Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wpływ zakładów przemysłowych Kopalni Siarki Machów i Zakładów Chemicznych Siarkopol na środowisko.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wpływ zakładów przemysłowych Kopalni Siarki Machów i Zakładów Chemicznych Siarkopol na środowisko."— Zapis prezentacji:

1 Wpływ zakładów przemysłowych Kopalni Siarki Machów i Zakładów Chemicznych Siarkopol na środowisko.

2 Lokalizacja i położenie miasta Zabytki Tarnobrzega Kopalnia Siarki Machów Zakłady Chemiczne Siarkopol Produkty Zakładów Chemicznych Podsumowanie Spis treści

3 MAPY!

4 Na południu Polski w Kotlinie Sandomierskiej, na prawym brzegu Wisły leży Tarnobrzeg. Miasto założone zostało w roku 1593 przez rodzinę Tarnowskich. Położenie Tarnobrzega

5 Tarnobrzeg zajmuje obszar 86 km 2. Liczy ok. 50 tys. mieszkańców.

6 Obecnie jest miastem na prawach powiatu w województwie podkarpackim.

7 Miasto rozwinęło się dopiero po II wojnie światowej jako centrum wydobycia siarki. Do niedawna był to najważniejszy w Polsce ośrodek wydobycia siarki i produkcji kwasu siarkowego. Posiada miano stolicy polskiego przemysłu siarkowego.

8 Zabytki Tarnobrzega Zamek Tarnowskich Muzeum Kościół i Klasztor Dominikanów Pomnik Bartosza Głowackiego Kościół w Miechocinie Dalej

9 Zamek Tarnowskich wzniesiony w XIV w. wielokrotnie przebudowywany. powrót

10 Kościół i Klasztor Ojców Dominikanów ufundowany przez rodzinę Tarnowskich w 1676 r. jako miejsce przechowywania cudownego obrazu Matki Boskiej Dzikowskiej. powrót

11 Pomnik Bartosza Głowackiego - odsłonięty 9.IX.1904 r. powrót

12 Kościół p.w. Św. Marii Magdaleny w Tarnobrzegu- Miechocinie z 1340r. Zachowały się gotyckie drzwi do zakrystii i chrzcielnica z 1484r. powrót

13 Muzeum Historyczne - powstało w 1991r. Mieści się w budynku dawnego spichlerza. Gromadzi dokumenty, pamiątki i dzieła sztuki związane z tradycjami miasta i najbliższych okolic. powrót

14 Kopalnia siarki Machów

15 Eksploatację złóż siarki rodzimej metodą odkrywkową w wyrobisku "Machów" rozpoczęto w roku 1970.

16 Wydobycie rudy z wyrobiska stanowiło bazę produkcji siarki opartej na metodzie flotacyjno-rafinacyjnej.

17 Prowadzona eksploatacja rudy siarkowej i jej przeróbka charakteryzowała się wysokim stopniem uciążliwości dla środowiska naturalnego.

18 Z końcem 1992 roku zostało zakończone wydobycie siarki w odkrywce Machów i nastąpiła likwidacja kopalni.

19 Na dawnym wyrobisku siarki powstało sztuczne jezioro.

20 Przedstawicielka Kopalni Machów Pani mgr inż. Ewa Świca wyjaśnia etapy powstawania jeziora w wyrobisku Machów.

21 Grupa uczniów na tarasie widokowym byłej Kopalni Machów.

22 W trakcie zbierania materiałów w Kopalni Machów.

23 Zakłady Chemiczne Siarkopol

24 W Zakładach Chemicznych Siarkopol.

25 Produkty Zakładów Chemicznych Siarkopol Siarka - stosowana jest: - do wyrobu czarnego prochu i ogni sztucznych, - jako środek do zwalczania pasożytów roślinnych, - do produkcji leków, pestycydów, zapałek, papieru, - do wulkanizacji kauczuku.

26 Produkowane są nawozy: - dla rolnictwa, - ogrodnictwa, - ekologiczne. Nawozy sztuczne - stosowane są jako środki wzbogacające glebę w składniki niezbędne dla rozwoju roślin.

27 Kwas siarkowy - służy między innymi do produkcji innych kwasów, do wyrobu barwników, nawozów i włókien sztucznych, środków wybuchowych.

28 Ziemie bielące - używane do rafinacji olejów, tłuszczów roślinnych i zwierzęcych oraz do usuwania zanieczyszczeń barwnych z substancji ropopochodnych. Gazy fluorowe - używane przy produkcji monomerów, fluorowanych alkenów, z których otrzymuje się teflon i jego pochodne. Fluorowodór - stosuje się do trawienia szkła. Kwas akumulatorowy - służy jako elektrolit do napełniania akumulatorów ołowiowych.

29 Zosia składa podziękowanie Panu mgr inż. Andrzejowi Chrząstkowi przedstawicielowi Zakładów Chemicznych Siarkopol.

30 Kopalnia siarki i zakłady chemiczne t Roczne wydobycie/produkcja produktów w latach działalności gospodarczej i obecnie.

31 Kopalnia siarki i zakłady chemiczne tys. Zajmowany teren i liczba pracowników w latach działalności gospodarczej i obecnie.

32 Kopalnia siarki i zakłady chemiczne m 3 Pobranie wody i wytworzone ścieki w latach działalności gospodarczej i obecnie.

33 Podsumowanie Kopalnia Siarki Machów i Zakłady Chemiczne Siarkopol odegrały bardzo ważną rolę dla naszego środowiska. Miały i mają wpływ na rozwój naszego miasta oraz życie jego mieszkańców: - dawały pracę wielu tysiącom mieszkańców naszego miasta i okolic, - dzięki tym zakładom miasto mogło się rozwijać, - ufundowały wiele ośrodków kulturalno – sportowo- oświatowych, - były głównym inwestorem między innymi budowy: naszej szkoły – Gimnazjum nr 2, osiedla Siarkowiec, kościoła p.w. Św. Barbary, obiektów sportowych w Tarnobrzegu, odbudowano i odrestaurowano Zamek w Baranowie Sandomierskim.

34 Zamek w Baranowie Sandomierskim

35 Prace likwidacyjno – rekultywacyjne Kopalni Siarki Machów. - przywracają wartości użytkow e i przyrodnicze terenom zdewastowanym, - sprawiły, że poprawił się stan środowiska n aturalnego, - powraca zniszczona kiedyś fauna i flora, - mieszkańcy pozyskują tereny do wypoczynku, - rozwija się turystyka.

36 Miłośnicy sportów motorowodnych. Okoliczne tereny już stają się atrakcyjne turystycznie.

37 Windsurfing na jeziorze.

38 W miejscu kopalni powstał sztuczny zbiornik wodny przeznaczony do rekreacji.

39 Dziękujemy za pomoc, życzliwość i wsparcie w realizacji projektu pracownikom Zakładów Chemicznych Siarkopol w Tarnobrzegu i Kopalni Siarki Machów.

40 Prezentację przygotowali uczniowie z klasy III B i II B pod kierunkiem nauczyciela geografii Pani mgr Urszuli Staniszewskiej.


Pobierz ppt "Wpływ zakładów przemysłowych Kopalni Siarki Machów i Zakładów Chemicznych Siarkopol na środowisko."

Podobne prezentacje


Reklamy Google