Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Prędkość, droga, czas.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Prędkość, droga, czas."— Zapis prezentacji:

1 Prędkość, droga, czas

2 Nasz temat -”Prędkość, droga, czas”
jest nam bardzo potrzebny nie tylko na lekcjach matematyki, ale również w naszym życiu codziennym. Dzięki tym dziedzinom możemy obliczyć w jakim czasie przebędziemy daną drogę lub z jaką prędkością się poruszamy. Zapraszamy na prezentację, która wyjaśni Ci dane pojęcia, dzięki którym twoje życie stanie się prostsze.

3 Wyjaśnienie pojęcia - prędkość:
Prędkość - wstęp Sytuacje, w których ciało porusza się są najczęściej opisywane przy pomocy pojęcia prędkości. Prędkość jest wielkością informującą o tym jak szybko porusza się ciało, czyli jak wielką drogę przebywa w założonym czasie. Np. jeżeli ciało w ciągu 1s przebywa drogę 1m, to znaczy, że porusza się z prędkością 1m/s. Prędkość w podstawowej postaci jest wielkością dość łatwą do wyliczenia. Wystarczy przebywaną przez obiekt drogę podzielić przez czas w jakim została ona przebyta.

4 Wzór na obliczenie prędkości;
DROGA:CZAS = PRĘDKOŚĆ

5 Zadanie 1. Z jaką prędkością leci jaskółka, jeżeli odległość 15 km pokonuje w ciągu 5 minut? Wynik podaj w km\h. Rozwiązanie: DROGA:CZAS = 15km : 5 minut = 3 km\min. 3km x 60 min = 180km\h Odp: Jaskółka przeleci dystans z prędkością 180km\h.

6 Wyjaśnienie pojęcia – droga:
Droga jest to różnej długości odcinek ,który możemy obliczyć matematycznie. Możemy w ten sposób ułatwić sobie życie codzienne, gdyż możemy obliczyć np: Ile zużyjemy paliwa na dany odcinek drogi, oraz obliczyć jaki będzie koszt paliwa.

7 Wzór na obliczenie drogi
Czas x prędkość = DROGA

8 Marek szedł 2h z prędkością 4,8km\h.
Zadanie 1. Marek szedł 2h z prędkością 4,8km\h. Oblicz ile metrów przeszedł w ciągu 20 minut? Rozwiązanie: Prędkość x czas = 4,8km/h : 2 = 2,4km/h 20 minut = 20/60h= 1/3h 2,4km/h x 1/3h = 2,4km : 3 = 0,8km Odp: Marek w ciągu 20 min przeszedł 0,8km.

9 Wyjaśnienie pojęcia - CZAS
Czas jest to pojęcie, które pomaga nam obliczyć odległość między zdarzeniami np: W jakim czasie przejedziemy dany odcinek drogi lub jak długo będziemy robić jakąś czynność.

10 Wzór na obliczenie czasu:
Droga : prędkość = CZAS

11 Zadanie 1. Ile czasu musi zużyć piechur na przejście 18km, jeśli jego prędkość jest równa 6km\h. Rozwiązanie; 18km:6km\h = 3 godziny Odp: Piechur potrzebuje na przejście 3h.

12 Ciekawostki: W dawnych czasach ludzie którzy nie znali rożnych maszyn np.: zegarków posługiwali się właśnie tymi wzorami (intuicyjnie), których my w dzisiejszych czasach uczymy się na lekcjach matematyki.

13 Wykonawcy: Prezentacje wykonały uczennice klasy szóstej szkoły podstawowej: Marta Bęben Iwona Mirosz

14 CZASU, DROGI i PRĘDKOŚCI.
Dziękujemy za obejrzenie naszej prezentacji, mamy nadzieję, że teraz łatwiej będzie Wam się nauczyć obliczania: CZASU, DROGI i PRĘDKOŚCI.


Pobierz ppt "Prędkość, droga, czas."

Podobne prezentacje


Reklamy Google