwa dokładnie 80 dni. Rozpoczyna się 2 października 1872r., w środę , a kończy w sobotę , 21 grudnia tego samego roku. Fileas Fogg jest człowiekiem niezwykle dokładnym, dlatego czas swojej podróży określa co do minuty – wyrusza z Londynu o i po upływie 80 dni o tej samej godzinie wraca.

5 Plan wydarzeń : 1. Przedstawienie osoby i zwyczajów pana Fileasa Fogga – dżentelmena z klasą, któremu można pozazdrościć opanowania. 2. Passepartout zostaje służącym pana Fogga 3. Zakład w klubie „Reforma”, że pan Fogg objedzie świat w 80 dni. 4. 2 X – wyjazd Fogga i Passepartout z Londynu

6 Europa 5. Etapy podróży a) 3 X – pobyt w Paryżu
b) 4 X – przejazd prze Turyn c) 5 X – pobyt w Brindisi, wejście na pokład parowca „Mongolia” płynącego do Suezu 6.Tymczasem w Londynie … a) Fileas Fogg zostaje posądzony o kradzież pieniędzy z banku b) w pościg za złodziejem wyrusza detektyw Fix

7 Afryka 7. W Suezie detektyw Fix obserwuje Fogga i poznaje Passepartout. 8. Gadatliwy Passepartout wtajemnicza Fixa w zamiary swego pana. 9. Na pokładzie parowca „Mongolia” Fogg, Passepartout i Fix odpływają do Bombaju.

8 Azja 10. Podróż przez Indie a) pociągiem b) na słoniu
c) uratowanie pani Audy 11.Passepartout i Fogg przed sądem oskarżeni o zbezczeszczenie indyjskiej świątyni. 12.Fogg dzielnie odpiera oskarżenia i wraz z Passepartout opuszczają więzienie za kaucją.

9 Azja 13. Nieudane zabiegi Fixa, by Passepartout zdradził swego pana.
14. Passepartout upija się, a przez to pan Fogg i Auda spóźniają się na statek „Carnatic”. 15. Służący Fogga płynie na „Carnaticu” do Japonii, a w ślad za nim podążają Fogg i Auda na „Tankaderze” 16. Spotkanie podróżników w Jokohamie. 17. Rejs do San Francisco.

10 Ameryka 18. Kłótnia z panem Proctorem
19. Osobliwość Ameryki: bizony hamują podróż pociągiem 20. Passepartout słucha kazania mormońskiego misjonarza. 21. Ponowne spotkanie Fogga z Proctorem – decyzja o pojedynku. 22. Niespodziewany napad Indian na pociąg – dzielna walka podróżnych. 23. Passepartout znika a Fogg ratuje go z rąk Indian. 24. Podróżni płyną do Liverpoolu mając 20 godzin opóźnienia.

11 Europa 25. Aresztowanie Fogga w Liverpoolu pod zarzutem kradzieży w banku. 26. Wiadomość o aresztowaniu prawdziwego przestępcy – Fogg uwolniony. 27. Przybycie podróżnika do Londynu z pięciominutowym opóźnieniem – świadomość przegrania zakładu. 28. Fogg i Auda wyznają sobie miłość. 29. Zakład wygrany – pomyłka w obliczeniach czasu podróży odkryta przez Passepartout. 30. Wielki triumf pana Fogga.

12 Streszczenie Główny bohater utworu, Fileas Fogg, to najbardziej tajemniczy z członków klubu „Reforma”. Jest on samotnikiem, człowiekiem doskonale zorganizowanym, który swój czas ma wyliczony co do minuty, a całe dnie spędza w klubie (jego ulubionym zajęciem jest gra w wista). Pewnego dnia zakłada się z przyjaciółmi z klubu, że uda mu się objechać w 80 dni cały świat.

13 . Jeszcze tego samego dnia (2 X) wyrusza w podróż, zabierając ze sobą nowo zatrudnionego służącego, Jana Passepartout. Podróż rozpoczynają od Paryża, Turynu i Brindisi.W tym samym czasie w Londynie poszukiwany jest złodziej dużej sumy pieniędzy z banku. Podejrzenia padają na pana Fogga.

14 W Suezie do bohaterów dołącza podążający tropem złodzieja detektyw Fix, który odtąd będzie towarzyszył bohaterom. Próbuje on wydobyć od służącego jak najwięcej informacji dotyczących podróży i samego Fogga. Fix licz na to , że nakaz aresztowania Fogga będzie czekał w Bombaju. Bohaterowie podróżują przez Indie pociągiem. Okazuje się, że w pewnym momencie kończą się tory i muszą on znaleźć inny środek transportu.

15 Pan Fogg decyduje się kupić słonia
Pan Fogg decyduje się kupić słonia. Podczas podróży ratują Audę przed śmiercią. Wkrótce pan Fogg i Passepartout zostali oskarżeni o zbezczeszczenie indyjskiej świątyni, do której służący wszedł w butach. Po wpłaceniu kaucji wyruszają w dalszą podróż. Szyki bohaterom psuje Fix, który upija Passepartout. Przez to Fogg i Auda spóźniają się na statek. Wszyscy jednak spotykają się już wkrótce w Jokohamie, skąd udają się do San Francisco. Przez Amerykę podróżują pociągiem, podróż opóźniają bizony oraz napad Indian.

16 Z Ameryki bohaterowie płyną do Liverpoolu
Z Ameryki bohaterowie płyną do Liverpoolu. Tam Fogg zostaje aresztowany, ale okazuje się, że prawdziwy złodziej został już schwytany. Po przybyciu na miejsce Fogg jest przekonany, że przegrał zakład. Fogg i Auda wyznają sobie miłość. Jednak służący odkrywa, że nastąpił błąd w obliczeniach – nie uwzględniono różnicy czasu. Fogg wygrywa zakład.

17 Plan podróży Pana Fogga:
Z Londynu do Suezu przez Brindisi dni Z Suezu do Bombaju dni Z Bombaju do Kalkuty dni Z Kalkuty do Hongkongu dni Z Hongkongu do Jokohamy dni Z Jokohamy do San Francisco dni Z San Francisco do Nowego Jorku dni Z Nowego Jorku do Londynu dni Razem 80 dni

18 Pytanie 1. Jakim parowcem płynęli bohaterowie do Bombaju? A) „Mongolia” B) „Carnatic” C) „Reforma”

19 Pytanie 2. Jak nazywał się detektyw, śledzący pana Fogga? A) Fox B) Fix C) Passepartout

20 Pytanie 3. Kto zaatakował pociąg jadący po Ameryce? A) Afroamerykanie B) Indianie C) Nikt

21 Pytanie 4. Czy pan Fogg miał służącego? A) Tak B) Nie C) Nie, miał służącą

22 Pytanie 5, ostatnie Podaj 3 miasta, które odwiedził pan Fogg podczas podróży

23 Dziękuję za uwagę Maciej Bojdo


Pobierz ppt "„W 80 dni dookoła świata”."

Podobne prezentacje


Reklamy Google